Low-tech glony!

Awatar użytkownika
Adam92
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 30 marca 2016, 22:24
Płeć: On

Low-tech glony!

Post autor: Adam92 »

Witam
Od 1,5 miesiąca prowadzę LT chociaż początek był ciężki miałem mało roslin i część mi padła i tak się "meczylem" ja i akwa:/ ale dzięki pomocy forumowiczów uzupelnilem braki w roślinach lecz dosadzanie co jakiś czas nowych roslin uwalnialo zwiazki z podłoża do wody (bable szły czasem konkretne) ostatnio zauważyłem na konarze który mam w akwa krasnorosty na roślinach również i jeszcze coś w rodzaju jakby dmuchawce na szybie też się to pokazuje a nie wiem czy to krasnorost czy nie no i jeszcze na dodatek zielone kropki na szybie chyba zieleniece:/ nie wiem co z tym zrobić ma to być LT więc nawozic nie chce CO2 też nie chce podawać liczę na wasze rady słyszałem o easy carbo ale czy to można dodawać do LT? Akwa mam 112l filtr kaskadowy z gąbka na ssaku i w środku jeszcze jest w nim ceramika jego wydajność to 500l/h ale ruch wody jest mały bo przy nim jest wysoka roślina która hamuje prąd wody ryby w akwa to 2x gupik, 7x neon, 2x mieczyk, 3x danio, 5x otosek, 3x tetra czarna 1x molinezja i jakieś niechciane ślimaki i helenki. Roślinki to rogatek, ludwigia, zabienica, nadwodka, anubias, wakrotka, moczarka, marsilea hirsuta, limnophila sessiliflora, wywlocznik, nurzance rubra i zwykle, wezuwiusz, heteranthera zosterifolia (nie wiem czy się przyjmie) microsorium, mech, bacopa i jeszcze coś ale nie znam nazwy;) światło to 2x18W świece teraz 9h. Jeżeli ktoś ma pomysł jak się pozbyć tych paskudnych glonów to proszę o pomoc!

Pozdrawiam Adam
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Low-tech glony!

Post autor: Big daddy »

Trochę Masz mały ten filtr...
Tak te słuchawce to krasnorosty. Dość dobry sposób na nie to nastrzykiwać na nie EC, możesz je spokojnie dawać do zbiornika. Nie robiłeś testów to nie wiemy co tam u Ciebie w wodzie jest ciężko więc pomóc.
Poczytaj o krasnalach może coś wnioskujesz czemu akurat u Ciebie atakują.
Co do zielenic to najczęściej występują przy zachwianym stosunki azotu i fosforu tak też pewnie jest u Ciebie. Więcej nie wywrórzymy :)

Wysłane z galaktyki S4
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
Adam92
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 30 marca 2016, 22:24
Płeć: On

Re: Low-tech glony!

Post autor: Adam92 »

Niby przy LT filtracja nie musi być zbyt duża myślę że to przez grzebanie w podłożu te glony mogły się pokazać a np jeśli zmniejszylbym światło? A EC nie zaszkodzi rybą? Te glony co mam one jakos same nie znikną?
Awatar użytkownika
cn55
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 03 kwietnia 2016, 10:56
Płeć: On

Re: Low-tech glony!

Post autor: cn55 »

1. Roślinki sobie dodawaj pesetom jest łatwiej i nie uwalniasz podłoża do akwariumu. Druga rzecz może masz za mało żwirku nasypanego na te podłoże i dla tego się tak dzieje. Co do Co2 radzę ci uważać bo przy takim akwa jak masz to roślinki potrafią szybko rosnąć wiem to sam po sobie co tydzień robiłem wycinkę. EC nie zaszkodzi rybą każdy daje ec do akwariumu.
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Low-tech glony!

Post autor: Big daddy »

Węgla nie musisz się obawiać, ja daję dawkę x2 lub nawet więcej. Jedynie jeśli braknie jakiegoś pierwiastka to popędzając rośliny możesz doprowadzić do tego że zaczną same się zjadać. Za to jest to chyba jedyny skuteczny środek na krasne, no może jeszcze kwasek cytrynowy ale jego lepiej nie lać :)
Fakt grzebać w podłożu nie pomaga :)

Wysłane z galaktyki S4
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
sibelius
Użytkownik
Posty: 698
Rejestracja: 19 marca 2013, 18:30
Płeć: On
Lokalizacja: Wieś pod Łazami

Re: Low-tech glony!

Post autor: sibelius »

Te dmuchawce na szybie to prędzej stułbie. Też miałem przez pewien czas i same zniknęły. Na brak równowagi proponuję rośliny szybko rosnące, jak rogatek czy pistia, albo paprotnica szerokolistna. A Big ma rację, kaskada na 112l to mało(i nie napisałeś, jaka), ale nie ze względu na pojemność, tylko cyrkulację wody.
Awatar użytkownika
Adam92
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 30 marca 2016, 22:24
Płeć: On

Re: Low-tech glony!

Post autor: Adam92 »

Rogatka mam wywloczniki też są podobno dobre jako przeciwieństwo co do glonów. Rośliny sądzę penseta mam siatkę budowlana na ziemię żwiru jest ze 2-3 cm jest możliwość że znikną same? A co z tym światłem? Pomoże zmniejszenie czasu świecenia?
Awatar użytkownika
sibelius
Użytkownik
Posty: 698
Rejestracja: 19 marca 2013, 18:30
Płeć: On
Lokalizacja: Wieś pod Łazami

Re: Low-tech glony!

Post autor: sibelius »

Pomoże, mam wysyp nitek po każdej zmianie na nowe świetlówki. Spróbuj też zaciemnienia - wyłącz oświetlenie i przykryj czymś ciemnym cały zbiornik na 2 -3 dni.
Awatar użytkownika
Adam92
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 30 marca 2016, 22:24
Płeć: On

Re: Low-tech glony!

Post autor: Adam92 »

A ryby zostawić czy odlowic? Rośliną to nie zaszkodzi?
Awatar użytkownika
Adam92
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 30 marca 2016, 22:24
Płeć: On

Re: Low-tech glony!

Post autor: Adam92 »

No a tamto to chyba właśnie stułbia usowac ja bo wyczytałem że stułbia nie przeszkadza a nawet dobrze że jest w akwa
Awatar użytkownika
sibelius
Użytkownik
Posty: 698
Rejestracja: 19 marca 2013, 18:30
Płeć: On
Lokalizacja: Wieś pod Łazami

Re: Low-tech glony!

Post autor: sibelius »

Stułbi nie usuwaj, bo się rozmnaża przez podział. A szkodliwa to jest w akwarium z narybkiem, bo to drapieżnik. Sama zniknie.

Roślinom dwa, trzy dni bez światła nie zaszkodzi, a rybom tym bardziej. Przetestowane.
Awatar użytkownika
Adam92
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 30 marca 2016, 22:24
Płeć: On

Re: Low-tech glony!

Post autor: Adam92 »

Zieleniec i krasnorosty powinny odpuścić? A krewetki amano dalyby rade jako pomoc w walce z tym glonem?
Awatar użytkownika
sibelius
Użytkownik
Posty: 698
Rejestracja: 19 marca 2013, 18:30
Płeć: On
Lokalizacja: Wieś pod Łazami

Re: Low-tech glony!

Post autor: sibelius »

Prędzej babki z rodzaju stiphodon.
Awatar użytkownika
florida_blue
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 1280
Rejestracja: 03 grudnia 2012, 08:51
Płeć: Ona

Re: Low-tech glony!

Post autor: florida_blue »

Amano można sobie dołożyć i dodatkowo otoski też nie zaszkodzą. Skubią glony, ale plagi nie zwalczą. Po prostu łatwiej będzie utrzymać glony w ryzach w przyszłości.
Awatar użytkownika
Adam92
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 30 marca 2016, 22:24
Płeć: On

Re: Low-tech glony!

Post autor: Adam92 »

Otosy są tylko tych stułbi coraz więcej
ODPOWIEDZ

Wróć do „Glony”