MAGAZYN AKWARIUM

Moderatorzy: Opiekun_Forum, admin_tech

Awatar użytkownika
Administracja
Administrator
Posty: 159
Rejestracja: 11 stycznia 2013, 19:33
Płeć: Ona
Lokalizacja: Częstochowa i inne miejscowości
Kontakt:

Re: MAGAZYN AKWARIUM

Post autor: Administracja »

Najnowszy Magazyn Akwarium w sprzedaży :idea:
Magazyn Akwarium nr 9/2014 (142)

Pasja, smak życia, radość…
To, co sprawia, że nasze życie jest pełniejsze, ciekawsze, celowe.
Każdy świadomy rodzic pragnie, aby jego dziecko miało jakąś pasję, bo wie, jak bardzo jest to ważne dla jego szczęścia i poczucia spełnienia.
Pasję można pielęgnować w sobie samotnie, ale też można ją dzielić.
W akwarystyce to łatwe. Bo ryby i inne stworzenia wodne też łagodzą obyczaje. Wygląda to inaczej niż w przypadku właścicieli psów, którzy poznają się na spacerach i prowadzą przy tym serdeczne pogawędki. Akwaryści spotykają się na zjazdach środowiskowych coraz liczniej organizowanych przez prawdziwych pasjonatów, entuzjastów zarażonych magią podwodnego świata. Na takich spotkaniach rozmawiają o swoich podopiecznych, ale też poznają się bliżej, od innej, bardziej prywatnej strony. Okazuje się, że mają bardzo podobne dylematy, chociażby z pogranicza akwarystyki i prozy życia (np. odwieczny – „małżonka już chce mnie eksmitować z domu”). Zawiązują się przyjaźnie i pasja nabiera innego wymiaru. Akwaryści spotykają się potem na kolejnych spotkaniach, targach, sympozjach w najróżniejszych częściach Polski i świata. To naprawdę wielka przyjemność spotkać się w Norymberdze czy Hanowerze.
Ale mam też wiadomość o pasji zakończonej, bardzo smutną. 17 lipca zmarł jeden z członków tej naszej akwarystycznej rodziny – św. p. Krzysztof Bielecki – nasz Autor, Czytelnik i wspaniały gawędziarz. Będzie mi brakowało rozmów z Panem Krzysztofem. Składam Rodzinie serdeczne wyrazy współczucia.

A u nas – kolejna część cyklu Michała Malejki o arowanie, następny mieszkaniec Malawi opisany przez znakomitego Wojciecha Sierakowskiego, amazoński klimat przedstawiony przez Joannę i Pawła Zarzyńskich w opracowaniu o tajemniczej rybie–duchu i jeszcze Ameryka Południowa z coraz bardziej popularną rybką Notropis chrosomus, sportretowaną przez dwóch znakomitych autorów: Huberta Zientka i Krzysztofa Kelmana. A na zakończenie – to, o czym było na wstępie, czyli pasja – wyprawa dwóch zapaleńców, Piotra i Grzegorza Ślusarczyków, wzdłuż rzeki Barycz na Dolnym Śląsku.
Zapraszam do lektury i szykuję się na ZooBotanikę…
Statuetki kolejnej edycji Nagrody im. Darka Firleja już czekają!

Hania Stepnowska
Wydawca
redakcja@magazynakwarium.pl

Spis treści
Stałe rubryki: Aktualności (W obiektywie Kocana), Encyklopedia, Produkty na rynku, Zapowiedzi
Artykuły:
• Michał Malejko: Arowana – Asian dream, cz. 2: Zbiornik – wyposażenie – karmienie. Druga część opracowania znanego miłośnika arowan na temat wyboru zbiornika, pokrywy, filtracji, tła, podłoża, roślin i parametrów wody. Wytyczne odnośnie karmienia.
• Wojciech Sierakowski: Metriaclima sp. „msobo” Magunga. Malawi. Występowanie i siedliska naturalne Metriaclima sp. „msobo” Magunga. Akwarium: osprzęt i wystrój, parametry wody. Dymorfizm płciowy. Zachowania. Pokarm. Rozmnażanie.
• Joanna i Paweł Zarzyńscy: Apteronotus albifrons – uwierz w ducha. Amazonia. Charakterystyka słodkowodnej ryby zwanej duchem amazońskim: występowanie w naturze, wygląd, zachowania. Warunki życia w akwarium. Charakterystyka pokrewnego gatunku – Apteronotus leptorhynchus.
• Hubert Zientek, Krzysztof Kelman: Notropis chrosomus (Jordan, 1877) – niezwykły karpiowaty z USA. Charakterystyka słodkowodnej południowoamerykańskiej ryby Notropis chrosomus. Wymagania środowiskowe i akwariowe. Tarło i rozród. Odchów narybku.
• Grzegorz Ślusarczyk, Piotr Ślusarczyk: ATN – POLAND WILD RIVER X1
• Wyprawa wzdłuż rzeki Barycz (Dolny Śląsk).
142 fb.jpg
Paweł Korzec
Koralowce niefotosyntezujące – klejnoty z dna oceanu
Rafy koralowe niezmiennie kojarzą się ze skąpanymi w słońcu przybrzeżnymi wodami, gdzie świetlne refleksy migoczą pośród skał. Na płyciznach światło jest początkiem całego życia. Co jednak dzieje się w głębszych partiach wody, na przedzboczu rafy? Czy jest to pustynia, pozbawiona całkowicie życia? Wręcz przeciwnie, silne prądy morskie nanoszą bogactwo fito–, zoo– i bakterioplanktonu, który jest skrupulatnie wyłapywany przez wyjątkową grupę organizmów, dla których światło jest zbędne. Określa się je mianem korali niefotosyntezujących, a ich kolory i kształty powodują szybsze bicie serca każdego akwarysty morskiego.
Zazwyczaj przygoda z „niefoto” rozpoczyna się od wypatrzenia i zakupu w sklepie bajecznie kolorowego okazu jednego z tych korali. Często również można dostać egzemplarze w kiepskiej kondycji jako gratis. Wówczas akwarysta chucha, dmucha i stara się zapewnić jak najlepsze warunki nowemu nabytkowi, co wiąże się z wertowaniem prac, przeglądaniem internetu i rozmowami z bardziej doświadczonymi koleżankami i kolegami. Po załapaniu bakcyla w zbiorniku pojawiają się kolejne pozbawione zooksantelli koralowce. Właściciel szybko dochodzi do wniosku, że albo ograniczy karmienie (co niekorzystnie odbije się na kondycji podopiecznych), albo poziomy azotanów i fosforanów poszybują do góry, co z kolei spowoduje wysyp glonów i innych niechcianych plag. Najlepszym rozwiązaniem jest postawienie osobnego, „niefotosyntezującego” zbiornika. Możliwe jest co prawda rozbudowanie istniejącego już systemu o takie akwarium, jednakże moim zdaniem nie jest to dobry pomysł: zwiększamy wprawdzie ilość wody, jaka krąży w obiegu, co przyczynia się do lepszej stabilizacji parametrów fizykochemicznych wody, jednakże w znaczący sposób obciążamy istniejący już zbiornik. Jak powinno być zorganizowane takie akwarium?
54ZA fb niefoto.jpg
Wszystkim dogodzić się nie da, ale wszystkich wkurzyć to już żaden problem....
Forum tworzą ludzie ,spróbujmy ich nie zawieść...
Administracja Aqua Jura
Awatar użytkownika
Administracja
Administrator
Posty: 159
Rejestracja: 11 stycznia 2013, 19:33
Płeć: Ona
Lokalizacja: Częstochowa i inne miejscowości
Kontakt:

Re: MAGAZYN AKWARIUM

Post autor: Administracja »

Co prawda z opóźnieniem :ymblushing: ale prezentujemy najnowszy numer MA :idea:

Jest w nim coś dla amatorów akwarystyki morskiej ;)
Magazyn Akwarium nr 10/2014 (143)

Drodzy Przyjaciele,
Za nami już większość ważniejszych targów i wydarzeń akwarystycznych. To znaczy będą, oczywiście, ale już w tym roku nie czekają nas większe wyjazdy. Mam na myśli takie, które odrywają nas od rutynowych zajęć na kilka dni i na które musimy się specjalnie przygotować: skompletować zestawy czasopism, zarezerwować hotele, zamówić materiały promocyjne, poumawiać się na spotkania itp.
Jeszcze tylko wybory samorządowe i, w drugiej połowie listopada, wszystkie drukarnie będą do naszych usług.  Tymczasem bardzo Wam dziękuję za wyrozumiałość i cierpliwość w odniesieniu do opóźnień w wydawaniu MA. Nie chcę więcej snuć planów ani składać deklaracji, bo to się zawsze rozmija z życiem. Po prostu musimy się teraz bardziej postarać i tyle.
Bieżące wydanie MA zaczynamy od skrótu wydarzeń w całości dostępnych na kultowej stronie akwa-mania.mud.pl oraz relacji z Zoo-Botaniki. Zaraz po niej będziecie mogli zapoznać się z sylwetkami naszych tegorocznych laureatów Nagrody im. Darka Firleja. Piszą o sobie bardzo ciekawie. Potem już opracowanie jednego z nich – Lechosława Łątki o dużych pielęgnicach z rodzaju Petrochromis - jak zwykle opisane własne doświadczenia świetnie udokumentowane materiałem fotograficznym. Arowanę po raz trzeci i ostatni przedstawi Michał Malejko. Muszę przyznać, że to była prawdziwa przyjemność - współpraca z Michałem – chociaż, oczywiście, sporo czasu i pracy, bo autor mieszczka w USA, więc często się rozmijaliśmy (kiedy u nas dzień – tam noc). Przyjemność była głównie dlatego, że miałam poczucie korespondowania z prawdziwym pasjonatem, oddanym miłośnikiem arowany, wręcz jej wielbicielem. Kolejne materiały Pawła i Joanny Zarzyńskich o trawach akwariowych i pensetniku dwuokim przypomną urok starych dobrych nurzańców i nieocenionego w akwarium morskim „chelmona”.
Zapraszam do lektury!
Hania Stepnowska
Wydawca
redakcja@magazynakwarium.pl

Spis treści
Stałe rubryki: W obiektywie Kocana, Aktualności, Listy do Redakcji, Produkty na rynku, Zapowiedzi
Artykuły:
• Lechosław Łątka: Tanganika w rozmiarze XL, czyli akwarium dla gatunków z rodzaju Petrochromis. Zagadnienia związane z hodowlą gatunków dużych ryb z rodzaju Petrochromis, tworzeniem zbiornika, żywieniem i rozmnażaniem. Opisy gatunkowe.
• Michał Malejko: Arowana – Asian dream, cz. 3: Rozmnażanie i choroby. Trzecia część opracowania znanego miłośnika arowan z omówieniem praktycznych zagadnień związanych z utrzymaniem, rozmnażanie i chorobami tych ryb. Opracowanie autorskie opierające się na własnych doświadczeniach.
• Joanna i Paweł Zarzyńscy: Trawy w akwarium – passé? Niekoniecznie! Akwarystyka roślinna: charakterystyka nurzańców – roślin akwariowych o pokroju traw.
• Joanna i Paweł Zarzyńscy: Pensetnik dwuoki, czyli… Chelmon rostratus. Akwarystyka morska: charakterystyka pensetnika dwuokiego. Hubert Zientek, Krzysztof Kelman: Notropis chrosomus (Jordan, 1877) – niezwykły karpiowaty z USA. Charakterystyka słodkowodnej południowoamerykańskiej ryby Notropis chrosomus. Wymagania środowiskowe i akwariowe. Tarło i rozród. Odchów narybku.
143 fb.jpg
Akwarium nr 5/2014 (160)

Szanowni Czytelnicy,
Do tej pory, od 2011 roku, wyszło w naszym wydawnictwie 18 numerów „małego" Akwarium. To okrągłe 3 lata. Bardzo się cieszyłam, kiedy sąd rejestrowy, jeszcze za czasów Darka Firleja, przyznał nam prawo do wydawania tego tytułu. Wtedy nie było łatwo i myśleliśmy sobie, że, jeśli nie będzie nas stać na wydawanie dużego magazynu, będziemy zawsze mieć w odwodzie to nieduże pisemko. I oto przykład na to, że życie i tak napisze własny scenariusz. Oczywiście nie znaczy to, że powinniśmy zaniechać planowania.
Nasze „małe" Akwarium miało służyć przede wszystkim hodowcom, poruszać tematy problemowe, dotyczące konkretnych gatunków ryb. Tymczasem, grupa akwarystów zarobkowo rozmnażających ryby, jaką znamy z wcześniejszego okresu historii pisma, znacznie się zawęziła. Wiele gatunków, wcześniej rozmnażanych w przydomowych hodowlach, obecnie się importuje najczęściej z dużych azjatyckich farm. Oblicze polskiej akwarystyki się zmienia. Internet daje możliwości pozyskiwania okazów akwarystycznych w sposób łatwy - od innych akwarystów posiadających nadwyżki hodowlane ryb czy roślin. Wszystko to sprawia, że muszę rozważyć utrzymywanie tego niewielkiego, ale jednak kultowego dwumiesięcznika. Na razie mogę obiecać, że ukaże się jeszcze jeden jego numer – w grudniu.
Bieżące wydanie Akwarium rozpoczyna opracowanie o starym, dobrym glonojadzie syjamskim. Następnie - przekrojowy materiał o bystrzykach i, dalej, omówienie znanej pod angielskojęzycznym skrótem HITH choroby ryb. Kolejne tematy dotyczą wody – jej sterylizacji i twardości. I na koniec – encyklopedyczne opracowanie o krewetce zwanej „Blue Leg Poso".
Zapraszam do lektury!
Hania Stepnowska
p.o. Redaktora Naczelnego
redakcja@akwariumweb.pl

Spis treści

Paweł Zarzyński
Glonojad syjamski – zapomniany oryginał

Karol Wnyk
Bystrzyk czy nie bystrzyk?

Choroby ryb akwariowych - dziurawica

Sterylizatory wody w akwarium

Ogólna czy węglanowa? Twardość wody w akwarium

Caridina caerulea – indonezyjska ślicznotka z niebieskimi nogami
160A fb.jpg
dr n. wet. Joanna Zarzyńska
dr inż. Paweł Zarzyński

Raki w akwarium
Raki – oryginalne skorupiaki słodkowodne o charakterystycznej budowie ciała wyrażającej się m.in. posiadaniem mocnych, masywnych szczypiec – budzą duże zainteresowanie akwarystów. Należą do nadrodziny Anomura w obrębie podrzędu Reptantia z rzędu dziesięcionogów (Decapoda). Znanych jest ok. 500 gatunków tych skorupiaków i co roku są odkrywane i opisywane kolejne. Nadrodzina Anomura dzieli się na trzy rodziny: raki zamieszkujące północną półkulę Ziemi zalicza się do rodzin Astacidae i Cambaridae, zaś pochodzące z półkuli południowej do rodziny Parastacidae. Przedstawiciele rodziny Astacidae zamieszkują niemal całą Europę (poza Hiszpanią i Półwyspem Skandynawskim), część Azji Mniejszej oraz zachodnią część Stanów Zjednoczonych i Kanady. Raki z rodziny Cambaridae opanowały środkową i wschodnią część kontynentu północnoamerykańskiego od Kanady po Karaiby, występują również w Japonii oraz wyspowo we wschodnich Chinach i we wschodniej części Rosji. Członkowie rodziny Parastacidae zamieszkują Australię, Nową Zelandię, Nową Gwineę oraz okoliczne wyspy, Madagaskar i południową Afrykę, a także – wyspowo – wschodnie i zachodnie wybrzeża Ameryki Południowej. W akwariach najczęściej hoduje się przedstawicieli rodzajów: Procambarus i Cambarellus (rodzina Cambaridae) oraz Cherax (rodzina Parastacidae).
55ZA fb raki.jpg
Wszystkim dogodzić się nie da, ale wszystkich wkurzyć to już żaden problem....
Forum tworzą ludzie ,spróbujmy ich nie zawieść...
Administracja Aqua Jura
Awatar użytkownika
Administracja
Administrator
Posty: 159
Rejestracja: 11 stycznia 2013, 19:33
Płeć: Ona
Lokalizacja: Częstochowa i inne miejscowości
Kontakt:

Re: MAGAZYN AKWARIUM

Post autor: Administracja »

Ostatni w tym roku zestaw czasopism już w sprzedaży :!:
Magazyn Akwarium nr 11-12/2014 (144)

Drogie Czytelniczki i drodzy Czytelnicy,
Kilka tygodni temu zadzwoniłam do jednego z naszych redaktorów.
– Słuchaj – mówię – chciałabym, żeby ten ostatni świąteczny numer był taki à propos, żeby okładkę dać ze stworzeniem o wyglądzie choinki. Zresztą nazywa się „Christmas tree”. To chyba koralowiec jakiś jest… Może byś mi pomógł… Wiesz, o czym mówię?
– A tak… – odpowiedział – ale to nie jest żaden koralowiec, tylko robak.
I to, moi drodzy, nie pierwsze zresztą zdarzenie, przekonało mnie, kto powinien poprowadzić nasz miesięcznik. Dr Paweł Zarzyński, bo o nim mowa, po prostu wie. Bardzo cenię tę wiedzę, ale też i inne zalety nieocenione w pracy redaktora naczelnego. Od kolejnego, styczniowego numeru redaktor Paweł Zarzyński na powrót przejmuje tekę Redaktora Naczelnego Magazynu Akwarium. I to jest bardzo dobra wiadomość!
Ja tymczasem bardzo Wam dziękuję za wyrozumiałość i cierpliwość, z jaką razem ze mną przeszliście przez ten trudny dla drukowanych magazynów okres. Mam nadzieję, że jest za nami. W każdym razie dochodzą z rynku takie sygnały, że czasopisma drukowane wracają do łask.
W tym świątecznym czasie życzę Wam ciepła rodzinnego, zrozumienia bliskich, wyłączenia się z rutynowych zajęć i prac, spokoju, zdrowia, po prostu – dobrej bożonarodzeniowej atmosfery.
Do siego roku!
Hania Stepnowska
Wydawca
redakcja@magazynakwarium.pl

Spis treści
Stałe rubryki: W obiektywie Kocana, Aktualności, Encyklopedia, Listy do Redakcji, Produkty na rynku, Zapowiedzi
Artykuły:
• Joanna i Paweł Zarzyńscy: Choinka w akwarium? Proszę bardzo! Zagadnienia pielęgnacji rurówki Spirobranchus giganteus w warunkach akwariowych.
• Paweł Zarzyński: Zagadka „L200”: jedna ryba – dwa gatunki. Podobieństwa i różnice w opisach Baryancistrus demantoides i Hemiancistrus subviridis. Zagadnienia pielęgnacji zbrojnika w akwarium: zbiornik, filtracja, napowietrzanie, parametry wody, ogrzewanie i chłodzenie, podłoże, dekoracje, żywienie i towarzystwo.
• Wojciech Sierakowski: Dimidiochromis strigatus, czyli zachodzące słońce z jeziora Malawi. Zagadnienia pielęgnacji drapieżnego mieszkańca Malawi: warunki naturalne a akwarium, propozycje obsad, żywienie i rozmnażanie.
• Michał Maciejewicz: Caridina cf. cantonensis: „Taiwan Bee” – „Pinto”: gradacje i formy barwne. Tajemnice hodowli form i odmian barwnych krewetek zwanych „Taiwanami” z rodzaju Caridina cf. cantonensis
• Przemek Leśniak: Rotale – przegląd gatunków, odmian i form. Opisy 16 gatunków roślin z rodzaju Rotala. Nowe niezwykłe odmiany i formy barwne unikalne na naszym rynku.
144 fb.jpg
Akwarium nr 6/2014 (161)

Szanowni Czytelnicy, Przyjaciele,
To niestety będzie pożegnanie. Nie będę ostrożnie mówić, że szukamy reklamodawców dla naszego „małego” Akwarium, albo, że w przyszłym roku może się coś zmieni. Jeśli by tak miało się stać – będę się tylko cieszyć. Natomiast rzeczywistość jest taka, że wydawany ponownie od 2011 roku dwumiesięcznik nie wytrzymał próby czasu, będąc ciągle w cieniu Magazynu Akwarium.
Marzyło mi się, aby stał się pismem dla hodowców o nieco innym charakterze niż MA czy Zeszyty Akwarystyczne, aby podejmował tematy problemowe, był przewodnikiem po hodowli i rozrodzie pojedynczych gatunków. I pismo posiada swoją stałą grupę odbiorców. Niestety dla jego utrzymania to za mało. Nie zdołaliśmy przekonać do niego reklamodawców.
Z żalem ogłaszam więc oficjalnie zawieszenie wydawania tytułu.
Dla PRENUMERATORÓW mamy rozwiązania opisane na ostatniej stronie pisma – proszę o rozważenie tych propozycji.
W tym 19. z kolei numerze, wydanym w ramach wydawnictwa Pet Publications, przedstawiamy unikalny materiał znanych Autorów – dra Huberta Zientka i Lechosława Łątki – o mieczyku pigmejowatym. Dalej Joanna i Paweł Zarzyńscy przedstawią portret dianemy pręgoogonowej i pięknego zbrojnika L075. W stałych działach mamy propozycje opisu pleśniawki, odczynu wody i roli węgla w akwarium.
Życzę Państwu udanych, pogodnych Świąt Bożego Narodzenia i niezapomnianej, wspaniałej zabawy sylwestrowej do białego rana.
Hania Stepnowska
p.o. Redaktora Naczelnego
redakcja@akwariumweb.pl

Spis treści

Hubert Zientek, Lechosław Łątka
Mieczyk pigmejowaty (Xiphophorus pygmaeus) – perełka wśród piękniczkowatych (Poeciliidae)

Joanna i Paweł Zarzyńscy
Dianema pręgoogonowa – towarzyski sumik

Joanna i Paweł Zarzyńscy
Hemiancistrus sabaji – najpiękniejsza z… pekolcji

Choroby ryb akwariowych – pleśniawka

Kwaśna czy zasadowa? Odczyn wody w akwarium

Węgiel w akwarium
161A fb.jpg
Zeszyty Akwarystyczne 11-12/2014 (56)

AKWARIUM BIOTOPOWE
Ameryka Południowa
Co to jest „akwarium biotopowe”?
No właśnie, co to takiego? Otóż nazwa ta – z naukowego punktu widzenia – nie do końca jest poprawna. Wzięła się bowiem od słowa biotop, które pochodzi od greckich wyrazów bios – życie i topos – miejsce, a więc można by je przetłumaczyć jako „miejsce do życia”. I rzeczywiście, naukowcy pod pojęciem biotopu rozumieją środowisko dla życia biocenozy, czyli roślin, zwierząt i innych organizmów. Dawniej pojęcie to obejmowało wyłącznie nieożywione elementy, takie jak skały, glebę, wodę itp. Obecnie uległo rozszerzeniu i za elementy biotopu uznaje się również te komponenty środowiska naturalnego, które uległy zmianie pod wpływem przyrody ożywionej. Zbliżonym do biotopu pojęciem często stosowanym przez specjalistów od ekologii (mamy tu na myśli naukowców zajmujących się badaniem wzajemnych powiązań w przyrodzie, a nie „obrońców środowiska”) jest również siedlisko.
56ZA fb biotop.jpg
Zeszyty Terrarystyczne nr 4/2014 (12)

Drodzy Czytelnicy!
Cieszę się, że wydawcy udało się utrzymać kwartalnik Zeszyty Terrarystyczne na rynku, a także z tego, że będę kontynuatorem pracy poprzedniego Redaktora Naczelnego – Pawła Czapczyka. Bardzo mi zależy, żeby pismo dalej istniało i rozwijało się, dlatego liczę na Wasze uwagi i propozycje. ZT są jedynym pismem terrarystycznym na polskim rynku, dlatego zapraszam do ich prenumeraty. Ja zrobię wszystko, abyście czuli taką potrzebę. Zapewniam, że w każdym numerze znajdziecie teksty o wysokiej wartości merytorycznej i w pięknej szacie graficznej.
Wspólnie z wydawcą podjęliśmy decyzję, aby rozszerzyć zakres tematyczny ZT o problematykę chowu małych zwierząt, głównie gryzoni. To odpowiedź na zapotrzebowanie rynku i sugestie miłośników tej grupy zwierząt, którzy cierpią na brak literatury w swoim hobby. Mam nadzieję, że spodoba się Wam ta zmiana.
Wypadałoby napisać parę słów o nowym redaktorze… Część z Was może znać mnie z różnych forów internetowych, gdzie jestem obecny pod nickiem „leviatan”. Z wykształcenia jestem zootechnikiem (UP w Lublinie), obecnie jestem doktorantem w tej samej dziedzinie. Zawodowo jestem związany bardziej ze zwierzętami gospodarskimi, niemniej jednak od zawsze pasjonują mnie zwierzęta egzotyczne. Pierwszym „świadomym” zakupem były patyczaki indyjskie, które miały być sprawdzianem przed zakupem pierwszych modliszek. Oczywiście nie wspominam o chomikach i papużkach, które hodowałem razem z siostrą, gdy byłem jeszcze dzieckiem. Terrarystyką zajmuję się już ponad 13 lat, w tym czasie w mojej domowej hodowli prym zawsze wiodły i dalej wiodą modliszki, poza nimi posiadałemchyba wszystkie możliwe zwierzęta. Zaraz... Nie miałem żadnego węża! No, ale to się może zmienić, nigdynie wiadomo J. Dziś w swojej hodowli mam 15 gatunków modliszek, gekony płaczące, dzienne gekony Lygodactylus williamsi oraz starego (12–letniego) samca gekona lamparciego.
Praca redaktora to dla mnie nowość, mam jednak nadzieję, że numer 12. okaże się dla mnie szczęśliwym. W tym wydaniu na pierwszy ogień idą czarne wdowy –Dominik „Wodnik” Szymański przedstawi ich prawdziwe oblicze. Razem z Martą Szelegieniec pocałujemy żabkę w łapkę, a z kolegami Bartkiem Kierończykiem, Mateuszem Rawskim i Jakubem Długoszem z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu odwiedzimy duńskie tropikalne zoo. Sebastian Janicki zapozna nas z tajnikami makrofotografii w pierwszej części poradnika. Następnie Przemysław Łuczak powie nam, jak przygotować siebie i nasze zwierzęta do wizyty u lekarza weterynarii. Razem z Grzegorzem Ścibiorem zbudujemy akwaterrarium dla krabów, a z Joanną Kuberą odczarujemy chomika syryjskiego i opowiemy, jak go hodować w terrarium.
Życzę miłej lektury i trzymajcie się ciepło!
Damian Zieliński
Redaktor Naczelny
dzielinski@zeszytyterrarystyczne.pl


SPIS TREŚCI
Dominik „Wodnik” Szymański: Prawdziwe oblicze czarnej wdowy
Marta Szelegieniec: Pocałuj żabkę w łapkę, czyli o rzekotkach australijskich
Bartosz Kierończyk, Mateusz Rawski, Jakub Długosz: Wizyta w duńskim Randers Regnskov: Tropical Zoo
Sebastian Janicki: Podręcznik makrofotografii
Przemysław Łuczak: Przygotowanie pacjenta egzotycznego do wizyty w gabinecie weterynaryjnym
Grzegorz Ścibior: Budowa akwaterrarium dla krabów Goesessarma
Joanna Kubera: Chomik syryjski
12ZT fb wdowa.jpg
10 ZB.jpg
Wszystkim dogodzić się nie da, ale wszystkich wkurzyć to już żaden problem....
Forum tworzą ludzie ,spróbujmy ich nie zawieść...
Administracja Aqua Jura
Awatar użytkownika
Administracja
Administrator
Posty: 159
Rejestracja: 11 stycznia 2013, 19:33
Płeć: Ona
Lokalizacja: Częstochowa i inne miejscowości
Kontakt:

Re: MAGAZYN AKWARIUM

Post autor: Administracja »

Pierwszy w tym roku numer Magazynu Akwarium już w sprzedaży :!:
Magazyn Akwarium nr 1/2015 (145)

Heraklit z Efezu – grecki filozof żyjący na przełomie szóstego i piątego wieku przed naszą erą – rzekł kiedyś, iż „niepodobna wstąpić dwukrotnie do tej samej rzeki”. Słynnemu myślicielowi chodziło najprawdopodobniej o to, że rzeka płynie, a więc, jeśli wejdziemy do niej w tym samym miejscu ponownie, to zastaniemy tam już zupełnie inną wodę. Jednak potomność zrozumiała jego słowa nieco opacznie – słynną sentencję sparafrazowano na „nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki” i uczyniono z niej przestrogę dla osób, które po raz wtóry zamierzają podjąć się tego samego zadania…
Szanowni Państwo, właśnie ta niefortunnie zrozumiana myśl greckiego filozofa przypomniała mi się, gdy otrzymałem od Hani Stepnowskiej – Wydawcy Magazynu Akwarium – propozycję ponownego objęcia teki Redaktora Naczelnego tego periodyku. Po chwili zdałem sobie jednak sprawę, że ja z tej rzeki akwarystycznej wiedzy, tak naprawdę, nigdy na dobre nie wyszedłem i… postanowiłem nadal w niej pozostać w nowej/starej roli.
Funkcję „naczelnego” MA pełniłem poprzednio od czerwca 2011 r. do końca roku 2012 (numery 107–124). Moja praca na tym stanowisku i wynikająca z niej wizja czasopisma wywoływała liczne komentarze i refleksje Czytelników. W ogromnej większości były one bardzo sympatyczne i pozytywne (za co dziękuję), jednak najbardziej ceniłem sobie owe mniej liczne uwagi krytyki. To dzięki nim bowiem zdajemy sobie sprawę, jak wiele rzeczy można poprawić, zmienić, przedstawić w inny, lepszy i ciekawszy sposób. Dlatego ponownie bardzo proszę o nadsyłanie do mnie wszelkich uwag, opinii i pomysłów na temat kształtu i treści naszego miesięcznika. Obiecuję, że wszystkie wezmę pod uwagę i postaram się wykorzystać je dla lepszego funkcjonowania pisma.
Bieżący numer to wydanie karnawałowe i stąd owa tylko po części akwarystyczna okładka . Wraz z moim powrotem w treści MA zaszły (i zajdą) pewne zmiany. Na początek jako Autor powrócił Heiko Bleher – z listów do Redakcji wiemy bowiem, że bardzo cenili sobie Państwo jego bogato ilustrowane relacje z podróży do najdzikszych miejsc naszej planety. Postaram się, aby były one publikowane w co drugim numerze MA. Proponuję również kolorowy, iście karnawałowy przegląd najbardziej efektownych odmian złotych rybek, jakich próżno szukać w standardowych europejskich sklepach zoologicznych. Polecam także materiał naszego stałego Autora – niezawodnego dra Huberta Zientka o oryginalnym szczupieńczyku z Madagaskaru (napisany jak zwykle na podstawie osobistych doświadczeń tego wytrawnego hodowcy), akwarystyczną „podróż w czasie” w tematyce oświetlania akwarium oraz profesjonalną prezentację skał i gatunków drewna najczęściej stosowanych w akwarystyce japońskiej.
Szanowni Państwo, obejmując na powrót tekę Redaktora Naczelnego Magazynu Akwarium, solennie przyrzekam, że zrobię wszystko, by nie zawieść Państwa zaufania (o którego niewielki kredyt na nowy początek bardzo proszę ). Jednocześnie zapraszam zarówno „starych”, jak i nowych Autorów do współpracy z nami i nadsyłania bezpośrednio do mnie propozycji tekstów ze wszystkich dziedzin naszego pięknego hobby.
Życząc wspaniałego Nowego, Akwarystycznego Roku pozostaję z poważaniem,
dr inż. Paweł Zarzyński
Redaktor Naczelny
pzarzynski@magazynakwarium.pl

Spis treści
Stałe rubryki: W obiektywie Kocana, Encyklopedia, Listy do Redakcji, Produkty na rynku, Zapowiedzi
Artykuły:
10 Heiko Bleher
Kolumbia – u podnóża Andów…
Reportaż z kolejnej podróży niestrudzonego badacza i odkrywcy nowych gatunków ryb – Heiko Blehera. Tym razem udał się do Kolumbii w niedostępne rejony południowych stoków Andów. Zobaczcie co złowił w tamtejszych rzekach i strumieniach!

22 Joanna i Paweł Zarzyńscy
Trzy życzenia do złotej rybki
Złote rybki zna każdy miłośnik akwarystyki. Ale to, co pływa w naszych sklepach w niczym nie przypomina prawdziwie rasowych okazów. Zapraszamy do zapoznania się z prawdziwą arystokracją tego gatunku i docenienia kunsztu jego azjatyckich hodowców.

30 Marcin Wnuk
Drewno i skały w akwarystyce japońskiej
Podwodne aranżacje mistrzów akwarystyki „amano” przyprawiają obserwatorów ich dzieł o szybsze bicie serca. Aby jednak osiągnąć taki efekt potrzebne są odpowiednie materiały w tym właściwie dobrane skały i drewno. Zapraszamy do zapoznania się z krótkim przewodnikiem po najczęściej stosowanych w tego typu zbiornikach rodzajach dekoracji.

38 Paweł Zarzyński
Historia światła w akwarystyce
Czym oświetlano akwaria przed stu laty? Co stosuje się obecnie, a co będzie w użyciu za kilka lat. Zapraszamy w małą podróż w czasie dotyczącą oświetlenia stosowanego wczoraj dziś i jutro w akwarystyce.

44 dr Hubert Zientek
Pachypanchax sakaramyi – łagodny szczupieńczyk z Madagaskaru
Zapraszamy na spotkanie z mało znanym, arcyciekawym gatunkiem ryby karpieńcowatej pochodzącej z jednej z największych wysp świata.

48 Karol Wnyk
Otocinklus – glonojad w miniaturze
Większość zbrojników bywa bezkrytycznie traktowanych jako „glonojady”, choć wcale nie żywi się glonami. Prawdziwym glonojadem i to bardzo skutecznym jest natomiast popularny „otosek”, czyli Otocinclus vittatus.

54 Łukasz Kur, Paweł Zarzyński
Labroides dimidiatus pożyteczny, ale... nie zawsze
Przedstawiamy oryginalną rybę-czyściciela, zwaną wargatkiem sanitarnikiem. Choć z pozoru bardzo pożyteczna, to jednak w akwarium morskim może narobić sporo kłopotów.
145 fb.jpg
Zeszyty Akwarystyczne 1/2015 (57)

Joanna i Paweł Zarzyńscy
Choroby ryb w akwarium morskim

Akwarystyka morska jest swego rodzaju „młodszą siostrą” swej słodkowodnej odpowiedniczki, bowiem słonowodne zbiorniki pojawiły się w większej ilości w domach Polaków dopiero w latach 90. XX w., a więc ponad sto lat po pierwszych akwariach z „makropodami” czy złotymi rybkami. Hobby to obecnie żywiołowo się rozwija, zyskując rzesze nowych sympatyków. Pewną przeszkodę w tym rozwoju stanowią jednak poważne niedostatki wiarygodnych źródeł wiedzy. W sposób szczególny dotyczy to ważnego i trudnego zagadnienia chorób ryb morskich pojawiających się w akwariach. Krajowa literatura na ten temat praktycznie nie istnieje, zaś zachodnie źródła są trudno dostępne i stosunkowo kosztowne. Dlatego w bieżącym numerze Zeszytów Akwarystycznych przedstawimy kilkanaście chorób najczęściej obserwowanych w domowych słonowodnych zbiornikach, podpowiemy, jak je rozpoznawać oraz – wszędzie tam, gdzie jest to możliwe – zaproponujemy skuteczne metody leczenia.
Na wstępie należy zaznaczyć, że ryby morskie mogą cierpieć na wiele różnych chorób. Zdecydowanie najpowszechniejszą z nich, z którą – prędzej czy później – zetknie się każdy miłośnik tego hobby, jest tzw. „ospa rybia” powodowana w zbiornikach słonowodnych przez pierwotniaka o nazwie Crytptocaryon irritans. Na szczęście jej objawy są bardzo specyficzne i problemów z ich poprawną identyfikacją nie ma nawet początkujący posiadacz akwarium morskiego.
57ZA fb choroby morskie.jpg
Wszystkim dogodzić się nie da, ale wszystkich wkurzyć to już żaden problem....
Forum tworzą ludzie ,spróbujmy ich nie zawieść...
Administracja Aqua Jura
Awatar użytkownika
Administracja
Administrator
Posty: 159
Rejestracja: 11 stycznia 2013, 19:33
Płeć: Ona
Lokalizacja: Częstochowa i inne miejscowości
Kontakt:

Re: MAGAZYN AKWARIUM

Post autor: Administracja »

Lutowy numer już w sprzedaży :idea:
Magazyn Akwarium nr 2/2015 (146)

Szanowni Państwo,
jak wielokrotnie podkreślaliśmy, MAGAZYN AKWARIUM jest redagowany z myślą o Państwu i Państwa potrzebach. Bardzo nam zależy, abyście byli jego współtwórcami i przyczyniali się do jak najlepszego dopasowania tego miesięcznika do Państwa oczekiwań. Dlatego szczególnie uważnie wsłuchujemy się w Państwa opinie i głosy, które pozwalają nam na bieżąco dostosowywać i modyfikować jego tematykę.
Niedawno otrzymaliśmy ciekawy pomysł od jednego z naszych Czytelników. Jak zapewne wielu z Państwa wie, Wydawnictwo PET PUBLICATIONS od ponad roku wydaje również miesięcznik ZooBiznes, skierowany głównie do właścicieli i pracowników sklepów zoologicznych. Wielu z nich jest jednocześnie Czytelnikami MAGAZYNU AKWARIUM. Na łamach ZooBiznesu od kilku miesięcy funkcjonuje dział „Ambitny Sklep”, w ramach którego w każdym numerze prezentujemy sylwetkę jednego, szczególnego, wybranego sklepu zoologicznego. W rozmowie telefonicznej z Panem Maciejem Piotrowskim, właścicielem sklepu obecnego w internecie w witrynie http://www.discusshop.pl" onclick="window.open(this.href);return false; otrzymaliśmy sugestię, żeby wprowadzić podobną rubrykę do MAGAZYNU AKWARIUM. Muszę przyznać, że pomysł ten bardzo mi się spodobał, ale z jednym zastrzeżeniem – chciałbym, żeby to Państwo – nasi Czytelnicy – zgłaszali kandydatury takich sklepów wraz z krótkim uzasadnieniem swojego wyboru. Obok sklepów mogą to być hodowle i hurtownie akwarystyczne. Swoje zgłoszenia proszę nadsyłać bezpośrednio do mnie (pzarzynski@magazynakwarium.pl). Z ochotą odwiedzimy wraz z redakcyjną kamerą wybrane sklepy i przedstawimy owoce naszych podróży na łamach kolejnych numerów MA. Nie ukrywam, że chciałbym, aby pierwsza taka relacja ukazała się już w następnym numerze magazynu.
Powróćmy jednak do Państwa potrzeb. Z otrzymywanych niemal codziennie listów i maili wyłania nam się obraz pisma, jakiego byście od nas oczekiwali. Niewykluczone jednak, że jest on niepełny. Dlatego zwracam się do Was ze szczególną prośbą. Na 65 stronie bieżącego numeru pozwoliłem sobie zamieścić krótką ankietę dotyczącą oczekiwań Czytelników co do kształtu i zakresu tematycznego MA. Taka sama ankieta znajduje się również na profilu facebookowym naszego czasopisma (można ją stamtąd skopiować). Bardzo proszę wszystkich Czytelników MA o zapoznanie się z nią, poświęcenie kilku minut na jej wypełnienie i odesłanie na mój adres mailowy (albo – jak kto woli – tradycyjną pocztą na adres redakcji). Jestem przekonany, że zebranie jak największej liczby odpowiedzi pozwoli nam jeszcze lepiej dopasować kształt magazynu do Państwa potrzeb. Poza tym na trzy pierwsze osoby oraz na autorów trzech innych odpowiedzi, które uznamy za najciekawsze, czekają atrakcyjne nagrody w postaci sprzętu akwarystycznego ufundowane przez niezawodną firmę AQUAEL.
A co w bieżącym numerze? Powracamy do nieco zapomnianego przez nas ostatnimi czasy tematu dyskowców. O popularnych „paletkach” opowie nie lada znawca tematu – Pan Andrzej Nowicki, który, przypomnijmy, jako pierwszy na świecie rozmnożył w akwarium dzikie dyskowce Heckela. Polecam również „gorący” tekst autorstwa młodego, ale bardzo już doświadczonego hodowcy krewetek – Pana Rafała Maciaszka – traktujący o najnowszych odmianach tych skorupiaków, jakie niedawno trafiły do Polski. Wszystkich miłośników akwarystyki w rozmiarze „nano” z pewnością zainteresuje materiał o skrzeczyku karłowatym przygotowany przez jednego z największych znawców tajników hodowli ryb – Pana dra Huberta Zientka. Polecam również tekst o oryginalnych roślinach z rodzaju Staurogyne oraz artykuł o prostej, domowej hodowli dżdżownic i doniczkowców, choć… tego ostatniego (bogato zresztą ilustrowanego) może lepiej nie przeglądać przy jedzeniu… .
Życzę miłej lektury
Paweł Zarzyński
Redaktor Naczelny
pzarzynski@magazynakwarium.pl

Spis treści
Stałe rubryki: Aktualności W obiektywie Kocana, Encyklopedia, Listy do Redakcji, Produkty na rynku, Zapowiedzi
Artykuły:
Andrzej Nowicki
Grupy barwne dyskowców
Podczas profesjonalnych wystaw dyskowców wyróżnia się 11 grup barwnych oznaczonych kolejnymi literami alfabetu, z czego cztery pierwsze obejmują dyskowce dzikie (występujące w naturze), zaś siedem pozostałych – dyskowce hodowlane (uzyskane w rezultacie krzyżowania i selekcji tych ryb). Zapraszamy do zapoznania się z nimi.

Rafał Maciaszek
Nowe odmiany krewetek
Co roku poznajemy nowe odmiany krewetek, zarówno hodowlane, jak i dzikie, sprowadzane z różnych zakątków świata. Przedstawiamy krótki przegląd najnowszych krewetkowych ciekawostek, jakie niedawno pojawiły się w Polsce.

Joanna i Paweł Zarzyńscy
„Barki” – zbrojniki z charakterem
Popularne „baryancistrusy”, zwane pieszczotliwie „barkami” należą do najchętniej kupowanych importowanych zbrojników. Zapraszamy do zapoznania się z tymi pięknymi sumami oraz z warunkami, jakie należy spełnić chcąc pielęgnować je w akwarium.

dr Hubert Zientek
Skrzeczyk karłowaty
Ta maleńka rybka idealnie nadaje się do wciąż modnych „nanoakwariów”. Łączy bowiem atrakcyjny wygląd z fascynującym behawioryzmem, zwłaszcza podczas tarła. Zapraszamy do spojrzenia na ten oryginalny gatunek oczami wytrawnego hodowcy.

Karol Wnyk
Pimelodus pictus – „ubogi” kuzyn olbrzymów
Jest spokrewniony z wielkimi sumami czerwonoogonowymi, pseudoplatystomami i sorubimami. Sam jednak osiąga zaledwie kilkanaście centymetrów długości. Zapraszamy na bliskie spotkanie z jednym z najmniejszych przedstawicieli lubianej przez akwarystów rodziny mandiowatych (Pimelodidae).

Przemysław Leśniak
Staurogyne – niezwykłe rośliny trawnikowe...
Rośliny „trawnikowe” najczęściej kojarzą się nam z gatunkami takimi jak „mały Heniek” (Hemianthus callitrichoides), „glosia” (Glossostigma elatinoides), marsylia (Marsilea hirsuta), czy Hydrocotyle sp. Japan (Hydrocotyle tripartita). Tymczasem wspaniała murawę w akwarium można wyhodować również przy użyciu mniej znanych gatunków z rodzaju Staurogyne...

Bartłomiej Gumiński
Dziecinnie prosta hodowla dżdżownicy kalifornijskiej i doniczkowca
Dżdżownica kalifornijska i doniczkowiec są dobrze znane akwarystom, jednak trudno jest znaleźć informację na temat ich hodowli razem w jednym pojemniku. Warto wypróbować tę metodę, ponieważ ryby za nimi przepadają, a podawanie im tego pokarmu z umiarem sprawia, że chętniej przystępują do tarła…

Łukasz Kur, Paweł Zarzyński
Suplementacja wody w akwarystyce morskiej
Woda morska zawiera wiele pierwiastków, które w akwarium trzeba na bieżąco uzupełniać. Przedstawiamy najważniejsze potrzeby i rozwiązania techniczne stosowane w tym zakresie.
146 fb.jpg
Zeszyty Akwarystyczne 2/2015 (58)

Tekst i fot.: Wojciech Sierakowski
Pielęgnice z Malawi, grupa „Mbuna”

Akwarysta, z całym swoim bagażem doświadczeń, dochodzi często do końca pewnego etapu. Wszystko, co robił do tej przełomowej chwili, staje się czymś skończonym i zamkniętym. Szuka wtedy nowych wyzwań, swojej nowej akwarystycznej drogi. Pamiętam taką chwilę. Stałem w sklepie akwarystycznym i myślałem intensywnie, jakimi rybami mam się zainteresować. Wcześniej mój wybór padł na pielęgnice i zastanawiałem się tylko nad tym, czy będą one z Tanganiki, czy z Malawi. Bardzo często o naszym dalszym losie, w wielu dziedzinach życia, decyduje przypadek. Tak było i tym razem. Zobaczyłem w jednym ze zbiorników pielęgnice, które barwą przypominały cudne ryby raf koralowych. Labidochromis caeruleus był tym gatunkiem, który spowodował, że na zawsze „zakochałem” się w pyszczakach z jeziora Malawi. Jedną z pierwszych rzeczy, której się dowiedziałem o nowo nabytych podopiecznych, była informacja, że należą one do grupy „Mbuna”. Brzmiało to dość egzotycznie i niejasno. W niniejszym zeszycie postaram się przekazać swoją wiedzę na temat tej zróżnicowanej, interesującej i przepięknej części pyszczaków z jeziora Malawi.
Słowo „Mbuna”, pomimo swojej wyraźnej egzotyki, to określenie, które pojawia się bardzo często w kontekście opisywania czy omawiania pyszczaków. Podział tych pielęgnic przy ich ogromnej ilości (około 800 gatunków), tylko według przynależności do danego gatunku, rodzaju czy rodziny, czasem wydaje się niewystarczający. Wywołało to potrzebę stworzenia czegoś szerszego i bardziej ogólnego, niemieszczącego się w ramach już istniejących podziałów. Systematyka, jak każda dziedzina naukowa, rządzi się swoimi prawami. Podziały stosowane w odniesieniu do pyszczaków wymykają się wymogom formalnym i dlatego są umowne. Nie spełniają podstawowych zasad systematyki. Naukowcy, badacze, eksporterzy czy nawet miłośnicy pyszczaków z jeziora Malawi postanowili połączyć w grupy gatunki charakteryzujące się pewnymi cechami, a cele tego działania mają znaczenie praktyczne. Niestety, stworzone podziały są różnie przedstawiane przez literaturę, a brak konsekwencji nawet najważniejszych i najbardziej poważanych autorów powoduje znaczny chaos w tej dziedzinie. Wywołuje to konkretne problemy.
58ZA fb mbuna.jpg
Wszystkim dogodzić się nie da, ale wszystkich wkurzyć to już żaden problem....
Forum tworzą ludzie ,spróbujmy ich nie zawieść...
Administracja Aqua Jura
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: MAGAZYN AKWARIUM

Post autor: MarSz »

A ja teraz zauważyłem coś interesującego :)

http://www.magazynakwarium.pl/aktualnosci.html" onclick="window.open(this.href);return false;

podpowiem - szukać na stronie numer 6 - dolna połowa strony :)
Awatar użytkownika
Administracja
Administrator
Posty: 159
Rejestracja: 11 stycznia 2013, 19:33
Płeć: Ona
Lokalizacja: Częstochowa i inne miejscowości
Kontakt:

Re: MAGAZYN AKWARIUM

Post autor: Administracja »

Najnowsze numery w końcu w sprzedaży

Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek
Wszystkim dogodzić się nie da, ale wszystkich wkurzyć to już żaden problem....
Forum tworzą ludzie ,spróbujmy ich nie zawieść...
Administracja Aqua Jura
Awatar użytkownika
Administracja
Administrator
Posty: 159
Rejestracja: 11 stycznia 2013, 19:33
Płeć: Ona
Lokalizacja: Częstochowa i inne miejscowości
Kontakt:

Re: MAGAZYN AKWARIUM

Post autor: Administracja »

unnamed.jpg
unnamed.jpg (28.33 KiB) Przejrzano 255891 razy
Wszystkim dogodzić się nie da, ale wszystkich wkurzyć to już żaden problem....
Forum tworzą ludzie ,spróbujmy ich nie zawieść...
Administracja Aqua Jura
Awatar użytkownika
Administracja
Administrator
Posty: 159
Rejestracja: 11 stycznia 2013, 19:33
Płeć: Ona
Lokalizacja: Częstochowa i inne miejscowości
Kontakt:

Re: MAGAZYN AKWARIUM

Post autor: Administracja »

Szanowni Czytelnicy,

numer, który trzymają Państwo w rękach, to jubileuszowe, 150. wydanie Magazynu Akwarium. Nasze czasopismo ukazuje się nieprzerwanie od grudnia 2001 roku. Pod względem ilości wydanych numerów dawno „przegoniło” już wszystkie historyczne akwarystyczne tytuły, jakie kiedykolwiek ukazywały się w Polsce. Kultowe w czasach PRL–u czasopismo Akwarium zatrzymało się bowiem w 1992 r. na 124 numerze (po wielu latach sami podjęliśmy się jego kontynuacji, doprowadzając do wydania 161 numeru, jednak nie można powiedzieć o nieprzerwanym funkcjonowaniu tego dwumiesięcznika).

Z okazji naszego małego jubileuszu pozwoliliśmy sobie na drobne „wspominki” kilku osób związanych z MA na różnych etapach jego istnienia. Prawie czternastoletnia historia czasopisma obfitowała bowiem w rozmaite wydarzenia i „zwroty akcji”. Kilkakrotnie zmieniał się wydawca, całkowitym zmianom ulegało również grono redakcyjne tworzące magazyn. Nie zmieniło się jednak jedno – od początku jego istnienia aż po dziś dzień wszystkie pracujące w redakcji osoby dokładały i dokładają wszelkich starań, aby co miesiąc przekazywać w Państwa ręce rzetelną porcję sprawdzonej i zweryfikowanej wiedzy zdobywanej w oparciu o współpracę z doświadczonym gronem autorów. I to jest nasza niekwestionowana przewaga nad internetem, w którym zamiast faktycznej wiedzy są tylko informacje i to, niestety, niejednokrotnie błędne i mylące. Jestem przekonany, że nasi Czytelnicy to doceniają, zaś rosnące grono prenumeratorów i sympatyków dowodzi, że chyba mam rację.

Bieżący numer szczególnie polecam pasjonatom uprawy roślin wodnych, dla których przygotowaliśmy aż trzy artykuły: dokończenie przeglądu gatunków z rodziny Eriocaulaceae, drugą część fotorelacji z zakładania megaakwarium naturalnego oraz temat całkowicie nowy na łamach MA, traktujący o roślinach in vitro sprzedawanych „na sucho” w kubeczkach ze specjalnym żelem. Wielu akwarystów patrzy na nie niechętnym okiem, obawiając się, czy „przyjmą się” pod wodą. Bez obaw – przyjmą się bez problemu, pod warunkiem jednak, że będziemy postępować z nimi we właściwy sposób.

Odpowiadając na głosy Czytelników, uruchamiamy również nowy dział „ABC Akwarystyki” skierowany głównie do początkujących adeptów naszego hobby. W jego pierwszej odsłonie pozwoliłem sobie przypomnieć podstawowe informacje o akwarystycznej technice. A dla bardziej doświadczonych odbiorców polecam obszerną monografię jednego z najczęściej hodowanych, ale wciąż nie do końca poznanego gatunku malawijskich pielęgnic – popularnego „szerszenia”, czyli Pseudotropheus crabro.

Chciałbym jeszcze przypomnieć, że kolejny numer MA będzie jak zwykle o tej porze roku wakacyjnym wydaniem łączonym, lipcowo–sierpniowym. Obecne opóźnienie w wydawaniu pisma sprawiło jednak, że Czytelnicy tego nie odczują, bowiem ukaże się on już za miesiąc, pod koniec lipca, zaś jeszcze raz obiecuję, że dołożymy wszelkich starań, aby w ostatnich dniach sierpnia trafił w ręce prenumeratorów kolejny, wrześniowy numer.

Zapraszam Państwa do lektury

Paweł Zarzyński

Redaktor Naczelny



W bieżącym numerze:

ABC AKWARYSTYKI – Technika w akwarium

Zgodnie z daną w ubiegłym numerze MA obietnicą, na życzenie Czytelników powołujemy do życia nowy dział – ABC AKWARYSTYKI – skierowany głównie do początkujących hobbystów, ale nie tylko. Na początek opisujemy podstawowe urządzenia techniczne, jakich nie powinno zabraknąć w żadnym zbiorniku oraz podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru.

Joanna i Paweł Zarzyńscy
„Wielka czwórka”, czyli ryby żyworodne dla początkujących i nie tylko! Cz. 2
Kontynuując temat rozpoczęty przed miesiącem, prezentujemy kolejne gatunki najpopularniejszych w akwarystyce ryb żyworodnych. Po gupikach i mieczykach przyszła kolej na platki i molinezje. Wbrew pozorom, te tak dobrze poznane przecież ryby kryją w sobie jeszcze niejedną tajemnicę!

Redakcja MA
MA po raz 150., czyli numer ze wspomnieniami w tle…
Jako że bieżący numer jest jubileuszowym, 150. wydaniem Magazynu Akwarium pozwoliliśmy sobie na odrobinę wspomnień. Poprosiliśmy trzy osoby związane z czasopismem na różnych etapach jego istnienia o krótkie wypowiedzi i przemyślenia, z których układa się spora część już niemal 14-letniej historii tego periodyku.

Wojciech Sierakowski
Pseudotropheus crabro – „kameleon” z jeziora Malawi
Wszystkie pyszczaki z jeziora Malawi osobom postronnym wydają się niemal „takie same”. A jednak w obrębie tej przebogatej w gatunki grupy ryb występuje cała gama odmiennych zachowań i przystosowań. Zapraszamy na spotkanie z jednym z najbardziej niezwykłych jej przedstawicieli – popularnym „szerszeniem”, czyli Pseudotropheus crabro, którego unikalne umiejętności stanowią doskonały przykład zawiłych układów panujących w wodach tego wielkiego, afrykańskiego jeziora.

Mariusz Pożoga
Rośliny w żelu – bezpieczne i wygodne
Sprzedawane w plastikowych kubeczkach rośliny uzyskane z kultur in vitro posadzone w przejrzystym żelu od dawna goszczą na sklepowych półkach. Wielu akwarystów podchodzi jednak do takich „roślin na sucho” z rezerwą, a nawet nieufnością. Niepotrzebnie, gdyż pod wieloma względami przewyższają one tradycyjnie oferowane rośliny z upraw emersyjnych. Trzeba tylko wiedzieć, jak prawidłowo postępować z nimi w akwarium.

Przemysław Leśniak, Michał Pluta
Rodzina Eriocaulaceae czyli „toniny” i „eriocaulony” w akwarium cz. 2
Kontynuujemy temat sprzed miesiąca. W poprzednim numerze MA przedstawione zostały rośliny z rodziny Eriocaulaceae należące do rodzaju Eriocaulon. Teraz pora na ich kuzynki nazywane potocznie „toninami”, czyli gatunki z rodzajów Syngonanthus oraz Tonina.
Jakub Gałka
Rośliny w akrylu cz. 2
W poprzedniej części fotorelacji opublikowanej w 148 numerze MA (marzec) omówione zostały techniczne aspekty konstrukcji akwarium naturalnego o pojemności 3000 l. Kontynuując cykl, przedstawiamy wyposażenie techniczne, które w nim zastosowano, oraz proces powstawania kompozycji („hardscape’u).

Łukasz Kur, Paweł Zarzyński
Życie „pod pantoflem” (a raczej – pod płetwą)
Czy samiec kilkakrotnie mniejszy od samicy może być szczęśliwy i jakoś ułożyć sobie życie? Owszem, a najlepszym dowodem na to jest piękna morska ryba z gatunku Premnas biaculeatus, będącą bliską kuzynką legendarnego „Nemo”, czyli amfipriona okoniowego. „Pan Premnas” jest nawet czterokrotnie mniejszy od „Pani Premnasowej”, ale nic sobie z tego nie robi. Co więcej, gdy zbliża się niebezpieczeństwo, skwapliwie i bez skrępowania kryje się pod płetwą piersiową swojej bojowo nastwionej małżonki…

Stałe rubryki:

Aktualności – w obiektywie Kocana

Ciekawostki

Encyklopedia MA

Ambitny sklep

Listy do Redakcji

Produkty na rynku

Zapowiedzi
Zeszyt Akwarystyczny nr 5/2015 (61)
Tekst: Joanna i Paweł Zarzyńscy
Kraby w akwarium morskim
[fragment]
Kraby – bliscy kuzyni tak chętnie pielęgnowanych w akwariach morskich krewetek – stanowią najliczniejszą grupę dziesięcionogów skupiającą ponad 10 500 znanych nauce gatunków oraz – przypuszczalnie – wiele taksonów, które jeszcze czekają na opisanie. Zdecydowana większość tych skorupiaków to mieszkańcy ciepłych mórz (choć niektóre występują również w zimnych wodach słonych, wodach słodkich, a nawet na lądzie). Z pozoru kraby świetnie nadają się więc na mieszkańców tropikalnych akwariów rafowych, jednak bywają pielęgnowane w nich nieporównanie rzadziej od krewetek. Jedną z przyczyn jest agresywność znacznej części tych skorupiaków, wynikająca z ich drapieżnego trybu życia. Liczne kraby są w stanie uszkadzać koralowce, polować na inne bezkręgowce mobilne, a nawet atakować śpiące nocą ryby. Co więcej, ze względu na mnogość gatunków i ich dość znaczne podobieństwo (zwłaszcza w stadium młodocianym), prawidłowa identyfikacja kraba często jest utrudniona lub wręcz niemożliwa. Nie sposób tym samym stwierdzić, czy jest on „dobry” czy „zły”, stąd wielu akwarystów morskich stroni od posiadania krabów, obawiając się o swój wypielęgnowany zbiornik. Na szczęście jednak nie wszystkie gatunki tych skorupiaków bywają w akwarium niepożądane. W bieżącym numerze ZA zaprezentujemy niektóre łagodne kraby, doskonale predysponowane do zbiorników rafowych, a nawet morskich nanoakwariów, zachęcając Państwa do zmierzenia się z wyzwaniem, jakie stanowi ich pielęgnacja w warunkach akwariowych.
Obrazek
W bieżącym numerze:
Węże jadowite w domowej hodowli
Biologia rozrodu owadów z rzędu Phasmatodea
Achatina Achatina - olbrzymi ślimak z Afryki
Poradnik makrofotografii, cz. II
Hodowla chrząszczy z rodzaju Goliathus
Ischnothele caudata - między ptasznikiem a pająkiem właściwym
Chomik syryjski w terrarium, cz. II
Obrazek
ZooBiznes jest miesięcznikiem przeznaczonym dla branży zoologicznej, zwłaszcza sprzedawów w sklepach zoologicznych i hurtowniach.
Zawiera opracowania narzędziowe, mające pomagać w sprzedaży produktów branży, ale także porady z zakresu zoologii i weterynarii, zarządzania jednostką handlową i marketingu, psychologii sprzedaży, prowadzenia księgowości w małej firmie i innych.

Miesięcznik jest bezpłatny dla sklepów i hurtowni zoologicznych, hodowli i innych jednostek prowadzących działalność w branży. Jest również do nich dostarczany bezplatnie. Może być dostarczany również osobom fizycznym za opłatą pokrywającą jedynie koszty wysyłki, czyli 30 zł za 10 numerów magazynu.
Obrazek
Magazyn Akwarium nr 9/2015 (152)

Statuetki, dyplomy, nagrody, medale…

Padam z nóg. Nie pamiętam, kiedy ostatnio pracowałam tak intensywnie. Siedzimy na walizkach, bo już za chwilę - targi w Łodzi i we Wrocławiu. I statuetki, dyplomy, nagrody, medale… My też mamy swoje święto - corocznie przyznawane Nagrody im. Darka Firleja na ZooBotanice we Wrocławiu. W tym roku będzie naprawdę ciekawie i inaczej. Marcin Wnuk - prelegent naszego Sympozjum i szef salonu peHa: 68 w Warszawie powiedział mi dziś, że „ciężko będzie przygotować całą aranżację dużego zbiornika w półtorej godziny”. Na pewno będzie super!

Statuetki, to temat obecny w bieżącym numerze także za sprawą Michała Marcinkiewicza i jego amazońskiej Ekspedycji. To świetny materiał poglądowy, który w sposób trochę odmienny niż zwykle obrazuje klasyfikację dyskowców - zajrzyjcie koniecznie.

Ale wcześniej - opracowanie Lechosława Łątki o kirysku pigmejku - specjalnie na prośbę naszego Czytelnika.

I dalej, jakby dla odmiany - płaszczki. To pierwsza część opracowania Tomasza Jungnikela, stanowiąca wstęp do artykułu o hodowli płaszczek z rodzaju Potamotrygon, który ukaże w numerze październikowym.

Kolejny artykuł - Marty Pawlak, znanej w środowisku akwarystów jako specjalistka chorób ryb - tym razem będzie dotyczył przepisów odnoszących się handlu i hodowli gatunków zwierząt wodnych. O chorobach będzie w kolejnym numerze MA.

Paweł Korzec przedstawi natomiast ślimaki nagoskrzelne. To materiał z peryferiów akwarystyki, ale jest znakomitą ilustracją bogactwa podwodnego świata.

Mam nadzieję, że podobne cuda będziemy mogli oglądać na targach. No może nie nagoskrzelne (te wolę oglądać na fotografiach), ale inne - żywe i w dobrej kondycji.

Hania Stepnowska, wydawca



W numerze:



Lechosław Łątka

Corydoraspygmaeus(Knaack, 1966) w akwarium

Jeśli możemy pozwolić sobie jedynie na małe akwarium, musimy dobrać do niego odpowiednio małe taksony. Jednym z takich gatunków, którym warto się zainteresować jest bez wątpienia przedstawiciel rodzaju Corydoras, a mianowicie Corydoraspygmaeus. Jest to gatunek osiągający niewielkie rozmiary, bardzo spokojny, a do tego reprezentujący ciekawe zachowania.



Tomasz Jungnikel, Maciej Kamaszewski

Płaszczki rzeczne z rodzaju Potamotrygon w akwarium, cz. 1

Charakterystyczną cechą płaszczek jest obecność kolców jadowych, powstałych z zębów skórnych. Pokryte są one cienką warstwą skóry i znajdują się w połowie długości ogona. Charakteryzują się płaską budową przypominającą harpun z licznymi zadziorami, który łatwo się wbija a trudno wychodzi. Są one systematycznie wymieniane, u starszych - jeden raz w roku, natomiast u młodszych - kilka razy. Największy kolec jest zarazem najstarszy.



Marta Pawlak

CITES w akwarystyce, cz. 1

Często można się spotkać z obiegową opinią, że polskie przepisy regulujące handel zwierzętami gatunków chronionych są szczególnie restrykcyjne, tymczasem przepisy regulujące zarobkowe wykorzystanie takich zwierząt są wspólne dla całej Unii i wynikają z rozporządzenia 338/97. Prawo krajowe wyznacza jedynie organy odpowiedzialne za jego wykonanie, ustala sankcje za łamanie przepisów oraz reguluje kwestię rejestracji..



Paweł Korzec

Ślimaki nagoskrzelne – cuda natury, ale czy do akwarium…?

Ślimaki nagoskrzelne należą do jednych z najpiękniejszych morskich stworzeń. Ze względu na niesamowite barwy i kształty, a także niezbyt dużą prędkość poruszania się, są chyba najczęściej fotografowanym przez nurków elementem podmorskiej fauny. Zachwycają wyglądem, nierzadko zachowaniem, a czasami dużymi zdolnościami do uśmiercenia innych organizmów.



Michał Marcinkiewicz

Wyjątkowe dyskowce z amazońskiej dżungli dla każdego

Po raz pierwszy wraz z członkami wyprawy Tour de Amazon - Michał Marcinkiewicz Expeditions trafiliśmy w okolice Lago Grande w trakcie poszukiwań strumieni o przejrzystych wodach nadających się do podwodnych zdjęć. Według zaprzyjaźnionych z firmą Amazon Fish Santarem rybaków, u których gościliśmy kilka dni wcześniej, właśnie w tych okolicach, a dokładniej w pobliżu Piraquara znajdują się strumienie z niezwykle przejrzystą wodą i pięknymi rybami.



Stałe rubryki:

Aktualności

Encyklopedia MA

Listy do Redakcji

Produkty na rynku

Zapowiedzi
Obrazek
Wszystkim dogodzić się nie da, ale wszystkich wkurzyć to już żaden problem....
Forum tworzą ludzie ,spróbujmy ich nie zawieść...
Administracja Aqua Jura
Awatar użytkownika
Administracja
Administrator
Posty: 159
Rejestracja: 11 stycznia 2013, 19:33
Płeć: Ona
Lokalizacja: Częstochowa i inne miejscowości
Kontakt:

Re: MAGAZYN AKWARIUM

Post autor: Administracja »

Długo oczekiwany, bo zapowiadany w ubiegłym roku, Wielki Atlas Ryb Akwariowych trafia w końcu do rąk polskich akwarystów. Tę niezwykłą publikację przygotowała firma Aquael z okazji obchodów 30-lecia działalności. Niezwykłą, bowiem jest to atlas ryb akwariowych, jakiego dotąd nie było na polskim rynku księgarskim. Autorzy, Joanna i Paweł Zarzyńscy są gwarancją wysokiego poziomu merytorycznego atlasu. Od 30 lat związani z akwarystyką, na swoim koncie mają wiele wspólnych książek i dziesiątki artykułów o tematyce akwarystycznej.
Dotychczas polski akwarysta, gdy potrzebował albumu, który w przekrojowy sposób przedstawi mnogość gatunków ryb akwariowych i całe spektrum ich odmian barwnych, miał do dyspozycji zaledwie kilka książek wydanych jeszcze w poprzednim stuleciu. Jedną z nich był Atlas ryb akwariowych (W. Kahl, B. Kahl, D. Vogt), chyba najlepszy, z jakim się spotkałem do chwili wydania Atlasu Aquaela, który prócz niezłych zdjęć, posiadał krótkie opisy przedstawianych gatunków ryb. Była to jednak pozycja, która nie mogła pretendować do miana akwarystycznej biblii, bowiem liczba przestawionych ryb, lakoniczność niektórych opisów sprawiały, że było to opracowanie niepełne.
Inną propozycją dla dociekliwego akwarysty było bardzo obszerne wydanie Atlasu słodkowodnych ryb akwariowych Herberta R. Axelroda. Była to jednak praca pod wieloma względami niekompletna, składająca się prawie wyłącznie z fotografii, oznaczonych jedynie łacińskimi nazwami ryb i piktogramami określającymi podstawowe wymagania danego gatunku. Atlas ryb dr. Axelroda mógł być jedynie uzupełnieniem dla typowych podręczników akwarystyki. Pomocny głównie podczas identyfikacji ryb, był mało przydatny w codziennej, amatorskiej pielęgnacji i hodowli ryb.
W porównaniu z atlasem Axelroda, nowa pozycja książkowa Joanny i Pawła Zarzyńskich ma jedną zasadniczą przewagę: jest to nie tylko album ze zdjęciami, książka do oglądania, ale również do czytania. Prawa strona każdej rozkładówki ilustruje omawiane ryby, natomiast lewa zawiera rozbudowane opisy każdego z ponad tysiąca omawianych gatunków ryb akwariowych.
A skoro mówimy o fotografiach, muszę podkreślić, że pomimo mniejszej ilości, w stosunku do atlasu Axelroda, stoją one na wyższym poziomie, ich jakość jest bardziej wyrównana. Jest to zasługa najlepszych polskich fotografów akwarystycznych, m. in. Darka Firleja, Jacka Klonowicza, Andrzeja Kociołkowskiego, Romana Kujawy, Magdaleny Kwolek-Mirek, Piotra Łuczki, Andrzeja Zabawskiego i Huberta Zientka. Poza tym, co tu dużo mówić, bardziej zaawansowana technika drukarska i lepszy papier sprawiły, że zdjęcia są po prostu piękniejsze.
Praca, jaką wykonali Autorzy jest imponująca: ponad tysiąc gatunków i odmian ryb akwariowych z ponad stu rodzin przyporządkowanych do 25 rzędów, zostało zilustrowanych na 1400 naprawdę świetnych fotografiach. Pod nazwą umieszczono piktogramy, które w skrótowy sposób informują o poziomie trudności w pielęgnacji opisywanej ryby, maksymalnej osiąganej długości, sugerowanej minimalnej wielkości zbiornika, zakresie temperatur, twardości ogólnej i odczynu pH wody zalecanych do pielęgnacji danego gatunku ryb. Podano również status danego gatunku w Czerwonej Księdze Zwierząt. Opis każdego gatunku obejmuje takie elementy jak pochodzenie geograficzne, preferowany wystrój i wyposażenie techniczne zbiornika, charakterystykę gatunku pod względem stosunku do ewentualnych współmieszkańców akwarium, krótki opis wyglądu ryby ze szczególnym uwzględnieniem dymorfizmu płciowego, odmian i form barwnych, porady odnośnie rodzaju przyjmowanego pokarmu, informacje na temat przebiegu tarła i wskazówki, w jaki sposób rozmnożyć dany gatunek w akwarium. Wiele opisów uzupełniono o dodatkowe informacje na temat szczególnych cech danego gatunku, np. stanowiących potencjalne zagrożenie dla akwarysty. Wspomniano także o odkryciach wielu gatunków ryb i początkach ich kariery w akwarystyce. Z punktu widzenia polskiego czytelnika sporą zaletą są polskie nazwy ryb, oraz dwa indeksy na końcu atlasu: nazw w języku łacińskim oraz polskim.
Wielki Atlas Ryb Akwariowych wydany przez Aquael jest pracą monumentalną, oczekiwaną i bardzo potrzebną. Z pewnością będzie dobrze przyjęta przez polskich pasjonatów akwarystyki jako niezastąpiona pomoc przy wyborze nowych mieszkańców akwarium oraz w ich codziennej pielęgnacji.

Jarosław Kozikowski
Akwariat.pl


Obrazek
Wszystkim dogodzić się nie da, ale wszystkich wkurzyć to już żaden problem....
Forum tworzą ludzie ,spróbujmy ich nie zawieść...
Administracja Aqua Jura
Awatar użytkownika
Administracja
Administrator
Posty: 159
Rejestracja: 11 stycznia 2013, 19:33
Płeć: Ona
Lokalizacja: Częstochowa i inne miejscowości
Kontakt:

Re: MAGAZYN AKWARIUM

Post autor: Administracja »

Spis treści

10 Lilianna Skublicka
Systematyka ryb bez „ryb"
Systematyka... Długa kolumna długich nazw klasyfikujących organizmy... Nudne! A jednak nie zniechęcajmy się do systematyki. Czytajmy ją jak ciekawą historię opisującą miejsce w przyrodzie naszych podopiecznych pływających w akwariach.

20 Michał Marcinkiewicz
Różne sposoby odłowu dyskowców stosowane przez rybaków w Amazonii
Pierwsze opisy odłowu ryb z rodzaju Symphysodon na potrzeby rynku akwarystycznego pochodzą z lat 70. ubiegłego wieku. Jednym z pionierów opisujących to zagadnienie był dr Herbert Richard Axelrod.

30 Paweł Czapczyk
Muszlowce dla początkujących
Profesor Władysław Tatarkiewicz o każdym filozofie pisał tak, jakby był jego ulubionym. Dlatego jego wielokrotnie wznawiana Historia filozofii w trzech tomach jest tak zajmująca. Prawdziwy akwarysta, którego pasja sięga dzieciństwa, w młodości rośnie i się rozwija, a z wiekiem krzepnie i wcale nie maleje, ma podobnie: uzmysławia sobie, że ryby, o których przed jakimś forum snuje akurat opowieść – kocha szczególnie.

42 Hubert Zientek
Gambuzja pospolita (Gambusia affinis) - ekspansywna piękniczkowata
Gambuzja pospolita, zwana po angielsku Western Mosquitofish, należy do rodziny piękniczkowatych (Poeciliidae). Jak można zorientować się po zdjęciach, ryba ta nie grzeszy kolorami. Owszem, nie jest atrakcyjnie ubarwiona, ale dla koneserów taksonów jajożyworodnych ma swoją niezaprzeczalną wartość.

48 Marcin Różewicz
Praca hodowlana u ryb, czyli jak wyhodować nowe odmiany barwne
Obecnie w sklepach zoologicznych dostępny jest szeroki asortyment gatunków ryb akwariowych. Wiele z nich jest od dawna hodowanych w akwariach, jednak często możemy zaobserwować wzmożone zainteresowanie gatunkiem, który poniekąd został zapomniany. Takie zjawisko obserwujemy szczególnie, gdy powstanie nowa odmiana barwna i jest ona rzadka, trudno dostępna.

Stałe rubryki:
08 Aktualności
56 Historie akwarystyczne
58 Listy do Redakcji
68 Produkty na rynku
74 Zapowiedzi
Warto przeczytać najnowszy numer Magazynu Akwarium z dwóch powodów
Po pierwsze, pojawiła się szczegółowa informacja o III WiTA Aqua Jura
Po drugie, zamieszczony jest felieton naszej użytkowniczki - glonojad
Zapraszamy do lektury

MA.jpg
MA.jpg (129.18 KiB) Przejrzano 228676 razy
ZT.jpg
ZT.jpg (81.54 KiB) Przejrzano 228676 razy
ZB.jpg
ZB.jpg (325.33 KiB) Przejrzano 228676 razy
Wszystkim dogodzić się nie da, ale wszystkich wkurzyć to już żaden problem....
Forum tworzą ludzie ,spróbujmy ich nie zawieść...
Administracja Aqua Jura
Awatar użytkownika
Administracja
Administrator
Posty: 159
Rejestracja: 11 stycznia 2013, 19:33
Płeć: Ona
Lokalizacja: Częstochowa i inne miejscowości
Kontakt:

Re: MAGAZYN AKWARIUM

Post autor: Administracja »

Z przykrością informujemy, że Magazyn Akwarium chwilowo jest zawieszony Niestety ubolewamy z faktu, że na następny numer musimy trochę poczekać.
Jeżeli pojawią się nowe informację na ten temat, nie omieszkamy ich umieścić.....
Wszystkim dogodzić się nie da, ale wszystkich wkurzyć to już żaden problem....
Forum tworzą ludzie ,spróbujmy ich nie zawieść...
Administracja Aqua Jura
Zablokowany

Wróć do „Regulamin i Informacje Administracyjne”