[112L] Malawi

Moderatorzy: misiek1205, Graff, Opiekun_Forum

Zablokowany
Awatar użytkownika
Darek48
Użytkownik
Posty: 115
Rejestracja: 12 marca 2013, 16:55
Płeć: On
Lokalizacja: Krosno

[112L] Malawi

Post autor: Darek48 »

Witam

Chciałbym prosić o poradę co zrobić z moim Malawi...

Otóż mam akwarium 112l i mam w nim 20 pyszczaków. Jak się dowiedziałem na podkarpackim forum i malawi klub jest to stanowczo za dużo, wymieszane gatunki i wszystko nie tak.

Z mojej obserwacji: rybki wyglądają pięknie, kolorowo i nie zauważyłem żadnych dziwnych zachowań, nawet ze strony auratusów których mam 4 sztuki.

Namawia mnie każdy abym wpuścił saulosi a te oddał.

Tak też pewnie uczynię choć nie będzie już tak pięknie.

Co Wy o tym myślicie - jak to w praktyce jest ? Mi się osobiście wydaje że te rybki się przyzwyczają bo są teraz bardzo młode ale mogę się mylić.

Teraz apropo wyposażenia:
Filtr mam wewnętrzny aquael midikani oraz wewnętrzny aquael mini (służy jako mechaniczny i do napowietrzania)

Mam też tło strukturalne jednak cały czas myślę nad wyrzuceniem go pomimo tego iż wygląda przepięknie. Początkowo pompę z filtra schowałem za tłem ale nie wiem czy to było dobre rozwiązanie ponieważ odchody i inne odpady zatrzymywały się na siatkach od tła i filtr nie miał możliwości ich wciągnięcia (mechaniczny nie wszystko wyłapywał).

Pyszczaki wpuściłem na drugi dzień po zalaniu akwarium, i dodaniu kilku specjalnych środków które wpuścił mi mój kolega który prowadzi sklep (nie pamiętam co).

Proszę o porady co mam w zaistniałej sytuacji poczynić :)

Pozdrawiam,
Darek

mój pierwszy aranż - jednak zrezygnowałem z niego
Obrazek

(tutaj jeszcze filtr aquael fan 2)
Obrazek

nocna lampka moonlight
Obrazek

A tutaj link do filmu z akwarium
http://www.youtube.com/watch?v=XCYfsSAMv9s
Awatar użytkownika
KODI
Założyciel
Posty: 4209
Rejestracja: 15 listopada 2012, 15:12
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa-Stare Miasto
Kontakt:

Re: Malawi 112l

Post autor: KODI »

Witaj Darku :D
Jak już Ci pisałem (co do rybek) ,zrezygnuj z auratusa (to naprawdę wredny gatunek) Saulosi możesz wpuścić ale tu trzeba sobie zadać pytanie .Czy chcesz mieć biotopowo i rozmnażać pysie.Saulozji dosyć łatwo się kocą :!: Co później ,będziesz rybki wydawał za darmo ,lub wysyłał.Saulosi to jeden z najbardziej popularnych pyszczaków ;)
Druga opcja to tzw. akwarium przerybione z pojedynczymi samcami kilku gatunków ,które pomożemy Ci wybrać .Oczywiście na podstawie tego co już masz (by nie narażać Cię na dodatkowe koszty)
Musisz wybrać w którą stronę chcesz iść :!:
a)dużo i kolorowo ,bez samic
b)1-2 haremy biotopowo z non stop inkubujacymi samicami.

Wrócę jeszcze do akwarium.
Tło strukturalne można umieścić na zewnątrz ;) Tylko trochę samozaparcia i pomysłu :idea:
Dobrze abyś wymienił filtr na kubełek ,zaoszczędzisz miejsca w środku i podniesiesz poziom filtracji. Do akwarii przerybionych ,nadfiltracja jest wręcz niezbędna :!:
Nie obraź się ale statek miernie pasuje do reszty ,poza tym zajmuje miejsce ;)

Proszę zrób jeszcze fotki rybom (mogą być z lampą) po to abyśmy stwierdzili dokładnie jakie gatunki już posiadasz i ile sztuk :!:

Pozdro
KODI aquajura.pl
507L + 200L - Aqua Salsus II
20L- KODI-zumi
______________

e-mail : aquanexus.pl@gmail.com lub kkodim@gmail.com
Tel.607 404 247
NIECH MOC BĘDZIE Z WAMI ! ZAWSZE
Awatar użytkownika
Darek48
Użytkownik
Posty: 115
Rejestracja: 12 marca 2013, 16:55
Płeć: On
Lokalizacja: Krosno

Re: Malawi 112l

Post autor: Darek48 »

Kodi ja przecież mam kubełek... MIDIKANI z aquaela do 250l.

Co do akwarium to mi się podobają takie jak oglądam na youtube - przerybione i strasznie kolorowe.

Fakt że trochę się pośpieszyłem jednak najchętniej to te bym oddał i zaczął poszukiwania od nowa...

Podobają mi się najbardziej yellow, socolofi, afra (ale toto harpagan niezły:) nicei, i kilka innych których nazw nie pamiętam.

obecnie w akwarium mam 2 filtry.

Ps. Ja jestem ogromnym maniakiem motorowodniactwa więc wiem że statek do malawi pasuje jak pięść do nosa jednak to moje zboczenie i narazie tak musi być :) jak się znudzi to wtedy zrobimy bardziej realistycznie.

Zaraz postaram się zrobić kilka fotek
Awatar użytkownika
KODI
Założyciel
Posty: 4209
Rejestracja: 15 listopada 2012, 15:12
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa-Stare Miasto
Kontakt:

Re: Malawi 112l

Post autor: KODI »

No tak, Aquael powinien wystarczyć sam ,bez tego wewnętrznego . Dodatkowy ruch wody powodują bąble z napowietrzacza ,no chyba że chcesz bulić za falownik ;)
Czekam na foty ,wypowiem się później ,teraz przerwa do wieczora.(robota czeka :( )
KODI aquajura.pl
507L + 200L - Aqua Salsus II
20L- KODI-zumi
______________

e-mail : aquanexus.pl@gmail.com lub kkodim@gmail.com
Tel.607 404 247
NIECH MOC BĘDZIE Z WAMI ! ZAWSZE
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Malawi 112l

Post autor: Big daddy »

Akwarium ma się podobać Tobie to jedno statek pasuje jak kij do tyłka ale ...nic nam do tego.
Co do ryb to z reguły na forach biotopowych początkujący zostaja napadani za chęć posiadania wielu ryb w akwarium, ze swojego doświadczenia wiem że niekoniecznioe słusznie i że można z powodzeniem mieć przerybione kolorowe akwarium w którym ryby czują się dobrze.
Być może sam kiedyś będziesz pisał że 112l kategorycznie nie nadaje się dla pyszczaków, a jeśli już to góra 5szt saulosi, jednak w akwarystyce jak i w życiu występują pewne etapy i ominięcie któregokolwiek z nich jest prawie niemożliwe, dlatego ciesz się swoimi rybciami a obserwację pięciu ryb pochowanych w kamieniach zostaw na kolejny etap. To jednak tylko moje zdanie ten kto upomina cię o przerybienie czy zły wybór niech pokaże swoje pierwsze akwarium...
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
KODI
Założyciel
Posty: 4209
Rejestracja: 15 listopada 2012, 15:12
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa-Stare Miasto
Kontakt:

Re: Malawi 112l

Post autor: KODI »

Jeżeli interesuje Cię coś takiego :arrow: http://youtu.be/GZ60UhoYU54

To dobrze trafiłeś ;)
KODI aquajura.pl
507L + 200L - Aqua Salsus II
20L- KODI-zumi
______________

e-mail : aquanexus.pl@gmail.com lub kkodim@gmail.com
Tel.607 404 247
NIECH MOC BĘDZIE Z WAMI ! ZAWSZE
Awatar użytkownika
Darek48
Użytkownik
Posty: 115
Rejestracja: 12 marca 2013, 16:55
Płeć: On
Lokalizacja: Krosno

Re: Malawi 112l

Post autor: Darek48 »

po prawej 2 auratusy, a te 2 małe....
Obrazek

podoba mi się ten duży błękitny - to prawdopodobnie socolofi, ten żółty w tle to.. ?
Obrazek

Obrazek

ten to pewnie crabro
Obrazek

ten jest przepiękny...
Obrazek

pomarańczowy...
Obrazek

Obrazek

dodano 12 mar 2013, 18:04 :

Kodi właśnie o coś takiego mi chodzi :) to Twoje ? :)

Ps. ja mam w sumie kilka sztuk które się powtarzają - wiem że to zabrzmi drastycznie ale chciałbym mieć max 2 z jednego gatunku...... :D:D
Awatar użytkownika
KODI
Założyciel
Posty: 4209
Rejestracja: 15 listopada 2012, 15:12
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa-Stare Miasto
Kontakt:

Re: Malawi 112l

Post autor: KODI »

Darek48 pisze:
Kodi właśnie o coś takiego mi chodzi :) to Twoje ? :)
Było kiedyś moje :P
Darek48 pisze: Ps. ja mam w sumie kilka sztuk które się powtarzają - wiem że to zabrzmi drastycznie ale chciałbym mieć max 2 z jednego gatunku...... :D:D


Dwa to niezbyt dobry wybór ,albo trzy albo jeden ;) Jeszcze musisz pamiętać,że to małe rybcię i jeszcze nie wiadomo jak zmienią barwę i czy trafiły Ci się samce ,czy samicę .Przy zakupie pyszczaków ,tak jak innych pielęgnic ,zakupuje się większą ilość po to aby się utworzyły odpowiednie haremy i wyłoniły się osobniki dominujące nad stadem :!: Dla tego wypowiedzi co niektórych osób są dla mnie przerażające :shock: Gdy ryby podrosną i zaczną się wybarwiać sam zauważysz ,których osobników należy się pozbyć.

Zauważyłem ,że masz następujące gatunki :
Pseudotropheus Crabro
pseudotropheus lombardoi (w tym przypadku samica ładniejsza,samiec zrobi się żółty)
Metriclima estherae RED-RED
Melanochromis cyaneorhabdos - maingano
Metriaclima callainos
Labidochromis caeruleus
Melanochromis auratus
... i prawdopodobnie (byniu pomóż) Melanochromis Johanni Red ,aczkolwie głowy nie dam :roll:

Ze względu na wielkość zbiornika musisz się pozbyć szerszenia (crabro)
Ze względu na wyjątkową agresję musisz się pozbyć auratusów
Lombardo także silna ,agresywna ryba ,jednak zależy to od indywidualnego temperamentu rybki ;)

No to teraz czekamy na bynia :idea:
KODI aquajura.pl
507L + 200L - Aqua Salsus II
20L- KODI-zumi
______________

e-mail : aquanexus.pl@gmail.com lub kkodim@gmail.com
Tel.607 404 247
NIECH MOC BĘDZIE Z WAMI ! ZAWSZE
Awatar użytkownika
Darek48
Użytkownik
Posty: 115
Rejestracja: 12 marca 2013, 16:55
Płeć: On
Lokalizacja: Krosno

Re: Malawi 112l

Post autor: Darek48 »

A ta duża niebieska to jaka i ta niebieska w prążki?

Saulosi chyba nie mam... :)
Awatar użytkownika
KODI
Założyciel
Posty: 4209
Rejestracja: 15 listopada 2012, 15:12
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa-Stare Miasto
Kontakt:

Re: Malawi 112l

Post autor: KODI »

Ta w prążki to lombardoi
Ta niebieska to calainos ;)
KODI aquajura.pl
507L + 200L - Aqua Salsus II
20L- KODI-zumi
______________

e-mail : aquanexus.pl@gmail.com lub kkodim@gmail.com
Tel.607 404 247
NIECH MOC BĘDZIE Z WAMI ! ZAWSZE
Awatar użytkownika
Darek48
Użytkownik
Posty: 115
Rejestracja: 12 marca 2013, 16:55
Płeć: On
Lokalizacja: Krosno

Re: Malawi 112l

Post autor: Darek48 »

Dzięki Kodi.

A powiedzmy ze bede mial wiekszy baniaczek.
Czy mógłbym trzymać Socolosi z Yellow i jakieś inne tego typu?
Nie zależy mi bron Boże na rozmnażaniu.

Czy socolosi też muszą mieć więcej miejsca niż 112?

Troche sie wrypałem z tym 112 choć idealnie mi pasuje.

Mam też w domu profilowane 200l ale musze sprzedać.
Awatar użytkownika
KODI
Założyciel
Posty: 4209
Rejestracja: 15 listopada 2012, 15:12
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa-Stare Miasto
Kontakt:

Re: Malawi 112l

Post autor: KODI »

Socolofi to neutralny gatunek ,ale jak każdy pyszczak potrafi pokazać zęby :P O wiele lepszym rozwiązaniem jest socolofi lub socolofi albino , jak kto woli -snow ,niż auratus. Teoretycznie crabro też by mógł zostać ,jednak rośnie spory i braknie mu miejsca . Lepsza by była dwusetka w profilu ,więcej możliwości ;)

Spróbujemy Ci ułożyć obsadę z tego co masz tak aby pasowały charakterem i żywieniem :idea:
KODI aquajura.pl
507L + 200L - Aqua Salsus II
20L- KODI-zumi
______________

e-mail : aquanexus.pl@gmail.com lub kkodim@gmail.com
Tel.607 404 247
NIECH MOC BĘDZIE Z WAMI ! ZAWSZE
Awatar użytkownika
Darek48
Użytkownik
Posty: 115
Rejestracja: 12 marca 2013, 16:55
Płeć: On
Lokalizacja: Krosno

Re: Malawi 112l

Post autor: Darek48 »

Z tego co mam to moze nie bo jutro chce je odłowić. Chce teraz przemyslec co dac i dumam nad większym akwa choć narazie niechętnie... Brak miejsca...

Jeśli nie chce ich mnożyć to może i dałoby sie z 2 gatunki... Albo 3 po 3.

Ps. Czy jest opcja dobrania sie w pary roznych gatunków pyszczaka?
Awatar użytkownika
KODI
Założyciel
Posty: 4209
Rejestracja: 15 listopada 2012, 15:12
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa-Stare Miasto
Kontakt:

Re: Malawi 112l

Post autor: KODI »

Nie ma opcji dobierania sie w pary różnych gatunków ,pysie to ryby haremowe jak co niektórzy faceci :P ,więc nie ma też opcji aby dobrała się para. Kwestia pary będzie występowała jak bedziesz miał jedną samicę i jednego samca ,wtedy będziesz miał parę.Jednak non stop ,samiczka bedzie nosiła w pysku ikrę ,co może spowodować jej fizyczne wycieńczenie :idea: . Niektóre gatunki się ze sobą mixują ,dlatego ważne jest aby np. nie trzymać ze sobą dwóch odmian pseudotropheusa (myślę tu samiec z jednego ,samica z drugiego) ponieważ może nastąpić mix.
KODI aquajura.pl
507L + 200L - Aqua Salsus II
20L- KODI-zumi
______________

e-mail : aquanexus.pl@gmail.com lub kkodim@gmail.com
Tel.607 404 247
NIECH MOC BĘDZIE Z WAMI ! ZAWSZE
Awatar użytkownika
bynio67
Założyciel
Posty: 1964
Rejestracja: 15 listopada 2012, 22:02
Płeć: On
Lokalizacja: Tysiąclecie

Re: Malawi 112l

Post autor: bynio67 »

Darek48 pisze:Witam
Chciałbym prosić o poradę co zrobić z moim Malawi...
Otóż mam akwarium 112l i mam w nim 20 pyszczaków. Jak się dowiedziałem na podkarpackim forum i malawi klub jest to stanowczo za dużo, wymieszane gatunki i wszystko nie tak.
Witaj Darku. Gdyby to było moje akwarium kupił bym więce niż 20 ryb. Np 24 po 12 szt z dwóch gatunków. Lub po 8szt z trzech. Chodzi o to aby było z czego zostawić haremy. W przypadku dwóch gatunków 3+5. Natomiast w przypadku trzech w układzie 1+3 z każdego.
Dobrał bym obsadę pod względem diety. W tej kwestii zawsze można pójść na kompromis, więc nagięcie teoretycznie sztywne reguły nie pociągnie przykrych konsekwencji(wyjątkiem jest demasoni, ale o obsadzie pogadamy później). Zostają jeszcze dwie sprawy do rozstrzygnięcia. Temperament i finalny maksymalny rozmiar gatunku. W 112 litrach Twój Auratus, Lombardo i Crabro gdy dorosną będą wyglądać trochę śmiesznie. Mógłbyś hodować któryś z nich ale tylko jeden w haremie 1+4. Szczególnie Auratus, ponieważ samice też są terytorialne. Poza tym gdy samiec Auratus będzie próbował podejść do tarła, a samica ciągle jeszcze nie będzie gotowa, może się to dla niej skończyć tragicznie. Crabro w układzie minimum 1+3, bo on z tej trójki teoretycznie może być w miarę najdelikatniejszy dla samicy. Lombardo tak jak napisał kodi to idywidualna cecha osobnika. Na dowód daleko nie trzeba szukać.... Kolega z forum Big Daddy dostał samca Acei który był już u trzech hodowców. W każdym przypadku grał "pierwsze skrzypce".
Darek48 pisze:Z mojej obserwacji: rybki wyglądają pięknie, kolorowo i nie zauważyłem żadnych dziwnych zachowań, nawet ze strony auratusów których mam 4 sztuki.
Z tego co widzę rybki są jeszcze młode. Problem zacznie się gdy dorosną, wówczas zaczną się walki o terytorium.
Darek48 pisze:Namawia mnie każdy abym wpuścił saulosi a te oddał.
Tak też pewnie uczynię choć nie będzie już tak pięknie.
Uważasz że 3+5, a w przypadkudwóch gatunków, lub 1+3 przy hodowli trzech to już nie będzie pięknie?
Utarło się że Saulosi jest idealny do 112l. To prawda, dlatego jest tak popularny. Na początek to dobry pomysł. Kiedyś w innym wątku ktoś powiedział że malawi działa bezobsługowo. Na pewno z Saulosi tak będzie. Ale tylko wówczas gdy w zbiorniku jest jeden gatunek. Saulosi to najbardziej kolorowy mbuna spośród miarkowanie terytorialnych pyszczaków. Jeżeli masz trochę cierpliwości i pokory to możesz spróbować z innymi gatunkami. Powinieneś wybierać spośród mniejszych.
Darek48 pisze:Co Wy o tym myślicie - jak to w praktyce jest ? Mi się osobiście wydaje że te rybki się przyzwyczają bo są teraz bardzo młode ale mogę się mylić.
Nie przyzwyczają się na pewno. Słabszy samiec w tak małym akwarium, będzie ciągle w pozycji pionowej, za grzałką, rurką od filtra, lub tuż pod lustrem wody. Zobaczyć go będziesz mógł tylko podczas karmienia, do czasu.......Wiem bo mam od dawna tylko tej wielkości zbiornik.
Darek48 pisze:Mam też tło strukturalne jednak cały czas myślę nad wyrzuceniem go pomimo tego iż wygląda przepięknie. Początkowo pompę z filtra schowałem za tłem ale nie wiem czy to było dobre rozwiązanie ponieważ odchody i inne odpady zatrzymywały się na siatkach od tła i filtr nie miał możliwości ich wciągnięcia (mechaniczny nie wszystko wyłapywał).
Zrób tak jak piszesz. Tło strukturalne w 112l przy pyszczakach się nie sprawdza.
Pozdrawiam,
bynio67
To jescze nie koniec w tym temacie. Niedługo jadę do pracy. Postaram się w nocy uzupełnić temat.
Zablokowany

Wróć do „Galeria zbiorników słodkowodnych”