Prawidłowy poziom fosforanów(PO4)

Kołek

Prawidłowy poziom fosforanów(PO4)

Post autor: Kołek »

Makroelementy w wodzie akwariowej są najważniejszym elementem przy wzroście roślin. Ich niedobory skutkują wieloma niekorzystnymi następstwami przy ich nadmiarze lub niedoborze. Jednym z 4 podstawowych jest fosfor

PO4 czyli fosforany

Jego poziom w prawidłowo nawożonym akwarium powinien wynosić 0,8ppm-1,8ppm. Każde akwarium ma swoją specyfikę i u jednej osoby fosforany na poziomie 2,5ppm nie spowodują wystąpienia nadmiaru a u innych spowoduje opłakane skutki w postaci zatrzymania wzrostu rośliny i przy nieprawidłowym stosunku względem azotu wywołanie glonów. Przyjmuje się, że stosunek azotu do fosforu powinien wynosić 10-15:1. Tłumacząc na przykładzie. Gdy w akwarium poziom azotanów wynosi np. 30ppm prawidłowym poziomem fosforanów byłaby zawartość ich na poziomie ok. 1,6ppm.
Objawy niedoboru tak jak wspomniałem jest zatrzymanie wzrostu roślin, odpadania liści/obumierania, pojawienie się zielenic np. na szybach, pojawienie się glonów nitkowatych.
Nadmiar jest żadko spotykany lecz gdy już się pojawi (musi to być ekstremalna dawka)
pojawają się glony nitkowate- spowodowane jest to wspomnianym wcześniej naruszeniem stosunku fosforu do azotu.
Awatar użytkownika
Godween
Użytkownik
Posty: 183
Rejestracja: 18 listopada 2012, 11:28
Płeć: On
Lokalizacja: Cz-wa

Re: Prawidłowy poziom fosforanów(PO4)

Post autor: Godween »

:shock: Nadmiar fosforu to przede wszystkim okropne, śmierdzące, paskudne cyjanobakterie, czyli zielononiebieskie SINICE!!! Nikomu ich nie życzę... ech...
Pozdr Godween :-)
Kołek

Re: Prawidłowy poziom fosforanów(PO4)

Post autor: Kołek »

Ja z nimi walczę, nadmiaru fosforu nie mam, ale stosuję się do twoich zalecień by je mechanicznie usuwać robię podmiany wody i widzę efekty. Nagorsze że mam ich zarodki gdzieniegdzie na roślinach rosnących przy dnie jak staugoryna czy pogostemon.

Ostały się skubane w filtrze gdzieś bo po wakacjach to ja miałem taką różnorodność w glonach w akwarium że na pewno jeszcze czegoś takiego nie widziałeś. Przez 2,5 miesiąca nie była zmieniana woda tylko dolewana, światło chodziło parę godzin dziennie by nie wyparowywała woda. I przyjeżdżałem do siebie z Częstochowy raz na 3 tygodnie by tylko dolewkę zrobić.
Awatar użytkownika
Godween
Użytkownik
Posty: 183
Rejestracja: 18 listopada 2012, 11:28
Płeć: On
Lokalizacja: Cz-wa

Re: Prawidłowy poziom fosforanów(PO4)

Post autor: Godween »

Kołek pisze: Przyjmuje się, że stosunek azotu do fosforu powinien wynosić 10-15:1. Tłumacząc na przykładzie. Gdy w akwarium poziom azotanów wynosi np. 30ppm prawidłowym poziomem fosforanów byłaby zawartość ich na poziomie ok. 1,6ppm.
Niezupełnie tak jest, pozwolę sobie dodać szczegół: wg stosunku Redfielda, który zapewne miałes na myśli N : P (a więc pierwiastków:azotu do fosforu) = 16:1 - i tu jest wszystko ok., ale już wobec związków NO3:PO4 (czyli azotanów do fosforanów, a to mierzymy testami akwarystycznymi) potrzebny jest przelicznik - Kalkulator Buddy`ego - stąd skrótowo możemy zaokrąglić i mówić, że fosforanów winno być mniej więcej 7....10 razy mniej niż azotanów, by nie było ani zielenic, ani cyjanobakterii w zbiorniku.
I tak np. jeśli masz azotanów powiedzmy NO3 - 20 ppm, a fosforu PO4 masz np. 0,5 ppm w akwa po przetestowaniu, to fosforu z np. KH2PO4 trzeba dostarczyć jeszcze 1,5...2 ppm. Najlepiej to podzielić na siedem dawek codziennych i będzie dobrze.

Taki szczegół, ale może komuś się przydać.

Kołek, tak wogóle to dobra robota z tymi tematami... przyda sie niejednemu!!! Goddween :)
Pozdr Godween :-)
Kołek

Re: Prawidłowy poziom fosforanów(PO4)

Post autor: Kołek »

Dlatego właśnie podałem przedział azotanów od 10-15 w stosunku do 1 fosforanów. Podkreślam, że każdy zbiornik jest inny, nawet ustawienie świetlówek(wysokość nad dnem, kąt padania światła-ustawienie odbłyśników itd) wpływa na inne zapotrzebowanie akwarium w pierwiastki.

Te stusunki pierwiastków trzeba traktować z dużym dystansem i opierać się również na własnych obserwacjach- tak jak wspominałeś w jednym swoim temacie, one są kluczowe.
Awatar użytkownika
Godween
Użytkownik
Posty: 183
Rejestracja: 18 listopada 2012, 11:28
Płeć: On
Lokalizacja: Cz-wa

Re: Prawidłowy poziom fosforanów(PO4)

Post autor: Godween »

:P Yes
Pozdr Godween :-)
Awatar użytkownika
Daro
Użytkownik
Posty: 393
Rejestracja: 17 listopada 2012, 00:44
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa - Śródmieście

Re: Prawidłowy poziom fosforanów(PO4)

Post autor: Daro »

Ogólnie przyjmuje się uśredniony stosunek NPK jaki powinien być w zbiorniku na 10:1:15 , z tym że jest to stosunek średni i mogą tu jak wiadomo być odchyły na + i na - przy każdym pierwiastku. Wszystko zależy od zbiornika jak będzie to tolerował , bo każdy zbiornik inny jest ... Samo zachowanie tego stosunku to nie wszystko , często inaczej będzie się działo gdy będzie w zbiorniku 5 ppm N i 0,5 ppm P a inaczej kiedy będzie odpowiednio 20 i 2 ppm jeśli nie będzie np odpowiedniego nasycenia CO2 ...
Pozdrawiam
Darek.
Awatar użytkownika
Godween
Użytkownik
Posty: 183
Rejestracja: 18 listopada 2012, 11:28
Płeć: On
Lokalizacja: Cz-wa

Re: Prawidłowy poziom fosforanów(PO4)

Post autor: Godween »

To najlepiej widać w gotowych nawozach dobrych firm, o ile się ma dostęp do materiałów analitycznych z laboratorium. Właściwie wszystkie te nawozy mają tajemnicze składy i zupełnie różne stosunki poszczególnych związków chemicznych, nieraz są tak rozrzedzone, że szok, a mimo wszystko rośliny rosną i to całkiem nieźle, każdy z nich jako tako działa; trzeba oczywiście też podejść do nich z pewnym dystansem i ślepo nie trzymać się instrukcji, bo... KAŻDE AKWA JEST INNE .
Pozdr Godween :-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie”