Jaki to rodzaj glonów?

Awatar użytkownika
KODI
Założyciel
Posty: 4209
Rejestracja: 15 listopada 2012, 15:12
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa-Stare Miasto
Kontakt:

Re: Jaki to rodzaj glonów?

Post autor: KODI »

Jeżeli potrzebny Ci fosfor ,to zapraszam z bańką także do mnie ,chętnie Ci oddam z 50L wody :D

Posiadam także czysty fosfor ,sól Made by Daro ,mogę Ci oddać za free :!:
KODI aquajura.pl
507L + 200L - Aqua Salsus II
20L- KODI-zumi
______________

e-mail : aquanexus.pl@gmail.com lub kkodim@gmail.com
Tel.607 404 247
NIECH MOC BĘDZIE Z WAMI ! ZAWSZE
Awatar użytkownika
Seledynka
Użytkownik
Posty: 72
Rejestracja: 03 lipca 2013, 17:25
Płeć: Ona
Lokalizacja: Szczecin

Re: Jaki to rodzaj glonów?

Post autor: Seledynka »

No no jacy tu wszyscy życzliwi :-D niestety zanim wróciłabym do Szczecina z tym baniakiem to by woda skisła :p

Po prostu super napisałam poemat i czas na edytowanie minął G! Napisze w skrócie : szczerze pisząc myślałam że czegoś się ucze a teraz mam wrażenie że się cofam :((, w instrukcji tego testu jest napisane że dopuszczalna zawartość fosforanu jest nie przekraczająca 0,4 mg/l a u mnie wychodzi około 0,1 więc byłam pewna że fosfor oki bo wyższe stężenia należy zbijać i jest zagrożenie glonowe choć u mnie i bez wysokiego stężenia wyskoczyły glony różnego rodzaju więc w tym temacie już mam kołomyje ,to czyli co w tych testach pomiar na 0,1 jest oki a tak naprawde nie jest ?
Wracając do poprzednich pytań dziury w liściach myślałam że bocje robią bo nagminnie je skubią i faktycznie są zielone kropki a nalot jest szarawy,woda z podmiany to osmoza nie kranówka ,nawozy dawane do tej pory to tylko macro i ferro .Wg waszych wskazówek od jutra bede dawała easy carbo 6ml przez tydzień i zamienić te moje nawozy na fosfo i potasium? Co byście na moim miejscu codziennie podawali do akwa,jakie stałe preparaty dla roślin i dla ogólnej dobrej kondycji akwa,co wy podajecie dzień w dzień że rośliny piękne a ryby zadowolone ? Bo te moje się nie sprawdziły zwykle kupuje mało wymagające rośliny i zawsze marniały co ja źle robie? A teraz wysyp glonów :((, czy jest szansa na całkowite pozbycie się ich tym carbo?
Awatar użytkownika
NiX
Użytkownik
Posty: 35
Rejestracja: 14 grudnia 2012, 19:20
Płeć: On
Lokalizacja: Rędziny

Re: Jaki to rodzaj glonów?

Post autor: NiX »

Teraz ja prowadzę walkę z glonami i aby nie zakładać nowego tematu piszę tutaj. Mam nadzieję, że autor nie ma nic przeciwko. Zakładając, że mogą być różne przyczyny powstawania glonów w różnych warunkach i akwariach postanowiłem poprosić Was o pomoc w identyfikacji glonów, ich źródła i sposobu zwalczania.
Akwarium 140l
CO2 z bimbrowni
2x18W oraz 2x24W t5 (jedna plant grow druga philips 865)
Testy:
PH 7,8
No3 50
PO4 0,25
Fe 0,4
Podaję nawozy micro i makro od Darka w ilościach: 3 razy w tygodniu po 5ml makro oraz 5 razy w tygodniu po 5ml micro. Wcześniej dawałem po 7ml i zmniejszyłem dawkę co było chyba błędem.
Ograniczyłem też czas oświetlenia akwarium do 6h. Staram się również podmieniać wodę w akwarium 2 razy w tygodniu po 20l. W całym akwarium pływają takie nitki więc może to glony nitkowate. Proszę o pomoc bo moje małe doświadczenie ukazuje się w tym momencie. :(

Obrazek
Obrazek
„Ten, któremu starczy odwagi i wytrwałości, by przez całe życie wpatrywać się w mrok, pierwszy dojrzy w nim przebłysk światła.”
Awatar użytkownika
3runer
Użytkownik
Posty: 53
Rejestracja: 22 października 2013, 20:26
Płeć: On
Lokalizacja: Łódź/Pabianice
Kontakt:

Re: Jaki to rodzaj glonów?

Post autor: 3runer »

wysoki azot

pierwsze słyszę, żeby tak często mikro podawać, nie znam stężenia nawozów, więc ciężko się odnieść

ja bym przestał lać nawozy zrobił podmiankę, usunął ile się da tych glonów (pachną mi cyjanobakterią, jak je powąchasz to jak pachną??)

i poczekał

jak z ilością roślin w zbiorniku??

dodałbym coś szybko rosnącego na jakiś czas
Obrazek
Awatar użytkownika
Graff
Administrator
Posty: 1535
Rejestracja: 15 listopada 2012, 20:20
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa - Północ

Re: Jaki to rodzaj glonów?

Post autor: Graff »

Niestety z tego co widzę to masz sinice....
A to już bardzo niedobrze.... :(
Sinice to nie glony a cyjanobakterie...
Tak na szybko...zbierz ręcznie tyle ile się da nie wzburzając za bardzo podłoża , jeśli masz to na całym dnie to czeka Cię zaciemnienie na minimum 3 do 5 dni, no i musisz koniecznie podmieniać teraz wodę - i to tak 50 %. Jeśli nie na całym dnie to ogranicz świecenie i wybieraj ile się da....
Zaciemnienie i zbieranie tego na bieżąco powinno wystarczyć ale gdyby nie dało rady to czeka Cię kuracja antybiotykiem-jeśli jesteś z Cz-wy to udaj się wtedy do Elei - tam jest super spec Pan Piotr i sprzeda Ci potrzebny antybiotyk.
No i ten azot-zbij go przynajmniej do 25 - 30...

Ale niech koledzy mnie poprawią jeśli nie mam racji bo u mnie patrząc na zdjęcia właśnie cyjanobakteria mi wychodzi...
Path of the Dark Side...
Awatar użytkownika
NiX
Użytkownik
Posty: 35
Rejestracja: 14 grudnia 2012, 19:20
Płeć: On
Lokalizacja: Rędziny

Re: Jaki to rodzaj glonów?

Post autor: NiX »

Wstrzymać nawożenie? Ograniczyć oświetlenie czyli całkiem wyłączyć? Przykryć czymś akwa? Bo mam niedaleko okna. Roślinek mam dość dużo. Nie wiem czym pachną bo dzisiaj ubrałem trochę wody.
„Ten, któremu starczy odwagi i wytrwałości, by przez całe życie wpatrywać się w mrok, pierwszy dojrzy w nim przebłysk światła.”
Awatar użytkownika
Red
Administrator
Posty: 2198
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:55
Płeć: On

Re: Jaki to rodzaj glonów?

Post autor: Red »

A to makro to kompleksowe? Czy niezależnie sam fosfor i potas ?
Ale faktycznie najpierw trzeba ogarnąć glony czy cyjanobakterie (sam takowych nie posiadałem więc ciężko mi się odnieść do zdjęć) Ale tak czy inaczej znacznie zaburzona proporcja azotu do fosforu.
Co do mikro to osobiście uważam, że lepiej wlać mniej niż za dużo. U siebie aplikuję mikro raz w tygodniu i nie widzę specjalnie niedoborów.
"Wielkość człowieka polega na jego świadomości bycia małym" - "Myśli" Blaise Pascal
Awatar użytkownika
Red
Administrator
Posty: 2198
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:55
Płeć: On

Re: Jaki to rodzaj glonów?

Post autor: Red »

W wątku "Godweena"
http://www.afczwa.com/viewtopic.php?f=36&t=137" onclick="window.open(this.href);return false;

za rozwój sinic (cyjanobakterii) wskazuje na odwrotny stosunek nadmiaru fosforanów do azotanów.
"Wielkość człowieka polega na jego świadomości bycia małym" - "Myśli" Blaise Pascal
Awatar użytkownika
NiX
Użytkownik
Posty: 35
Rejestracja: 14 grudnia 2012, 19:20
Płeć: On
Lokalizacja: Rędziny

Re: Jaki to rodzaj glonów?

Post autor: NiX »

Makro kompleksowe. Żadnych kropek na szybie nie mam tylko te nitki przyczepiają się po czasie.
„Ten, któremu starczy odwagi i wytrwałości, by przez całe życie wpatrywać się w mrok, pierwszy dojrzy w nim przebłysk światła.”
Awatar użytkownika
Red
Administrator
Posty: 2198
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:55
Płeć: On

Re: Jaki to rodzaj glonów?

Post autor: Red »

Zapewne to tylko glonu nitkowate, które powstają właśnie przy zbyt niskim fosforze w stosunku do azotu.
Ja np. skusiłem się na instalację filtra RO ponieważ azot w kranie mam na poziomie 40 ppm
"Wielkość człowieka polega na jego świadomości bycia małym" - "Myśli" Blaise Pascal
Awatar użytkownika
NiX
Użytkownik
Posty: 35
Rejestracja: 14 grudnia 2012, 19:20
Płeć: On
Lokalizacja: Rędziny

Re: Jaki to rodzaj glonów?

Post autor: NiX »

Niestety teraz nie stać mnie na takie cudeńko ale na pewno poczytam coś o tym filtrze bo nie słyszałem o czymś takim. Nawet nie znam zasady działania:) Jak mam się uporać z glonami bez tego filtra?
„Ten, któremu starczy odwagi i wytrwałości, by przez całe życie wpatrywać się w mrok, pierwszy dojrzy w nim przebłysk światła.”
Awatar użytkownika
Red
Administrator
Posty: 2198
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:55
Płeć: On

Re: Jaki to rodzaj glonów?

Post autor: Red »

]Jeżeli to nitki to powinno się je w miarę możliwości łatwo usuwać np. owijając wokół patyczka. Ja sobie zafundowałem je kiedyś stosując kompleksowe makro Aqua Artu MacroRed, które miało właśnie wzbogacony azot !!!
W efekcie koktail azotowy. Obecnie azot mam tylko z kranu, wodę mieszam z deminarelizowaną (z filtra RO) plus z makro dodaję fosfor i potas właśnie made Daro.
Najlepiej usunąć nitki ( o ile to faktycznie nitki) i zbić azot podmianami.
A w trybie późniejszym ograniczyć nawożenie.
"Wielkość człowieka polega na jego świadomości bycia małym" - "Myśli" Blaise Pascal
Awatar użytkownika
Daro
Użytkownik
Posty: 393
Rejestracja: 17 listopada 2012, 00:44
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa - Śródmieście

Re: Jaki to rodzaj glonów?

Post autor: Daro »

Zbierz mechanicznie ile sie da tego świństwa , zrób podmianę wody 30% , totalnie zaciemnij akwarium na 4 dni , potem znowu podmień 30 % wody . Po tym czasie powinny ustąpić sinice bo jak mniemam to one właśnie Cię dopadły ( sprawdż czy po roztarciu w palcach śmierdzą :!: ) , a przyczyną może być bardzo zabrudzone podłoże , zła filtracja i cyrkulacja wody w akwarium , zbyt małe podmiany wody przy intensywnym nawożeniu . Co prawda najczęściej azot ma tu najwięcej do powiedzenia a właściwie jego brak , co u Ciebie nie występuje ale mogło dojść do jakiegoś skoku i trzeba wyprostować parametry. Może i sam test nie mierzy jak trzeba ...
Pozdrawiam
Darek.
Awatar użytkownika
NiX
Użytkownik
Posty: 35
Rejestracja: 14 grudnia 2012, 19:20
Płeć: On
Lokalizacja: Rędziny

Re: Jaki to rodzaj glonów?

Post autor: NiX »

Dobrze, dziękuję za pomoc. To dzisiaj po sprzątaniu i wymianie wody zasłaniam akwarium, wyłączam światło i zatrzymuje nawożenie. Jestem dobrej myśli :)
„Ten, któremu starczy odwagi i wytrwałości, by przez całe życie wpatrywać się w mrok, pierwszy dojrzy w nim przebłysk światła.”
Awatar użytkownika
jabluszko520
Użytkownik
Posty: 277
Rejestracja: 01 października 2013, 22:26
Płeć: Ona

Re: Jaki to rodzaj glonów?

Post autor: jabluszko520 »

trzymam kciuki :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Glony”