Pogostemon helferi - gwiazda wodna

Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Pogostemon helferi - gwiazda wodna

Post autor: Big daddy »

Pogostemon helferi - gwiazda wodna

Roślinka stosunkowo mała, tworząca bardzo dekoracyjne, jasnozielone rozetki / palemki o pofalowanych brzegach. Roślinki mogą mieć różną wielkość; średnia długość pojedynczego "liścia"; to 3-5 cm, szerokość do max. 0,5 cm, a pojedyncza, duża roślinka osiąga wielkość kilku centymetrów. Większość moich gwiazdek zmieści się swobodnie w kostce o wymiarach 6 na 6 cm, dorosła roślinka może dorastać do 10 cm. Pogostemon helferi najładniej wyglądają posadzone w grupie.

Obrazek


Pochodzenie: Azja.
Pogostemon helferi został odkryty i zaadoptowany do potrzeb akwarystyki dopiero w 1996 roku gdzieś w Tajlandii.
W naturze rośnie na podłożach bogatych w żelazo, z dodatkiem gliny i/lub wapieniem.

Chciałbym się z wami podzielić uwagami z uprawy tej pięknej rośliny.
Moje akwarium jest dobrze oświetlone ok 0,8W/L, substrat to ASII+, nawożę solami i CO2,roślina w takich warunkach rosła w bardzo szybkim tempie, prezentuje się pięknie nie miałem żadnych problemów w hodowli choć niedobory potasu od razu pokazywała na blednących końcówkach liści.
Braki w oświetleniu będą widoczne, roślina wyciąga się wtedy w górę i przypomina łodygowca.

Pogestemon w mniejszych akwariach nadaje w zasadzie na każdy plan, w większych litrażach stworzy przepiękny trawnik.

Rozmnażanie jest szybkie, roślina wypuszcza boczne pędy które możemy odcinać i sadzić ponownie do podłoża. Spokojnie można również odcinać czubki roślin bez problemów wypuszczają korzenie i przyjmują się w podłożu choć sadzenie nie jest łatwe dodatkowo trzeba uważać aby nie zmiażdżyć i załamywać dość kruchych łodyg.

Teraz kilka ale...
Roślinę mam również w drugim akwarium, nawożone przypadkowo przez syna potasem i fosforem oraz EC, oświetlenie zwykła żarówka energooszczędna 0,3 W/l i ... rośnie :) , może nie tak szybko ale nie można powiedzieć że jakoś źle wygląda czy marnieje. Także opinie o trudności uprawy tej pięknej roślinki nie do końca są trafione dlatego polecam ją każdemu :!:

Teraz złe wieści gwiazda kategorycznie nie znosi wysokiego poziomu azotanów, po prostu się rozpuszcza nie ukrywam mnie również się to przytrafiło, zaniedbanie akwarium przypłaciłem zmarnowaniem rośliny, ostała się jedna biedna sadzonka i robię wszystko żeby ją wyprowadzić na prostą :)
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
BzZzYkU
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 1462
Rejestracja: 18 listopada 2012, 15:29
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa-Śródmieście

Re: Pogostemon helferi - gwiazda wodna

Post autor: BzZzYkU »

nie powiem bo dość interesująca roślina :)
Tanganika 160l:
-N.Brichardi
-J. Transcriptus
-exL. Multifasciatus
-exL. Ocellatus blue


Kamil-605269402
GG-12023545
Awatar użytkownika
bynio67
Założyciel
Posty: 1964
Rejestracja: 15 listopada 2012, 22:02
Płeć: On
Lokalizacja: Tysiąclecie

Re: Pogostemon helferi - gwiazda wodna

Post autor: bynio67 »

Z zaciekawieniem chłonąłem Twoje doświadczenia z hodowli tej ślicznej roślinki. Ach, gdybym miał miejsce na jakiś mały zbiorniczek tego typu, czują że bym Cię konkretnie pomęczył, bo ja w tych klockach jestem mało zorientowany.
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Pogostemon helferi - gwiazda wodna

Post autor: Big daddy »

Jest kostka jest wszystko :D
Pomyśl, może warto spróbować, zobacz u Kradka jak to może cieszyć oko ;)
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
bynio67
Założyciel
Posty: 1964
Rejestracja: 15 listopada 2012, 22:02
Płeć: On
Lokalizacja: Tysiąclecie

Re: Pogostemon helferi - gwiazda wodna

Post autor: bynio67 »

No widziałem Zbiorniczek w Kradka galerii. Prezentuje się bardzo imponująco. Zresztą nie tylko u Niego. Wiele tu urokliwych zbiorniczków. Na prawdę mało mam czasu aby wyrazić nad nimi zachwyt. Zwłaszcza, że działy i galerie z dnia na dzień uzupełniane są sporą ilością nowych tematów. Muszę to zacząć nadrabiać.
Kołek

Re: Pogostemon helferi - gwiazda wodna

Post autor: Kołek »

Mi big daddy dał kiedyś parę sztuk pogostemona i do tej pory sobie rośnie. Jest wrażliwy również prócz zbyt wysokiego stężenia azotu na braki żelaza i potasu, przy ich braku staje się żółty zamiast soczyście zielony
Awatar użytkownika
Graff
Administrator
Posty: 1535
Rejestracja: 15 listopada 2012, 20:20
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa - Północ

Re: Pogostemon helferi - gwiazda wodna

Post autor: Graff »

Bardzo fajna , ładna , dekoracyjna roślinka pierwszego planu....
Mnie niestety tez się "podmarnował" ale z odwrotnego powodu niż u Ciebie Przemku...
Miałem za mało azotu....jak zaczął marnieć zrobiłem test na azot i wyszło 5... :o
Nawet nie wiedziałem kiedy mi rośliny wszystko wyżarły...a tylko on zaczął marnieć...
Teraz podlałem azotem i znów widzę piękny wzrost.... 8-)
Path of the Dark Side...
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Pogostemon helferi - gwiazda wodna

Post autor: Big daddy »

Dobrze że się ujawniliście, może przyjdę po prośbie w odpowiednim czasie ;)
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Galeria Roślin”