Zieleniejące szyby

Awatar użytkownika
blackdeadangel
Użytkownik
Posty: 243
Rejestracja: 15 stycznia 2013, 00:23
Płeć: On

Zieleniejące szyby

Post autor: blackdeadangel »

Witam mam problem, gdyż na szybach pojawiają mi się okrzemki. Baniak stoi około 3 miesiące. Prowadzony metodą LT. Nie robione dosłownie przy niem nic czyli:
-żadnych testów
-żadnych nawozów
Jedyne co w nim robię podmiankę raz na tydzień po ok. 20l.
Koleżanki i koledzy może coś zaradzicie?
Moje akwarium, moją wizytówką
Awatar użytkownika
Red
Administrator
Posty: 2198
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:55
Płeć: On

Re: Zieleniejące szyby

Post autor: Red »

A jak długo świecisz ?
"Wielkość człowieka polega na jego świadomości bycia małym" - "Myśli" Blaise Pascal
Awatar użytkownika
blackdeadangel
Użytkownik
Posty: 243
Rejestracja: 15 stycznia 2013, 00:23
Płeć: On

Re: Zieleniejące szyby

Post autor: blackdeadangel »

tak ok.12 godzin teraz ale było stopniowo zwiększane światło
Moje akwarium, moją wizytówką
Awatar użytkownika
Glonek
Użytkownik
Posty: 44
Rejestracja: 07 października 2014, 21:51
Płeć: Ona
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Zieleniejące szyby

Post autor: Glonek »

Myślę że to trochę za dużo , w zależności jeszcze jakie rośliny masz w akwarium.
Przyczyna może leżeć w oświetleniu , nadmiarze fosforanów , mikro i makroelementów itd .
Ja bym dorzuciła kilka szybko rosnących roślin , które powinny "wygrać" z glonami walkę o składniki odżywcze .
Można też zakwasić wodę - to też dobrze wpływa na zmniejszenie ilości glonów :)
"Postępuj tylko według takiej maksymy, dzięki której możesz zarazem chcieć, żeby stała się powszechnym prawem" I.Kant
Awatar użytkownika
Red
Administrator
Posty: 2198
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:55
Płeć: On

Re: Zieleniejące szyby

Post autor: Red »

Skoro prowadzisz klasyczne low techa to pewnie rzadkie podmiany, może czas na podmiankę bo coś się zaburzyło w pierwiastkach ?
"Wielkość człowieka polega na jego świadomości bycia małym" - "Myśli" Blaise Pascal
Awatar użytkownika
blackdeadangel
Użytkownik
Posty: 243
Rejestracja: 15 stycznia 2013, 00:23
Płeć: On

Re: Zieleniejące szyby

Post autor: blackdeadangel »

Kurcze ale podmianki robię co tydzień (gdy motywuję się do pisania pracy magisterskiej :D).
A rośliny idą jak szalone:)
Moje akwarium, moją wizytówką
Awatar użytkownika
Kreeony
Użytkownik
Posty: 90
Rejestracja: 26 września 2014, 17:00
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Zieleniejące szyby

Post autor: Kreeony »

Glonek pisze:Myślę że to trochę za dużo , w zależności jeszcze jakie rośliny masz w akwarium.
Przyczyna może leżeć w oświetleniu , nadmiarze fosforanów , mikro i makroelementów itd .
Ja bym dorzuciła kilka szybko rosnących roślin , które powinny "wygrać" z glonami walkę o składniki odżywcze .
Można też zakwasić wodę - to też dobrze wpływa na zmniejszenie ilości glonów :)
Ja tak samo świeciłem i jakoś tego nie miałem ;) akwarium 112l było najpierw 3x18W potem było 4x18W i też nie miałem.


Druga sprawa jest taka też mam teraz w morskim okrzemki i tak zostawiłem jak to ludzie mówią samo przyszło samo pójdzie ;). Na twoim miejscu bym sobie kupił ślimaka Military Helmet i o glonach zapomnisz.
Awatar użytkownika
blackdeadangel
Użytkownik
Posty: 243
Rejestracja: 15 stycznia 2013, 00:23
Płeć: On

Re: Zieleniejące szyby

Post autor: blackdeadangel »

A może to i nie głupi pomysł:)
Moje akwarium, moją wizytówką
Awatar użytkownika
Kreeony
Użytkownik
Posty: 90
Rejestracja: 26 września 2014, 17:00
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Zieleniejące szyby

Post autor: Kreeony »

Mam 4sztuki tych ślimaków kupowałem od Daro jak dobrze pamiętam to były po 6zł albo po 6,50zł i od tamtej pory glonów nie mam. Tutaj jest cytat o nich trochę.
KODI pisze:W maju u Daro zakupiłem dwie sztuki ślimaczka o nazwie potocznej HELMET :idea:
Chciałem szczerze polecić w/w ślimaczka ,bo coprawda do pięknych nie należy ale w zwalczaniu glonów jest niezastąpiony :D
Poniżej cyt. z allegro :!:

"Filopaludina sp. "Military helmet"(Helmet snaill) - ślimak bardzo pożyteczny i poszukiwany - zjada glony wszelkiego typu (przede wszystkim pył na szybach i dekoracjach oraz okrzemki i nitki). Wyglądem przypomina kask stąd jego nazwa handlowa. Ciemna muszla i czerwono-pomarańczowe obrzeże od wewnętrznej strony to cechy charakterystyczne dla tego ślimaka.

Nie ma specjalnych wymagań co do wody i jej parametrów. Co jakiś czas składa pojedyncze jajka - przykleja je gdzie popadnie (rozmnażanie się w akwarium tych ślimaków nie jest regułą), ale do odchowania larw tego gatunku potrzebna jest morska woda... Plaga nam nie grozi "

Mogę w 100% potwierdzi to co jest powyżej napisane :!: Jak już wspomniałem posiadam dwie szt. i zero problemu z glonem ,nawet osadu na szybach ostatnio nie miewam :)

Jeszcze raz polecam :!: :!: :!:
Fota mojego helmeta podczas akcji :P

Obrazek

P.S.
Prawdopodobnie Daro w tym tygodniu wybiera się na hurt z tego co wiem będzie je miał w ofercie lub można je u niego zamówić :idea:
Awatar użytkownika
Glonek
Użytkownik
Posty: 44
Rejestracja: 07 października 2014, 21:51
Płeć: Ona
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Zieleniejące szyby

Post autor: Glonek »

Niestety , każde akwarium jest inne więc u Ciebie takie świecenie mogło być w porządku , w drugim przypadku już nie do końca :)
Co do Military Helmet - też o nich sporo dobrego słyszałam , nawet przez chwilę sama chciałam kupić z ciekawości czystej ;)
One wyczyszczą zbiornik z glonów , jednak zlikwidowany zostanie tylko efekt , niekoniecznie przyczyna .
"Postępuj tylko według takiej maksymy, dzięki której możesz zarazem chcieć, żeby stała się powszechnym prawem" I.Kant
Awatar użytkownika
blackdeadangel
Użytkownik
Posty: 243
Rejestracja: 15 stycznia 2013, 00:23
Płeć: On

Re: Zieleniejące szyby

Post autor: blackdeadangel »

No to zgodzę się z Glonkiem:) To jest low tech, a więc musi też dojrzeć jeszcze i może wtedy znikną te okrzemki:) Dam mu jeszcze czas:)
Moje akwarium, moją wizytówką
Awatar użytkownika
Kreeony
Użytkownik
Posty: 90
Rejestracja: 26 września 2014, 17:00
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Zieleniejące szyby

Post autor: Kreeony »

blackdeadangel pisze:No to zgodzę się z Glonkiem:) To jest low tech, a więc musi też dojrzeć jeszcze i może wtedy znikną te okrzemki:) Dam mu jeszcze czas:)

Ja też taki miałem i jakoś z glonami nie miałem problemu najważniejsze jest to że te ślimaki nie kopią w podłożu i to jest najważniejsze. Druga sprawa jest taka może masz za mało oświetlone akwarium lub masz za duże oświetlenie w akwarium. Kup sobie tego ślimaka i słyszałem też że otoski są dobre na te glony nie wiem czy to prawda ale tak słyszałem dokładnie gdzieś czytałem o tym że otoski są dobre na wszystkie glony.
Awatar użytkownika
Glonek
Użytkownik
Posty: 44
Rejestracja: 07 października 2014, 21:51
Płeć: Ona
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Zieleniejące szyby

Post autor: Glonek »

Glony są oznaką braku równowagi . Znaczy to że jest więcej substancji odżywczych niż rośliny mogą pobrać dla siebie , wtedy rozpoczyna się walka z glonem bo te mają znacznie mniejsze wymagania . Ryby/ślimaki glonożerne załatwią problem w kwestii zewnętrznej ale równowagi nie przywrócą :) A tu chodzi o to żeby jing i jang było równe :D
Możesz też do sposobu kolegi się zastosować - ryby zjedzą glona . Mimo to żeby się go pozbyć bardziej stale radziłabym najpierw z oświetleniem spróbować :)
"Postępuj tylko według takiej maksymy, dzięki której możesz zarazem chcieć, żeby stała się powszechnym prawem" I.Kant
Awatar użytkownika
Red
Administrator
Posty: 2198
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:55
Płeć: On

Re: Zieleniejące szyby

Post autor: Red »

Nie sposób sie nie zgodzić. To tak jak z medycyną. Zachodnia cywilizacja leczy skutek a wschodnia leczy przyczynę choroby.
3 miesięczny zbiornik nie jest aż tak świeży. Coś szwankuje ale jak tu zgadnąć co ?
Brunatnice i okrzemki to niedobór oświetlenia a Ty świecisz 12 godzin, czyli raczej nie wina oświetlenia, ewentualnie świetlówki źle dobrane lub "wyświecone"
Zaburzenie proporcji pierwiastków ? Kranówa w naszych okolicach obfituje w azot a tu raczej objawy nadmiaru fosforu.
Trzeci czynnik to ewentualnie filtracja lub cyrkulacja ?

P.S. Świeży i zbliżony temat na podforaku
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.ph ... 8aa#238753" onclick="window.open(this.href);return false;
"Wielkość człowieka polega na jego świadomości bycia małym" - "Myśli" Blaise Pascal
Awatar użytkownika
blackdeadangel
Użytkownik
Posty: 243
Rejestracja: 15 stycznia 2013, 00:23
Płeć: On

Re: Zieleniejące szyby

Post autor: blackdeadangel »

A przyczyna może być słaba cyrkulacja wody?

-- 22 paź 2014, 19:03 --

P.S. Świetlówki mają dopiero 4 miechy...
Moje akwarium, moją wizytówką
ODPOWIEDZ

Wróć do „Glony”