Jaki to rodzaj glonów?

Awatar użytkownika
Seledynka
Użytkownik
Posty: 72
Rejestracja: 03 lipca 2013, 17:25
Płeć: Ona
Lokalizacja: Szczecin

Jaki to rodzaj glonów?

Post autor: Seledynka »

Witam,ostatnio pojawiły się u mnie glony na korzeniu na liściach roślin i próbuje się czegoś dowiedzieć na ich temat jednak chciałabym najpierw dojść co to za odmiana glona,może ktoś z was pomoże ocenić ?
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Awatar użytkownika
Daro
Użytkownik
Posty: 393
Rejestracja: 17 listopada 2012, 00:44
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa - Śródmieście

Re: Jaki to rodzaj glonów?

Post autor: Daro »

To może być oedogonium , którego przyczyną może być niski poziom lub brak CO2 i braki w nawożeniu.
Jak masz easy carbo to śmiało możesz dać 3-4 krotną dawkę czyli 3-4 ml dziennie na 50 litrów wody przez okres 4-5 dni.
Pozdrawiam
Darek.
Awatar użytkownika
KAMYK
Użytkownik
Posty: 455
Rejestracja: 20 lipca 2013, 17:14
Płeć: On

Re: Jaki to rodzaj glonów?

Post autor: KAMYK »

Mi to wygląda jak zielenice.Przydało by się trochę więcej info o baniaku?oświetlenie itp.
JEST
Wskazany pośpiech w akwarystyce wymagany tylko podczas ścierania wody z podłogi.
http://www.afczwa.com/viewtopic.php?f=40&t=3013" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.afczwa.com/viewtopic.php?f=40&t=2424" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Seledynka
Użytkownik
Posty: 72
Rejestracja: 03 lipca 2013, 17:25
Płeć: Ona
Lokalizacja: Szczecin

Re: Jaki to rodzaj glonów?

Post autor: Seledynka »

Akwarium 80x35x40cm 112l (8mm)
Filtr EHEIM PROFESSIONEL 3 2075
Świetlówka Aqua Medic aqualine T5 Plant Grow 24W
Świetlówka Aquamedic aqualine T5 Reff white 10K 24W
Grzałka przepływowa Hydor ETH 300 16/22mm
Aqua Art AquaSubstrate II
Żwir akwarystyczny 2-4mm
(4 otoski,2 molinezje,2 gupiki,3 bocje,2 glonojady syjamskie)
Codziennie podaje od około 2 miesięcy nawóz Macro Green i Ferro od przedwczoraj EasyCarbo 2ml (1 ml na 50) więcej się boje bo naczytałam się o skutkach przedawkowania
Alex89

Re: Jaki to rodzaj glonów?

Post autor: Alex89 »

Ja bym zrobił tak jak Daro pisze ec bym go potraktował i zobaczył co by się działo czy zniknie czy nie .
Awatar użytkownika
Seledynka
Użytkownik
Posty: 72
Rejestracja: 03 lipca 2013, 17:25
Płeć: Ona
Lokalizacja: Szczecin

Re: Jaki to rodzaj glonów?

Post autor: Seledynka »

3ml na 50l czyli w moim przypadku 6ml tylko czy to bezpieczne? Stosowaliście już to w ten sposób wielokrotność dawki w swoich zbiornikach albo znacie opinie o takim podaniu ? Tak pogoglowałam i zielenice podobne więc może to to
Awatar użytkownika
KAMYK
Użytkownik
Posty: 455
Rejestracja: 20 lipca 2013, 17:14
Płeć: On

Re: Jaki to rodzaj glonów?

Post autor: KAMYK »

Masz to tylko na korzeniu czy w całym baniaku?oświetlenie nie jest zbyt mocne więc prawdopodobnie zielenice można wykluczyć,ale nie na 100%.Masz możliwość zrobienia testów?fosfor może być niski.Od kiedy to masz i czy coś zmieniłaś w nawożeniu.
JEST
Wskazany pośpiech w akwarystyce wymagany tylko podczas ścierania wody z podłogi.
http://www.afczwa.com/viewtopic.php?f=40&t=3013" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.afczwa.com/viewtopic.php?f=40&t=2424" onclick="window.open(this.href);return false;
Alex89

Re: Jaki to rodzaj glonów?

Post autor: Alex89 »

Seledynka nic się nie stanie ja dawałem na swój baniak 5ml a mam 112l . Jeśli to masz tylko na korzeniu to daj ec na korzeń i po sprawie .
Awatar użytkownika
Seledynka
Użytkownik
Posty: 72
Rejestracja: 03 lipca 2013, 17:25
Płeć: Ona
Lokalizacja: Szczecin

Re: Jaki to rodzaj glonów?

Post autor: Seledynka »

Mam to na korzeniu najbardziej intensywnie ale na roślinach szerokolistnych też jest i gdzieniegdzie odchodzą takie długie pojedyńcze nitki jak pajęczyna,podłoże nie jest zazielenione zaczęło się około 2 tygodnie temu w nawożeniu nic nie zmieniałam,około 4 tygodnie temu walczyłam z bardzo wysokim NO3 a potem NO2 teraz się wyklarowało jedynie NO3 tak sie waha ale w granicach normy na fosfor zrobiłam dzisiaj test i wykazało na skali JBL że jest oki

Teraz obejrzałam Oedogonium i cholerka bardzo podobne :up jak sie okaże że to jest to to powodem mogą być braki w nawożeniu jak napisał Daro,czyli te co daje to mało? Jeden klik jest na 40l ja daje 2 kliki jednego i drugiego
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Jaki to rodzaj glonów?

Post autor: Big daddy »

Oki czyli ile?
EC się nie bój ja stosuje podwojona dawka cały czas i nic się nie dzieje,w przodku walki z glonami można krótkotrwale znacznie przekroczyć zalecana dawkę.
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
Seledynka
Użytkownik
Posty: 72
Rejestracja: 03 lipca 2013, 17:25
Płeć: Ona
Lokalizacja: Szczecin

Re: Jaki to rodzaj glonów?

Post autor: Seledynka »

Ja odczytuje testy wg kolorów i mam na zielono czyli oki :) ale napisze jak podają u mnie wyszło 0,02 z lekkim porywem 0,03 mg/l (ppm) zrobiłam fotke rośliny może coś podpowie a póki co dostosuje się do zwiększania dawki bo wyboru raczej nie ma a to rośnie #:-s
To Waszym zdaniem trudno określić dokładnie co to jest by nie zadawac Wam milion pytań bo google wyręczy co do szczegółów typu skąd się wzięło i co czynić hmm o ile poznam nazwe tego czegoś

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Awatar użytkownika
KAMYK
Użytkownik
Posty: 455
Rejestracja: 20 lipca 2013, 17:14
Płeć: On

Re: Jaki to rodzaj glonów?

Post autor: KAMYK »

A ja tu widzę dziury w liściach czyli braki potasu i fosforu czyli mało makro.W powiększeniu foto widać zielone kropki na liściach czy mi się zdaje?Na foto to chyba żabienice(mogę się mylić)włoski są raczej ciemne,a wtedy to krasne zaczęły atakować.Popraw mnie jak się mylę co do koloru włosków.
JEST
Wskazany pośpiech w akwarystyce wymagany tylko podczas ścierania wody z podłogi.
http://www.afczwa.com/viewtopic.php?f=40&t=3013" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.afczwa.com/viewtopic.php?f=40&t=2424" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Daro
Użytkownik
Posty: 393
Rejestracja: 17 listopada 2012, 00:44
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa - Śródmieście

Re: Jaki to rodzaj glonów?

Post autor: Daro »

KAMYK pisze:A ja tu widzę dziury w liściach czyli braki potasu i fosforu czyli mało makro.W powiększeniu foto widać zielone kropki na liściach czy mi się zdaje?
Braki są i to od razu widać ...
Na pewno za mało jest fosforu , bo podana wielkość to prawie jak nic ... generalnie fosforu do azotu w akwarium powinno być 1 : 8-12 czyli średnio 1 : 10 , czyli jeśli masz wysoki poziom azotu powiedzmy 20 ppm to fosforu powinnaś mieć 1,5-2,5 ppm , a na pewno nie mniej niż 0,5-0,7 ppm , jednocześnie powinnaś pilnować poziom potasu ( a jego tez masz braki )i podawać go przynajmniej tyle ile masz azotu w akwarium lub 30-50 % więcej .
Czyli generalnie średni poziom N-P-K w akwarium powinien wynosić 10-1-13 ...
U Ciebie w akwarium skumulował się azot , bo makro z AA tak ma i niestety to częsty przypadek , bo w wodzie kranowej którą robisz podmiany na pewno masz dodatkowy azot a nie masz fosforu i potasu ...
Ja bym ograniczył ilość podawanego makro z AA , a dodatkowo wprowadził za pomocą "soli " potas i fosfor . Można też ewentualnie zwiększyć podmiany wody .
EC nie masz się co obawiać , bo jeśli podasz dodatkowy potas i fosfor na pewno rośliny na tym skorzystają . Jeśli nie dodasz potasu i fosforu a tylko zwiększysz EC to będziesz miała więcej dziur w roślinach ...
Pozdrawiam
Darek.
Awatar użytkownika
Seledynka
Użytkownik
Posty: 72
Rejestracja: 03 lipca 2013, 17:25
Płeć: Ona
Lokalizacja: Szczecin

Re: Jaki to rodzaj glonów?

Post autor: Seledynka »

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Na razie tylko fotka testu a zaraz się odniose do całości tylko z innego kompa bo na jednym fotki wrzucam a na drugim pisze ;)
Awatar użytkownika
Daro
Użytkownik
Posty: 393
Rejestracja: 17 listopada 2012, 00:44
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa - Śródmieście

Re: Jaki to rodzaj glonów?

Post autor: Daro »

Już widać , że praktycznie nie masz fosforu ...
Poproś Adamona aby Ci wysłał trochę wody od siebie z akwarium ;)) :), , bo on ma u siebie nadmiar tego pierwiastka... a tak poważnie to przydało by sie inne makro albo tak jak pisałem dodatkowo osobno potas i fosfor.
Jeśli chcesz to zaopatrz się w KH2PO4 i K2SO4 lub KCl , lub po prostu kup gotowe nawozy np z Easy Life tzn Fosfo i Calium-Potasium.
Pozdrawiam
Darek.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Glony”