Gwiazda wodna -pytanie

Awatar użytkownika
Seledynka
Użytkownik
Posty: 72
Rejestracja: 03 lipca 2013, 17:25
Płeć: Ona
Lokalizacja: Szczecin

Gwiazda wodna -pytanie

Post autor: Seledynka »

Witam mam kilka sztuk gwiazdy wodnej i mam pytanie.Na dnie mam PODŁOŻE AQUA SUBSTRATE II a na to drobny żwirek około 3 cm ,czy ta roślinka powinna rosnąć w podłożu czy moge wsadzić do żwirka bo jak wiadomo ma króciutkie korzonki więc do podłoża nie dojdzie,jak najlepiej ją umieścić by była zadowolona ;) bo teraz coś mi marnieje i taka nieładna :? Oświetlenie oki inne wymagania też ale mam wątpiwości w czym ma siedzieć
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Gwiazda wodna -pytanie

Post autor: Big daddy »

U mnie świetnie radziła sobie w ASII+, jednak jest wrażliwa na azotany zarówno na wysokie jak i niskie stężenia, poprosi się rozpuszcza, może daj jęk coś pod korzonki?
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Gwiazda wodna -pytanie

Post autor: MarSz »

Zgadza się - piękna roślina ale wrażliwa - u mnie albo rosła świetnie albo (jak jej coś nie spasowało) to zaczęła tracić liście i zostawał badyl.

Co do podłoża - to wiem, że jak jej odpowiadają warunki to korzenie potrafi mieć dosyć długie więc bym się nie przejmował warstwą żwirku. I tak pójdzie w AS.

Pytanie raczej - dlaczego tak zrobiłaś? Przecież AS samo w sobie wygląda dobrze, nie pyli, nie kruszy się więc chyba nie ma potrzeby zasypywać go jak np. w przypadku ziemi ogrodowej.
Awatar użytkownika
krzysiekh
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 439
Rejestracja: 06 stycznia 2013, 20:40
Płeć: On
Lokalizacja: Olesno
Kontakt:

Re: Gwiazda wodna -pytanie

Post autor: krzysiekh »

O nic się nie martw, jak wszystko będzie w normalnych granicach to rośnie zdrowo :) Mi rosło bardzo dobrze na ziemi przykrytej bazaltem, przy mniejszym świetle. Natomiast na ziemi przykrytej żwirem 2-3 i większym świetle nieco gorzej (ale to pewnie przez końskie dawki nawozów. Teraz w 45 na prosoilu stare liście się rozpuściły, a nowe są zielone jak kolory na stronie ;)
Pozdrawiam,
Krzysiek :)
Awatar użytkownika
Seledynka
Użytkownik
Posty: 72
Rejestracja: 03 lipca 2013, 17:25
Płeć: Ona
Lokalizacja: Szczecin

Re: Gwiazda wodna -pytanie

Post autor: Seledynka »

No właśnie dobre pytanie po co tak zrobiłam z tym żwirkiem ...nie wiem ;) jak zakładałam akwarium zleciałam mnóstwo stron w tym temacie i tak mi doradzono ale to pierwszy mój start także kolejny będzie lepiej przemyślany :) no nic to zostawiam tą gwiazde w żwirku choć trawniczek mi się z nich wymarzył ale przy tych krótkich korzonkach to marna sprawa bo jak ryby w nocy szarżują to roszada z roślinami o świcie ;) chyba wybiore troche tego żwiru by zakorzenić roślinke w podłożu ona taka ładna a u mnie marniutka (moźe ichtio ją podżarło bo ryby na ospe dostają ?)ale chyba nie bo od początku jakaś taka marna ....przepraszam za własne przemyślenia w trakcie pisania ale jakoś tak mam ;)
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Gwiazda wodna -pytanie

Post autor: MarSz »

Nie masz za co przepraszać - nie ty pierwsza dzielisz się przemyśleniami :-)

A może (tak zgaduję - bo nie próbowałem i nie wiem jak to zadziała) można by spróbować roślinki zakotwiczyć przynajmniej do czasu aż się zakorzenią. Zwłąszcza, że jak piszesz, ryby je wyrywają.

Można uzyć kawałka drucika zgiętego w kształt litery u i wbić, można lekko przycinąć z boku jakimś kamyczkiem, a może przywiązać do mniejszego kamyczka lub ligniti i to zakopać czekając aż się zakorzeni.

Są u nas również zwolennicy stosowania gumek recepturek do tego celu - może to jest dobra metoda (choć opinie są różne).
Awatar użytkownika
Seledynka
Użytkownik
Posty: 72
Rejestracja: 03 lipca 2013, 17:25
Płeć: Ona
Lokalizacja: Szczecin

Re: Gwiazda wodna -pytanie

Post autor: Seledynka »

Z tym drucikiem dobry pomysł chyba spróbuje jutro zrobić małą roszade ;) tylko problem tkwi w tym że one cholernie marne...czy jakby się porządniej zakorzeniły to wtedy by nabrały wyglądu? Musze spróbować tego zakorzenienia bo szkoda mi ich,niby warunki dobre ,oświetlenie itd a tak podupadły

dodano 03 lip 2013, 21:46 :

oto one
Załączniki
piksel.jpg
piksel.jpg (167.66 KiB) Przejrzano 6019 razy
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Gwiazda wodna -pytanie

Post autor: MarSz »

No kiepściutkie ale próbuj.

Żwirek to faktycznie nie był dobry pomysł. No ale nie popełnia błędów ten co nic nie robi.
Powodzenia - może się uda.
Alex89

Re: Gwiazda wodna -pytanie

Post autor: Alex89 »

Powiedz jakie masz światło w akwarium i jakie masz akwarium ?? chodzi mi o litraż gdyż ta roślinka potrzebuje średnie i dużo oświetlenie .

Jeśli masz mało światła roślina pchnie się w górę ogałacając dolne partie. Brak nawożenia, bądź odpowiednio dużej obsady ryb skutkuje żółknięciem liści i powolnym zamieraniem. Przy braku żyznego podłoża roślinka często cierpi z braku żelaza.

Proszę napisałem ci czemu marnieje .

To jest napisane od autora 'zulix'

Tu jest strona . http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=108" onclick="window.open(this.href);return false;
Ostatnio zmieniony 03 lipca 2013, 22:14 przez Alex89, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Red
Administrator
Posty: 2198
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:55
Płeć: On

Re: Gwiazda wodna -pytanie

Post autor: Red »

Alex89 pisze:
Jeśli masz mało światła roślina pchnie się w górę ogałacając dolne partie. Brak nawożenia, bądź odpowiednio dużej obsady ryb skutkuje żółknięciem liści i powolnym zamieraniem. Przy braku żyznego podłoża roślinka często cierpi z braku żelaza.
Alex89 pisze:Proszę napisałem ci czemu marnieje .
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=108" onclick="window.open(this.href);return false; autor "zulix"

Alex ktoś gotów pomyśleć,że opisałeś swoje doświadczenia :/n
"Wielkość człowieka polega na jego świadomości bycia małym" - "Myśli" Blaise Pascal
Alex89

Re: Gwiazda wodna -pytanie

Post autor: Alex89 »

Swoje na pewno nie :) hehe bo tej roślinki nigdy nie miałem . MarSz mnie już nauczył pierw poszukaj w google a potem zadawaj pytania :) a zapomniałem dodać że to napisał zulix i to jest jego dzieło .
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Gwiazda wodna -pytanie

Post autor: Big daddy »

Jeśli chodzi o własne doświadczenia to :
http://afczwa.com/viewtopic.php?f=35&t=69" onclick="window.open(this.href);return false;
O ile jeszcze tam nie trafiłaś...
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
Seledynka
Użytkownik
Posty: 72
Rejestracja: 03 lipca 2013, 17:25
Płeć: Ona
Lokalizacja: Szczecin

Re: Gwiazda wodna -pytanie

Post autor: Seledynka »

Ha i tu się pochwale że korzystam z google bowiem znalazłam właśnie ten post o Pogostemon i dlatego postanowiłam zarejstrować się na tym forum by zapytać o tą roślinke ,może mogłam odświeżyć tamten temat ale jakoś tak wyszło że założyłam nowy bo odkąd mam akwarium to nic tylko wujek google na milion tematów :)Właśnie ten post zachęcił mnie do zadania tego pytania ,ale wracając do tematu to akwarium mam 112l ,oświetlenie Świetlówka Aqua Medic aqualine T5 Plant Grow 24W i Świetlówka Aquamedic aqualine T5 Reff white 10K 24W i tu rodzi się pytanie czy istotne jest w którym miejscu będą? Chodzi mi o pokrywe diversa i szczerze pisząc już dawno miałam zapytać która ma być z przodu zamontowana a która z tyłu czy to jest istotne bo faktem jest że jak roślinka zaczęła marnieć to właśnie o tym pomyślałam no i zaproponowano w sklepie podawanie mi codziennie nawozów: Planta Gainer PRO Macro Green i Pro Ferro+

Dzisiaj od rana żałoba po leczeniu od tygodnia mieczyka :(:(:(

Obsada na tą chwile : 3x bocja,4xotoski,2xmolinezja,4xgupik,8xmalutkich (molinezja lub mieczykowa która odeszła przed partnerem:( )
Alex89

Re: Gwiazda wodna -pytanie

Post autor: Alex89 »

Mówisz że masz dobre oświetlenie a jak ja obliczam to ci wychodzi 0,4W/l to mało i dla tego roślinka marnieje to samo jest u mnie jest mało światła :( :( i będę musiał dodać jeszcze świetlówkę albo świetlówki :) powinno być minimum 0,5W/l wtedy lepiej roślinki rosną . :-? :-? :-? :-? :-?
Awatar użytkownika
Seledynka
Użytkownik
Posty: 72
Rejestracja: 03 lipca 2013, 17:25
Płeć: Ona
Lokalizacja: Szczecin

Re: Gwiazda wodna -pytanie

Post autor: Seledynka »

No tak ,jak kompletowałam sprzęt to zdecydowanie pisałam że potrzebuje czegoś porządnego a oświetlenie miało być dla wymagających roślin by nie było potrzeby w ograniczaniu się przy obsadzaniu roślinami,ja słabo się na tym znam więc liczyłam na pomoc na kilku forach i wybór padł na te świetlówki włącznie z poparciem sprzedawcy że one są oki do porządnego naświetlania :( to co by należało zrobić wymienić na mocniejsze? Bo dokupić to nie wiem w pokrywie mam wejście na dwie świetlówki i jakieś montowanie na siłe czegoś jeszcze mi się nie uśmiecha ale jak mus to mus miało być konkretnie a teraz okazuje się że rośliny nie dopieszczone brrr
ODPOWIEDZ

Wróć do „Identyfikacja”