Ricca fluitans (wgłębka wodna)

Awatar użytkownika
zulix
Użytkownik
Posty: 42
Rejestracja: 09 marca 2013, 10:11
Płeć: On
Kontaktowanie:
Status: Offline

Ricca fluitans (wgłębka wodna)

Postautor: zulix » 13 lipca 2014, 21:43

Niby jest tu galeria, ale oprócz zdjęć dodam jakieś swoje uwagi co do tej roślinki...

W skrócie:
Wysokość rośliny w zbiorniku: nie dotyczy. Na szerokość potrafi pokryć całą powierzchnię wody.
Temperatura: 10-30 °C
Wymagane oświetlenie: średnie i duże (im lepsze tym szybciej rośnie i jest bardziej zwarta)
pH: bez większego znaczenia (w zakresie dozwolonym w akwarium)
Twardość wody: dowolna (w zakresie dozwolonym w akwarium)
Nawożenie: nie wymagane ale bardzo rekomendowane (przyspiesza rozwój),
CO2: nie wymagane ale solidnie przyspiesza rozwój
Podłoże: nie dotyczy.
Szybkość wzrostu: duża (dobre warunki) lub mała (złe warunki)
Trudność uprawy: mała

Pełny opis:
Ciekawa roślinka pływająca należąca do wątrobowców. Występuje na całym Świecie, również w Polsce, ale trudno ją znaleźć bo występuje w naturze w postaci tylko drobniutkich fragmentów plechy. Potrafi rosnąć na brzegach mokrych zbiorników a więc w postaci wynurzonej.
Wymagania wgłębki ograniczają się do dużej ilości światła i nawozów. Ponieważ pływa, światła ma najczęściej dostatek (rośliny zanurzone mają go już mniej i wtedy wymagane jest dobre oświetlenie). Przy braku nawożenia najlepiej rośnie w starych akwariach z małą pielęgnacją. Stanowi wtedy dobry element naturalnego oczyszczania wody z nadmiaru azotanów i fosforanów. Dodatkowo pływająca wgłębka zaciemnia akwarium. Może stanowić przez to element profilaktyki antyglonowej.
W dobrych warunkach wgłębka może tworzyć całkiem duże plechy. Plechy takie pływają. Warunkiem powstania plech jest brak ryb rozrywających zieleninę. Wskazane jest aby pod powierzchnią znajdowały się rośliny pływające typu rogatek, które zapobiegają rozpływaniu się wgłębki na całe akwarium. Niektórzy zabezpieczają wgłębkę przed rozpływaniem za pomocą żyłki, lub siateczki montowanej przy powierzchni wody. W kiepskich warunkach wgłębka nie tworzy pływających kul, ale tworzy cieńszy lub grubszy kożuch.

Z wgłębki można tworzyć piękne trawniczki, jak również pokrywać ją groty i korzenie. Można uformować również zielone kule, które będą leżeć na dnie, bądź będą przytwierdzone np. do korzeni.

Problemy
Wgłębka szybko rośnie co samo z siebie może być problemem. Łatwo przerasta innymi roślinami (np. rzęsa wodna, różdżycami i innymi pływającymi fragmentami roślin) a także glonami. Wygląda to czasem ciekawie, zwykle jednak nieestetycznie i takie plechy są już praktycznie do wyrzucenia. Nieco lepiej wygląda gdy kawałek plechy "zadomowi się" na jakiejś łodydze rośliny i rozrastając się tworzy kulę w roślinie - wygląda nieco jak jemioła.
Uformowane trawniczki i kule wymagają olbrzymich ilości światła gdyż te nieoświetlone fragmenty gniją i pozostała część wgłębki wypływa na powierzchnię. Stąd niektórzy zalecają strzyc nożyczkami trawniczek z wgłębki. Jak wspomniałem ryby rozrywają plechy. Niektóre lubią ją też spożywać.

Galeria
Akwarium roślinne typu LT (0,33 w/l, GH ok. 20, pH ok. 7,5, podłoże z ziemi, bez nawożenia i CO2).
Obrazek

Akwarium roślinne, HQI 0,6 W/l, nawozy + CO2.

A jak robi się kule?
- pływające robią się samoistnie przy dużym świetle i ruchu wody.
Obrazek

Obrazek

- przywiązywane do korzeni oraz leżące na dnie - trzeba skorzystać z siatki. Kamień dajemy tylko przy kulach leżących na dnie. Gdy wiążemy kule na korzeniach to kamień sobie darujemy.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po siedmiu dniach kula może wyglądać tak:
Obrazek

Po 10-14 dniach kula wygląda tak:
Obrazek


Podkarpackie forum akwarystyczne to mój dom i moja twierdza: http://podforak.rzeszow.pl

Wróć do „Galeria Roślin”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość