skąd potas w akwarium?

Awatar użytkownika
ispi
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 08 lutego 2015, 22:12
Płeć: Ona
Lokalizacja: Kraków

skąd potas w akwarium?

Post autor: ispi »

Witam,
czy ktoś może mi wskazać "naturalne" nazwijmy to źródła potasu w akwarium?
Otóż zastanawia mnie fakt, iż w moim akwarium stężenie potasu jest constans, na poziomie 20-30 ppm, przy czym wcale tego potasu nie dodaję, rośliny nie mają niedoborów, więc skądś go muszą otrzymywać, a:
- w kranówce bardzo nikłe stężenie
- kranówkę mieszam z RO, więc tym bardziej woda z podmian odpada jako źródło,
- podłoże samo w sobie nie uwalnia potasu, bo na dnie jest sam żwir (plus materia z przemiału :-) ) wcześniej, przed restartem był żwir i ziemia, i sytuacja wyglądała dokładnie tak samo,
- azot z racji obsady utrzymuje mi się na poziomie 15-30ppm, że nie podaję wcale macro, więc siłą rzeczy nie dodaję KNO3, raz na dwa dni dodaję po 1 ml NAH2PO4, a nie KH2PO4, więc fosfor też nie stanowi źródła
- jedyne co dodaję do akwa to pierwiastki śladowe i micro po podmianie plus raz na 2 dni 1 ml micro oraz codziennie carbo aldehydu glutarowego, MgSO4, żelazo - wcześniej IRON z Flourish'a, teraz z Water Boost'a

Czy ktoś zna odpowiedź, tak z czystej ciekawości, skąd wobec tego potas w moim akwarium?
Dodam jeszcze, że przed restartem jak rozhulała się fotosynteza i trzeba było dodawać macro, musiałam przejść na osobno azot i fosfor, bo po dodaniu standardowej mieszanki potas mi szalał..

Moje akwarium: 240 l, sam żwir, dwa filtry zewnętrzne - biologia plus mechaniczny - tetra ex 1200 + Jk animals, światło: 3 x pasek led 7500 K, 1 x pasek led 4500 K, 1 x świetlówka 36 W 3000 K, 1 x świetlówka 36 W 4000 K, gaz z butli + komputer ph,
temp = 25 C
kH = 7
pH = 6,9
NO3 = 15-30
PO4 = 0,7-1,2
Fe = 0,2-0,4

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie”