Ludwigia Brevipes (Ludwigia bezogonkowa)

Awatar użytkownika
zulix
Użytkownik
Posty: 42
Rejestracja: 09 marca 2013, 10:11
Płeć: On
Kontakt:

Ludwigia Brevipes (Ludwigia bezogonkowa)

Post autor: zulix »

W skrócie:
Wysokość rośliny w zbiorniku: 10-60 cm (i więcej).
Temperatura: 20-28 °C
Wymagane oświetlenie: małe, średnie i duże (im lepsze tym szybciej rośnie, jest większa i lepiej wybarwiona)
pH: raczej bez większego znaczenia (w zakresie dozwolonym w akwarium)
Twardość wody: raczej dowolna (w zakresie dozwolonym w akwarium)
Nawożenie: rekomendowane ale nie wymagane (przyspiesza rozwój i poprawia wybarwienie),
CO2: rekomendowane ale nie wymagane, toleruje też organiczny węgiel (EasyCarbo itp.)
Podłoże: granulacja dowolna, zalecane podłoże o większej zasobności ale nie wymagane,
Szybkość wzrostu: średnia i duża
Trudność uprawy: mała i średnia

Pełny opis:
Jedna z mniej popularnych ludwig zapewne dlatego że przy kiepskim świetle typowego akwarysty wygląda niepozornie (daje jednak radę w LT). Mimo, że całkiem nieźle się utrzymuje poniżej 0,5 W/l to zwykle jest wtedy kiepsko wybarwiona i ma drobne liście (co ma też swój urok). U mnie była słabo wybarwiona nawet przy świetle 0,6 W/l i nawożeniu EI. Po dołożeniu solidnie światła roślina prawie natychmiast zaczyna się wybarwiać. U mnie wybarwia się na brązowo, u innych na różowo-czerwono zapewne w zależności od parametrów wody i nawożenia. W typowych akwariach klasy LT nie testowałem ale z opinii innych wydaje się, że znosi oświetlenie rzędu 0,3 W/l.

Roślina bardzo intensywnie się rozkrzewia i kilka zasadzonych łodyg w odstępach np. 5-8 cm bardzo ładnie zadarnia ten fragment akwarium. Kępka roślin w 2 planie pięknie wygląda na tle zieleni innych roślin. Rozmnaża się klasycznie jak na łodygowca przystało, czyli poprzez fragmentację łodyg. Z dolnych łodyg wyrastają nowe sadzonki a górna część łodygi zasadzona w podłożu znowu dorasta do powierzchni. Jako roślina błotna rośnie w formie zanurzonej i wynurzonej. Forma wynurzona formuje niepozorne kwiaty.

Problemy
Raczej bezproblemowa. Bawię się nią ponad 2 lat w różnych akwariach i jak dotąd nie była kapryśna. Zabarwienie rośliny, ściśle zależy jednak od światła i nawożenia.

Galeria
zdjęcia z akwarium roślinnego (0,6 W/l, kH ok. 10, GH ok. 20, pH ok. 7, podłoże ADA Amazonia 1, CO2, EC, nawozy).
Roślinka przyszła od kolegi brązowa. Po posadzeniu zaczęła blednąć (zobaczcie nowe liście).
Obrazek

no i po dawnym kolorze nie zostało śladu:
Obrazek

Po zmianie światła na 1,2 W/l po tygodniu wyglądało to już tak:
Obrazek
bez zmiany nawożenia.
Podkarpackie forum akwarystyczne to mój dom i moja twierdza: http://podforak.rzeszow.pl
ODPOWIEDZ

Wróć do „Galeria Roślin”