masz problem z glonami ?! Przeczytaj temat, on Ci pomoże :)

Awatar użytkownika
BzZzYkU
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 1462
Rejestracja: 18 listopada 2012, 15:29
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa-Śródmieście

masz problem z glonami ?! Przeczytaj temat, on Ci pomoże :)

Post autor: BzZzYkU »

jeżeli masz problem z glonami w swojej bańce, zakup ślimaki Helmety, Ampularie albo Otoski. One pomogą Ci je zwalczyć :)
Tanganika 160l:
-N.Brichardi
-J. Transcriptus
-exL. Multifasciatus
-exL. Ocellatus blue


Kamil-605269402
GG-12023545
Awatar użytkownika
Red
Administrator
Posty: 2198
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:55
Płeć: On

Re: masz problem z glonami ?! Przeczytaj temat, on Ci pomoże

Post autor: Red »

I sprawdź proporcję azotu do fosforu...... testami kropelkowymi. Później zapytaj doświadczonych w walce z glonami kolegów :)
"Wielkość człowieka polega na jego świadomości bycia małym" - "Myśli" Blaise Pascal
Awatar użytkownika
bynio67
Założyciel
Posty: 1964
Rejestracja: 15 listopada 2012, 22:02
Płeć: On
Lokalizacja: Tysiąclecie

Re: masz problem z glonami ?! Przeczytaj temat, on Ci pomoże

Post autor: bynio67 »

A co zrobić w przypadku hodowli Raczka Marmurkowego? Chodzi mi o to aby glony zgubić w jak najtańszy sposób.
Ps. Zbiornik to kostka o wymiarach 25x25x25.
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: masz problem z glonami ?! Przeczytaj temat, on Ci pomoże

Post autor: Big daddy »

Jakie glony? tzn trzeba wiedzieć z czym mamy do czynienia ;)
Pył na szybie, zielenice punktowe czy inne dziadostwo?
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
bynio67
Założyciel
Posty: 1964
Rejestracja: 15 listopada 2012, 22:02
Płeć: On
Lokalizacja: Tysiąclecie

Re: masz problem z glonami ?! Przeczytaj temat, on Ci pomoże

Post autor: bynio67 »

To coś występuje na szybie. Ja to ścieram starą kartą do bankomatu. Ale to coś później pływa, i jest nieestetyczne. Przypomina to lekko gęstą zawiesinę. Muszę przez to co np. tydzień podmieniać ok 50% wody. Oczywiście nowa woda, tak do końca nową wodą nie jest. Czerpię ją od Demasoni
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: masz problem z glonami ?! Przeczytaj temat, on Ci pomoże

Post autor: Big daddy »

CZyli pył, więc nie właściwy stosunek azotu do fosforu ten sam problem co u Bzzzyka(zajrzyj do tematu dowiesz się więcej) w tandze, lejąc wodę od demasoni z dużą ilością azotanów moim zdaniem jeszcze pogarszasz sprawę, masz za wysokie NO3 trzeba zbić!
Woda RO lub denitrator lub dużo roślin, uważaj żeby nie przekarmiać, lub najlepiej się przyzwyczaić, a i ważne żeby swiatło słoneczne nie padało bezpośrednio na szyby akwa.
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
bynio67
Założyciel
Posty: 1964
Rejestracja: 15 listopada 2012, 22:02
Płeć: On
Lokalizacja: Tysiąclecie

Re: masz problem z glonami ?! Przeczytaj temat, on Ci pomoże

Post autor: bynio67 »

Dzięki za informację. Jeśli chodzi o przekarmienie, to już uwagę Maćkowi na to zwróciłem. Roślin faktycznie nie mam wcale. Bo słyszałem że do raczka marmurkowego się nie nadają. Czy to prawda?
No i jeszcze napisz Przemo czemu woda od Demasoni się nie nadaje(nie dolewam mu ściągniętej z dna). Jest to woda ściągnięta tuż spod tafli którą kilka godzin wcześniej w ilości ok. 15% podmieniłem
Awatar użytkownika
Godween
Użytkownik
Posty: 183
Rejestracja: 18 listopada 2012, 11:28
Płeć: On
Lokalizacja: Cz-wa

Re: masz problem z glonami ?! Przeczytaj temat, on Ci pomoże

Post autor: Godween »

Kochani! Glony to skutek! Leczycie skutek, a nie przyczynę... przyczyna to złe parametry wody, a w dodatku w akwarium bez roślin, to wogóle niemożliwe ich nie mieć!
Pozdr Godween :-)
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: masz problem z glonami ?! Przeczytaj temat, on Ci pomoże

Post autor: MarSz »

Nigdy nie nie nigdy :-)

Moje zbiorniki z krewetkami startowały bez żadnych roślin a nadal za wiele ich nie ma.
Glona nie uświadczysz a nie wiem co top czyścik, skrobak itp.

Ale zgodzę się że to właśnie dzięki parametrom - u mnie panuję nad wszystkimi niemal co do jednego ppma - rozwiązaniem jest m.in. RO + dokładnie mi znana ilość dolewanych minerałów.

Jedyne zbiorniki w których glony delikatnie ale bezskutecznie próbują dojść do słowa to te na ADA Amazonia New bo jest tam trochę nawozów ale i te się szybko wyjałowią oraz w dwóch zbiornikach z samymi roślinami na górze bo tam czasem coś wleję a czasem ostro wykoszę co czasem zakłóci równowagę.

Oczywiście mi są bardzo na rękę parametry jakich wymagają krewetki, w takich mało który glon się utrzyma a jeśli już to jeszcze zjedzą go krewetki albo zatoczki.
No ale ogólnie mówiąc to da się w zbiorniku bez roślin lub z minimalna ich ilością uniknąć glonów.
Awatar użytkownika
Godween
Użytkownik
Posty: 183
Rejestracja: 18 listopada 2012, 11:28
Płeć: On
Lokalizacja: Cz-wa

Re: masz problem z glonami ?! Przeczytaj temat, on Ci pomoże

Post autor: Godween »

No cóż... dla odmiany, moje zbiorniki to roślinne i na Amazonii New, a glona na szybie również nie uświadczysz i też - co to skrobak - nie wiem. Nadal utrzymuję, że kluczem jest wiedza o parametrach wody.
Pozdr Godween :-)
Awatar użytkownika
Marcin
Użytkownik
Posty: 103
Rejestracja: 23 grudnia 2012, 22:08
Płeć: On

Re: masz problem z glonami ?! Przeczytaj temat, on Ci pomoże

Post autor: Marcin »

a powiedzcie mi i pomóżcie - skąd się biora i jak zwalczyć glony u mnie - na szybie tylnej pojawiają się pojedyńcze nitki które jak zaczną rosnąć przybierają kolor zielony, a na przedniej szybie pojawiają się kolonie krótkich, brązowych glonów
Awatar użytkownika
BzZzYkU
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 1462
Rejestracja: 18 listopada 2012, 15:29
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa-Śródmieście

Re: masz problem z glonami ?! Przeczytaj temat, on Ci pomoże

Post autor: BzZzYkU »

nie jestem specjalista ale to zapewne za dużo azotu względem fosforu, nadmierne karmienie, pokarm nie zjedzony sie rozklada i wydziela azot (lepiej karmić kilka razy dziennie ale po troszku) ;) to pewnie przyczyna i trzeba wyrównać to poprzez wlanie fosforu. A skutek zwalcz kupując helenki, ślimaki które jedzą glony są wypisane w 1 poście, otoski i wiadomo zetrzyj je jakaś ściereczką lub zmywakiem do naczyń. ;) no chyba że sie mylę to koledzy mnie poprawią ;)
Tanganika 160l:
-N.Brichardi
-J. Transcriptus
-exL. Multifasciatus
-exL. Ocellatus blue


Kamil-605269402
GG-12023545
Awatar użytkownika
Daro
Użytkownik
Posty: 393
Rejestracja: 17 listopada 2012, 00:44
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa - Śródmieście

Re: masz problem z glonami ?! Przeczytaj temat, on Ci pomoże

Post autor: Daro »

Też , jak sięgam pamięcią rzadko miałem glony . Po prostu musiałem mocno narozrabiać kombinując z dawkami nawozów czy proporcjami lub mocno zaniedbać zbiornik ... Zazwyczaj pojawiały się jak skończyło się paliwo w butli i nie było jak zatankować ... a lubiło jakoś pechowo kończyć się w święta ...
Generalnie uważam że większość problemów w akwa z glonami to kwestie wynikające z co2 ... jego braki , zła dystrybucja/cyrkulacja i skoki ...
Jeśli zbiornik nie jest zasilany co2 to problem bardziej leży w kwestii odpowiedniego dobrania nawożenia i oświetlenia , po prostu jedno od drugiego nie bardzo może odbiegać. Mamy słabe oświetlenie to nie możemy przeginać z nawożeniem , bo nic to nie da roślinom a kiedyś ta nadmierna kumulacja się zemści. Jak ktoś nawozi oszczędnie lub nieprawidłowo to zbyt mocne oświetlenie spowoduje że w pewnym momencie glony utorują sobie drogę bo rośliny po pewnym czasie i tak zostaną w tyle ...
Dobrze jest mieć zawsze w zbiorniku lekki nadmiar roślin , bo ta żywa zielona masa kontroluje nam parametry zbiornika i tworzy swego rodzaju bufor zabezpieczający . Lepiej mieć kilka kęp lekko zabiedzonego zielska niż glony w akwarium...


A odnośnie ślimaków z postu powyżej ...
helenki jedzą inne ślimaki , a glony zjadają helmety , brotie pogodule czy też inne ślimaki .
Pozdrawiam
Darek.
Awatar użytkownika
BzZzYkU
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 1462
Rejestracja: 18 listopada 2012, 15:29
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa-Śródmieście

Re: masz problem z glonami ?! Przeczytaj temat, on Ci pomoże

Post autor: BzZzYkU »

oj ale błąd zrobiłem ale tak to jest jak sie prawie na pół śnie odpisuje, pisze o czym innym i myśle o czym innym. ;)-dzięki za poprawienie Daro ;)
Tanganika 160l:
-N.Brichardi
-J. Transcriptus
-exL. Multifasciatus
-exL. Ocellatus blue


Kamil-605269402
GG-12023545
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: masz problem z glonami ?! Przeczytaj temat, on Ci pomoże

Post autor: Big daddy »

Marcin pisze:a powiedzcie mi i pomóżcie - skąd się biora i jak zwalczyć glony u mnie - na szybie tylnej pojawiają się pojedyńcze nitki które jak zaczną rosnąć przybierają kolor zielony, a na przedniej szybie pojawiają się kolonie krótkich, brązowych glonów
Marcin napisałeś bardzo ogólnie najlepiej będzie jeśli założysz temat i dasz jak najwięcej informacji o zbiorniku, ile światła, jaka filtracja, nawożenie, jakie podmiany i ile jakieś zdjęcia tych glonówitp.
Teraz to możemy tylko gdybać, gdybym miał zgadywać to te brązowe to pewnie krasnorosty, lubią stara wodę i jej ruch, zwalczamy dwytlenkiem węgla jak pisał Daro i bardzo pomaga Easy Carbo obecne w wodziew lekko podniesionej dawce ty masz je na szybie więc możesz zetrzec tych z roślin możesz pozbyć się nastrzykując strzykawką bezpośrednio na ich kępki EC rozpuszczą się resztę załatwią ryby.
Ale tak jak piszę to tylko zgadywanie, daj więcej danych napewno wtedy odezwą się fachowcy w tej dziedzinie ;)
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Glony”