Mini pelia - Riccardia chamedryfolia

Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Mini pelia - Riccardia chamedryfolia

Post autor: MarSz »

INFORMACJE PODSTAWOWE
Zdjęcie:
005.jpg
005.jpg (127.55 KiB) Przejrzano 9641 razy
Nazwa (łac):
Riccardia chamedryfolia
Inne nazwy występujące w handlu:
Mini pelia
Lśniątka zatokowa

Pochodzenie:
Występuje praktycznie na całej półkuli północnej.
Ciekawostką związaną z tą rośliną jest fakt, że wystepuje ona w naturze nawet w Polcse (podobno w Dolinie Kościeliska można ją znaleźć w jakichś strumieniach). Jednak jest ona całkowicie chroniona i pozyskiwanie jej z naturalnych źródeł jest nielegalne (pamiętam czasy kiedy to sprzedawcy twierdzili, że muszą posiadać certyfikat pochodzenia rośliny ze sztucznej hodowli - teraz już jest tak popularna w akwariach, że nie spotkałem się z takimi wymaganiami).
Roślina znajduje się na "Czerwonej liście wątrobowców Górnego Śląska".

Typ:
Wątrobowiec

WYMAGANIA

Oświetlenie:
Do uzyskania ładneg pokroju rośliny (zwarta plecha, malutkie i równe "listki" - nie powyciągane do góry) dobrze jest zapewnić jej nieco mocniejsze światło (min 0,5W/L) ale i w gorszych warunkach sobie poradzi - jednak może przyjąć mniej atrakcyjny pokrój.

Nawożenie:
W przeciętnych krewetkariach (na miękkiej wodzie, podmiany RO+Mineralizatory) nie nawoziłem jej wcale i rosła bez problemów. Jedyny nawóz stanowiły produkty przemiany materii krewetek. Nie odnoszę więc wrażenia, że roślina ta wymaga jakiegoś specyficznego i pod nią sprofilowanego nawożenia.


Podłoże:
Jako wątrobowiec rośnie bez bryły korzeniowej więc nie wymaga sadzenia w podłożu. Może rosnąć praktycznie na wszystkim. Na początku warto przywiązać cienką żyłką, jednak jeśli powierzchnia na której rośnie jest choć trochę porowata (korzenie, kamienie, kokos, lignit) to po jakimś czasie się do niej przyczepi.

Urwane kawałki plechy "migrując" po akwarium zagnieżdżają się w różnych miejsach - najchętniej na gąbkach filtra i innych porowatych strukturach.


Inne:
Mini pelia bardzo łatwo udaje się hodować również w formie emersyjnej. Jeśli jest zamocowana blisko lustra wody to sama chętnie nad się rozrasta ponad taflę.

UPRAWA
Trudność uprawy:
Mini pelia bywa rośliną "kapryśną" - można spotkać informacje, że są problemy z jej uprawą nawet w "wzorowych" warunkach, a często udaje się bez żadnych specjalnych zabiegów. Generalnie można by ją zaliczyć do roślin średnich - średnio-trudnych w uprawie.



Wymiary:
Pojedyncze "listki" mają długość do kilku mm (im mniejsze tym ładniejsze i bardziej zaokrąglone ale to wynika z warunków w jakich rośnie). Cała plecha natomiast może przyjąć bardzo różne rozmiary i jest to zależne tylko od tego na ile miejsca jej pozostawi akwarysta (ewentualnie czasem może się sama oderwać jeśli nie jest wystarczająco mocno związana z warstwami plechy pod spodem).


Tempo wzrostu:
Roślina na początku rośnie dosyć wolno - można nawet powiedzieć, że "wegetuje" jednak po aklimatyzacji i w miarę rozrostu plechy przyrosty robią się bardzo duże z czasem.

Miejsce sadzenia w akwarium:
Można ją sadzić praktycznie w każdym miejscu i na każdym planie. Może być wykorzystana jako roślina trawnikowa (poprzez mocowania na płaskich przedmiotach ułożonych obok siebie) lub jako tło (poprzez sadzenie na siatce). Można ją umieścić na dowolnych wysokościach na elementach dekoracji (korzenie kamienie). Trzeba wziąć pod uwagę wcześniejsze informacje, że posadzona w cieniu może inaczej wyglądać niż jeśli będzie blisko tafli wody lub w miejscu gdzie dociera więcej światła.

Częstotliwość przycinania:
Mini pelii się praktycznie nie przycina - tylko jeśli jest konieczne odszczepienie nowych sadzonek to można odrywać kawałki plechy. Miesce po oderwaniu nie będzie wyglądało naturalnie do czasu aż znów nie zarośnie dlatego aranżacje z mini pelii to raczej elementy jednorazowego wysiłku - montuje się w akwarium i zapomina o nich do momentu aż nie zaczynają zajmować za dużo miejsca (przynajmniej kilka - kilkanaście miesięcy spokoju).


Sposób rozmnażania:
Jak wyżej - poprzez oderwanie kawałka plechy z większej kępki.

Opis doświadczeń z uprawy:
Bywa wrazliwa na złe warunki jak i chemię (np. przy stosowaniu chemii na ślimaki lub przedawkowania EC na glony niszczy się przy poziomie, który nie ma jeszcze wpływu na inne rośliny).
Mimo to roślina ta jest bardzo wdzięcznym okazem przy różnego rodzaju aranżacjach. Sprawuje się dobrze zarówno w dużych zbiornikach (trzeba jednak dysponować większą ilością) jak i w nano akwariach, gdzie wprost idealnie się nadaje ze wsględu na swoje małe rozmiary.


Przykłady na forum - zdjęcia użytkowników:


Na poniższym zdjęciu widać mini pelię na korzeniu w jednym z moich pierwszych zbiorników. Poza tym w tym akwarium (na dole z lewej strony) zrobiłem z niej "trawnik".
001.jpg
001.jpg (77.29 KiB) Przejrzano 11268 razy
Jak widać mini pelia pięknie komponuje się pośród innych roślin.

Na kolejnym zdjęciu archiwalnym mogę pokazać w jaki sposób został założony trawnik z poprzedniego zdjęcia. Mini pelia został przywiązana żyłką do małych kawałków kokosa, które potem zostały ułożone obok siebie. Po zrośnięciu kokos przestał być widoczny.
002.jpg
002.jpg (105.62 KiB) Przejrzano 11430 razy
Następne zdjęcie pokazuje zbliżenie kępu mini pelii z okresu, gdy była ładnie rozrośnięta (niestety akurat na tym zdjęciu została opanowana przez drobne nitki, jednak umiarkowane ilości EC podawane codziennie pozwoliły na pozbycie się glona bez uszczerbku dla mini pelii):
003.jpg
003.jpg (87.13 KiB) Przejrzano 11268 razy
Ostatnie zdjęcia pokazują zbliżenie na obrzeża zrobione z mini pelii pod drzewkami w zbiorniku Lost Islands .Był to zbiornik raczej Low Tech a jak widać mini pelia była w świetnej kondycji.
004.jpg
004.jpg (247.35 KiB) Przejrzano 11268 razy
005.jpg
005.jpg (229.02 KiB) Przejrzano 11268 razy
Awatar użytkownika
jabluszko520
Użytkownik
Posty: 277
Rejestracja: 01 października 2013, 22:26
Płeć: Ona

Re: Mini pelia - Riccardia chamedryfolia

Post autor: jabluszko520 »

piękniutki mikrokrabik :D
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Odp: Mini pelia - Riccardia chamedryfolia

Post autor: Big daddy »

Mogę dodać od siebie że u mnie rośnie bez żadnego nawożenia i przy słabym świetle, jeszcze w akwarium ogólnym opanowały roślinkę nitki. Niestety nie miałem tyle szczęścia co MarSz i po długiej walce usunąłem roślinkę, wyjmując niczym szkot pojedyncze nie zaatakowane, odrosniete gałązki i dosłownie kilka zawiazalem do patyczka. Myślałem że potrwa wieku zanim roślinniaku odbuduje ale rośnie jak szalona i już nam spora zdrową kępę, którą wykorzystam napewno. Również polecam!

Wysłane z tapofonu za pomocą tapatalk 2
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Mini pelia - Riccardia chamedryfolia

Post autor: MarSz »

Kolejna fotka:

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Galeria Roślin”