Żabienica amazońska

Awatar użytkownika
alkorta
Założyciel
Posty: 1000
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:47
Płeć: On
Status: Offline

Żabienica amazońska

Postautor: alkorta » 24 listopada 2012, 23:42

SYNONIMY : Echinodorus brevipedicellatus auct. non (O. Kuntze) Buchenau
(= Echinodorus brevipedicellatus hort.)
POCHODZENIE : Obecnie występuje w górnym i dolnym dorzeczu Amazonki. Według informacji kolekcjonerów, roślina ta jest spotykana w rzekach o wolnym nurcie lub miejscach zalewanych ze stojącą wodą, na głębokości do 1 m.
OPIS : Osiąga 35-40 cm wysokości. Liście zebrane w rozetkę są wąsko-lancetowate i ku górze płynnie się zwężają. Przeważnie z ostrymi zagiętymi w dół kolcami, ku podstawie także zwężają się i płynnie przechodzą w ogonek liściowy, mają po 5 podłużnych nerwów. Blaszki liściowe długości 18-25 cm i szerokości 2-3 cm, mają przeświecające linie. Brzegi liści zanurzonych proste a nadwodnych lekko pofalowane. Kwiatostan przeważnie prosty, rzadko rozgałęziony w dolnym okółku kwiatowym. Długość pędu kwiatowego zależy od poziomu wody od 30 -100 cm. W każdym okółku (jest ich 3-6) znajduje się 6-12 kwiatków o średnicy 8-14 mm, znajdujących się na ogonkach kwiatowych o długości do 8 mm. Kwiaty białe mające zazwyczaj 9 niekiedy 6 lub 12 pręcików. Wielkość nasion 2 x 1 mm na każdej stronie mają 3-4 żeberka. Nasiona mają dzióbek długości 0,5-0,75 mm.

UPRAWA : Jest to gatunek niezbyt trudny w uprawie. Wymaga dość silnego oświetlenia źle znosi zacienienie. Jest rośliną długiego dnia. Podłoże powinno być żwirowe z dodatkiem gliny. Na ubogim podłożu nie osiąga właściwych rozmiarów.

żabienica amazońska.jpg
żabienica amazońska.jpg (8.07 KiB) Przejrzano 1454 razy


żabienica amazońska2.jpg
żabienica amazońska2.jpg (7.81 KiB) Przejrzano 1454 razyOptymalna temperatura 24-28°C, ale dobrze znosi wyższą i niższą. Źle znosi wodę kwaśną, woli lekko alkaiczną, (pH około 7,2) lub obojętną. W dobrych warunkach wytwarza liczne zanurzone pędy kwiatostanowe na których rozwijają się młode rośliny. Jest to wydajny sposób rozmnażania.

żabienica amazońska3.jpg
żabienica amazońska3.jpg (6.09 KiB) Przejrzano 1454 razy


Na­tura dała nam dwo­je oczu, dwo­je uszu, ale tyl­ko je­den język po to, abyśmy więcej pat­rzy­li i słucha­li, niż mówili.


300 l
- Symphysodon Discus
- Corydoras Metae
- Corydoras Panda
- Ancistrus dolichopterus

Wróć do „Galeria Roślin”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość