Pierwsze 60l

Moderatorzy: misiek1205, Graff, Opiekun_Forum

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Lukka
Użytkownik
Posty: 32
Rejestracja: 17 marca 2021, 11:31
Płeć: On

Pierwsze 60l

Post autor: Lukka »

Witam.
Chciałbym pokazać wam mój baniaczek.
Jest to moje pierwsze w życiu akwarium. Ma niecałe 3 miesiące i jak na razie radzi sobie nieźle.



Obrazek

Obsada:
5x innesa
6x neon czany
4x danio kolor
2x kirys piżmowy
2x kirys albino
2x zbrojnik
1x prętnik karłowaty (odziedziczony, nie wiem czy załatwić mu towarzystwo, czy poszukać nowego domu)
1x krewetka gabońska
5x neocaridina blue velvet
Około 10 szt narybku molinezji (chwilowo, czekają na nowy dom)
10 szt swiderek
Kilkanaście zatoczków (się wzięły z jakiegoś chwasta chyba)

Sprzęt:
-filtr Tetra EX400PLUS + prefiltr HW-602B
-grzałka jeneca 50W
-delikatne napowietrzanie
-oświetlenie robiona tuba Led 6500K, moc ok. 9W (Ledy SMD 2835 na ręcznie trawionej PCB w szklanej rurze)

Parametry wody na dzień dzisiejszy:
NO3 22mg/l
NO2 0,1 mg/l
GH 8
KH 9
pH 7,8
CL2 0mg/l
CO2 4mg/l
Temp 23,5 - 25,5C

Co sądzicie? Co z**bałem jako świerzak?
Awatar użytkownika
sibelius
Użytkownik
Posty: 698
Rejestracja: 19 marca 2013, 18:30
Płeć: On
Lokalizacja: Wieś pod Łazami

Re: Pierwsze 60l

Post autor: sibelius »

Hej.

Odpowiem na ostatnie pytanie: Dużo! Ale każdy z nas zaczynał i błędy popełniał.
Zacznę od sprzętu.
Akwarium 60 l na początek to dobry wybór do nauki. Wielki plus za filtr zewnętrzny, zwłaszcza przy taaaakiej obsadzie, ale to za moment. Brawo za samodzielnie wykonane oświetlenie, ale czy się sprawdzi, to wyjdzie w praniu, bo dioda diodzie nierówna i nie moc się tu liczy, a ilość lumenów. Zawsze możesz dorobić drugą taką lampę, jeśli będzie trzeba. Grzałka wystarczy, napowietrzanie na razie bym zostawił, choć bez niego byłoby ciszej.

Wystrój.

Niby się o gustach nie dyskutuje, ale korzeń ładny, a wciśnięty w bok. Wyeksponowałbym go na środku, a to kokosowe coś dał z boku. Kamienie dziwne, jak nie wiesz, co to, wyciągnij, bo mogą zacząć wydzielać coś do wody.

Woda.

Tu napiszę tylko, że no3 wysokie, bo nie ma go co pochłaniać, robiłbym podmiany dwa razy w tygodniu, póki roślin nie będzie więcej. Czemu masz takie wahania temperatury? Grzałka ma termostat przecież.

Rośliny.

Tu bida z nędzą. Widzę rogatka, to dobrze, moczarkę, to wyjdzie w praniu, bo różnie z nią bywa. Sagitarię powinieneś posadzić bliżej przedniej szyby, bo nie rośnie wysoka i za jakiś czas zniknie. To wielkie po lewej, jeżeli to acorus, to ma za ciepło i bardziej do paludarium się nadaje, może nie przeżyć.
Ogólnie mało roślin, pusto, dosadziłbym dużo więcej.

I klu programu: ryby.

Łojzicku, coś ty tu nawsadzał! Po pytaniu o danio spodziewałem się co najmniej stulitrowego, zarośniętego zbiornika ze stadkiem danio powyżej dziesięciu. A tak;
Danio - za mało na ławicę, bo to ryba ławicowa i za krótki zbiornik. To bardzo ruchliwa ryba i potrzebuje miejsca do pływania.
Neon inessa - za mało, akwarium odpowiednie.
Neon czarny - to samo.
W 60l postawiłbym na ławicę z jednego gatunku ryb, bo to po prostu wygląda lepiej. Od biedy i te danio by być mogły, ale same.
10 sztuk jednego by wystarczyło.
Kirys spiżowy, nie piżmowy - za mało, bo to ryba stadna i powinno być minimum 5-6 sztuk i akwarium dla niego za małe, bo rośnie duży. Lepszym wyborem byłyby: habrosus, hastatus, pigmej albo nawet panda, bo są mniejsze.
Kirys albino - to samo. Jeden gatunek kiryska by wystarczył.
Zbrojnik - za małe akwarium. Może się okazać, że bardzo za małe, jeśli kupiłeś plecostomusy. Ale i tak do zwykłych niebieskich o połowę za małe, bo to straszne sroce są. Jeżeli kupiłeś je "na glony", to lepszym wyborem byłyby otoski - małe i faktycznie glony jedzące.
Prętnik - ok, sam jeden może być.
Krewetka gabońska - jak ci urośnie, to zajmie ćwierć zbiornika!
Krewetki blue - jak najbardziej, choć potomstwa się tu nie dochowasz, ale to już zauważyłeś. Gdyby było dużo więcej roślin i mchy, to może.
Świderki ok, zatoczków nie demonizuj, przydadzą się.

Podsumowując:
Dosadź roślin - mogą być z przycinki. Gdybyś napisał, skąd jesteś, to i na forum by się sporo znalazło, sam mam zawsze zapas na parapecie. Dużo więcej, jak najszybciej, będzie ładniej. Zredukuj obsadę bo jest nieprzemyślana i pomieszana, do jednej ławicy jednego gatunku, prętnika, krewetek i nawet tyle by wystarczyło.
Na razie tyle , ładniejsze zdjęcia poproszę, bo mało na tym jednym widać.
I tło by się przydało zrobić, choćby z czarnej folii.
Awatar użytkownika
Lukka
Użytkownik
Posty: 32
Rejestracja: 17 marca 2021, 11:31
Płeć: On

Re: Pierwsze 60l

Post autor: Lukka »

No to odpowiem po kolei.

Wystrój.
Korzeń według planu z boku, bo tak mi się podoba.
Kokosowe "coś" to chałupa gabona i pójdzie gdzieś w bok przy dosadzaniu roślin (może jakaś kontynuacja korzenia pójdzie na środek, jak coś spreparuje i dopasuje), kokos zostaje bo się podoba żonie i gabonowi.
Kamienie nie są dziwne. To bursztyn własnoręcznie wyciągnięty z ziemi. Czarne to lignit (mech a nim był, ale się kirysom nie podobał i przsadzily go do filtra) Co do bursztynu, to się zastanawiałem, bo zdania są podzielone, ale miesiąc testów pokazał, że nie zmienia parametrów wody. Jak dla mnie pasują.
Na plecach jest czarne tło (może zdjęcie słabe)
Lampa. Jak coś, to trochę PCB się zamówi, wytrawi odpowiednio, diody zamówione, bo miałem braki, stacja lutownicza jest, także mogę światła do woli dokładać.

Woda.
NO3 wiem, że trochę za wysokie, ale myślę, że po dosadzeniu roślin się wyrówna.
Temperatura: wahania spowodowane trybem dzień noc. W nocy grzałka wcześniej jest wyłączana drugim termostatem. (podobno tak naturalniej)

Rośliny.
Moczarka sobie jak na razie średnio radzi (wszystko stoi, tylko jeden pęd rośnie jak szalony)
Nie mam sagitarii tylko Echinodorus magdalenensis jeśli to jakaś różnica. Racja, może iść trochę do przodu.
To z lewej nie wiem co to (dostałem z rybami), jak da sobie radę, to ok, jak padnie, to się coś innego posadzi.
Jakie jeszcze rośliny polecasz?

Ryby.
Mix jest dletego, że był to pakiet odziedziczony. (nie chcesz wiedzieć co jeszcze tam było)
Danio. Piszą, że dla małej ławicy 54l jest ok, a że to nie jest jeszcze ławica to wiem. (młode rosną w tarliskowym, także ławica będzie)
Neony. Może mało, ale czarne z innesami razem pływają, także jest im raźniej (nie chcę przerybić)
Kirysy jak na razie zostają.
Glonojady odziedziczone, także nie wiem co to jest dokładnie. Myślę wymienić na L010a.
Gabon niech rośnie (najwyżej dostanie większy kokos :))
Blue velvet już mają osobny zbiornik (czekają na dojrzewanie) do tego będą przeznaczone słabiej wybarwione jako ekipa sprzątająca.
Świderki kupione z zamysłem, zatoczki jak na razie niech będą (jak zaczną szaleć, to się ich Heleną poszczuje)


Jakie jeszcze sugestie macie oprócz tego na co nie ospowiedzialem?
Awatar użytkownika
Lukka
Użytkownik
Posty: 32
Rejestracja: 17 marca 2021, 11:31
Płeć: On

Re: Pierwsze 60l

Post autor: Lukka »

Przy okazji podmiany wody lekka zmiana aranżacji.
Korzeń spreparowany, mókł na zaś, ale stwierdziłem, że może spasuje.
Światło podkręcone.
Chata gabona poszła na bok (zobaczymy co lokator na to)
Magdalenki trochę do przodu wedle sugestii, moczarka podzielona w celu zagęszczenia.
Zastanawiam się jakie rośliny rzucić na trzeci plan. Jakieś pomysły?

Obrazek

Muszę chyba za jakąś lustrzanką się rozejrzeć, bo telefonem mi nie idzie robienie zdjęć.
Awatar użytkownika
sibelius
Użytkownik
Posty: 698
Rejestracja: 19 marca 2013, 18:30
Płeć: On
Lokalizacja: Wieś pod Łazami

Re: Pierwsze 60l

Post autor: sibelius »

Trochę lepiej, ale dalej goło. Z prostych, wypróbowanych roślin na trzeci plan mogę polecić nurzańca, rotalę, najasa albo pogostemona octopusa. Na korzenie mchy, pelię, mikrozoria, bolbitis.
Dałeś więcej światła, roślin nie, szykuj się na glony.
Awatar użytkownika
Lukka
Użytkownik
Posty: 32
Rejestracja: 17 marca 2021, 11:31
Płeć: On

Re: Pierwsze 60l

Post autor: Lukka »

Światło zrobiłem regulowane. Zmienię rezystor, albo dołożę potencjometr (był, ale zakłócał tryb zmierzch/świt, nie wiem czemu, dlatego zmieniłem)
Glony. Hmmmm. Zatoczki i krewety nie podołają?
Rośliny dołożę w najbliższym czasie. To był po prostu szybki spontan przy podmianie. Stwierdziłem, że jak już spuściłem ponad 30% wody (ze względu na azoty), to łatwiej mi będzie tam coś poprzekładać, a że korzeń był w wiadrze, to wylądował w baniaku.
Dzięki za podrzucenie pomysłów na rośliny.
Jak coś dołożę, to zrobię aktualizację zdjęć.
Awatar użytkownika
Lukka
Użytkownik
Posty: 32
Rejestracja: 17 marca 2021, 11:31
Płeć: On

Re: Pierwsze 60l

Post autor: Lukka »

Update.


Obrazek

Dorzucone trochę roślin, najwięcej nurzańca. Moczarka coraz bardziej się rozrasta i gęstnieje.
Dalej za mało zieleni? Jeśli tak, to co jeszcze? Planuję mini pelie na centralny korzeń, ale to dopiero przy następnej większej podmianie.
I moje pytanie. Czy powinienem dawkować jakieś nawozy? Bo znajomy od którego dostałem zieleń powiedział, że bez tego ani rusz. Jeżeli tak, to jakie? Chodzi mi o nieinwazyjne, żeby nie zaszkodzić obsadzie.
Awatar użytkownika
sibelius
Użytkownik
Posty: 698
Rejestracja: 19 marca 2013, 18:30
Płeć: On
Lokalizacja: Wieś pod Łazami

Re: Pierwsze 60l

Post autor: sibelius »

Lewa strona pusta, w róg tam by się ładna kępa czegoś wysokiego przydała i byłoby ładnie, choć dalej będę marudził, że przy tak licznej obsadzie to byłoby mało. Miałbyś więcej roślin, miałbyś zero problemów z nadmiarem związków azotowych.

Nie pisałeś, czy masz tu ziemię. Jeżeli tak, to lepiej nie lać nic, może potas, ale też ostrożnie. Masz dużo ryb - masz azot dla roślin. Karmisz suchym pokarmem - masz fosforany. No i jeszcze to, co w świeżej wodzie jest. Bezpieczny sposób to kulki gliniano-torfowe pod korzenie roślin albo pałeczki nawozowe - akwarystyczne albo do roślin zielonych ( bez dodatków grzybobójczych, te po podzieleniu na cztery).
Awatar użytkownika
Lukka
Użytkownik
Posty: 32
Rejestracja: 17 marca 2021, 11:31
Płeć: On

Re: Pierwsze 60l

Post autor: Lukka »

Mam ziemię pod żwirem. Czyli wystarczy? Dobrze, bo nie chcę lać żadnej chemii.
Na lewo myślę, że się nurzaniec rozrośnie, także powinno być ok. Chyba, że coś mi jeszcze doradzisz.
Awatar użytkownika
sibelius
Użytkownik
Posty: 698
Rejestracja: 19 marca 2013, 18:30
Płeć: On
Lokalizacja: Wieś pod Łazami

Re: Pierwsze 60l

Post autor: sibelius »

Ziemia jest, to i masz nawóz pod żwirem. Nic bym na razie nie kombinował, bo ryb tu masz dużo. A doradzę to, co poprzednio: Więcej roślin!. Obejrzyj sobie moje akwaria. Duże jest teraz na ziemi i jak dawałem potas, to szyby robiły się zielone i nic tam nie leję, tylko raz na pół roku kryni i rotalom daję pałeczki pod korzenie. Akwarium z kolcobrzuchami na samym piasku od początku istnienia nawozu w jakiejkolwiek postaci nie uświadczyło, a nurzaniec, jak tam rósł, miał metrowej długości liście. A u drobniczek od początku istnienia to chyba dwa razy pałeczki dałem i to dopiero po posadzeniu kryptokoryn.
Awatar użytkownika
Lukka
Użytkownik
Posty: 32
Rejestracja: 17 marca 2021, 11:31
Płeć: On

Re: Pierwsze 60l

Post autor: Lukka »

Spoko. Ładne masz baniaki. Roślin rzeczywiście dużo.
To zrobię tak jak radzisz. Nie będę dawał żadnych nawozów, zawsze chciałem tego uniknąć, dlatego dałem podłoże na ziemi.
Roślin dołożę po świętach, bo wyjeżdżam i po prostu nie mam jak.
Zrobię update jak będzie więcej zieleni.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Galeria zbiorników słodkowodnych”