Loxogramme sp - Wave Moss

Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Loxogramme sp - Wave Moss

Post autor: MarSz »

Jest to ciągle jeszcze dosyć trudno dostępna na naszym rynku roślina - mimo to bardzo poszukiwana przez aquascaperów i amatorów nano akwariów ze względu na ogromne możliwości jakie daje jej mały rozmiar i ładny wygląd.
001.jpg
002.jpg
tutaj z Mini pearl moss w tle:
003.jpg
Jest to najprawdopodobniej paproć (podobnie jak popularny "Susswassertang") należąca do rodziny Polypodiaceae i podobno również jest gametofitem, który nie przekształca się do formy dojrzalej (pisze "podobno" bo to tylko moje osobiste i niepotwierdzone nigdzie spekulacje a są na ten temat różne opinie).

Roślina pochodzi z tropikalnej Azji.

Jeśli chodzi o wygląd to rzeczywiście przypomina miniaturowego susswassertanga (nie mylić z pelią) przez to znajduje zastosowanie w mini aranżacjach, gdzie mniejsze rośliny dają więcej swobody projektantowi aranżacji.

Jednak jak ktoś widział kiedykolwiek subwassertanga to trudno jest pomylić obie rośliny.
Poniżej niestety nienajlepsze zdjęcia (jak będę miał lepsze to dodam) pokazujące obie rośliny.
Tutaj kawałek subwassertanga (po lewej) i wave moss (po prawej):
004.jpg
A tutaj w wodzie (niestety subwassertang tutaj jest w słabszej kondycji ale postaram się zrobić kolejne zdjęcie jak się rozrośnie):
005.jpg

Roślina rośnie stosunkowo wolno (co przy powyższych zastosowaniach jest tylko zaletą), zwłaszcza po zmianie miejsca, jednak przyrosty są geometrycznie proporcjonalne do wielkości plechy.
Kolor jest zielony do ciemno-zielonego. "Listki" są bardzo delikatne i kruche - łatwo odłamują się od całości plechy. Posiadają malutkie brązowe chwytniki na spodniej stronie blaszek, które mogą służyć do przytwierdzania się do podłoża aczkolwiek nie są wykorzystywane w 100% przez roślinę (plecha nie przylega wyjątkowo mocno do powierzchni na której rośnie).

Roślinka w moich akwariach jest już od dłuższego czasu i jak do tej pory nie odnotowałem związanych z nią żadnych problemów. Rośnie w rożnych zbiornikach i w rożnych parametrach a wpływ warunków na wzrost jest minimalny (zresztą przy powolnym wzroście rośliny to nie rzuca się w oczy). Nie zauważyłem by w którymkolwiek zbiorniku się zniszczyła. Nie ma wielkich wymagań co do oświetlenia (sam mam słabe oświetlenie w krewetkariach, w których rośnie) i w moich zbiornikach nie stosuje nawożenia.
Jedyna obserwacja jest taka, ze nieco lepiej rośnie w zbiorniku z ADA Amazonia New niz z bazaltem lub Benibachi ale różnice te są minimalne (wiec niewielki jest wpływ aktywnego podłoża). Testowałem ja również w zbiorniku z mocniejszym oświetleniem (24W na 30l), podłożu AZOO Plant Grower Bed i niewielkim nawożeniu (CO2, mikro, makro) - zauważyłem tylko nieznacznie szybszy wzrost.

Roślinkę tą między innymi wykorzystałem w zbiorniku 30l - Ragwork, Ryuboku, Aqua Bonsai, które prezentowaliśmy na V Śląskim Weekendzie Akwarystycznym (roślinka w prawej części na dole pod bucephalandrą - niestety nie zachowało się żadne zbliżenie ale bardziej chodzi o pokazanie skali, że w tak małym zbiorniku można zrobić dzięki niej małą kępkę, która nie przysłoni innych elementów dekoracyjnych):
011.JPG
011.JPG (92.62 KiB) Przejrzano 7871 razy
Jak widać na zdjęciach roślinka idealnie nadaje się wszędzie tam, gdzie konieczne jest zastosowanie drobnolistnych gatunków (zwłaszcza w niewielkich zbiornikach), gdyż duże gabarytowo rośliny popsułyby proporcje aranżacji. Udało mi się dzięki niej uzyskać efekt gór porośniętych krzewami w akwarium 30l, co byłoby niemożliwe w przypadku zwykłej pelii lub subwassertnaga. Jedynie mini pelia mogłaby tutaj stanowić alternatywę (którą zresztą również wykorzystałem w tym zbiorniku).
Natomiast w przeciwieństwie do mini pelii - daje nieco inna plechę, przez co pozwala na uzyskanie ciekawego efektu jeśli posadzić ja na grubszych gałęziach korzeni (w większych zbiornikach).


Nawet udało mi się z wykorzystaniem tej roślinki stworzyć miniaturowe bonsai (o wysokości do 5cm), jednak na razie rosną one luzem i nie miałem okazji wykorzystać ich w jakiejkolwiek aranżacji, wiec nie mogę pokazać pełni możliwości tej rośliny w tym zastosowaniu.
006.jpg
007.jpg
007.jpg (184.14 KiB) Przejrzano 7851 razy
008.jpg
008.jpg (193.85 KiB) Przejrzano 7851 razy
A tutaj zdjęcie Pana Andrzeja (kocan1) zaczerpnięte z jego strony http://akwa-mania.mud.pl/" onclick="window.open(this.href);return false; z fotorelacji z V Śląskiego Weekendu Akwarystycznego (w fotorelacji więcej zdjęć do obejrzenia):
40a.jpg
40a.jpg (76.58 KiB) Przejrzano 7851 razy
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Loxogramme sp - Wave Moss

Post autor: MarSz »

Kilka dodatkowych zdjęć tej pięknej rośliny:
010.jpg
011.jpg
012.jpg
W końcu zastosowałem ją w aranżacjach (a nie jak do tej pory luzem w krewetkariach) więc mam nadzieję, że za jakiś czas będzie można pokazać efekt jaki dzięki tej roślinie można uzyskać.
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Loxogramme sp - Wave Moss

Post autor: MarSz »

Teraz mogę dodać zdjęcia loxogramme rosnącego w akwarium z nieco lepszymi warunkami więc i w nieco lepszej kondycji (poprzednie były z krewetkarium, gdzie jakoś niespecjalnie traktuję rośliny).

Tak więc tutaj już wave moss pokazuje swoją urodę.

Pierwsze zdjęcie pokazuje jak ładnie pokrywa korzeń - krewetka na nim (samczyk Sakura Orange) pozwala na orientacyjne porównanie rozmiarów. Jak widać - loxogramme jest dużo drobniejsze od pelii lub subwassertanga.
1.jpg
Na kolejnym zdjęciu jedno z ciekawszych zastosowań tej roślinki - obsadzenie pionowych gałęzi - widać jak fajnie pokrywa powierzchnię i nie rozrasta się zbytnio na boki:
2.jpg
A na ostatnim zdjęciu ta sama gałąź co na poprzednim tylko jej część nadwodna. Tutaj wave moss przekształcił się do formy submersyjnej - blaszki liściowe są dużo krótsze i bardziej zaokrąglone - układają się w rozety (nie bardzo to widać na zdjęciu ale następnym razem postaram się zrobić lepsze - tym razem wszystkie zbliżenia wyszły rozmazane):
3.jpg
Już widzę, że loxogramme będzie jednym z moich faworytów do obsady roślinnej emersów do vivarium (które od dłuższego czasu mam w planach) - powinno idealnie się nadawać i pięknie się komponować w nadwodnej części na większych powierzchniach.
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Loxogramme sp - Wave Moss

Post autor: MarSz »

I kolejne fotki tej pięknej rośliny - już coraz bardziej rozrośnięta i widać jaką tworzy płaską powierzchnię okrywową:
DSC_1651.jpg
DSC_1651.jpg (210.8 KiB) Przejrzano 7485 razy
DSC_1652.jpg
DSC_1652.jpg (214.22 KiB) Przejrzano 7485 razy
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Loxogramme sp - Wave Moss

Post autor: MarSz »

Kilka nowych fotek - tym razem z nowej aranżacji akwarium w SOSW w Lublińcu
009.JPG
010.JPG
011.JPG
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Loxogramme sp - Wave Moss

Post autor: MarSz »

Listki się już ładnie zaokrągliły:
1.jpg
1.jpg (289.74 KiB) Przejrzano 7261 razy
2.jpg
2.jpg (238.99 KiB) Przejrzano 7261 razy
3.jpg
3.jpg (227.62 KiB) Przejrzano 7261 razy
4.jpg
4.jpg (250.61 KiB) Przejrzano 7261 razy
Awatar użytkownika
florida_blue
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 1280
Rejestracja: 03 grudnia 2012, 08:51
Płeć: Ona

Re: Odp: Loxogramme sp - Wave Moss

Post autor: florida_blue »

Wygląda super :shock:
A w porównaniu do mini pelii bardziej na boki się rozrasta?

Wysłane z mojego GT-I8190N za pomocą Tapatalk 2
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Loxogramme sp - Wave Moss

Post autor: MarSz »

Tak - w zasadzie to rozrasta się na boki - choć mini pelia w zależności od warunków może się bardziej stroszyć lub też pokładać - ale w przypadku mini pelii jest to znacznie wolniejszy proces.
Z loxogramme umieszczonego punktowo na kamykach można po jakimś czasie uzyskać efekt trawnika - puszystego trawnika.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Galeria Roślin”