Phoenix moss - Fissidens fontanus

Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Phoenix moss - Fissidens fontanus

Post autor: MarSz »

INFORMACJE PODSTAWOWE

Zdjęcie:
7.jpg
7.jpg (276.26 KiB) Przejrzano 10445 razy
Nazwa (łac):
Fissidens fontanus

Inne nazwy występujące w handlu:
Phoenix moss
Skrzydlik studziennik

Pochodzenie:
Ameryka Północna (choć niektóre źródła podają, że to gatunek rodzimy)

Typ:
Mech

WYMAGANIA

Oświetlenie:
Niewielkie - jednak przy większym oświetleniu tworzy ładniejsze i bardziej zwarte kępy. Do przeciętnego wzrostu wystarczy jednak nawet 0,3W/l

Nawożenie:
Nie jest wymagający jeśli chodzi o nawożenie - wystarczy utrzymywać przecietne parametry do dobrego wzrostu. Mocniejsze światło i CO2 może jednak przyspieszyć jego wzrost.

Podłoże:
Brak - najlepiej mocować na korzeniach, kamieniach, łupinach kokosa, kawałkach lignitu. Mech ten przyczepia się do podłoża dosyć mocno - do tego stopnia, że nawet po jego całkowitym zerwaniu po jakimś czasie sam odrasta jakby z warstwy pod powierzchnią podłoża (wrasta w podkładkę). Jest to prawdopodobnie przyczyną powstania jego nazwy - gdyż mech potrafi odrosnąć nawet po całkowitym fizycznym jego usunieciu - niczym "feniks z popiołów"

Inne:

UPRAWA

Trudność uprawy:
Łatwa - nie jest to wymagający gatunek. Do ładnego wyglądu może wymagać jedynie przycinania i formowania od czasu do czasu (zwłaszcza w początkowej fazie wzrostu).

Wymiary:
Gałązki przeciętnie do kilku cm - ale nieprzycinane mogą nawet mieć po kilkanaście cm - jednak wtedy nie wyglądaja najlepiej.

Tempo wzrostu:
Wolne - mech rośnie raczej wolno.

Miejsce sadzenia w akwarium:
Można wykorzystać wszędzie - zarówno na trawnik, jak i tło - ale najlepiej się sprawuje jako roślina akcentująca u uzupełniająca luki w aranżacji.

Częstotliwość przycinania:
Na początku po obsadzeniu nim elementów aranżacji może być konieczne cięcie formujące - później można nie przycinać bardzo długo - może się to okazać konieczne dopiero gdy kępy mchu zaczną wykraczać poza przewidzianą dla nich przestrzeń

Sposób rozmnażania:
Jak w przypadku większości mchów - przez podział - wystarczy oderwać kilka gałązek lub kawałek kępki (ewentualnie kawałki gałązek po przycince) u umieścić w nowym miejscu. Nie ma znaczenia rozmiar odcinanych gałązek - jedynym ograniczeniem może być trudność z umocowaniem małych kawałków ale poza tym to mogą być nawet skrawki o wielkości kilku mm

Opis doświadczeń z uprawy:
Mech ten sam w sobie nie jest zbytnio ekspansywny - w takim sensie, że nie puszcza długich rozłogów, które by systematycznie zdobywały kolejne obszary w akwarium i walczyły o miejsce z innymi gatunkami. Jeśli nie dopuścimy do odrywania się jego małych gałązek i swobodnego ich przemieszczania po akwarium to raczej powinien on zostać w miejscu, w którym go posadziliśmu. Jednynie zwiększa się z czasem (ale też nie bardzo szybko) objętość kępy mchu.

Dlatego nadaje się on bardzo do aranżacji nano i pozwala na ciekawe zaaranżowanie przestrzeni.

Wyjątkiem od powyższego jest nieuwazne przycinanie (które - jak pisałem wyżej) bywa koniecznie by uformować wymagany kształt w początkowych fazach wzrostu. Gdy podczas przycinania dopuścimy do tego by luźne fragmenty swobodnie pływały po akwarium i ich nie wyłowimy (co bywa trudne) to możemy mieć praktycznie pewność, że za jakiś czas zaczną nam się pojawiać nowe kępki phoenixa w najmniej oczekiwanych miejscach - bo zagnieździ się on wszędzie gdzie tylko na jakiś czas utknie taka luźna gałązka. A usunięcie całkowite jej w późniejszym czasie może być trudne.

Warto dodać, że ze względu na swoją strukturę i stosunkowo niewielkie wymagania oświetleniowe mech ten bardzo dobrze spisuje się jako roślina imitująca trawnik - wszędzie tam, gdzie typowe rośliny trawnikowe miałyby problemy ze wzrostem. Wystarczy go zamocować na płaskich kawałkach kokosa, lignitu lub kamieni i ułożyć obok siebie - po jakimś czasie powinien powstać ładny gęsty trawnik z mchu, który będzie można później ciąć i formować jak zwykły trawnik.

Przykłady na forum - zdjęcia użytkowników:
Na poniższym zdjęciu przykład z wykorzystaniem mchu phoenix moss w aranżacji w której uzyskano efekt drzewka. Po intensywnym cięciu mech zrobił się tak gęsty, że powstała zbita korona, które falowała w strumieniu wody wypływającej z filtra.
Przykład wykorzystania tego mchu widać na poniższym zdjęciu na drzewku z prawej strony:
0022zachod.jpg
0022zachod.jpg (180.27 KiB) Przejrzano 11519 razy
Więcej zdjęć pokazujących ten mech z różnych ujęć, w różnym świetle oraz różnych fazach wzrostu można znaleźć w wątku Lost Islands

Kolejny przykład zaczerpnięty z akwarium w SOSW w Lublińcu:
003.jpg
003.jpg (132.65 KiB) Przejrzano 11573 razy
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Phoenix moss - Fissidens fontanus

Post autor: MarSz »

Kolejna fotka tego mchu z innego akwarium - tym razem to Zielony mikrus II:
DSC_1654.jpg
DSC_1654.jpg (158.97 KiB) Przejrzano 11327 razy
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Phoenix moss - Fissidens fontanus

Post autor: MarSz »

Kilka nowych fotek - tym razem z nowej aranżacji akwarium w
SOSW w Lublińcu
006.JPG
012.JPG
003.JPG
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Phoenix moss - Fissidens fontanus

Post autor: MarSz »

Kolejne fotki
5.jpg
5.jpg (192.84 KiB) Przejrzano 10954 razy
6.jpg
6.jpg (216.37 KiB) Przejrzano 10954 razy
7.jpg
7.jpg (276.26 KiB) Przejrzano 10954 razy
8.jpg
8.jpg (285.96 KiB) Przejrzano 10954 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Galeria Roślin”