112 emeryta

Moderatorzy: misiek1205, Graff, Opiekun_Forum

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
bax
Użytkownik
Posty: 106
Rejestracja: 13 września 2016, 21:13
Płeć: On

Re: 112 emeryta

Post autor: bax »

Dobry wieczór
Piotrze zmusiłeś mnie do sięgnięcia po walizkę i zrobiłem testy co prawda nie wszystkie:
Fe - 0
NH3 - 0
NO3 - między 0 a 5
PO4 - 0.25
.........Nie świeć zbyt intensywnie teraz i ogranicz podawanie micro lub odstaw i lej tylko macro po wcześniejszym zrobieniu testów- bo może się okazać , że macro też jest nadmiar...............
w tej chwili podaje do zbiornika w celach testowych około 60W w wymiarze 6 h i 14 W przez 10h, nie podaje micro ani macro
.........Lej Easy Carbo...........
leje w tej chwili codziennie 4ml
.........Skoro uważasz ,że ,masz za duży ruch tafli wody delikatnie przykręć i obserwuj co się dzieje.........
w wewnętrznym mam możliwość sterowania i zmniejszyłem na minimum, ale niestety ten mój kubełek nie ma regulacji i podaje pełnym strumieniem - ewentualnie jak go zwolnić?
.........Kosiarek nie warto....chyba , że nabędziesz maluchy i potem będziesz miał komu oddać bo do tego zbiornika są to za duże rybcie..........
trudno dzisiaj nabyłem najmniejsze jakie mi się udało i wpuściłem ekipę trzy osobową, młócą jak trzeba potem je się komuś darmo przekaże a jak nie będzie chętnego zarybię oczko wodne.
Zastanawiam się jeszcze nad podobną ekipą do sprzątania dna z resztek pokarmu , ale nie glonojadów - wskazówki mile widziane.
............Ile cm tez żwiru tam masz? bo z fotki nie można określić............
żwirek u mnie jest taki : http://allegro.pl/zwir-kwarcowy-do-akwa ... 04935.html i patrząc od przodu to :
tył -lewa strona 6cm ; środek 4cm; prawa strona 8cm
przód -lewa strona 3cm ; środek 3cm; prawa strona 4cm
Tak więc reasumując nie jest go dużo.
pozdrawiam piotr
Awatar użytkownika
Graff
Administrator
Posty: 1535
Rejestracja: 15 listopada 2012, 20:20
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa - Północ

Re: 112 emeryta

Post autor: Graff »

Witam!
No to już chyba mamy winowajcę :)
Przepraszam, że zmusiłem Cię Piotrze do ściągnięcia walizki ale okazało się , że było to konieczne.I tylko poprosiłem o 2 testy :)
Zakładam , że testy zrobione prawidłowo i rzetelnie - testy kropelkowe.
Jak na dłoni widać po wyniku ,że mamy zachwiane parametry Macro (Makroelementów) - czyli stosunek NPK (Azot, Fosfor, Potas).
Prawidłowy stosunek tych pierwiastków NPK to: na 10 części (ppm) azotu ma przypadać 1 część fosforu (ppm) i 15 potasu (ppm).
Ty praktycznie nie masz azotu , lub masz go w ilościach śladowych, fosfor też do podbicia a potasu się nie mierzy (choć są już testy na potas) -ale strasznie ciężko go przedawkować chyba żebyś wlał pół litra na raz.
U Ciebie zabrakło tych pierwiastków i natychmiast wykorzystały to glony tym bardziej , że zbiornik masz nowy i mimo , że cykl azotowy już pewnie Ci się zamknął to jeszcze nie on całkowicie stabilny.
Dlatego tak ważne są testy na początku prowadzenia zbiornika. Dobrze by było też zmierzyć parametry kranówki - bo może się okazać , że samymi podmianami nie dostarczasz wszystkich pierwiastków i wtedy trzeba dostarczyć je osobno. Najlepiej w postaci soli czyli roztworów - najpopularniejsze to dla azotu - KNO3, dla fosforu KH2PO4 lub K2HPO4, i potas K2SO4.
Możesz spokojnie nabyć za parę złotych te sole i będziesz miał na długo.
Kosiarki kupiłeś- no ok- stało się- po prostu jak dorosną wydasz lub sprzedasz.
Żwiru na razie nie dosypuj-w tym co już masz jest sporo bakterii(ale może być i tak ich jeszcze nie aż nadto) i jak teraz dosypiesz to zaburzysz równowagę.Poczekaj spokojnie jeszcze chwilkę i za 4-6 miesięcy jak zbiornik będzie już całkowicie stabilny to wtedy dosypiesz.
Skoro filtr wewnętrzny masz do minimum a kubła się nie da przykręcić to nic na razie nie rób.Z tym poczekajmy.
Micro czyli microelementów na razie nie podawaj wcale.Po pierwsze nie masz aż tak wymagających roślin a po drugie musisz wyprostować i ustabilizować Macro.
To tyle na szybko :)

Pozdrawiam
Piotr
Path of the Dark Side...
Awatar użytkownika
bax
Użytkownik
Posty: 106
Rejestracja: 13 września 2016, 21:13
Płeć: On

Re: 112 emeryta

Post autor: bax »

Witam, no własnie wytarłem łapska - musiałem usunąć całą moczarkę. Jak przyjechałem do domu i zobaczyłem to został tylko las Palm, czyli długo nic i mały zielony pióropusz na czubku. Czubki posadzone a reszta kosz i wyławianie samego szlamu zajęło mi 40min. Czyli znowu problemy, podobna sytuacja była z wywłócznikiem.
Piotrze wspomniałeś o nawożeniu - przyznam się że nie mam pojęcia nawet jak zacząć - ewentualne wskazanie będzie dużym krokiem dla mnie. Na razie leje codziennie ten węgiel w płynie po 2ml. A dalej nie mam pojęcia co robić. Pomiary podobne do poprzednich i tak są to testy kropelkowe i przykładam się do pomiarów.
Z góry serdecznie dziękuje za wskazówki.
piotr
Awatar użytkownika
Graff
Administrator
Posty: 1535
Rejestracja: 15 listopada 2012, 20:20
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa - Północ

Re: 112 emeryta

Post autor: Graff »

Witam!
Tak jak pisałem wyżej-skoro w akwarium zamknął się cykl azotowy to przechodzimy do kolejnej rundy w prowadzeniu baniaka.
To ustabilizowanie go i ustabilizowanie parametrów mackroelementowych.
Na Macro składają się takie pierwiastki jak - NPK (azot, fosfor,potas) i zachowane proporcje między mini.
Czyli na 10 części (ppm) azotu ma przypadać 1 część fosforu (ppm) i 15 potasu (ppm)-robisz test i wiesz czego brakuje lub czego masz w nadmiarze.
Musisz też zrobić pomiar kranówki , którą używasz do podmian (chyba , że używasz filtra RO-odwróconej osmozy).Jak będziesz miał wyniki to będziesz wiedział czy przy podmianie dostarczasz wystarczające ilości tych pierwiastków.Jeśli nie to trzeba te pierwiastki dostarczyć po prostu do akwarium- najlepiej w postaci soli. Jakie to sole- napisałem post wyżej.
Można naprawdę to tanio kupić - za 500ml każdej soli nie powinieneś zapłacić więcej niż 10zł.
Także zrób teraz testy kranówki i zobaczymy co z tego wyjdzie.

Pozdrawiam
Piotr
Path of the Dark Side...
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: 112 emeryta

Post autor: Big daddy »

Możesz też kupić same proszki i rozrobić sobie sam z wodą RO, na allegro tego pełno razem z instrukcjami jak rozrabiać i podawać. Kosztuje to naprawdę grosze.
Wg mnie sole razem z testami to dobry sojusznik w prowadzeniu akwarium.
Precyzyjne dawkowanie brakujących składników pozwoli Ci wprowadzić parametry na prostą.

Zrób też testy kranu na azot i fosfor, jak radzi Piotr, to bardzo ważne!
Musisz wiedzieć choć w przybliżeniu co lejesz do baniaka razem z podmianami.

Ja tak dość specyficzne i w uproszczony oczywiście sposób tłumaczę potrzeby roślin:
Wyobraź sobie że potrzebujesz jedzenia aby egzystować(nie powinno być to trudne :)
)
Dostajesz schabowy(azot) ziemniaki (fosfor) i kapustą(potas) jeśli żona podaje Ci taki właśnie obiad zjadasz wszystko i czekasz na następny. Również czujesz się dobrze jesteś zdrowy.
Ale kiedy zdarzy się, że zabraknie ziemniaków robisz focha i nie jesz. Obiad się psuje A Ty mizerniejesz w oczach, tak samo będzie gdy zabraknie kapusty czy schabowego.
Nie tkniesz, obiadu jeśli czegoś brakuje takie masz zasady :)

U Ciebie zabrakło schabu więc rośliny czekają aż będzie, a że przyroda nie znosi pustki to jest coś co wypełnia lukę i nie grymasi. Glony....
Im tam nie trzeba schabowego :)

Żeby było śmieszniej to zawsze po obiedzie idziesz na trening(Easy Carbo czyli węgiel, mocne światło to też są pierwiastki makro tak jak w/w nawozy) pozwala on szybko przyrastac mięśniom, powoduje dobrą kondycję i wygląd. Problem tylko taki, że jeśli nie zjesz obiadu to nie masz energii na tak intensywne życie. Efekt jest taki że twój organizm zaczyna się zjadać sam. Ostre treningi wymagają energii, nie ma jej skąd wziąć trzeba zatem pożerac swoje tkanki. U roślin braki makro objawiają się na starych liściach, te nowe są chronione przez roślinę jak najdłużej. To dlatego, że makroelementy należą do pierwiastków mobilnych rośliny potrafią je sobie transportować.

Wracając do mojego infantylnego porównania ostry trening(wegiel, światło) nie jest dobrym pomysłem jeśli są jakieś braki w pozostałych częściach jadłospisu.

Masz bardzo niski azot, niski fosfor i nie wiadomo jaki potas, ale go nie podajesz więc również można założyć, że go nie ma ma lub jest bardzo mało.
Ja osobiście jestem zwolennikiem nawożenia solami. Dokładnie wiesz co podajesz i ile.
Przy tych parametrach i jakiejś stabilnej kranówie, w której jest wszystkiego w miarę po równo, możesz też skusić się na jakiś gotowy nawóz.
Pewnie jest to że musisz już zacząć coś dawać bo rośliny głodują ewidentnie.
Przepraszam za tak głupie porównania :)

Wysłane z galaktyki S4
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
bax
Użytkownik
Posty: 106
Rejestracja: 13 września 2016, 21:13
Płeć: On

Re: 112 emeryta

Post autor: bax »

Dzięki jak dojadę do domu zagłębie się w lekturę i będę pytał
Awatar użytkownika
Graff
Administrator
Posty: 1535
Rejestracja: 15 listopada 2012, 20:20
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa - Północ

Re: 112 emeryta

Post autor: Graff »

Witam
Przemek bardzo ładnie przedstawił metodę nawożenia solami.(ewidentny brak schabowego i kapusty-toż to nie drugie danie :) )
A metod nawożenia jest sporo.
Ja też jestem zwolennikiem tejże metody (stosuję ją do dziś dnia) - bo jest prosta i tania.
Mierzysz parametry - tzn robisz testy i widzisz jak na dłoni czego Ci brakuje lub czego masz za wiele.I potem dolewasz pierwiastki lub gdy masz za dużo , to tego nie dodajesz i po kłopocie.
Na początku może się to wydawać skomplikowane i zawiłe- ale uwierz mi - jest to banalnie proste i skuteczne.

Pozdrawiam
Piotr
Path of the Dark Side...
Awatar użytkownika
bax
Użytkownik
Posty: 106
Rejestracja: 13 września 2016, 21:13
Płeć: On

Re: 112 emeryta

Post autor: bax »

dobry wieczór - własnie dotarłem do domu, u nas pogoda okrutna cały dzień po prostu leje więc jazda nie należy do przyjemności. Tym bardziej , że ludziska mają poustawiane światła , ze niech to diabli. Oczy mi łzawią.

Biorę się za lekturę i dzięki za kolejne wsparcie. Przemku Twój wywód jest rewelacyjny - dzięki.
Jak będę miał wątpliwości rano coś wyskrobie.
pozdrawiam i do usłyszenia
Awatar użytkownika
bax
Użytkownik
Posty: 106
Rejestracja: 13 września 2016, 21:13
Płeć: On

Re: 112 emeryta

Post autor: bax »

testy kranówki
PO4 - 0
NH3 - 0
NO2 - 0
NO3 - 0
Fe - 0
ph 7,5
z wszelkich wyliczeń wynika , ze w zbiorniku mam 84l H2O - czy ktoś doświadczony mógłby pomóc policzyć mi ten obiad bo jakieś bzdury mi powychodziły , nawet nie będę ich wypisywał bo śmiechu będzie od morza aż po góry. Niestety muszę uciekać i dopiero wdepnę wieczorkiem i dalej będe starał się policzyć te ppm.
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: 112 emeryta

Post autor: Big daddy »

Jeśli nic się nie pochrzaniło to pozazdrościć ktanowitu, toż to prawie woda RO :)

Masz więc odpowiedź, u Ciebie po prostu wraz z podmianą nie dostarczasz żadnych makroelementów. To co jest to tylko tyle ile "wyprodukują" ryby.
Kup na allegro proszki, w jakimś markecie wodę i jazda :)



Wysłane z galaktyki S4
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
bax
Użytkownik
Posty: 106
Rejestracja: 13 września 2016, 21:13
Płeć: On

Re: 112 emeryta

Post autor: bax »

Hey - Przemku nie wiem , nie zrobiłem dwóch testów bo nie zdążyłem - zrobię wieczorem jak wrócę.
Testy wykonywałem za pomocą zestawu z niebieskiej walizki ZOOLEK - nie wiem na ile są one wiarygodne ja już nic nie wiem tak na prawdę i zaczynam się powoli topić razem z moim akwarium.
uciekam i pozdrawiam
Awatar użytkownika
bax
Użytkownik
Posty: 106
Rejestracja: 13 września 2016, 21:13
Płeć: On

Re: 112 emeryta

Post autor: bax »

Dobry wieczór - niestety po tej lekturze jestem zakręcony jak Twist. te roztwory, stężenia - po prostu porażka , może macie jakiś sprawdzony niedrogi gotowy produkt - to prosiłbym bo tak szybko tego nie ogarnę.
pozdrawiam i uciekam dalej
Awatar użytkownika
Graff
Administrator
Posty: 1535
Rejestracja: 15 listopada 2012, 20:20
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa - Północ

Re: 112 emeryta

Post autor: Graff »

Wysyłam Ci PW
Path of the Dark Side...
Awatar użytkownika
bax
Użytkownik
Posty: 106
Rejestracja: 13 września 2016, 21:13
Płeć: On

Re: 112 emeryta

Post autor: bax »

Graff pisze:Wysyłam Ci PW
nie ma PW :(
Awatar użytkownika
Graff
Administrator
Posty: 1535
Rejestracja: 15 listopada 2012, 20:20
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa - Północ

Re: 112 emeryta

Post autor: Graff »

Miałem zapchaną pocztę- teraz chyba poszło :)
Path of the Dark Side...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Galeria zbiorników słodkowodnych”