Epifity- nawożenie

Awatar użytkownika
HaberPopp
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 27 stycznia 2014, 23:14
Płeć: On

Epifity- nawożenie

Post autor: HaberPopp »

Witam wszystkich.

Planuję postawienie zbiornika 54l z roślinami wymienionymi w temacie tj. mchy, microzoria, anubiaski.
Oświetlenie będą stanowiły 3 moduły aquaela 11W 6500K czyli ponad 0.5W/L. Nie będę prawdopodobnie posiadał żadnych roślin w podłożu dlatego dno to piach.
Pytanie moje brzmi, jakie nawozy zastosować do tych roślin? Posiadam krewetkarium ale niczym nie nawożę mszaków i jakoś rosną ale bez rewelacji. Woda w nowym akwarium będzie mieszanką RO i kranówki. Zastanawiam się nad bimbrownią na początek ale w 100% pewny nie jestem czy będzie. Planowałem micro, macro, Carbo i ew. potas. Wszystko płynne. Co myślicie o tym? może macie jakieś sugestie?
Co sądzicie o Ferka Aquashade? używał ktoś?
Awatar użytkownika
Red
Administrator
Posty: 2198
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:55
Płeć: On

Re: Epifity- nawożenie

Post autor: Red »

Osobiście nie używałem Ferki Aquashade ale spotkałem się z wieloma pozytywnymi komentarzami ( sam się kiedyś przymierzałem do takiego akwarium).
Kluczowym oprócz makroelementów (w proporcji nieznanej 8-} ale optymalnej ;) ) wydaje się być odpowiednie schelatowane żelazo ! ( przemyślenie własne )
Dużo też zależy od obsady ryb i ilości podawanego suchego pokarmu, który wydaje się być "optymalnym" dostarczycielem pozostałych mikroelementów ( a to już wg. D Walstad "Rośliny w akwarium - Ekologia roślin wodnych dla akwarystów" )
CO2 jak najbardziej (to już obserwacja własnych anubiasów) odnośnie bimbrowni się nie wypowiem bo odkąd zacząłem podawać CO2 to od razu używałem butli (wydawała mi się bezpieczniejsza). Potasu leję dość dużo (30 ppm na 100 litrów tygodniowo) Natomiast jak używałem Carbo (wtedy Aqua Artu) nie zauważyłem jakiegoś rewelacyjnego wpływu na anubiasy, natomiast mchy (zasłyszane, niepotwierdzone) ponoć wręcz nie przepadają za Carbo.
"Wielkość człowieka polega na jego świadomości bycia małym" - "Myśli" Blaise Pascal
Awatar użytkownika
HaberPopp
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 27 stycznia 2014, 23:14
Płeć: On

Re: Epifity- nawożenie

Post autor: HaberPopp »

Na innym forum zaproponowali mi właśnie Ferke Aquashade i nic więcej dlatego pytam bo planowałem micro, macro, potas i carbo i teraz nie wiem na co się zdecydować.
Awatar użytkownika
Red
Administrator
Posty: 2198
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:55
Płeć: On

Re: Epifity- nawożenie

Post autor: Red »

Red pisze:... spotkałem się z wieloma pozytywnymi komentarzami
Zatem proponuję spróbować :)
"Wielkość człowieka polega na jego świadomości bycia małym" - "Myśli" Blaise Pascal
Awatar użytkownika
HaberPopp
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 27 stycznia 2014, 23:14
Płeć: On

Re: Epifity- nawożenie

Post autor: HaberPopp »

Zatem popróbuje tego:)
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Epifity- nawożenie

Post autor: MarSz »

W linku w moim podpisie znajdziesz kilka zbiorników, w których dominowały lub przynajmniej były widoczne takie rośliny.
W żadnym z przypadków jakoś specjalnie nie nawoziłem (w tych testowych AZOO teraz zaczynam ale już przed tym efekty były niezłe).

Generalnie jakieś intensywne nawożenie nie jest chyba wymagane.
Awatar użytkownika
HaberPopp
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 27 stycznia 2014, 23:14
Płeć: On

Re: Epifity- nawożenie

Post autor: HaberPopp »

Wiem, wiem. Zastanawiałem się właśnie nad pełnym nawożeniem ale nie polecają ale np. nawóz taki jak właśnie Ferka Aquashade chyba tylko pomoże jak już coś bo to makroelementy dla właśnie epifitów.
Dosyć gęstą szate roslinną planuję dlatego pytam. Gdzieś wyczytałem, że carbo w płynie skzodzi mszakom, możecie to jakoś poprzeć doświadczeniami?
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Epifity- nawożenie

Post autor: MarSz »

Carbo w płynie szkodzi jak wszystko co w nadmiarze.
Przy normalnej ilości pomaga.

Pewnie usłyszała informacje z używania Carbo przeciw glonom, gdzie stosuje się duże stężenie prosto na glon np że strzykawki. jeśli taka dawka trafi zbyt mocno w mech to większość z nich również może ucierpieć. Jeśli jednak będziesz podawał zalecane dawki to nie powinno być problemu.
Ostatnio nawożenie opierałem głównie na tym i nie widziałem nic złego.
Awatar użytkownika
HaberPopp
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 27 stycznia 2014, 23:14
Płeć: On

Re: Epifity- nawożenie

Post autor: HaberPopp »

Z czymś na pewno pokombinuje, na początek zakupię tą Ferke bo ma praktycznie same dobre opinie a jest przeznaczona dla cieniolubnych.
Awatar użytkownika
Red
Administrator
Posty: 2198
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:55
Płeć: On

Re: Epifity- nawożenie

Post autor: Red »

NIe chcę za bardzo Ci namieszać w głowie ale moim zdaniem lepiej dołożyć trochę kasy i zainwestować w butlę (używka całość często do zorganizowania za kwotę poniżej 200 zł)
Kluczowym zdają się być parametry kranówki ( na stronie wodociągów są przybliżone wyniki ). NIe napisałeś skąd jesteś czyli ciężko prognozować o kranówce. W Częstochowie azot mamy dosyć wysoki. Do tego kapkę fosforu plus potas i powinno dać radę, ewentualnie raz na jakiś czas parę kropel żelaza. A CO2 nieocenione.
"Wielkość człowieka polega na jego świadomości bycia małym" - "Myśli" Blaise Pascal
Awatar użytkownika
HaberPopp
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 27 stycznia 2014, 23:14
Płeć: On

Re: Epifity- nawożenie

Post autor: HaberPopp »

Woda to będzie RO z kranówką także o parametry martwić się nie musze bo będę tak kombinował stosunkami aby wyszły porządane. Wiem ze butla to rzecz nieoceniona ale mój budżet nie bardzo to zniesie:P póki co będzie bimbrownia jeżeli tylko uda mi się ja zrobić. Ferka o której piszę ma składniki o których mówisz tzn makro i micro- w tym żelazo.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie”