ELOCHARIS PARVULA

Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

ELOCHARIS PARVULA

Post autor: Big daddy »

ELOCHARIS PARVULA(sitowie drobne, ponikło maleńkie)
Jest to jedna z najdrobniejszych roślin akwariowych najmniejsza spośród elocharisów, używana do tworzenia trawników z przodu akwarium. Osiąga średnią wysokość 4-5cm, dzięki czemu nadaje się nawet do najmniejszych zbiorników typu cube. Tempo wzrostu jest nieco wolniejsze niż w przypadku eleocharis acicularis, jednak uprawa równie łatwa i bezproblemowa nawet w akwariach z nieco słabszym oświetleniem.

U mnie w akwarium rośnie przy oświetleniu 0,8w/l, nawożenie solami i CO2, podłoże ASII+, jest bardzo ekspansywna w tych warunkach, rośnie szybko, jest niska max 5 cm, aczkolwiek kiedy zmniejszyłem oświetlenie dość mocno wyciągnęła sie w "górę", dlatego niektórzy akwaryści mają problemy z utrzymaniem jej przy ziemi w słabszym oświetleniu.

Częste przycinanie stymuluje ponikło do szybszego wzrostu i tworzenia nowych rozłogów w ten sposób rozmnaża się ta roślina, trzeba nadmienić że po przycięciu końcówki liści obumierają, żółkną, roślina jednak szybko wypuszcza nowe soczyście zielone listki, najlepiej sadzić ją w kępkach które przed posadzeniem warto skrócić nożyczkami na wysokość około 2 cm, trzeba uzbroić się w cierpliwość ponieważ roślinka potrafi dość długo "startować", i tak było u mnie nie rosła ani nie marniała, jednak w końcu nagrodziła mnie pięknym trawniczkiem który możecie zobaczyć poniżej:
IMG_0400.JPG
IMG_0400.JPG (98 KiB) Przejrzano 10981 razy
Tutaj jeszcze link do filmiku jak przygotować parvulę przed sadzeniem:
http://www.youtube.com/watch?v=XJHk6bbUwuE
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
Godween
Użytkownik
Posty: 183
Rejestracja: 18 listopada 2012, 11:28
Płeć: On
Lokalizacja: Cz-wa

Re: ELOCHARIS PARVULA

Post autor: Godween »

To moja ulubiona roślina trawnikowa. Te strzyżenia częste szczególnie na początku są istotne i można bez szkody strzyc ją jak najniżej, bo i tak z uciętych igiełek nic nie będzie - obumierają, a wnet pojawiają się nowe piękne listki. Również polecam! :)
Pozdr Godween :-)
Awatar użytkownika
officer
Użytkownik
Posty: 242
Rejestracja: 18 listopada 2012, 20:11
Płeć: On
Lokalizacja: okolice Częstochowy
Kontakt:

Re: ELOCHARIS PARVULA

Post autor: officer »

Piękny trawnik,gratuluję...kiedyś bardzo pragnąłem tą roślinkę u siebie w akwa :)
tomek62
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 568
Rejestracja: 04 stycznia 2014, 20:11
Płeć: On
Lokalizacja: Zawiercie

Re: ELOCHARIS PARVULA

Post autor: tomek62 »

Piękna, za niedługo będę musiał poszukać coś na pierwszy plan, i przyznam, że jest to kusząca propozycja.
Tomek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Galeria Roślin”