Roślinki

Alex89

Roślinki

Post autor: Alex89 »

Mam pytanie do was . Kupiłem od Daro Potas , Fosfor , Azot , i na buteleczkach mam napisane żeby podawać Potas , fosfor i Azot po 1ml i teraz pytanie czy mogę podać więcej Potasu , fosforu ?? np: 1,5ml albo 2ml ?? czy coś się stanie ??

A podaje Potas , Fosfor po 1ml , Carbona podaje 2,5ml no i + Co2 tak zwana bimbrownią :) .
Oświetlenie mam 2x18W jak na razie jest takie oświetlenie , podłoże drobne kamyczki , światło świeci się 12h .
Ostatnio zmieniony 26 czerwca 2013, 15:48 przez Alex89, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
areko10
Użytkownik
Posty: 153
Rejestracja: 21 listopada 2012, 17:16
Płeć: On

Re: Roślinki

Post autor: areko10 »

do tego jeszcze jakie masz oświetlenie bo bez tych rzeczy przez ciebie oświetlenie tez jest ważne
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Roślinki

Post autor: Big daddy »

Dlaczego chcesz podawać więcej?
Dziwne bo Daro zawsze podaje ile ppm podniesie dana dawka nawozu na daną ilość wody w akwarium.
Po co chcesz zwiększać dawke widzisz jakeiś niedobory czy cos ?
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Alex89

Re: Roślinki

Post autor: Alex89 »

Big daddy o to chodzi że się nic nie dzieje nawet roślinki nie rosną a leje to już od 2 tygodni i żadnej różnicy nie widzę . I dla tego napisałem ten post z pytaniem . Tak wiem że Daro podaje ile ppm podniesie się dany nawóz i dla tego się pytam czy jak podam więcej to czy coś się stanie czy nie .

Mam teraz małą obsadę ryb a dokładnie :

Ramirezki 2sztuki
Mieczyki 2sztuki
neonków inesa 9sztuk
Kirysy 4sztuki
Kosiarki 2sztuki
i jednego zbrojnika .
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Roślinki

Post autor: Big daddy »

Podawanie większej ilości tych pierwiastków nie zagwarantuje Ci wyników to nie tylko N K i P mają wpływ na rozwój roślin, światło więgiel itp itd. Potestuj wodę i zobaczysz czy możesz lać więcej czy nie ale przy tym świetle i bez gazu ja bym nie szalał z nawozami...
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Alex89

Re: Roślinki

Post autor: Alex89 »

To będę musiał zrobić testy ale jakie zrobić testy ??
Awatar użytkownika
Red
Administrator
Posty: 2198
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:55
Płeć: On

Re: Roślinki

Post autor: Red »

Darek z reguły pisze o ile ppm podnosi 1 ml na 100 litrów. Testy są potrzebne na azot no3 i fosfor po4 poniewaź zaburzenie tych pierwiastków powoduje glony. Po podaniu nawozów część jest wchłaniana przez rośliny a część pozostaje w wodzie i podłożu. Dodatkowo ileś pierwiastków może się blokować nawzajem. Ważny jest też magnez, który raczej mamy w kranie czy wapń ale są wymagane podmiany. Inną ważną rzeczą jest ilość materii organicznej patrz: odmulanie i podmiany.
"Wielkość człowieka polega na jego świadomości bycia małym" - "Myśli" Blaise Pascal
Awatar użytkownika
Daiw
Użytkownik
Posty: 241
Rejestracja: 18 listopada 2012, 08:54
Płeć: On
Lokalizacja: Nierada

Re: Roślinki

Post autor: Daiw »

A ja na twoim miejscu na razie odpuściłbym nawożenie. Może na początek jak nie idzie z nawozami to spróbować z mniej wymagającymi roślinami. Ja tak zrobiłem. Dwa razy podchodziłem do nawożenia i zrezygnowałem bo dwa razy kończyło się wysypem glonów. Na początku wypadało by mieć właśnie testy i wszystko dokładnie odmierzać, lać i badać. Później to już będzie się wiedziało na wyczucie ale początki mogą być trudne.
200l- Ameryka Południowa
- Pterophyllum scalare
- Apistogramma cacatuoides
- Thayeria boehlkei
- Ancistrus sp.
53l
- Poecilia reticulata

Dawid 723532719
Alex89

Re: Roślinki

Post autor: Alex89 »

Daiw o to chodzi że nawet rogatka po woli się robiła żółta i nic nie rosła ;/ co do glonu to nie miałem jeszcze ich nie miałem ;). Red tak na butelkach pisze ile co i jak ale się zapytałem czy można podnieś to tak jak carbona .
Awatar użytkownika
Red
Administrator
Posty: 2198
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:55
Płeć: On

Re: Roślinki

Post autor: Red »

Książkowo zaleca się proporcje wartości
Azot (10) : Fosfor (1)) : Potas (15 do 20)
Potasu teoretycznie nie da się przedawkować ale z kolei nadmiar blokuje wchłanianie np. magnezu.
W swoim akwarium teoretycznie miałem zachowane proporcje azot 40 fosfor 4 do 5 potas nie mierzyłem ale podawałem z soli od Darka. Glonów nie miałem ale wzrost był mniejszy dopóki nie zszedłem z azotem do 20 (podmiany na mieszankę kranu z RO)
i fosforem do 2, potas zmniejszyłem podawanie ale hydrocotyle szybko zaczęła się dziurawić więc zwiększyłem do poprzednich dawek i wszystko się bujnęło w momencie. A światła mam 18w na 25 litrów brutto (6500K)
"Wielkość człowieka polega na jego świadomości bycia małym" - "Myśli" Blaise Pascal
Awatar użytkownika
KODI
Założyciel
Posty: 4209
Rejestracja: 15 listopada 2012, 15:12
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa-Stare Miasto
Kontakt:

Re: Roślinki

Post autor: KODI »

Alex ,mam dla Ciebie inną propozycję ;)
Ja też sobie nie dawałem rady z roślinkami ,jednak nie dawałem sobie w inny sposób :p
Skoro sobie nie dawałem rady ,zacząłem szukać innego rozwiązania ,akwarium bez roślinek :idea:
Tak też zrobiłem i dziś jestem bardzo szczęśliwy ,nic nie nawożę i nie martwię się o parametry ,pilnuję tylko azotanów :)
POZDRO
KODI aquajura.pl
507L + 200L - Aqua Salsus II
20L- KODI-zumi
______________

e-mail : aquanexus.pl@gmail.com lub kkodim@gmail.com
Tel.607 404 247
NIECH MOC BĘDZIE Z WAMI ! ZAWSZE
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Roślinki

Post autor: Big daddy »

O:-) O:-) O:-) O:-) O:-) O:-) O:-) O:-) O:-) O:-) O:-) O:-)
Red pisze:Książkowo zaleca się proporcje wartości
Azot (10) : Fosfor (1)) : Potas (15 do 20)
Potasu teoretycznie nie da się przedawkować ale z kolei nadmiar blokuje wchłanianie np. magnezu.
W swoim akwarium teoretycznie miałem zachowane proporcje azot 40 fosfor 4 do 5 potas nie mierzyłem ale podawałem z soli od Darka. Glonów nie miałem ale wzrost był mniejszy dopóki nie zszedłem z azotem do 20 (podmiany na mieszankę kranu z RO)
i fosforem do 2, potas zmniejszyłem podawanie ale hydrocotyle szybko zaczęła się dziurawić więc zwiększyłem do poprzednich dawek i wszystko się bujnęło w momencie. A światła mam 18w na 25 litrów brutto (6500K)
:evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
KODI pisze:Alex ,mam dla Ciebie inną propozycję ;)
Ja też sobie nie dawałem rady z roślinkami ,jednak nie dawałem sobie w inny sposób :p
Skoro sobie nie dawałem rady ,zacząłem szukać innego rozwiązania ,akwarium bez roślinek :idea:
Tak też zrobiłem i dziś jestem bardzo szczęśliwy ,nic nie nawożę i nie martwię się o parametry ,pilnuję tylko azotanów :)
POZDRO
:ymhug:
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
areko10
Użytkownik
Posty: 153
Rejestracja: 21 listopada 2012, 17:16
Płeć: On

Re: Roślinki

Post autor: areko10 »

ja ci radze nie szalej z nawozami ja popełniłem ten błąd i mam krasnale póki co walczę z nimi i powoli wychodzę z tego ale nawożenie ograniczyłem do minimum jedynie co2 podaje ps. możesz mieć słabe oświetlenie
Alex89

Re: Roślinki

Post autor: Alex89 »

Coś mi się wydaje że to była wina tych roślinek co pływają u góry i one zasłaniały dużo światła . Dla tego je wyłowiłem z akwarium i teraz jest dużo światła . Poczekam z tydzień czasu i zobaczę czy coś ruszy czy nie jeśli nic nie ruszy to będę musiał dołożyć świetlówkę . Miałem dokładnie 2x18W i 2x11W ale ta 2x11W się spaliła druga też się spaliła bo wtedy jak bym miał tak jak pisałem 2x18W + 2x11W to by mi wychodziło 1,9W/l jak dobrze liczę :) na dniach kupię 2x11W te oświetlenie i zobaczę wtedy czy będzie jeszcze lepiej a jak nie do na razie dodam jeszcze jedną świetlówkę 18W i wtedy będzie 3x18W i będzie wychodziło 2,07 jak dobrze liczę :P PP/ PP/ PP/ .
Awatar użytkownika
areko10
Użytkownik
Posty: 153
Rejestracja: 21 listopada 2012, 17:16
Płeć: On

Re: Roślinki

Post autor: areko10 »

jakie masz akwa ze 2x18 bo coś mi się zdaje ze masz 112l bo tam takie jest standardowe oświetlenie a to wychodzi 0,32 a to trochę słabo nie wiem czy dobrze policzyłeś podziel waty na litry a ty chyba podzieliłeś litry na waty
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie”