Lotos tygrysi

Awatar użytkownika
alkorta
Założyciel
Posty: 1000
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:47
Płeć: On

Lotos tygrysi

Post autor: alkorta »

SYNONIMY : Nymphaea thermalis DC.,
Nymphaea zenkeri Gilg
POCHODZENIE : Rośnie dziko w Egipcie w wodach Nilu.
Nymphaea lotus
OPIS : Jest to wieloletnia roślina majaca łodygi w formie kłączy. Pływające po powierzchni wody, umieszczone na ogonkach różnej długości, blaszki liściowe są ciemnozielone lśniące, mniej lub bardziej okrągłego kształtu o brzegach mocno ząbkowanych. Liście podwodne są mniejsze, kształtu od szeroko strzałkowatego do owalnego o brzegach równych zazwyczaj w kolorze czerwonawym. Wielkość liści jest zależna od warunków w jakich rośliny rosną. Kwiaty nadwodne, białe, lekko pachnące, rozkwitające nocą przez 4 kolejne doby. Nymphaea lotus Kwiaty otwierają się wieczorem, między godziną 18 a 20, zaś zamykają rankiem. Obecnie uważa się że od tego właśnie gatunku Nymphaea lotus pochodzą uprawiane "Grzybienie tygrysie", które są zdolne do ciągłego życia w postaci zanurzonej. Ich pochodzenie nie jest do końca wyjaśnione. Niektórzy uważają że pochodzą od Nymphaea zenkerii lub Nymphaea thermalis. Znane są dwie formy: zielone o różnym odcieniu z brunatnymi plamami oraz czerwonordzawe do brunatnych z ciemniejszymi plamami.
Nymphaea lotus
lotos.jpg
lotos.jpg (13.73 KiB) Przejrzano 5293 razy
lotos2.jpg
lotos2.jpg (13.34 KiB) Przejrzano 5293 razy


UPRAWA : Najbardziej dekoracyjne są rośliny z podwodnymi liśćmi zarówno zielone jak i czerwone, które są tworzone przy niedoborze światła i słabym nawożeniu. Najważniejszym warunkiem udanej uprawy lotosów jest odpowiednio wysokie oświetlenie umieszczone bezpośrednio nad roślina. Czas oświetlenia powinien wynosić około 12 godzin na dobę. Grzybienie w uprawie akwariowej łatwo dopasowują się do waruków w akwarium. Nie maja wymagań co do podłoża. Nymphaea lotus Wystarczy luźne podłoże żwirowe, gdyż przy dużej ilości składników pokarmowych takich jak torf czy glina roślina silnie się rozrasta i wykazuje tendencje do wytwarzania liści pływających, które są zawsze zielone z fioletowym żeberkowaniem od spodu. Niestety liście pływające szybko zarastają powierzchnię i roślina staje się mało atrakcyjna. Aby temu przeciwdziałać należy obcinać liście powierzchniowe lub uszkodzić częściowo korzenie poprzez uchwycenie rośliny powyzej blaszek liściowych i pociągnięcie w górę. Jeżeli chcemy aby roślina zakwitła, liście pływające należy zostawić. Nymphaea lotus Woda do hodowli powinna być raczej obojętna o pH 6,5-7, twardość nie odgrywa roli, o temperaturze od 20 do 30°C. Rozmnaża się za pomocą młodych roślin potomnych wytwarzanych w odległości kilku centymetrów od rośliny macierzystej. Jeśli roślina nie rozmnaża się można to przyspieszyć poprzez uszkodzenie systemu korzeniowego np. wbijając nóż w podłoże w pobliżu rośliny. Można je rozmnażać także przez podział kłączy oraz wysiew nasion. Aby uzyskać piękne okazy lotosów z dużymi liśćmi należy zastosować okres spoczynku dla kłącza. Obcinamy wszystkie liście i umieszczamy bulwiaste kłącze w chłodnej wodzie w temperaturze 12-15°C przez okres około dwóch tygodni. Po tym okresie wysadzamy kłącze do akwarium.
lotos3.jpg
lotos3.jpg (9.93 KiB) Przejrzano 5293 razy

Roślina bardzo ozdobna. Są różne odmiany lotosów o czerwonych liściach, oraz o zielonych liściach. Wszystkie odmiany maja cętkowane liście. Różnią się od siebie intensywnością nasycenia kolorów i ilością i wielkością plamek. Zależy to także od warunków uprawy tj.: oświetlenia, podłoża oraz nawożenia. Najpiękniej wyglądają te rośliny które maja tylko podwodne liście. Aby długo utrzymać roślinę pod wodą która zaczyna wypuszczać liście większe należy naruszyć jej system korzeniowy. Przy słabym nawożeniu i bez dozowania CO2 można utrzymać lotosa jako roślinę podwodną. Nawożenie i dozowanie CO2 powoduje że roślina ta wypuszcza długie ogonki liściowe. Nawet naruszenie systemu korzeniowego nie powoduje zahamowania wzrostu. Przy pozostawieniu nadwodnych liści które są zielone z brunatnymi cętkami oraz brzegami ząbkowanymi, lotos wypuszcza biały kwiat nad wodę, kwitnący kilka dni. Rozmnaża się przez wypuszczenie młodych roślin w pobliżu rośliny matecznej. Jednak długotrwałe wypuszczanie odrostów i niedopuszczenie do zakwitnięcia może doprowadzić do osłabienia a nawet obumarcia rośliny matecznej.
Na­tura dała nam dwo­je oczu, dwo­je uszu, ale tyl­ko je­den język po to, abyśmy więcej pat­rzy­li i słucha­li, niż mówili.


300 l
- Symphysodon Discus
- Corydoras Metae
- Corydoras Panda
- Ancistrus dolichopterus
Zablokowany

Wróć do „Galeria Roślin”