Spirogyra

Awatar użytkownika
Tomaszewski
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 430
Rejestracja: 20 czerwca 2013, 08:57
Płeć: On
Lokalizacja: Gliwice

Spirogyra

Post autor: Tomaszewski »

Witam :) ma ktoś może jakiś sposób na glona o nazwie Spirogyra? Przytaszczyłem go razem z roślinką a przez ostatnie rewolucje w podłożu ułatwiłem mu znacząco rozwój :evil: Od razu dodam że węgiel w płynie, zwiększona ilość CO2, woda utleniona, AlgExit (i pewnie inne podobne do tego środki) oraz Borasol nie działają. Przed zaciemnieniem bronię się jak mogę bo rośliny ostatnio ruszyły z kopyta i nie chce znowu zaczynać od początku. Z góry dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Odp: Spirogyra

Post autor: Big daddy »

Na szczęście nie mam doświadczeń z gum globem ale Jaszczur walczy ostatnio, może podzieli się wnioskami.

Wysłane z tapofonu za pomocą tapatalk 2
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
Tomaszewski
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 430
Rejestracja: 20 czerwca 2013, 08:57
Płeć: On
Lokalizacja: Gliwice

Re: Spirogyra

Post autor: Tomaszewski »

Byłoby super bo już mam serdecznie dość a ręczne usuwanie strasznie zaczyna mnie męczyć. Spróbuję jeszcze ograniczyć nawożenie i zmniejszyć światło, może to coś pomoże. Różne plagi w swojej karierze akwarystycznej już przechodziłem ale te cholerstwo jest chyba najgorsze. Słyszałem kiedyś że rybki z rodzaju Babek (nie wiem jakie konkretnie) zjadają glony wszelakiej maści, miał ktoś może z nimi do czynienia? W najgorszym wypadku restart chociaż będę się przed tym bronił rękami i nogami bo sporo kasy zainwestowałem w krzaki ;).
Awatar użytkownika
Red
Administrator
Posty: 2198
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:55
Płeć: On

Re: Spirogyra

Post autor: Red »

Jakiś czas temu ( całkiem niedawno) faktycznie Jaszczur walczył. Ale nie pochwalił się z jakim skutkiem.
Z tego co pamiętam największe sukcesy osiągał usuwając ręcznie ale jak się zakończyła walka nie powiedział (napisał) jeszcze.
Ale relację raczej na SB umieszczał a nie w postach.
"Wielkość człowieka polega na jego świadomości bycia małym" - "Myśli" Blaise Pascal
Awatar użytkownika
Daro
Użytkownik
Posty: 393
Rejestracja: 17 listopada 2012, 00:44
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa - Śródmieście

Re: Spirogyra

Post autor: Daro »

No to paskudnie trafiłeś z tym glonem ... ja bym na początek zrobił podmianę wody tak ok 30% na wodzie Ro plus sole i zaciemnił akwarium na jakieś 4-5 dni , ale to tak aby nic się światła do akwarium nie przedostało.
Pozdrawiam
Darek.
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Spirogyra

Post autor: MarSz »

Stiphodon sp. - znaczy się to ta babka.
Awatar użytkownika
Tomaszewski
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 430
Rejestracja: 20 czerwca 2013, 08:57
Płeć: On
Lokalizacja: Gliwice

Re: Spirogyra

Post autor: Tomaszewski »

MarSz pisze:Stiphodon sp. - znaczy się to ta babka.
No dokładnie ta babka :) trochę poszperałem, trochę poszukałem i zdania są raczej podzielone. Podobno nie ma jakiegoś wielkiego WOW jeśli chodzi o wcinanie glonów a moja Spirogyra poczyna sobie coraz lepiej :evil:. Na innym forum wpadłem na dyskusję dotyczącą tego właśnie gloniska i bardzo dużo pozytywnych komentarzy miał produkt Tropical algin pond, dzisiaj go zamawiam i zobaczymy co z tego wyjdzie. Jeśli nie pomoże to będzie duża podmiana wody i kilkudniowe zaciemnienie póki jeszcze panuję nad sytuacją ;).
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Spirogyra

Post autor: MarSz »

zobacz ten filmik do końca:
http://www.youtube.com/watch?v=LsgA7L86WAY" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Tomaszewski
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 430
Rejestracja: 20 czerwca 2013, 08:57
Płeć: On
Lokalizacja: Gliwice

Re: Spirogyra

Post autor: Tomaszewski »

Widziałem ten filmik i właśnie dzięki niemu tak zafascynowałem się tymi rybkami. Widziałem również inny filmik gdzie było pokazane jak ta roślina była dodana do zbiornika przed samym kręceniem więc mogły zostać one przez kilka dni zdrowo przegłodzone dla celów typowo filmowo komercyjnych. Biorę również pod uwagę opinie uczestników innego forum którzy wypowiadali się na ich temat. Oczywiście jeśli Tropical i zaciemnienie nie pomogą to pewnie i tak zaryzykuje i je kupie.
Awatar użytkownika
elespero
Użytkownik
Posty: 52
Rejestracja: 07 grudnia 2015, 13:44
Płeć: On

Re: Spirogyra

Post autor: elespero »

Ostatnio przedawkowałem azot... Jakoś tak wyszło :(
W przeciągu 2 dni zarosło mi całe akwa, krasnorosty, zielenica i właśnie nitki. Dwa pierwsze to pikuś, ale usunąć niteczki to już problem.
Miałem kiedyś już z tym problem i jedyne co mi pomogło to wycięcie wszystkich roślin i wyczyszczenie dokładne filtrów. A glon rośnie tylko tam gdzie obieg wody jest słabszy.
Nie stosowałem jeszcze chemii, bo martwię się o krewetki i paletki czy im preparat nie zaszkodzi..
Awatar użytkownika
Tomaszewski
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 430
Rejestracja: 20 czerwca 2013, 08:57
Płeć: On
Lokalizacja: Gliwice

Re: Spirogyra

Post autor: Tomaszewski »

Przedawkowanie Azotu było u mnie normą, 2-4 razy większa dawka i nigdy z glonami nie miałem problemu. Natomiast duże przedawkowanie Mikro powodowało wysyp nitek, podmiana+ brak nawożenia Mikro pomagało w 2 tygodnie. Spriogyre wytępiłem Alginem w tydzień czasu, podwójna zalecana dawka co drugi dzień i wszystko traciło się z dnia na dzień. Chemia RC raczej nie zaszkodzi ale jak jest z Paletami to nie wiem.
Awatar użytkownika
elespero
Użytkownik
Posty: 52
Rejestracja: 07 grudnia 2015, 13:44
Płeć: On

Re: Spirogyra

Post autor: elespero »

U nas w sklepie nie mają własnie Alginu, braklo.
Nie zdążyło przyjść przed świętami.
Trzeba domowymi sposobami walczyć :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Glony”