250l narożne

Moderatorzy: misiek1205, Graff, Opiekun_Forum

Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: 250l narożne

Post autor: Big daddy »

Kiedyś już pisałem:
"Nie wiem jaki wyliczyłeś sobie to 0,7W/l chyba jakieś nowa matematyka 
Licząc Led 0.5W w stosunku do T5 to masz tam max 60W. Nie ma co liczyć na jakieś efekty inne niż stagnacja większości roślin. Krypto, anubias, jakiś rogatek może będzie tu wegetował. Reszta padnie przy takim świetle. Przerabiałem to."

No świeci, wiem ale to nie jest oświetlenie dobre dla zdrowego wzrostu roślin. Takie moje zdanie.
Ja na takim oświetleniu miałem czarne wody i bardzo mi się podobało.
Dla roślin do dobrego wzrostu, kolorów i zdrowia potrzeba mocy i pasma(różnorodnego). Nie masz tutaj ani jednego ani drugiego. Nie żeby to było coś złego, rośliny rosną i choć widać po nich brak światła są zdrowe.
Plus jest taki, że nie zarasta za szybko :)
Jest jeszcze jeden problem, przy takim oświetleniu jeśli roślin będzie więcej, te u góry zabiorą światło tym na dole i te będą gniły.


Wysłane z galaktyki S6
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: 250l narożne

Post autor: Big daddy »

Ty swoje więc ok, niech tak będzie. Skoro wierzysz w to co napisane na pudełku to jest to lekko mówiąc naiwne.
Takie światło nadaje się do oświetlania piwnicy/garażu ewentualnie podwórka, ale nie przy tak małej mocy.

Jeśli jednak ktoś by miał czytać i czerpać z tego wiedzę, niech wie, że dioda power Led z 1W daje tyle światła co t5 z niecałych dwóch watów. Światła czyli lumenów, nie mówimy tutaj o długości fali potrzebnej do absorbcji chlorofilu. Rośliny potrzebują barwy od około 4000 K do 10000K ile mają takie naświetlacze? Ja nie wiem, znów musisz się zwrócić do przyjaciela chinczyka on prawdę Ci napisze :) (czyli 6500K tak na oko)
Reasumując, na akwarium roślinne(typowo) 240l potrzebujemy minimum(absolutne) 160-180W t5. Powerledów około 120W.
Naświetlacze do powerledow mają się jak osioł do araba z Janowa Podlaskiego(choć ostatnio trochę spadła renoma, wiadomo dobra zmiana) więc może inne porównanie jak w samochodzie świeczki zamiast świateł mijania tak obrazowo to tłumacząc, więc każdy niech sam sobie odpowie.
Graf ma w swojej 112tce lampę na diodach cree 78W, całością nie świeci bo za dużo(ta lampa to górną polka), ale ma pełną regulację pasma i tego co widziałem rośliny mu wyłażą z akwa.
Oczywiście można sobie świecić naświetlaczami, paskami czy lampą do szafy z biedronki, ale trzeba mieć świadomość co i jak. Każdy który cokolwiek wie na ten temat widząc zdjęcia twoich roślin powie Ci że na pierwszy rzut oka brakuje im światła, to widać, uwierz :)
I nie pisze tego żeby krytykować, naprawdę, ale trzeba mieć świadomość pewnych rzeczy.
A co kto sobie już wybierze, no co go stać, na co ma ochotę itp to już nie jest moja sprawa, to każdy sobie sam decyduje i ja jak najbardziej to szanuje.
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
sibelius
Użytkownik
Posty: 698
Rejestracja: 19 marca 2013, 18:30
Płeć: On
Lokalizacja: Wieś pod Łazami

Re: 250l narożne

Post autor: sibelius »

Ja się do światła nie przyczepię, ale do aranżacji.
Też swego czasu myślałem nad chińskimi naświetlaczami 10W z targu po 20 zł, a skończyłem na chińskich żarówkach kompaktowych 5W po 4zł :) - ale w małych akwariach i roślinach mało wymagających. Powiem tyle, że zależy, jakie rośliny. Siostrze, jak padła świetlówka, świeciły same białe moduły led 5050 w liczbie małej, bo część się przepaliła, przez gdzieś 3 miesiące i straty były tylko w trawniku i szerokości liści kryptokoryn i kryni. Wszystko rosło bardzo powoli, ale rosło. Da się, ale efekt taki sobie, żeby nie powiedzieć, że żaden.
A wracając do aranżu:
Ładna lewa strona, a prawa nie. Jak już Ci podrosło, to proponuję gatunkami i wielkością zebrać w kupki i zagęścić jedną stronę, albo zrobić stopniowo - lewa - niskie, środek - korzeń i średnie, prawa - wysokie. Albo jak tam wolisz, byle nie tak chaotycznie. Akwarium nabierze więcej charakteru. Wiem, że trudno, ze względu na kształt zbiornika, ale warto.

P.S.
Prawo-lewo mi się pomerdało ale i tak lewa, mimo braków z krańca, ładniejsza.
Ostatnio zmieniony 07 stycznia 2018, 19:26 przez sibelius, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Graff
Administrator
Posty: 1535
Rejestracja: 15 listopada 2012, 20:20
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa - Północ

Re: 250l narożne

Post autor: Graff »

Ja tylko w sprostowaniu....
W swoim 128 litrów mam lampę na Power Ledach o mocy 72W.
Świecę tak powiedzmy na 70% a jest faktycznie jak napisał Big - rośliny wychodzą ze zbiornika, trawnik szleje , rośliny czerwone są czerwone, glonów nie ma i problemów też.
Co to Twojego zbiornika - to zgadzam się z Pawłem.Prawa strona do poprawy i zobacz też ,że najprawdopodobniej przez rośliny pływające blokowane jest światło i rośliny będą się "krzywiły" do środka akwarium.
Najważniejsze , że idzie ku dobremu.
Path of the Dark Side...
Awatar użytkownika
florida_blue
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 1280
Rejestracja: 03 grudnia 2012, 08:51
Płeć: Ona

Re: 250l narożne

Post autor: florida_blue »

Już miałam powiedzieć że ładnie bujneło to zielsko, a ty je po prostu skoncentrowałeś . To ile teraz jest litrów? 102 ?

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
sibelius
Użytkownik
Posty: 698
Rejestracja: 19 marca 2013, 18:30
Płeć: On
Lokalizacja: Wieś pod Łazami

Re: 250l narożne

Post autor: sibelius »

I teraz to jest fajne!
Pilnuj nurzańców, bo będą pełzać przed przednią szybą.
Awatar użytkownika
glonojad
Użytkownik
Posty: 504
Rejestracja: 12 stycznia 2015, 13:32
Płeć: Ona

Re: 250l narożne

Post autor: glonojad »

Uroczy zbiorniczek.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Galeria zbiorników słodkowodnych”