Jaki gotowy nawóz?

Awatar użytkownika
juzeff
Użytkownik
Posty: 44
Rejestracja: 10 lutego 2013, 16:02
Płeć: On

Re: Jaki gotowy nawóz?

Post autor: juzeff »

Najlepiej jak obierzesz jakiś kierunek.
Jeżeli zaczynasz to najlepszym rozwiązaniem będzie zakup jednej linii nawozów, dlaczego?

Otóż najprawdopodobniej są one dopasowane do siebie względem proporcji makro i mikro składników, tzn. uzupełniają się wzajemnie.

To co podałeś wyżej w linku to Easy Life - na pełen zestaw składa się:
Nitro, Fosfo, Kalium-Potasium, Ferro, Profito + EasyCarbo

http://www.clarias.pl/easy-life-nitro-2 ... -p-39.html
http://www.clarias.pl/easy-life-fosfo-2 ... -p-38.html
http://www.clarias.pl/easy-life-kalium- ... -p-36.html
http://www.clarias.pl/easy-life-ferro-2 ... -p-31.html
http://www.clarias.pl/easy-life-profito ... 3-p-6.html
http://www.clarias.pl/easy-life-easy-ca ... -p-30.html


Można spróbować np. z Ferką, Aqua-Art'em itp.

Tyle ode mnie. Decyzję musisz podjąć sam :)
Awatar użytkownika
andrety
Użytkownik
Posty: 610
Rejestracja: 07 lutego 2013, 23:20
Płeć: On
Lokalizacja: Myszków

Re: Jaki gotowy nawóz?

Post autor: andrety »

No dobra to powiedzmy że jeśli zdecyduję sie na Aqua Art to nie ma jednej gotowego skladnika tylko trzeba kupić kilka i dozować zalecane dawki.Tak czy jestem w błędzie?
Pozdrawiam
Arek
Awatar użytkownika
juzeff
Użytkownik
Posty: 44
Rejestracja: 10 lutego 2013, 16:02
Płeć: On

Re: Jaki gotowy nawóz?

Post autor: juzeff »

Musisz zapamiętać jedną podstawową rzecz.

Makroskładniki: N - Azot / P - Fosfor / K - Potas (czasami podaje się też Mg - Magnez)
Mikroskładniki tu na pierwszym miejscu wymienia się Fe - żelazo oraz pozostałe pierwiastki: Mangan, Bor, Miedź, Cynk itp.

Może teraz łatwiej będzie Ci kompletować zestaw do nawożenia.

Co do Twojego pytania: tak zgadza trzeba niestety kupić "prawie" wszystko.
Awatar użytkownika
andrety
Użytkownik
Posty: 610
Rejestracja: 07 lutego 2013, 23:20
Płeć: On
Lokalizacja: Myszków

Re: Jaki gotowy nawóz?

Post autor: andrety »

juzeff pisze:Musisz zapamiętać jedną podstawową rzecz.

Makroskładniki: N - Azot / P - Fosfor / K - Potas (czasami podaje się też Mg - Magnez)
Mikroskładniki tu na pierwszym miejscu wymienia się Fe - żelazo oraz pozostałe pierwiastki: Mangan, Bor, Miedź, Cynk itp.

Może teraz łatwiej będzie Ci kompletować zestaw do nawożenia.

Co do Twojego pytania: tak zgadza trzeba niestety kupić "prawie" wszystko.
No teraz mi wytłumaczyłes jak małemu dziecku :) Dzięki
Pozdrawiam
Arek
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Jaki gotowy nawóz?

Post autor: Big daddy »

Dokładnie ten który wkleiłes to ferro czyli żelazo, nawóz mikroelementowy narazie nie wolno ci go podawać dopóki nie ustabilizujesz makroelementów.
Kradek w tym linku dał przykład nawozów makro z tej linii:
http://afczwa.com/viewtopic.php?f=38&t=1860&start=20
Jeśli się jednak przypatrzysz to jest nic innego jak fosfor, potas i azot(umownie oczywiście) czyli te same sole których się obawiasz, w dodatku mocno rozmącone i za bajonskie pieniądze. Samo opakowanie niestety nie da Ci komfortu i spokoju w temacie poprawnego nawożenia. Początki nie są łatwe wiem bo sam jestem w tym miejscu, cokolwiek kupisz zdobędziesz doświadczenie jak koledzy pisali a i tak na solach się skończy masz spore akwarium...Nadal twierdzę, że można ominąć te kroki ja tak zrobiłem nie żałuję jestem świadomy tego co robię przy nawożeniu, za błedy zapłace ale wiem, lub staram się dowiedzieć co zrobiłem źle(jeśli coś pódzie nie tak). Miałem to szczęście że Daro pomógł mi i wprowadził w tajniki nawożenia akwarium teraz jakoś sobie radzę. Tobie radzę zamiast gotowców kupić sole i testy potem samo pójdzie.
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
andrety
Użytkownik
Posty: 610
Rejestracja: 07 lutego 2013, 23:20
Płeć: On
Lokalizacja: Myszków

Re: Jaki gotowy nawóz?

Post autor: andrety »

zulix pisze: Testowałem (i nadal podaję) nawóz Tetra PlantaMin i uważam go za bardzo dobry dla początkujących w niezbyt zarośniętych i niezbyt wypasionych baniaczkach
Właśnie przeczytałem Twój test na forum odnośnie nawożenia Tetra.
Pozdrawiam
Arek
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Jaki gotowy nawóz?

Post autor: Big daddy »

andrety pisze:
zulix pisze: Testowałem (i nadal podaję) nawóz Tetra PlantaMin i uważam go za bardzo dobry dla początkujących w niezbyt zarośniętych i niezbyt wypasionych baniaczkach
Właśnie przeczytałem Twój test na forum odnośnie nawożenia Tetra.
Czytasz, kombinujesz, myślisz o tym ...witaj w klubie ;).
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
zulix
Użytkownik
Posty: 42
Rejestracja: 09 marca 2013, 10:11
Płeć: On
Kontakt:

Re: Jaki gotowy nawóz?

Post autor: zulix »

Red pisze:Pozwoliłem sobie pociąć wypowiedź i odnieść się do swojego "posta" ;)
Może nie napisałem dość jasno.
Krok 1 - niepowodzenie - był to krok niepotrzebny - lepiej było zainwestować w wiedzę co zresztą szybko zrobiłem.
Krok 2 - na tamtym etapie nie wiedziałem, że są takie nawozy :P
Krok 3 - od razu zacząłem się bawić solami po niepowodzeniu w kroku 1.
Krok 4 - jak nauczyłem się soli, zobaczyłem o co chodzi to zacząłem się bawić znów nawozami firmowymi.
Obecnie więcej jest wiedzy na forach "ile należy psiknąć" nawozu firmowego więc i krok 1 jesteśmy w stanie przeskoczyć z powodzeniem. U mnie na etapie początkującego było nędznie.

Powodzenia :)
Podkarpackie forum akwarystyczne to mój dom i moja twierdza: http://podforak.rzeszow.pl
Awatar użytkownika
Red
Administrator
Posty: 2198
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:55
Płeć: On

Re: Jaki gotowy nawóz?

Post autor: Red »

ot i urok słowa pisanego bardziej chodziło mi o "chłopskie filozofowanie" niż namawianie do wyboru takiej drogi :) czyli najpierw zbieramy doświadczenia a póżniej wyciągamy wnioski ;)
"Wielkość człowieka polega na jego świadomości bycia małym" - "Myśli" Blaise Pascal
Awatar użytkownika
Daro
Użytkownik
Posty: 393
Rejestracja: 17 listopada 2012, 00:44
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa - Śródmieście

Re: Jaki gotowy nawóz?

Post autor: Daro »

Ja też na początku lałem firmówki , co raz więcej firmówek ... i więcej ... Jak miałem zbiornik 225 litrów to już poczułem po kieszeni jak świeciło w nim 140 W światła z HQI a 6 kilogramowa butla napędzała wzrost roślin ... wtedy 5-6 krotność podstawowej dawki 10ml/100 litrów TMG nie wystarczało nawet na pół tygodnia aby zaspokoić apetyt moich roślin , a zwiększanie dawek makro z AA tylko powodowało sypanie glonem.
Weszły do gry wtedy sole , a mikro zacząłem kupować w 5 litrowych opakowaniach . :lol:
Sole dają oszczędności i możliwość kontroli nawożenia zbiornika. Jak zna się tylko podstawowe zasady i zależności ,to na początek można podeprzeć się testami i śmiało iść w tę stronę.
Te makro nawozy np. z Easy Life można śmiało zastąpić odpowiednio rozrobionymi solami ... efekt będzie ten sam , a koszt dużo mniejszy ...
Mikro warto kupić sprawdzone , a jakie to juz zależy co trzymasz w akwarium , bo jednym wystarczy zwykłe TMG , a innym wystarcza dopiero połączenie kilku mikro i dopalaczy z różnych firm do tego jeszcze czasem z ekstra dodanym czystym Fe czy innym pierwiastkiem. :)
Pozdrawiam
Darek.
Awatar użytkownika
andrety
Użytkownik
Posty: 610
Rejestracja: 07 lutego 2013, 23:20
Płeć: On
Lokalizacja: Myszków

Re: Jaki gotowy nawóz?

Post autor: andrety »

Powiedzcie mi jak przechowywujecie swoje sole? W plynie jaki i w proszku, są jakieś sprawdzone metody czy normalnie może sobie w szafce stać?
Pozdrawiam
Arek
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Jaki gotowy nawóz?

Post autor: Big daddy »

U mnie w szafce stoi i prawie się nie psują, jeśli myślisz trzymać dłużej musisz dokupic substancje konserwujące są w niektórych zestawach.
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie”