Nawożenie młodego (stażem) ogrodnika- eksperyment

Awatar użytkownika
Tomaszewski
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 430
Rejestracja: 20 czerwca 2013, 08:57
Płeć: On
Lokalizacja: Gliwice

Nawożenie młodego (stażem) ogrodnika- eksperyment

Post autor: Tomaszewski »

Witam wszystkich forumowiczów :) . Postanowiłem zrobić WRESZCIE porządek z nawożeniem w którym ciągle coś zmieniam, na innym forum roślinnym zaznaczyłem tego typu post jako problem do rozwiązania ale nie było chętnych do pomocy dlatego stwierdziłem że zrobię z tego eksperyment który opiszę tylko i wyłącznie na moim ulubionym regionalnym forum. Może komuś to pomoże, może ktoś przyłączy się do tematu i ewentualnie podpowie jakieś ciekawe rozwiązanie. Testy będą trwały aż do rozwiązania problemów lub całkowitego zniechęcenia z mojej strony.

Zaczynamy:
Nie wiedząc czy mam wodę twardą czy miękką (brak testów) oraz nie mogąc dowiedzieć się niczego w wodociągach przyjąłem za wyznacznik to że na sporym terenie naszego kraju jest jednak woda dość twarda i starałem się trzymać parametry :
K-30ppm
N-20ppm
PO4-2ppm
Mg-3ppm
Z większością roślin nie mam żadnych problemów, rosną dobrze lub bardzo dobrze a jedyny problem to Rotala Indica. Roślina ta się płoży oraz ma małe stożki wzrostu, nie wszystkie a w proporcji gdzieś 50:50.
Błądząc po omacku postanowiłem w końcu kupić testy JBL KH i GH i wyszły mi wyniki:
GH-4
KH-3
Czyli jak się okazało woda miękka. Drążąc dalej temat i wykonując SPORO telefonów do wodociągów udało mi ustalić że:
CaCO3 wynosi -300mg/l
a
Mg z jednego ujęcia 29mg/l
z drugiego ujęcia 1,43mg/l
i mieszane są w proporcjach 1:2= ok 10,62mg/l
Mając te dane wyliczyłem poziom Ca-41,03mg/l (orłem z matmy nie byłem ale mam nadzieję że siary nie będzie i dobrze wszystko policzyłem)
Czyli wychodziłby stosunek 4:1 czyli idealnie.

Przejrzałem też moje notatki odnośnie nawozów także rozpiszę co i jak robiłem, nie jestem w stanie napisać jak długo podawałem tą konkretną mieszankę ale z pewnością trwało to najmniej kilka tygodni.
Na początku rozrobiłem sole tak aby wyszły mi parametry:
K-15ppm
NO3-10ppm
PO4-1ppm
Mg-3ppm
Rośliny rosły średnim tempem, wyglądały dobrze nie licząc Rotali oraz Blyxy. Po kilku tygodniach zrobiłem testy i wyszło mi z nich N,P=0. Postanowiłem podnieść parametry do:
K-30ppm
NO3-20ppm
PO4-2ppm
Mg-3ppm
Po dłuższym czasie zrobiłem testy i wyszło mi z nich :
NO3- 5ppm
PO4- 0,5ppm
K,Mg- ?
Rośliny rosły dobrze łącznie z Blyxa, Rotala chyba po 2 tygodniach wyglądała bardzo dobrze (foto konkursowe) i myślałem że wyjdzie na prostą ale po przycince bardzo ciężko odbijała i miała małe stożki wzrostu na sporej części łodyg.
Patrząc na wyniki testów stwierdziłem że podniosę poziom NO3-20ppm oraz PO4-2ppm, podając w podwójne dawce rozrobiony nawóz Makro. BŁĄD podnosząc pierwiastki w ten sposób jednocześnie zwiększyłem ilość Mg oraz K.

NO3- 40ppm (po kilku tygodniach z testów wyszło 20ppm)
PO4- 4ppm( po kilku tygodniach z testów wyszło 1,5ppm)
K- 60ppm (według kalkulatora)
Mg- 6ppm (według kalkulatora)
Żadnych negatywnych skutków na roślinach nie zauważyłem, wszystko rosło tak jak wcześniej.
W ten poniedziałek gdy miałem już wyniki testów KH, GH a nie mając jeszcze informacji z wodociągów na temat wody postanowiłem namieszać nowy nawóz gdyż wiedziałem że Mg oraz K totalnie się rozjeżdżają, namieszałem sobie nawóz aby parametry ustalić na poziomie:
NO3-20ppm
PO4-2ppm
K-13,5ppm
Mg-7ppm
Po podmiance 40% zacząłem ów nawóz podawać. Na dzień dzisiejszy widzę że Rotala jakby troszkę lepiej rośnie a stożki są trochę większe. Ludwigia Arcuata ma trochę mniej poskręcane liście ale na ostateczne rezultaty będzie trzeba jeszcze poczekać.

Drugi problem to wybarwienie roślin a raczej ich brak.
Od samego początku stosuję Mikro z nawozu ogrodniczego Intermag rozrobiony w ten sposób aby żelazo wychodziło mi na poziomie 0,2pmm (nie przedawkowuje się wtedy Manganu) a resztę uzupełniana jest z chelatu do poziomu 0,4ppm. Aby dojść do tej ilości musiałem podawać żelaza z chelatu w ilości 4większej niż wynikałoby to z kalkulatora więc przypuszczam że problem w dużej mierze może wynikać ze słabej jakości ów chelatu i słabej przyswajalności przez rośliny.

Aby nie utrudniać sobie życia i nie zmieniać wszystkiego od razu postawiłem sobie za priorytet wyprowadzenie na prostą nawożenia Makro a dopiero później wezmę się za barwę roślin ;) Kupiłem już nawozy firmy AZOO mikro oraz żelazo i zobaczymy jakie będą rezultaty ich podawania.

Niżej przedstawiam kilka zdjęć poglądowych sprzed paru dni. Każde wskazówki oraz własne przemyślenia będą bardzo mile widziane.

Dalsze wpisy będę uzupełniał co jakiś tydzień lub dwa tak aby zbiornik miał czas na zareagowanie po zmianach w nawożeniu.
Załączniki
1.jpg
1.jpg (103.32 KiB) Przejrzano 6809 razy
2.jpg
2.jpg (79.7 KiB) Przejrzano 6809 razy
3.jpg
3.jpg (92.68 KiB) Przejrzano 6809 razy
Awatar użytkownika
Tomaszewski
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 430
Rejestracja: 20 czerwca 2013, 08:57
Płeć: On
Lokalizacja: Gliwice

Re: Nawożenie młodego (stażem) ogrodnika- eksperyment

Post autor: Tomaszewski »

Z racji tego że nie można dodawać więcej niż 3 zdjęcia wstawiam posta pod postem co mam nadzieję zostanie mi wybaczone ;).
Załączniki
4.jpg
4.jpg (109.44 KiB) Przejrzano 6808 razy
5.jpg
5.jpg (69.68 KiB) Przejrzano 6808 razy
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Nawożenie młodego (stażem) ogrodnika- eksperyment

Post autor: MarSz »

Faktycznie stożki malutkie.
Powiem Ci, że temat fajny i ciekawy - może jednak trochę głupio i laicko to zabrzmi ale proszę bardziej po ludzku :-)

Dla mnie to czarna magia co opisujesz ale wierzę, że znajdzie się tutaj kilka osób, które bardziej orientują się w całej tej akwariowej chemii i będą mogły z Tobą podyskutować.

Ja temat będę obserwował i chętnie skorzystam jeśli np, jako podsumowanie będzie bardziej ogólnie (oczywiście szczegóły też niech będą - ale mam na myśli jakieś generalne wnioski dla zwykłego zjadacza chleba albo bardziej tutaj pasuje - zwykłego obserwatora rybek).

Dla mnie temat tym bardziej ciekawy, że mamy wodę z tego samego ujęcia więc mogę coś z tego skorzystać bez żadnych dodatkowych przeliczeń, analiz itp - po prostu pójdę na łatwiznę - po jakimś czasie może podasz gotowy "złoty" przepis, który sprawdził się u Ciebie to pewnie i zadziała u mnie.

Do tego czasu polegam na RO i moim wyczuciu. Wiem, wiem - zaraz ktoś powie, że tutaj jest chemia a nie wyczucie - no trudno - nie jestem w stanie tego wyjaśnić - albo po prostu mam jakiegoś nosa do moich zbiorników i na podstawie samych obserwacji intuicyjnie wiem co zrobić by było dobrze albo mam farta - tzw. szczęście amatora.

Z drugiej strony - ja nigdy nie miałem aż takich ambicji - jak jakaś roślina mi nie bardzo sobie radziła to albo ją przemieszczałem albo wybierałem mniej wymagające.

Tak więc temat ciekawy i ambitny - powodzenia i mam nadzieję, że się przyda.
Awatar użytkownika
Tomaszewski
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 430
Rejestracja: 20 czerwca 2013, 08:57
Płeć: On
Lokalizacja: Gliwice

Re: Nawożenie młodego (stażem) ogrodnika- eksperyment

Post autor: Tomaszewski »

Hmm mogę spróbować pisać "bardziej po ludzku" lub jeśli ktoś czegoś nie rozumie to po prostu niech zapyta, po to właśnie jest forum aby swoją wiedzę wzbogacać i uczyć się czegoś nowego. Guru akwarystyki roślinnej ze mnie żaden (w innym wypadku nie byłoby tego tematu) ale cały czas staram się dokształcać. Przypuszczam że RO byłoby całkowitym rozwiązaniem wszystkich problemów bo wtedy dokładnie wiem czego ile do wody dodaję a tutaj muszę bazować na informacjach z wodociągów których i tak nie mogę być pewny ale stwierdziłem że najpierw spróbuję własnych sił. Do Rotali robię już 3 podejście i wiecznie mam z nią ten sam problem, tym razem stwierdziłem że się nie poddam i spróbuję ustalić źródło problemu. Na szczęście jestem uparty jak osioł więc powinno mi to w tym pomóc a ewentualna wygrana z pewnością podniesie moją pewność siebie o zdobytej wiedzy i doświadczeniu już nie mówiąc :lol:
Awatar użytkownika
SistersOfMercy
Użytkownik
Posty: 31
Rejestracja: 13 listopada 2013, 22:25
Płeć: On

Re: Nawożenie młodego (stażem) ogrodnika- eksperyment

Post autor: SistersOfMercy »

Mam pytanie, ppmy które podajesz to ilość w podmienianej w wodzie czy podwyższona na ilość wody całego zbiornika ?
Awatar użytkownika
alantartak
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 150
Rejestracja: 08 czerwca 2013, 23:28
Płeć: On
Lokalizacja: Olesno

Re: Nawożenie młodego (stażem) ogrodnika- eksperyment

Post autor: alantartak »

U mnie w akwa małe stożki wzrostu i brak barwy byl zawsze spowodowany zbyt slabym oswietleniem
Awatar użytkownika
Tomaszewski
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 430
Rejestracja: 20 czerwca 2013, 08:57
Płeć: On
Lokalizacja: Gliwice

Re: Nawożenie młodego (stażem) ogrodnika- eksperyment

Post autor: Tomaszewski »

SistersOfMercy pisze:Mam pytanie, ppmy które podajesz to ilość w podmienianej w wodzie czy podwyższona na ilość wody całego zbiornika ?
Podwyższona na ilość wody całego zbiornika
alantartak pisze:U mnie w akwa małe stożki wzrostu i brak barwy byl zawsze spowodowany zbyt slabym oswietleniem
U mnie nie ma takiej opcji, w baniaku są 3x39W na 160L brutto lub 130L netto.
Awatar użytkownika
Tomaszewski
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 430
Rejestracja: 20 czerwca 2013, 08:57
Płeć: On
Lokalizacja: Gliwice

Re: Nawożenie młodego (stażem) ogrodnika- eksperyment

Post autor: Tomaszewski »

Tydzień eksperymentu minął więc czas na pierwsze wnioski.
Zmiana nawożenia wpłynęła bardzo korzystnie na Rotale (foto niżej). Nowe stożki są normalnej wielkości i budowy, wybarwienie też znacząco się poprawiło co niezmiernie mnie cieszy. Starsze stożki niestety będzie trzeba wyciąć gdyż tutaj nie ma co liczyć na jakąś poprawę. Niestety mam teraz problem z Limnophilla Aromatica która nie chce rosnąć w górę, wypuszcza nowy łodygi które rosną do pewnego momentu i następuję STOP. W jednej z sadzonek zauważyłem popalony stożek wzrostu co dalej utwierdza mnie w przekonaniu że winny jest nadmiar Potasu. Dzisiaj zrobię podmiankę 50% i działam dalej. Blyxa zrobiła się czerwona ale była stosunkowo niedawno przesadzona więc na razie się tym nie przejmuję, Mały Heniek jak zwykle rośnie bardzo dobrze a reszta roślin przyzwoicie. W tym tygodniu zaczynam testować nawóz mikro AZOO RED PLANT NUTRIENTS a z racji tego że nie wiem co dokładnie w sobie zawiera zaprzestaję podawania Żelaza z chelatu. Makro zostaję na razie bez zmian, za tydzień zrobię pewnie korektę Magnezu który planuję zmniejszyć do 5ppm. Fotki robione telefonem także sorry za jakość.
Załączniki
Zdjęcie-0028a.jpg
Zdjęcie-0028a.jpg (148.53 KiB) Przejrzano 6749 razy
Zdjęcie-0030a.jpg
Zdjęcie-0030a.jpg (181.45 KiB) Przejrzano 6749 razy
Zdjęcie-0034a.jpg
Zdjęcie-0034a.jpg (143.89 KiB) Przejrzano 6748 razy
Awatar użytkownika
Tomaszewski
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 430
Rejestracja: 20 czerwca 2013, 08:57
Płeć: On
Lokalizacja: Gliwice

Re: Nawożenie młodego (stażem) ogrodnika- eksperyment

Post autor: Tomaszewski »

Minęło już 1,5tygodnia od zmiany nawożenia więc czas na pierwsze spostrzeżenia. Nie jest gorzej i jest to chyba jedyny pozytyw na obecną chwilę ;). Po zmniejszeniu ilości Potasu (obecnie 6,5ppm) oraz zrezygnowaniu z Magnezu nie widzę żadnych oznak niedoborów ale niestety rośliny ciągle stoją w miejscu. Rotala płoży się niemiłosiernie choć stożki wzrostu ma już prawidłowe, Aromatica urosła do połowy wysokości zbiornika i stanęła całkowicie. Mały Heniek oraz Parvula rosną bardzo powoli a jedyną rośliną która ma to wszystko w nosie i rośnie normalnie to Ludwigia Repens. Blokada raczej pewna ale nie wiem jeszcze czego. Do tego rośliny są słabo wybarwione no ale przy poziomie Fe 0,1 przed podmiana nie ma się co dziwić. Obecnie podaję AZOO CHELATED IRON w dawce x2 oraz AZOO RED PLANT w dawce zalecanej. Tutaj głównym winowajcą jest najprawdopodobniej nad filtracja JBL e900 oraz JBL e700. e700 jest używany jako mechanik ale z racji tego że spadki przepływu są dość nieznaczne to wkład jest wymieniany co kilka miesięcy a więc bakterie mogą się spokojnie namnażać. W tym tygodniu podam Fe x3 a po nowym roku wymienię wkład na nowy i będę to robił co 3-4 tygodnie.
Wracając do Makro to ten tydzień nawożenie zostanie raczej bez zmian bo po 1 na kolejne rewolucje jest jeszcze za wcześnie a po 2 muszę konkretnie ustalić co w tej wodzie siedzi bo teraz to błądzę po omacku. Poziom Ca oraz Mg który został mi podany w wodociągach był sprzed kilku lat więc niewiele mi to daje a poziom K jest nie ustalony. Po nowym roku kupię test na Potas oraz Mg Ca. Gdzieś mi się rzuciło w oczy że istnieje możliwość przetestowania słodkiej wody testami do morszczaka ale muszę doczytać o co tam dokładnie chodziło.
Życzę wszystkim wesołych świąt
Awatar użytkownika
krzysiekh
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 439
Rejestracja: 06 stycznia 2013, 20:40
Płeć: On
Lokalizacja: Olesno
Kontakt:

Re: Nawożenie młodego (stażem) ogrodnika- eksperyment

Post autor: krzysiekh »

Jak ja mogłem przegapić ten temat :) wpis tylko w celu subskrypcji, aktualizuj co tydzień ;)
Pozdrawiam,
Krzysiek :)
Awatar użytkownika
Tomaszewski
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 430
Rejestracja: 20 czerwca 2013, 08:57
Płeć: On
Lokalizacja: Gliwice

Re: Nawożenie młodego (stażem) ogrodnika- eksperyment

Post autor: Tomaszewski »

Kolejny tydzień minął więc czas na spostrzeżenia, fotki oraz wyniki testów.
Ogólnie rzecz biorąc jest zdecydowanie lepiej, wszystko ładnie ruszyło a jedynie wybarwienie roślin pozostawia jeszcze sporo do życzenia. Rotala została ostatnio przycięta i zobaczę co się teraz z nią będzie działo, jeśli ładnie odbije to zostanie a jeśli znowu będą z nią problemy to zostanie zastąpiona czymś innym. Dalej mam problem z podniesieniem ilości żelaza który ciągle oscyluję na poziomie 0,1ppm pomimo podawania x3 zalecanej dawki. Wymieniłem wczoraj wkłady w jednym z kubłów na nowe i jeśli poziom w ciągu 2 tygodni się nie podniesie będzie to dla mnie oznaczało że trzeba zmienić nawóz na inny. Pozostałe wyniki:
NO3- 3-5ppm (podawane 10 więc połowa lub więcej zostało skonsumowane)
PO4- 1ppm (podawane 1ppm Soil chyba w końcu skończył chłonąć a zaczął oddawać)
K-? (podawane 6,7ppm i w tym tygodniu zwiększę o 1ppm żeby sprawdzić co się będzie działo)

Z glonów na obecną chwilę są:
Krasnorosty- tylko na kamieniach które i tak są powoli usuwane
Zielenice kolonijne- tutaj obstawiam na Mikro
Pył na szybie- również obstawiam Mikro

Szyby przecieram 1-2 w tygodniu, krasnorostów nie ruszam gdyż jest ich niewiele i się nie rozprzestrzeniają. Po zakończeniu testów Makro zacznę ograniczanie Mikro i dostosowanie ilości do wymagań zbiornika.

Fotki robione telefonem także jakość marna.
Załączniki
1.jpg
1.jpg (151.68 KiB) Przejrzano 6226 razy
3.jpg
3.jpg (175.94 KiB) Przejrzano 6226 razy
4.jpg
4.jpg (114.49 KiB) Przejrzano 6226 razy
Awatar użytkownika
Tomaszewski
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 430
Rejestracja: 20 czerwca 2013, 08:57
Płeć: On
Lokalizacja: Gliwice

Re: Nawożenie młodego (stażem) ogrodnika- eksperyment

Post autor: Tomaszewski »

Z powodu możliwości dodawania tylko 3 zdjęć jestem zmuszony wstawić posta pod postem co mam nadzieję zostanie zrozumiane.
Nie obrażę się jeśli ktoś włączy się do dyskusji i wyrazi swoje ewentualne spostrzeżenia ;)
Załączniki
5.jpg
5.jpg (139.25 KiB) Przejrzano 6226 razy
6.jpg
6.jpg (93.27 KiB) Przejrzano 6226 razy
Awatar użytkownika
KODI
Założyciel
Posty: 4209
Rejestracja: 15 listopada 2012, 15:12
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa-Stare Miasto
Kontakt:

Re: Nawożenie młodego (stażem) ogrodnika- eksperyment

Post autor: KODI »

Widzę, że ogrodnik daje czadu :ymapplause:
KODI aquajura.pl
507L + 200L - Aqua Salsus II
20L- KODI-zumi
______________

e-mail : aquanexus.pl@gmail.com lub kkodim@gmail.com
Tel.607 404 247
NIECH MOC BĘDZIE Z WAMI ! ZAWSZE
Awatar użytkownika
skorpionka123
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 371
Rejestracja: 30 czerwca 2013, 18:27
Płeć: Ona
Lokalizacja: Cz-wa Raków-Zachód

Re: Nawożenie młodego (stażem) ogrodnika- eksperyment

Post autor: skorpionka123 »

No jestem pod wrażeniem , rośliny pierwsza klasa ! z!
Awatar użytkownika
Tomaszewski
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 430
Rejestracja: 20 czerwca 2013, 08:57
Płeć: On
Lokalizacja: Gliwice

Re: Nawożenie młodego (stażem) ogrodnika- eksperyment

Post autor: Tomaszewski »

Do pełni szczęścia jeszcze daleka droga ale małe postępy są ;). Dzięki za miłe słowa :).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie”