Roślinki

Awatar użytkownika
Red
Administrator
Posty: 2198
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:55
Płeć: On

Re: Roślinki

Post autor: Red »

54w/112l około 0,5w/litr
"Wielkość człowieka polega na jego świadomości bycia małym" - "Myśli" Blaise Pascal
Alex89

Re: Roślinki

Post autor: Alex89 »

areko10 Tak ja mam 112l baniak i w nim jest na razie 2x18W no powiem wam jakie tam są świetlówki barwy i ile te świetlówki mają miesięcy czy lat . Ostatnio byłem w OBI i tam świetlówki było po 15zł jedna 18W i większe były jeszcze W i tak się zastanawiałem czy je nie kupić do tego baniaka .

A mam jeszcze pytanie jakie oświetlenie kupić żeby roślinki rosły na boki i do góry ?? Kiedyś mi mówił Daro ale przyznaje się bez bicia że nie pamiętam jakie mówił :( :(


Tak samo co do tego tematu to może u mnie była przyczyna że nie podmieniałem wody ani nie odmulałem więc od jakiegoś czasu podmieniałem wodę około 25% teraz wymieniłem około 70% wody i jest krystaliczna jak nie wiem co PP/ i może dla tego roślinki nie rosły miały za dużo azotu .

Teraz podmieniłem tą wodę 70% jej wymieniłem i ten syf co był na dnie odmuliłem i zobaczymy co będzie za tydzień a dokładnie zacznę od Niedzieli wleje Fosfor , Potas , azot , carbona , makro i Bimbrownie , jak na razie podaje tylko carbona i bimbrownie . Ryb tak samo nie ma w akwarium jak na razie są w innym baniaku gdyż się trochę boje je jak na razie wpuścić bo nie wiem czy im się nic nie stanie jak wylałem 70% wody . Jednym słowem powiem tak jak wylewałem wodę z akwarium była taka żółta , nie było widać w baniaku żeby była żółtawa tylko było widać jak ja wylałem do wiaderka . I tak jak pisałem od Niedzieli pod mienie wodę tak z 25% może 30% i doleje świeżej i ustanej i potem dam Potas 1ml to wyjdzie 0,5ppm , Fosfor 1ml to wyjdzie 0,25ppm , Azot 1ml to wyjdzie 0,5ppm, Carbon 3ml co dzień , Makro 1,5ml co dzień i Bimbrownia i poczekam tydzień czasu i zobaczę co się będzie dziać , czy coś będzie się działo czy nie jeśli nic się nie będzie działo to już sam nie wiem co jest ;/ .
Awatar użytkownika
bynio67
Założyciel
Posty: 1964
Rejestracja: 15 listopada 2012, 22:02
Płeć: On
Lokalizacja: Tysiąclecie

Re: Roślinki

Post autor: bynio67 »

KODI pisze:nic nie nawożę i nie martwię się o parametry ,pilnuję tylko azotanów :)
Podobnie jak ja. Niewielka różnica polega na tym że ja nie pilnuję żadnych paramtrów. Jedyne czego nie zaniedbuję to regularne podmian wody i czyszczenia kubełków dwa razy w roku.
Alex89

Re: Roślinki

Post autor: Alex89 »

Też myślałem o zmianie aranżacji ale mam za mały baniak na większe możliwości :) bo mam 112l .

Przeczytałem alkorta Temat Częściowa wymiana wody i to jest ta przyczyna u mnie nie światło tylko była ta przyczyna nie wymieniałem wodę wcale i azotan się zbierał zbierał i zbierał i dla tego roślinki nie rosły . Zobaczymy co będzie w następną Niedziele czy będzie dobrze czy nie .
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Roślinki

Post autor: MarSz »

Nie oczekuj zmian z dnia na dzień - nawet z tygodnia na tydzień.

To jest niestety najtrudniejsze dla niecierpliwych - chcesz coś zmienić, nie widzisz efektów to zmieniasz dalej a tak na prawdę nawet nie miałeś szansy zobaczyć skutków którejś wcześniej zmiany.

Akwarystyka to hobby dla cierpliwych. Przydaje się natura enta.
Wszystko powoli i na spokojnie - bez partyzantki. Dostałeś już wiele wskazówek i porad. Nie wiem ile z nich padło na podatny grunt a do ilu nawet nie przywiązałeś wagi lub zignorowałeś (np. radzono Ci byś nie kupowała azotu a i tak to zrobiłeś - więc można wnioskować, że nie przywiązujesz wagi do porad Ci udzielonych więc niestety może dojść do sytuacji, że tych rad więcej nie dostaniesz).


Jak zbierzesz to wszystko do kupy, siądziesz nad tym, przemyślisz, dodasz A +B, wyciągniesz wnioski, powiążesz w jedną całość to nie będziesz już zadawał w kółko tych samych pytań (mi to akurat nie przeszkadza ale kręcisz się w kółko wokół jednego tematu jak pies wokół swojego ogona a już dawno mogłeś wyjść z tego wyciągając słuszne wnioski).

Wcale nie musisz się poddawać i rezygnować z akwarystyki roślinnej - po prostu przestań pytać nie czekając nawet na odpowiedź a zacznij czytać. Na wiele z Twoich pytań znajdziesz odpowiedzi na forum.

Moja rada - przejrzyj galerie - przyłóż się do tego. Wytypuj zbiorniki, które Ci się podobają i w których kierunku chciałbyś podążać. W wielu przypadkach tematy takie są doskonale opisane. Zobaczysz czym kto nawozi, jakie ma parametry, jakie oświetlenie. Spisz sobie to gdzieś, porównaj do swoich - zapewniam Cię - jak zrobisz to dobrze to już będzie 60% sukcesu.
Kolejne 20% to zmiany u Ciebie (ale nie chaotyczne tylko sensowne na podstawie wyciągniętych wniosków).
Jeśli na coś akurat nie masz kasy, to nie stosuj półśrodków (albo nie wydawaj kasy na to co akurat jest Ci zbędne jak azot i inne nawozy). Zrób pewne rzeczy raz a dobrze.

Wtedy sam zobaczysz, że Twoja wiedza wzrośnie ogromnie. Już nie zadasz pytania "czemu moja rogatka robi żółta - czy mam podawać więcej nawozów" bo sam będziesz wiedział, że choćbyś nie wiem ile lał, to przy kiepskim oświetleniu nic one nie dadzą (przy okazji - jeśli jeszcze do tego nie doszedłeś to jest to odpowiedź na nurtujący Cię od jakiegoś czasu problem - jak chcesz stosować sole jak nawet nie wiesz jakie masz świetlówki i jak zużyte).

Mam nadzieję, że nie potraktujesz mojej wypowiedzi jako złośliwość a wyciągniesz z niej słuszne wnioski.

A teraz - by Ci ułatwić - podpowiem Ci co nieco na szybko na podstawie tego co piszesz w postach wyżej - może pozwoli Ci to pójść trochę na skróty ale tak czy inaczej polecam uczyć się na błędach i sukcesach innych - czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj. Potem pytaj, przeanalizuj odpowiedzi (nie zawsze muszą byś słuszne - każdy może się mylić) i próbuj.

Tak więc kilka uwag:
- zwiększenie dawki nawozów nie jest lekiem na problem - może mieć odwrotny skutek
- 70% podmiany to strzał w kolano (ale może Ci się udać przy odrobinie szczęścia) - zachwiałeś równowagą biologiczną (jeśli w ogóle taka była) - można spodziewać się wysypu glonów. Jeśli wcale nie podmieniałeś to wskazane byłoby dojść do równowagi systematycznymi i małymi podmianami (patrz uwaga wyżej na temat cierpliwości - nic na hurra)
- nie wiem czy jest coś takiego jak oświetlenie by roślinki rosły na boki i do góry. Roślinki albo rosną albo nie. Dużo zalezy od oświetlenia ale i od rodzaju rośliny - jedne rosną tak a nie inaczej. Tylko niektóre przy słabym świetle się wyciągają do góry (szukając światła co dla Ciebie powinno być jednoznacznym sygnałem). A tak na prawdę to oświetlenie to tylko jeden ze składników - musi wszystko grać razem jak orkiestra :-) Samo oświetlenie nie zmieni za wiele.
-"poczekam tydzień czasu i zobaczę co się będzie dziać" - nie zdziw się jak nic nie zobaczysz - tydzień (zwłaszcza po takiej serii eksperymentów jakie zaserwowałeś zbiornikowi) to może być za mało

Dalej już sam sobie wszystko przeanalizuj - to nie jest trudne. Tylko trzeba trochę chcieć.
Powodzenia i mam nadzieję, że za jakiś czas zobaczymy Twój zbiornik w galerii jak się pochwalisz zielskiem.
Alex89

Re: Roślinki

Post autor: Alex89 »

MarSz ja nie mam do ciebie pretensji czy coś ja się z tego cieszę że mi ktoś daje tak bardzo do myślenia jak ty :) . Wiem że przy baniakach trzeba mieć cierpliwość itp ja mam ją ale to bez przesady już tak się męczę z tym od 2miesięcy i dalej nic . Co do azotu to kupiłem go już jak napisałem posta na forum :( jak na razie sobie leży na półce . Co do porad do wbijam sobie je do głowy uwierz mi czytam i czytam i czytam wszystkie wypowiedzi wasze i po internecie . Co do akwarystyki roślinnej to się nie poddam będę walczył aż wywalczę , jestem bardzo uparty :) . Co do tego oświetlenia to tak jak pisałem będę musiał je wymienić na takie żebym ja wiedział , na tych świetlówkach nie pisze jaka barwa jest tylko pisze 18W i nic po za tym . Wezmę pod uwagę twoją radę . Co do tej wody że wymieniłem jej tyle to może zrobiłem błąd ale na przyszłość będę wiedział żeby tyle wody nie wymieniać . Tak jak pisałem miałem wodę żółtą i nie było widać jej w baniaku żeby była żółtawa ale jak ją wylałem to normalnie żółtawa była . I może była to przyczyna i tych roślinek u góry co pływały bardzo dużo światła zasłaniały .

dodano 29 czerwca 2013, 16:55 - sob :

Panowie i Panie trafiłem w sedno tak jak pisałem wymieniłem wodę 70% posadziłem roślinki były bardzo zmarnowane ale to bardzo rogatka była żółta a teraz jest taka zieloniutka że szok tak samo kabomba marniała nic nie rosło ani trochę , tak samo mam roślinkę taką czerwoną :) nie powiem wam dokładnie jej nazwy ale ta roślinka bardzo zmarniała jednym słowem została sama łodyga lub jak kto woli został sam patyk ale dzisiaj na każdych z tych roślinkach widzę że odrastają z powrotem . A mianowicie rogatka była żółta marniała a teraz widzę że jest taka zieloniutka , kabomba też marniała ale widzę że rośnie w górę i wyrastają młode roślinki i ostatnia ta roślinka co pisałem że została sama łodyga to rosną nowe liście . I teraz po tym będę musiał wymieniać wodę co tydzień lub co 2tygodnie i nawozić dobrze . Dziękuje wszystkim za pomoc doradzenie i przede wszystkim za nery i cierpliwość do mnie :) ..
Awatar użytkownika
alkorta
Założyciel
Posty: 1000
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:47
Płeć: On

Re: Roślinki

Post autor: alkorta »

Ja już powoli tracę nerwy, ostatni raz proszę pisz poprawnie, bo czytać się tego nie da.
Nie rogatka, a rogatek.:)
A mnie się wydaje, że jednak chybiłeś. Podmieniając taką ilość wody dodałeś razem z nią x pierwiastków znajdujących się w wodzie wodociągowej, to że woda była wcześniej żółta nie oznacza, że rośliny będą słabiej rosły.
Na­tura dała nam dwo­je oczu, dwo­je uszu, ale tyl­ko je­den język po to, abyśmy więcej pat­rzy­li i słucha­li, niż mówili.


300 l
- Symphysodon Discus
- Corydoras Metae
- Corydoras Panda
- Ancistrus dolichopterus
Awatar użytkownika
Daro
Użytkownik
Posty: 393
Rejestracja: 17 listopada 2012, 00:44
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa - Śródmieście

Re: Roślinki

Post autor: Daro »

Ufff ... Z tym Alexem to jak zapasy w Sumo N!!/

Tłumaczyłem na początku aby wziął sobie kompleks Makro i robił podmiany plus te nawozy co do tej pory wlewał ( EC i Mikro ) , ale się uparł i chciał osobno N, P i K... więc dostał ...
Tłumaczyłem co i ile wlewać , ile podmieniać wody , a tu wchodzę i czytam , że daje po 1 ml , a przecież wiadomo że na tych butelkach jest info ile czego podnosi 1 ml podany na 100 litrów...
A tłumaczyłem jaki jest stosunek NPK optymalny , ile to będzie ml każdego z płynów i ile razy po ile ml podawać w tygodniu :-? ...
Pozdrawiam
Darek.
Awatar użytkownika
krzysiekh
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 439
Rejestracja: 06 stycznia 2013, 20:40
Płeć: On
Lokalizacja: Olesno
Kontakt:

Re: Roślinki

Post autor: krzysiekh »

Oj tam się czepiacie chłopaki :D Trzeba trenować cierpliwość.
A tak poważnie, to Alex, widzę, że nawet jak dostaniesz gotowe rozwiązanie, to kombinujesz jak koń pod górę, na pw wysłałem Ci przecież tony informacji, drugie tyle samo dostałeś na forum, a wygląda to tak, jakbyś układał puzzle bez obrazka na pudełku, wiedząc, że jest w szafie, tylko nie chce się po nie sięgnąć.
Pozdrawiam,
Krzysiek :)
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Roślinki

Post autor: Big daddy »

Eeee tam kto by czytał instrukcje obsługi... =)) :mrgreen:
Wiadomo ze prawdziwi faceci tego nie robią , jednak zapału i chęci nie można koledze odmówić teraz jak pojawiły się wyniki pewnie będzie tylko lepiej tzn oby było...
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Alex89

Re: Roślinki

Post autor: Alex89 »

alkorta sorry za błędy . Każdy je popełnia . Piszesz że chybiłem to powiedz czemu nagle roślinka jedna nie rosła teraz wymieniłem wodę i za czoła rosnąć ??
Daro podaje 1ml raz na tydzień na mój baniak 112l i więcej nie podaje , wiem że pisze na tych butelkach co ile podnosi . Daro co do tych kompleks Makro nie miałem jak na razie tyle kasy .

Krzysiek czytałem to co mi przesłałeś już dawno i czytałem różnych ludzi wypowiedz . Jedni mówią tak drudzy tak i nie wiadomo kogo słuchać , jedni tak samo mówią że to od światła drudzy że to złe nawożenie inni zaś coś innego i nie wiadomo kto prawdę mówi i zrobiłem tak że podmieniłem 70% wody i teraz jak wymieniłem tą wodę to roślinki rosną tak jak pisałem miałem roślinkę co została sama łodyga i teraz po tej podmianie widzę że wyrastają nowe listki . Ale coś mi się zdaje że nie będę miał roślinnego akwarium . Jeśli jeszcze przez tydzień bardziej nie zaobserwuje że roślinki bardziej rosną to pozbywam się roślinnego , bo już mi siły opadają do tego baniaka ..

Jeśli po tym tygodniu roślinki nie podrosną bardziej to rezygnuje z roślinnego .
Awatar użytkownika
krzysiekh
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 439
Rejestracja: 06 stycznia 2013, 20:40
Płeć: On
Lokalizacja: Olesno
Kontakt:

Re: Roślinki

Post autor: krzysiekh »

Podaj mi tutaj link do Twojego tematu z akwarium i pełnym opisem od a do z, czyli wszystkie detale (podłoże, światło, nawożenie - czym i ile, lista roślin, itp). Całość uzupełnij zdjęciem całego akwarium.
Pozdrawiam,
Krzysiek :)
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Roślinki

Post autor: Big daddy »

Faktycznie ręce opadają...
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Alex89

Re: Roślinki

Post autor: Alex89 »

Big daddy mi też ręce już opadają . I chyba zrobię tak jak KODI pisał przejdę na Tanganika albo Malawi i będę miał spokój .
Awatar użytkownika
Red
Administrator
Posty: 2198
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:55
Płeć: On

Re: Roślinki

Post autor: Red »

zza czoła roślina? hmm dziwne ale niech będzie. ;)
Alex bądź facet i nie odpuszczaj :)


Cokolwiek nie założyć w akwarium: rośliny, Malawi i Tanganika dobrze jest zanim się zacznie znać podstawy.
Tak jak np. napowietrzacz w roślinniaku średnio się sprawdza to w Malawi już tak.

A może poprzestań na tym co masz zwykłe, towarzyskie akwarium czyli są rosliny, są ryby, nie ma glona to już połowa sukcesu. Mnie się spodobały roslinne akwaria to zacząłem czytać i ..... analizować. A skoro doszedłem do pewnych wniosków to przeszedłem do praktyki. I na razie póki co mam jedno roślinne ..... 25 litrów.
Poligon przeszedłem, jesienią restart dużego akwa, miało być w maju ale zła organizacja czasu pracy wymusiła przesunięcie. ALe może nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło, restart będzie już na docelowym oświetleniu.

Zatem wytrwałości Alex życzę
"Wielkość człowieka polega na jego świadomości bycia małym" - "Myśli" Blaise Pascal
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie”