China moss - Vesicularia sp.

Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

China moss - Vesicularia sp.

Post autor: MarSz »

Mech China Moss to nowy i mało jeszcze popularny mech na rynku.

Mam ten mech już od około roku i jakoś nadal nie spotkałem się ze zbyt częstym wykorzystaniem go w zbiornikach więc z jakiegoś powodu nie rozprzestrzenił się zbyt dobrze.

Mech jest podobny do popularnego Christmass Moss zwanego też Xmass Moss, jednak China tworzy mniejsze (i znacznie węższe) gałązki o bardziej równomiernym rozłożeniu odgałęzień oraz o nieco bardziej zwartej strukturze.

Porównujac China do Xmass to można by powiedzieć, że pojedyncze gałązki Xmassa tworzą równy trójkąt, dosyć szeroki, natomiast gałązki Chiny są jakby dużo bardziej wyciagnięte (podłużne) ale również bardzo symetryczne.

China moss stosunkowo dobrze się płoży (nie zaobserwowałem wzrostu do góry - raczej woli rosnąć na płasko), jednak jeśli ma jakąś powierzchnię, do której może się przyczepić to jest ją w stanie dosyć mocno opanować nawet jeśli to powierzchnia pionowa.

Nie mam na chwilę obecną jakichś bardzo dobrych zdjęć - te które pokazuję niżej są z jednego z moich krewetkariów z Crystalami SSSS. W zbiorniku nie stosuję nawożenia, musi wystarczyć to co dodaję do mineralizacji wody RO do podmian oraz produkty przemiany materii krewetek.

Twardości są dosyć niskie, ph ok 6, azotyny i azotany na poziomie niemierzalnym (brak jakichś znaczących "brudzących" wodę organizmów oraz mocna filtracja biologiczna w postaci filtru hamburskiego matowego zapewniają idealną wręcz przemianę i rozkład składników pochodzenia azotowego).

Oświetlenie tez nie jest mocna (18W świetlówka w sumie na 3 identyczne zbiorniki).

Jak widać mech bardzo ładnie opanował zbiornik, poza tym to co widać na tylnej ścianie nie było zamierzone. Nie planowałem robić żywego tła - China Moss po prostu sam wspiął się na gąbkę i na utrzymujące ją profile z tworzywa tworząc zwartą zieloną ścianę. Jest to więc jeden z przykładów, które często podaję - da się z mchy zrobić zielony trawnik a nawet tło - nie są konieczne rośliny typowo "trawnikowe" o wysokich wymaganiach co do oświetlenia i nawożenia.

Jeśli kiedyś wykorzystam ten mech w jakiejś ciekawszej aranżacji to postaram się dodać jakieś zdjęcia pokazujące go w lepszym i bardziej dla niego korzystnym układzie.
DSC_0706.jpg
DSC_0994.jpg
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: China moss - Vesicularia sp.

Post autor: MarSz »

Zdjęcie z nowej aranżacji akwarium w
SOSW w Lublińcu w której China moss został wykorzystany jako roślina na trawnik w środkowej części akwarium:
005.JPG
ODPOWIEDZ

Wróć do „Galeria Roślin”