zielenice

Awatar użytkownika
zborixon
Użytkownik
Posty: 38
Rejestracja: 13 października 2013, 08:37
Płeć: On

zielenice

Post autor: zborixon »

Witam.
Wiem ze o zielenicach bylo poruszanych duzo tematow ale chce zaczerpnac porady. Wczesniej problemu z glonami wogole nie mialem ale teraz wysypalo mi dosyc ostro. Na przedniej i tylnej szybie oraz na kamieniach. ogolnie bardziej po srodku zbiornika najwiecej. Przez ostatnie pol roku zbiornik oswietlany byl zarowka energooszczedna 130W (oczywiscie odpowiednik tak owej) i nic sie nie dzialo. Akwarium 120x40x50 (240l) filtr jbl e1501. Postanowilem jednak zrobic podzwirowke i zmienic oswietlenie bo tamto to porazka byla rosliny wogole nie rosly. Jakies 2 tyg temu musialem wszystko wyciagnac zeby wstawic ruszt. Oczywiscie posprzatalem wszystko. Wode wlalem ta sama ktora byla wczesniej w akwa, filtra nie czyscilem poniewaz chcialem przyspieszyc troche bo nie mialem gdzie zwierzatek trzymac. Wiec doszedl filtr podzwirowy z dwiema pompami aquaszut 750 po przeciwleglych stronach dla lepszego zasysania. Oswietlenie teraz to t5 2x54W (grolux 8500k i aquastar 10000k). Przeczytalem gdzies zeby swiecic po 12h i tak tez robie. Wydaje mi sie jednak ze za dlugo. Roslinki co prawda zaczely lepiej rosnac ale wyglad ich i tak budzi zastrzezenia. Mysle ze te zielenice to za sprawa oswietlenia. Testow nie robilem nigdy gdyz wydawalo mi sie ze jest OK. Nie nawoze niczym. Roslin stosunkowo niewiele. Czy powinienem wyczyscic kamienie i pozostale elementy na ktorych sie pojawily? Nie chcialbym zbytnio wzruszac podlozem. Wiadomo szyby moge zeskrobac. Mialo byc lepiej po wprowadzonych zmianach a widze ze jest wysyp zielenic. Czy moge zrobic podmianke i zmniejszyc czas oswietlania czy skrobac od razu i nie czekac?
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Odp: zielenice

Post autor: Big daddy »

Masz rację że trzeba ograniczyć światło, zeskrob ile możesz podmienić wodę. Pasowało by zrobić testy chociaż na azot i fosfor bo zielenice pojawiają się w przypadku zaniżenia proporcji tych pierwiastków. Kopałeś w podłożu i pewnie sporo związków dostaje się teraz do wody. Zmniejsz światło do 8, 9 godzin wytrzyj szyby i sam zobaczysz czy to wystarczy.


Wysłane z tapofonu za pomocą tapatalk 2
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
Red
Administrator
Posty: 2198
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:55
Płeć: On

Re: zielenice

Post autor: Red »

najprawdopodobniej zmiana oświetlenia spowodowała szybszy pobór któregoś pierwiastka i zachwiała się proporcja azotu do fosforu. Przy stabilnym zbiorniku i roślinach 10-12 godzin to standard ale w Twojej sytuacji raczej wskazane byłoby ograniczenie czasu naświetlania.
"Wielkość człowieka polega na jego świadomości bycia małym" - "Myśli" Blaise Pascal
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Odp: zielenice

Post autor: Big daddy »

Red pisze:najprawdopodobniej zmiana oświetlenia spowodowała szybszy pobór któregoś pierwiastka i zachwiała się proporcja azotu do fosforu. Przy stabilnym zbiorniku i roślinach 10-12 godzin to standard ale w Twojej sytuacji raczej wskazane byłoby ograniczenie czasu naświetlania.
Trochę niefortunne sformułowanie, zwiększenie oświetlenia mogło spowodować szybszy pobór pierwiasykÓW :-) . Co za tym idzie niedobór któregoś, co spowodowało tzw blokadę innego i w rezultacie jego nadmiar w akwarium. :grin:
Wim, wiem czepiam się szczegółów;-)

Wysłane z tapofonu za pomocą tapatalk 2
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
Red
Administrator
Posty: 2198
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:55
Płeć: On

Re: zielenice

Post autor: Red »

takie uroki przelewania myśli na tekst pisany za pomocą telefonu a "tapatalka-tłumacza" myśli brak :)
"Wielkość człowieka polega na jego świadomości bycia małym" - "Myśli" Blaise Pascal
Awatar użytkownika
zborixon
Użytkownik
Posty: 38
Rejestracja: 13 października 2013, 08:37
Płeć: On

Re: zielenice

Post autor: zborixon »

Wlasnie ze nie grzebalem az tak w podlozu. Wypompowalem wode do zbiornikow i zostawilem troche z podlozem na dnie. To co zostalo poszlo do wyrzutki caly ten syf z podloza. Mam ostronosa ok 20 cm moze on robic przekopki po nocach. Jak zeskrobe z szyb to wszystko poleci do akwarium i prawdopodobnie zacznie pochlaniac to podzwirowka. Ale chyba nie mam wyjscia bo samo z szyb nie zejdzie. Ale zeskrobe ile moge bez ruszania podlozem i bede obserwowal co sie dzieje dalej przez nastepny tydzien. Nie wiem czy tez podzwirowka nie ciagnie za mocno bo wczesniej jak kawalek roslinki odpadl np to wpywal po zbiorniku a teraz mam wrazenie ze leza przyklejone do dna
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: zielenice

Post autor: Big daddy »

Zielenić nie da się wyciągnąc tak poprostu z akwarium, zetrzyj z szyb i podmien wodę o resztę się nie martw.
Jeszcze jedno pytanko jaki to rodzaj zielenic kolonijne tzw punktowe czy pył na szybie?
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
zborixon
Użytkownik
Posty: 38
Rejestracja: 13 października 2013, 08:37
Płeć: On

Re: zielenice

Post autor: zborixon »

Powiem tak jak patrze od przodu to widac ze jest ich duzo ale nie maja tak intensywnego koloru. Jednak jak patrze od boku czyli widze od srodka szyby przednia i tylna to sa one tak zielone ze dziwie sie ze sa one przejrzyste od zewnatrz. Pewnie dlatego ze jasne swiatlo jest. Jak sie przygladam to widze ze zielone nitki sa na wszystkim praktycznie. Nawet na filtrach. Najwiecej jest przy podlozu gdzie bedzie ciezko zeskrobac. Ogolnie sa i nitki i plamy zielone. Nie sa to duze skupiska ale bardzo bardzo duzo malych. Czy powinienem dolac carbo czy nie stanie sie pozywka dla glonow? Widze ze mieczyki i molinezje cos tam skubia to ale musialbym stado wpuscic chyba. Moze powinienem w przyszlosci wrzucic duza ilosc roslin plywajacych zeby troche stlumic swiatlo. A z ta podmianka to standardowo 20-30%?
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: zielenice

Post autor: Big daddy »

Carbo z reguły pomaga na glony wszelakie to i Tobie nie zaszkodzi.
No o nitkach nic nie mówiłeś, w takim razie musisz ograniczyć świecenie i doprowadzić pierwiastki macro do porządku. Regularnie podmieniaj wodę, tak jak piszesz 20-30%.
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
Red
Administrator
Posty: 2198
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:55
Płeć: On

Re: zielenice

Post autor: Red »

Za nitki może być również współodpowiedzialne podawanie w nadmiarze mikroelementów wraz z wysokim oświetleniem ( cytat z wypowiedzi "DARO" ale z rozmowy live sprzed jakiegoś czasu, zatem może nie być dokładnym oddaniem zapisu fonetycznego :) )
"Wielkość człowieka polega na jego świadomości bycia małym" - "Myśli" Blaise Pascal
Awatar użytkownika
zborixon
Użytkownik
Posty: 38
Rejestracja: 13 października 2013, 08:37
Płeć: On

Re: zielenice

Post autor: zborixon »

Odkad zalozylem akwarium zawsze podmieniam wode co tydzien minimum 20% -30%. Raz podmienilem 50% bo tak rozgrzebalem dno ze stwierdzilem ze tak bedzie w tym przypadku dobrze i zle nie bylo. A tak z innej beczki czy duze konsekwencje moga nastapic jak by mi padl ten ostronos w podlozu bo co jakis czas mam obawy bo potrafi nie wychylac lba przez dluzszy czas i wtedy sie zastanawiam czy zyje jeszcze. A zeby go zlokalizowac musialbym ostro podloze przekopac. On wychodzi w nocy chociaz nie powiem bo odkad go dostalem i sie zakopal to widywalem tylko glowe wystajaca z podloza ale przez pare miesiecy musial cos jesc wiec pewnie wychodzil. Jakby padlo 20cm miecha konsekwencje rozkladu moglyby byc tragiczne mysle. Ciekawe po ilu dniach moglby zaczac sie rozkladac
Awatar użytkownika
zborixon
Użytkownik
Posty: 38
Rejestracja: 13 października 2013, 08:37
Płeć: On

Re: zielenice

Post autor: zborixon »

Jezeli chodzi o podawanie mikro i makro to nie nawoze niczym. Jedynie pokarmy i odchody
Awatar użytkownika
Daro
Użytkownik
Posty: 393
Rejestracja: 17 listopada 2012, 00:44
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa - Śródmieście

Re: zielenice

Post autor: Daro »

Po pierwsze zachwiałeś równowagę w zbiorniku bo praktycznie zrobiłeś restart , po drugie przesadziłeś ze światłem , a po trzecie nie nawozisz , a to błąd ... Podniosłeś zbiornikowi poprzeczkę zwiększając nagle oświetlenie i pozostawiłeś samemu sobie , bo nie podajesz roślinom składników odżywczych ... Tym ruchem doprowadziłeś do wypłukania z wody części pierwiastków które rośliny wchłonęły już , a na tych które pozostały i mocnym świetle pasą się teraz glony , bo przyblokowane rośliny ich nie pobiorą ... prędzej się za jakiś czas zaczną rozpadać ...
Podstawa to jak piszą już chłopaki zmniejszyć czas oświetlenia , sprawdzić makroelementy czyli azot i fosfor i uzupełnić braki zanim wszystko się rozsypie ...
A EC jak podasz , a nie uzupełnisz braków w pierwiastkach to tylko przyspieszysz ten proces ...
Pozdrawiam
Darek.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Glony”