Obumierające końcówki liści

Awatar użytkownika
rdr0
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 26 stycznia 2014, 22:00
Płeć: On
Lokalizacja: Świdwin/zach pom

Obumierające końcówki liści

Post autor: rdr0 »

witam. Nie posiadam testów do wody za wyjątkiem stałego testu co2( wskazanie na poziomie wystarczającym ) a mój nurzaniec azjatycki na długości ok 10 cm od końca liścia zaczął najpierw się odbarwiać do prawie przezroczystego a następnie końcowe fragmenty liścia odpadają. Czy może to świadczyć o niedoborze fosforu ? I drugie pytanie : Zamówiłem K2SO4 na Allegro i nie specjalnie wiem ile go dodawać do wody ( baniak 112L ) żeby nie zaszkodzić rybom i roślinom bo jakoś nie chce mi się wierzyć że przedawkowanie tego pierwiastka nie ma wpływu na rozwój ryb i roślin w akwarium. Dodam że moje oświetlenie jest w granicy 0,6W/L
Awatar użytkownika
Tomaszewski
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 430
Rejestracja: 20 czerwca 2013, 08:57
Płeć: On
Lokalizacja: Gliwice

Re: Obumierające końcówki liści

Post autor: Tomaszewski »

Jakie oświetlenie (barwy świetlówek)? Podajesz jakieś nawozy? Jakie masz podłoże? Woda z pewnością z kranu, przydałoby się znać parametry tej wody. Woda miękka czy twarda? Jeśli nie chcesz bawić się w testy to możesz spróbować nawożenia EI.
Awatar użytkownika
rdr0
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 26 stycznia 2014, 22:00
Płeć: On
Lokalizacja: Świdwin/zach pom

Re: Obumierające końcówki liści

Post autor: rdr0 »

Świetlówki barwy białej ( ciepła i zimna ), podłoże ze żwiru bazaltowego gradacji 2-4mm. Woda faktycznie kranowa- parametry wody http://zuk-swidwin.com.pl/jakosc-wody - ujęcie SUW Popiełuszko. Co to znaczy nawożenie El. Mówisz do kompletnego laika więc proszę powoli i dużymi literami :)
Awatar użytkownika
rdr0
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 26 stycznia 2014, 22:00
Płeć: On
Lokalizacja: Świdwin/zach pom

Re: Obumierające końcówki liści

Post autor: rdr0 »

Jeśli chodzi o nawozy to podaje to http://allegro.pl/nawoz-dla-roslin-makr ... 02555.html
Awatar użytkownika
Red
Administrator
Posty: 2198
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:55
Płeć: On

Re: Obumierające końcówki liści

Post autor: Red »

rdr0 pisze: Co to znaczy nawożenie El. Mówisz do kompletnego laika więc proszę powoli i dużymi literami :)
Estimative Index

Jest to metoda nawożenia polegająca na nielimitowaniu pierwiastków.
W największym skrócie. Przyrządza się "koktail" z pierwiastków (najlepiej w optymalnych proporcjach NPK 10:1:20)
zapewnia się dobrą cyrkulację w akwarium, oświetlenie i CO2. Rośliny jak mają wszystko w dużych ilościach przyswajają co potrzebują (teoretycznie) natomiast aby uniknąć zaburzenia odpowiedniego stosunku pierwiastków parę dni po wlaniu nawozów robi się dużą podmianę i następne podobnie od nowa. W sumie fajna metoda jak się ma przydomowy ogródek to żeby nie wylewać dużej ilości nawozów w ściek to podlewa się ogródek ;).

Natomiast w Twoim przypadku może wystąpić albo faktycznie niedobór potasu albo zablokowanie jego wchłaniania (przyswajania) ale może to być również niedobór (lub blokada przyswajania) np. fosforu

Nawóz, który lejesz to najprawdopodobniej mieszanka suchych soli nawozowych (być może ogrodniczych). Nie jest to na pewno zły nawóz tylko rodzi się pytanie "ile którego pierwiastka się dostarcza" w magicznych kliknięciach czy psiknięciach.
Oprócz dawki z "nawozu" dodatkowo dochodzą pierwiastki z kranówki. Poza tym odchody rybie to dodatkowe źródło azotu i fosforu. Suchy pokarm to dodatkowe źródło mikroelementów (wg. D> Walstad)

Kluczowe wg. mnie w nawożeniu roślin dolistnym są: dobra cyrkulacja oraz podmiany.
"Wielkość człowieka polega na jego świadomości bycia małym" - "Myśli" Blaise Pascal
Awatar użytkownika
Red
Administrator
Posty: 2198
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:55
Płeć: On

Re: Obumierające końcówki liści

Post autor: Red »

Dodatkowo poniżej tekst ze strony sklepu "roslinyakwariowe" artykuly/24-pielegnacja/nawozenie-akwarium/447-estimative-index-ei-dozowanie-suchych-soli-do-akwarium.html
Wstęp

Poniższy tekst, jest tłumaczeniem artykułu oryginalnie umieszczonego na forum UKAPS http://www.ukaps.org/EI.htm" onclick="window.open(this.href);return false; napisanego przez jego członka Clive'a Greene'a. Przedstawione dane są interpretacją metody Estimative Index, techniki zapoczątkowanej przez Tom'a Barr'a.

Ta technika sama w sobie NIE jest przepisem na sukces. Zamiast tego, jest to sposób myślenia, filozoficzne podejście do nawożenia roślin. Załączone fotografie ilustrują bezpośredni efekt wprowadzenia w życie tej techniki. Pokazują one, co może zostać osiągnięte przez odrzucenie propagandy i dyktatury "Nawozów Powodujących Glony", mentalności, która zaraża umysły tak wielu hobbystów i która znęca się nad wieloma zbiornikami roślinnymi.

Mam nadzieję, że informacja jest przekazana w dostępny sposób i czytanie sprawi Wam taką samą przyjemność, jaką mi sprawiło przedstawienie tej techniki. Moje najgłębsze wyrazy uznania przekazuje dla Tom'a Barr'a, bez którego ciągle mógłbym być uwięziony w ciemnym lochu ignorancji i strachu. Mam nadzieję, że mój artykuł, pomoże przełamać Wam stare głęboko zakorzenione mity i EI stanie się tak popularne i znane w Polsce, jak jest dzisiaj w krajach Europy Zachodniej i USA.

Clive Greene - autor.

The Estimative Index (EI) - Przybliżony wskaźnik
Dozowanie za pomocą suchych soli.

Ekonomia suchych proszków.

Nigdy nie przestanie mnie dziwić, dlaczego tak wielu ludzi reaguje strachem na myśl o dozowaniu suchych soli do swoich zbiorników. Z jakiegoś powodu, czują się lepiej wydając dużą ilość pieniędzy na komercyjne produkty, które zawierają te same składniki zmieszane z wodą. Dla przykładu, spojrzenie na losowo wybraną stronę internetową jednego z dobrze znanych producentów nawozów dla roślin pokazuje, że ich produkt zawiera 1.5% rozpuszczalnego w wodzie azotu i 2% rozpuszczalnego w wodzie potasu. To również bez wątpienia znaczy, że produkt zawiera 96.5% wody. Produkt ten jest najprawdopodobniej zrobiony przez dodanie do destylowanej wody azotanu potasu (KNO3) i mocznika ((NH2)2CO). Oto przykładowe humorystyczne dane. Ilości są przybliżone, bo nie liczyłem mas molowych, po prostu próba generalnej analizy.

1 kilogram (1 litr) typowego komercyjnego nawozu azotowego zawiera 10.5 grama rozpuszczalnej w wodzie formy azotu [mocznik + sole azotanowe] i 20 gram rozpuszczalnego w wodzie potasu. Będzie Cię to średnio kosztować około 28 funtów. Za te same 28 funtów, możesz kupić 25000 gram mocznika albo 5000 gram suchego azotanu potasu. Znaczy to, że mógłbyś sam "zmiksować" - około 200 litrów mieszanki azotowej i ciągle mieć wystarczającą ilość pozostałego proszku mocznika, który wystarczyłby na następne 5 lat.
"Wielkość człowieka polega na jego świadomości bycia małym" - "Myśli" Blaise Pascal
Awatar użytkownika
rdr0
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 26 stycznia 2014, 22:00
Płeć: On
Lokalizacja: Świdwin/zach pom

Re: Obumierające końcówki liści

Post autor: rdr0 »

Dzięki Red w 99,9% zrozumiałem to co mi napisałeś, ale jakbyś mi jeszcze rozszyfrował skrót zawarty w tym zdaniu -"Przyrządza się "koktail" z pierwiastków (najlepiej w optymalnych proporcjach (NPK 10:1:20)" - byłbym bardzo wdzięczny
Nie wkurzaj się na mnie, tak jak wcześniej pisałem jestem laikiem w tej dziedzinie i te wszystkie skróty to dla mnie czarna magia
A tak na marginesie - czym może być spowodowana blokada wchłaniania jakiegoś pierwiastka i jak tą blokadę zdjąć
Awatar użytkownika
abaddon79
Użytkownik
Posty: 147
Rejestracja: 07 września 2013, 20:48
Płeć: On
Lokalizacja: Czewa-Gnaszyn

Re: Obumierające końcówki liści

Post autor: abaddon79 »

N-azot
P-fosfor
K-potas
he, he nie magia a chemia raczej

Tomek
[250L] Thorichthys maculipinnis+ Xiphophorus hellerii "Palenque"
[100/200L] Macropodus opercularis+Trigonostigma espei
[60L] Tateurndina ocellicauda (w planie)+Pseudomugil gertrudae
[60L] Apistogramma borelli (w planie)+Hyphessobrycon amandae
[30L] Fundulopanchax gardneri
Awatar użytkownika
Tomaszewski
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 430
Rejestracja: 20 czerwca 2013, 08:57
Płeć: On
Lokalizacja: Gliwice

Re: Obumierające końcówki liści

Post autor: Tomaszewski »

Barwa świetlówek nie szczególnie coś mi mówi. Z własnego doświadczenia i przetestowania różnych barw świetlówek najlepsze rezultaty osiągałem na świetlówkach o barwie od 6000-8500K. Szkoda że nie dałeś żadnego substratu pod podłoże, wyniki kranówki niestety również nic nie wnoszą. Gotowy nawóz który stosujesz nie koniecznie musi sprawdzić się u Ciebie, sporo będzie zależało właśnie od składu wody kranowe. Proporcje NPK 10:1:20 również nie wszędzie zdają egzamin, przy miękkiej wodzie niestety takie proporcje mogą powodować spore problemy. W akwarystyce niestety do wielu rzeczy trzeba dojść eksperymentalnie.
Awatar użytkownika
rdr0
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 26 stycznia 2014, 22:00
Płeć: On
Lokalizacja: Świdwin/zach pom

Re: Obumierające końcówki liści

Post autor: rdr0 »

czyli jakby na to nie patrzeć muszę zakupić testy do wody ? Możecie mi coś polecić dobrego w rozsądnej cenie ?
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Odp: Obumierające końcówki liści

Post autor: Big daddy »

Porostu zrób zdjęcie i wklej na forum będzie łatwiej rozmawiać jeśli będziemy wiedzieli z czym mamy do czynienia.
Gesty dobrze jest mieć żeby nie działać w ciemno.

Wysłane z tapofonu za pomocą Tapatalk 2.
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie”