Karmienie ryb mięsem zwierząt stałocieplnych

Awatar użytkownika
Daiw
Użytkownik
Posty: 241
Rejestracja: 18 listopada 2012, 08:54
Płeć: On
Lokalizacja: Nierada

Karmienie ryb mięsem zwierząt stałocieplnych

Post autor: Daiw »

Witam :) ,
Chciałbym rozwinąć temat który poruszyłem w jednym z tematów w dziale galeria.Oczywiście chodzi mi o karmienie ryb mięsem zwierząt stałocieplnych.Najczęściej tego typu pokarm podawany jest paletkom jednak nie są to jedyne ryby którym hodowcy podają taki pokarm często inne duże lub średnie pielęgnice są karmione sercem wołowym, indyczym czy innymi podobnymi pokarmami.
Warto zwrócić uwagę na to co dany gatunek ryb je w środowisku. Częstym argumentem jest to że ryby hodowane są w akwariach od kilku lub kilkunastu lat i z naturą nie mają nic wspólnego. Jednak to nie prawda ryba przystosowywała się do środowiska w którym żyje przez dużo dłuższy czas niż hodowla akwariowa więc nie jest w stanie zmienić swoich preferencji żywieniowych na przestrzeni kilku lat. Narządy wewnętrzne ryby są przystosowane do trawienia określonych pokarmów którymi żywi się w środowisku naturalnym.

W 2006 roku Heiko Bleher w swoim opracowaniu „Bleher’s discus” (str. 510-595) opublikował szczegółowe informacje na temat diety dyskowców zebrane w trakcie wielu wypraw w dorzecze Amazonki. Według danych Blehera podczas wysokiego stanu wody zawartość jelit u S. haraldi stanowiły: 12% glony, 44% materiał roślinny (kwiaty, owoce, nasiona, liście), 6% detrytus, 16% bezkręgowce wodne i 22% stawonogi lądowe i nadrzewne. W porze suchej, przy niskim stanie wody w jelitach stwierdził: 25% glonów, 39% detrytusu, 9% materiałów roślinnych, 22% bezkręgowców wodnych i 5% stawonogów lądowych i nadrzewnych.

W 2008 roku ukazało się opracowanie Cramptona „Ecology and life history of an Amazon floodplain cichlid: the discus fish Symphysodon. Crampton stwierdził, że Symphysodon haraldi żywi się głównie mieszaniną glonów peryfitycznych, detrytusu i zielonych fragmentów roślin (FOD)

Pora deszczowa – 89% badanych ryb miało żołądki całkowicie wypełnione pokarmem lub nie mniej niż w 50%. W jelitach stwierdzono:
Peryfiton i FOD (detrytus i rozkładające się fragmenty roślin zielonych) – 77%
Dekapoda (dziesięcionogi) – 5%
Larwy Chironimidae (ochotkowate) – 10%
Kora i kawałki drewna COD, larwy owadów, skorupiaki – 8%

Pora sucha – 68% badanych ryb miało żołądki wypełnione w 30%, a 32% zupełnie puste, bez treści pokarmowej. W jelitach stwierdzono:
Peryfiton i FOD (detrytus i rozkładające się fragmenty roślin zielonych) – 55%
Kawałki drewna i kora COD – 10%
Dekapoda (dziesięcionogi) – 4%
Larwy Chironimidae (ochotkowate) – 10%
Larwy owadów, skorupiaki – 21%


Tematyka ta została również poruszona w książce Ada Koningsa "Pielęgnice- moja pasja"

Ryby są zwierzętami zimnokrwistymi (pojkilotermicznymi). Używają one tłuszczu zarówno jako źródła, jak i rezerwy energii. Miejsca odkładania tłuszczu rozmieszczone są w wielu częściach ich ciała. Ponieważ ryby są zimnokrwiste, co oznacza, że temperatura ich ciała waha się w zależności od ciepłoty środowiska, ich specjalizacja doprowadziła do tego, że maja one kwasy tłuszczowe o niskiej temperaturze topnienia. Zjawisko takie zapobiega tężeniu tłuszczów w niskich temperaturach. Zwierzęta ciepłokrwiste (w tym także czowiek) magazynują kwasy tłuszczowe o wysokiej temperaturze topnienia. Ponieważ ryby nie potrafią zasymilować tłuszczu ze zwierząt ciepłokrwistych tak dobrze, jak robią to z tłuszczami pochodzącymi od zwierząt zimnokrwistych, gromadzony on jest w ich wątrobie. Na podstawie badań przeprowadzonych na łasosiach udowodniono, że w porównianiu z osobnikami karmionymi rybami te, którym podawano produkty pochodzące od ssaków (zwierząt ciepłokrwistych), wykazują ogromne nasilenie degeneracji wątroby. Serce wołowe i jakiekolwiek inne rodzaje mięsa pochodzące od zwierząt ciepłokrwistych są więc wyjątkowo szkodliwe dla ryb. Ryby przystosowane są do pokarmu oferowanego im przez środowisko naturalne. Z wyjątkiem, być może, piranii z Ameryki Południowej, rzadko trafia się im do jedzenia zmielone serce wołowe; nie podawajcie więc swoim rybom tego całkowicie nienaturalnego "pokarmu". Niestety, tłuszcze pochodzące od zwierząt ciepłokrwistych często są obecne także w wielu rodzajach pokarmów suchych. Używane są one bowiem nierzadko jako wypełniacz lub substancja wiążąca. Jeśli pragniemy wyświadczyć naszym pielęgnicom przysługę, nie podawajmy im pokarmu, do którego dodane zostały tłuszcze pochodzące od zwierząt ciepłokrwistych. Dobrej jakości pokarm suchy jest zrobiony z ryb lub bezkregowców wodnych, a jako wypełnienie i substancję wiążącą zastosowano w nim olej roślinny. Większość pokarmków suchych ma skład wypisany na opakowaniu. Szukajmy odpowiedniej karmy!


Przewód pokarmowy przedstawicieli rodzaju Symphysodon charakteryzuje słabo wyróżnicowany żołądek i wydłużone jelito, o długości 300 mm i szerokości 3 mm (dla osobników o długości SL równej 180 mm). Taki typ jelit jest typowy dla przedstawicieli pielęgnic roślinożernych, detrytusożernych lub wszystkożernych.

Mimo wszystko hodowcy podają swoim rybom mixy z serca. Ryba na takim pokarmie rośnie szybko i się dobrze wybarwia. Jednak takie podejście nie powinny być praktykowane przez hobbystów dla hodowcy najważniejsze jest aby ryba urosła jak najszybciej ponieważ szybko ją sprzeda. Warto dodać że mięso zwierząt stałocieplnych wymaga do strawienia odpowiednich enzymów i temperatury ciała powyżej 30*C. Niewłaściwy pokarm nie jest w całość trawiony i odkłada się w postaci tłuszczu na narządach wewnętrznych ryby.
Więc może warto zmienić podejście i nie traktować niektórych ryb inaczej niż inne mimo że nimi nie są.

I na koniec jeszcze przykładowy mix dla paletek: https://www.facebook.com/media/set/?set ... 129&type=3" onclick="window.open(this.href);return false;
Jak widać nie musi w nim być koniecznie serce ;) .

Jeśli ktoś się nie zgadza to zapraszam do dyskusji.
Pozdrawiam Dawid

Źródła:
Ad Konings "Pielęgnice- moja pasja"
http://krytykaakwarystyczna.wordpress.c ... w-naturze/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.channa.gsa.org.pl/viewtopic.php?f=6&t=669" onclick="window.open(this.href);return false;
200l- Ameryka Południowa
- Pterophyllum scalare
- Apistogramma cacatuoides
- Thayeria boehlkei
- Ancistrus sp.
53l
- Poecilia reticulata

Dawid 723532719
Awatar użytkownika
alkorta
Założyciel
Posty: 1000
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:47
Płeć: On

Re: Karmienie ryb mięsem zwierząt stałocieplnych

Post autor: alkorta »

Na początku dziękuję za ciekawy temat. Link do miksu, który podałeś niby jest w porządku, ale ... no właśnie z krewetkami i rybami dodawanymi do miksu jest pewien problem, a mianowicie mogą zawierać wiele pasożytów, które mogą zaszkodzić naszym pupilom. Natomiast serce wołowe jest mieszane z wieloma składnikami i jest ich na tyle dużo, że wspomagają one trawienie tego składnika. Temperatura w której trzymane są młode też nie jest niska więc tak jak napisałeś wspomaga ona trawienie, a raczej przyspiesza metabolizm.
Ponadto karmi się palety również innymi pokarmami, a nie tylko mięsem.
Jeżeli chodzi o pokarmy naturalne, to niestety jest problem z ich pozyskaniem, a raczej z pozyskaniem pokarmu odpowiednio czystego bez patogenów i pasożytów.
Temat na pewno dyskusyjny, zgadzam się że przy karmieniu mixem palety szybciej rosną, ale nie są karmione tylko nim.:)
Na­tura dała nam dwo­je oczu, dwo­je uszu, ale tyl­ko je­den język po to, abyśmy więcej pat­rzy­li i słucha­li, niż mówili.


300 l
- Symphysodon Discus
- Corydoras Metae
- Corydoras Panda
- Ancistrus dolichopterus
Awatar użytkownika
skorpionka123
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 371
Rejestracja: 30 czerwca 2013, 18:27
Płeć: Ona
Lokalizacja: Cz-wa Raków-Zachód

Re: Karmienie ryb mięsem zwierząt stałocieplnych

Post autor: skorpionka123 »

Jak odżywiają się paletki w naturze?



Badania odłowionych egzemplarzy nie dały na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ w żołądkach schwytanych sztuk nie było w zasadzie żadnych resztek pokarmowych, na podstawie, których można by wnioskować o rodzaju pokarmu. Stwierdzone to zostało podczas preparowania paletek w Instytucie badawczym Amazonki w mieścieManaus przez tamtejszych uczonych. Zadaniem naukowców wynika t z faktu, iż ryby w czasie prowadzenia odłowów podlegają silnym stresom powodującym opróżnienie przewodu pokarmowego. Pewne wskazówki dostarczyły natomiast, w przeciwieństwie do ryb żyjących w rzece Amazonce, badania egzemplarzy złowionych w rzece RioGrandę. Ustalono w tym przypadku, że w jelitach tych ryb znajdują się głównie wodne substancje pochodzenia organicznego lub nieorganicznego. Na podstawie fauny wód rzecznych Amazonki można przyjąć, że paletki tam żyjące odżywiają się wegetującymi tam gatunkami słodkowodnych garnęli. Stwierdzono też, że żerują one w tamtejszych mrocznych środowiskach wodnych w ciągu całego dnia, to jest przez okres 12 godzin. W podsumowaniu powyższego można stwierdzić, co następuje: Paletki nie gardzą smakującym im pożywieniem wegetariańskim, lecz w każdym razie przyjmują także różnego rodzaju pożywienie mięsne. Niezależnie od tego, że w niektórych przypadkach odbiega ono od karmy w jej głównych składnikach sporządzonej przez hodowców. Na przykład w jednej z publikacji pewien hodowca (1993r.) podaje, co spotkało się z dużym zainteresowaniem, że do sporządzanych mieszanek dodaje on świeżą paprykę wraz z głęboko mrożoną słodkowodną garnęła. Obecnie producenci tak zwanej profesjonalnej karmy rybnej przeznaczonej dla paletek oferują tego rodzaju asortymenty.


Wytyczne sztucznego odżywiania (sporządzanie karmy)



Należy wyjść z założenia, że hodowcy zawodowi są w stanie poświęcić więcej czasu na czynności karmienia a niżeli hodowcy zajmujący się tymi sprawami w czasie wolnym od pracy. Wszyscy ci, którzy w ciągu dnia wykonują swoją normalną pracę, karmią trzymane rybki najczęściej tylko raz - w najlepszym razie dwa razy dziennie.

Jednakowoż równomierny podział dnia z przeznaczeniem na karmienie okazał się bardzo korzystny zarówno dla paletek jak i innych przygotowywanych do rozmnażania ryb. Przy czym należy zadbać, aby żaden podawany w ciągu tego samego dnia posiłek nie był podobny do pozostałych. Tym sposobem dokonuje się pobudzenia zarówno brodawek smakowych jak i apetytu na następne karmienie. W związku z tym zaleca się hodowcom sporządzanie takiego planu dziennego menu, według którego najlżejszy posiłek jest podawany rano, a najbardziej treściwy w obiad. Natomiast wieczorem o średniej wartości odżywczej.

Dla ryb wywodzących się z hodowli, gdzie przyzwyczajone zostały do karmienia płatkami dobrej, takie pożywienie „na śniadanie" może wystarczyć. Natomiast okazy odłowione ze stanu wolno żyjących mogą przyjęcia pokarmu, do którego nie są przyzwyczajone, odmówić.

Jest, zatem wskazane, aby przy nabywaniu paletek, które przewiduje się celów hodowlanych, dowiedzieć się o tym, jakie mają przyzwyczajenia odżywcze. Ze znanych asortymentów suchych preparatów żywieniowych, jaknp. granulat dla paletek lub innych tego typu będzie można na stałe korzystać po nieraz długookresowym przyzwyczajeniu się ryb do ich przyjmowania. Obecnie prawie każdy z większych producentów karmy dla ryb oferuje pokarmy dla paletek płatkowane. Do tego dochodzą mieszanki głęboko mrożone różnych rodzajów pod różnymi nazwami handlowymi.

Ten, kto się zalicza do tradycyjnych hodowców będzie preparował karmę dla swych rybek według stałej receptury i w dużych ilościach, z których większa część będzie po sprasowaniu na placki zamrażał. Ale i jego obowiązuje zasada różnorodności pokarmowej. Tak jak w przypadku wszystkich ryb, nieprawidłowe żywienie paletek prowadzi do różnorodnych choróbnp. do zapalenia jelit, otłuszczenia wątroby itd. stany chorobowe wpływają hamująco na rozrodczość oraz osłabiają system immunologiczny, przez co z kolei może dochodzić do rozprzestrzeniania się dalszych stanów chorobowych, wywołanych czynnikami chorobotwórczymi. W większości ryby stosują w odżywianiu się pobieranie tak zwanych substancji balastowych, które dla funkcjonowania ich systemów pokarmowych posiadają duże znaczenie. Są to w głównej mierze cząstki roślinne, lecz w ogóle trudno uwierzyć jak niezwykle różnymi rodzajami pożywienia ryby się odżywiają. Dlaczego więc paletki miałyby postępować inaczej?

Jeżeli chce się samemu sporządzać pokarm dla swych paletek taki, który odpowiadałby ich potrzebom i wymaganiom, to przede wszystkim należy zaznajomić się z różnego rodzaju składnikami ich pożywienia i równocześnie z wartością odżywczą tych poszczególnych składników. Z trzech najważniejszych należy na pierwszym miejscu wymienić proteiny to jest substancje białkowe. W następnej kolejnościidąlipoidy czyli tłuszczowce oraz węglowodany. Również roślinne cząstki włókniste tak jak w przypadku innych gatunków ryb są dla lepszego funkcjonowania układów trawiennych przyjmowane jako tzw. „substancje balastowe". Należy też zapominać, choć zapotrzebowanie ryb jest stosunkowo małe, o związkach mineralnych i witaminach. Związki mineralne zawierają wapń, chlor, jod, kobalt, fosfor, siarkę, stront i inne pobierane są łącznie z pożywienia oraz bezpośrednio z wody. Przechodzą one z jelita do krwi w stanie rozpuszczonym i służą do budowy kości i zębów. Związki mineralne poza tym utrzymują prawidłowe ciśnienie osmotyczne w komórkach ciała, pełnią ważną rolę w regulacji układu nerwowego oraz bilansu wodnego wewnątrz organizmu, jak też w zachowaniu równowagi kwasowo - zasadowej w organizmie przemianie materii. Bilans mineralny regulowany jest przez hormony. Wydalanie związków mineralnych odbywa się w tym samym składzie chemicznym, w jakim zostały pobrane. Jeżeli w dłuższym okresie dochodzi do niedoboru związków mineralnych w organizmie, to dotknięte tym osobniki są narażone na ciężkie niedomagania zdrowotne.


Sporządzenie masy pokarmowej



Jest dużym ułatwieniem przy sporządzaniu masy pokarmowej z końcowym zamrożeniem posiadanie odpowiedniego miksera. Potrzebna jest również znajomość właściwego postępowania tak, aby nie wystąpiło działanie ujemne wprowadzonych niektórych dodatków w wyniku głębokiego mrożenia całości masy. W końcu chodzi o to, aby sporządzona samemu karma była nie tylko smakowita, lecz również pożywna. Także w tym przypadku należy zadbać o zmienność podawanego rybom pokarmu i w związku z tym przygotowywać porcje w kilku odmiennych składach i smakach. Znane jest użycie serc wołowych. Ponieważ jednak układ trawienny ryb nie radzi sobie z tłuszczem zwierząt ciepłokrwistych ( nasycone kwasy tłuszczowe) przy temperaturach wynoszących od 25 do 27 stopni, należy usunąć wszelkie tego rodzaju otłuszczenia w tym ścięgna i żyły pozostawiając czyste mięso do rozdrobnienia w mikserze.

Chodzi o dodatki przyprawowe

Mówi gospodyni domowa przyrządzając obiat. To samo odnosi się do sporządzenia pokarmu dla naszych paletek. Jakie dodatkowe składniki posiadają najkorzystniejsze właściwości pokarmowe? Bez wątpienia do nich należą garnele.

Ich mięso winno być przemielone możliwie bez skorupiastej powłoki chitynowej. W mniejszym stopniu dotyczy to garnęli słodkowodnych, aniżeli garnęli pochodzenia morskiego, które raczej ze względu na ich niekorzystne uwarunkowania smakowe nie powinny być używane. Garnele morskie, jeżeli nie zostaną wyodrębnione z opancerzenia (są be zwątpienia w niektórych okolicach znacznie tańsze) powodują ze względu na chropowatość skorupy oraz wyrostki klocowate po wprowadzeniu do systemu trawiennego paletek znaczne zaburzenia (tworzą się cysty). Można tego uniknąć przez usunięcie skorupy. Jeżeli porównać znane rodzaje karmy to garnele odznaczają się szczególnie wysoką zawartością białka z równoczesnym posiadaniem małej ilości tłuszczu. A właśnie zapotrzebowanie paletek na proteiny, czyli białko jest największe (około 45%). Im bardziej jest ruchliwa ryba, tym więcej energii musi ona czerpać z pożywienia o większej zawartości tłuszczu. Z tego powodu pożywienie mało ruchliwych paletek nie powinno zawierać więcej tłuszczu niż 5%, to jest na dość niskim poziomie. Bowiem przetłuszczenie organizmów wewnętrznych upółżarłaczy i półdrapieżnych, do jakich należą paletki wpływa ujemnie na przebieg ich procesów życiowych oraz na rozrodczość. W prawdzie w odżywianiu paletek węglowodany i substancje balastowe odgrywają stosunkowo małą rolę to jednakowoż nie oznacza to, że można te uzupełniające dodatki całkiem pominąć.

Dla tak zwanych wszystkożernych jak paletki udział węglowodanów w pożywieniu powinien kształtować się na poziomie około 30%, a udział substancji balastowych pomiędzy 2 i 5%. Dane powyższe dotyczą odżywiania się w warunkach naturalnych w związku, z czym zachodzi pytanie Jak to można być, skoro w wodach naturalnych gdzie żyją paletki na swobodzie rzadko występuje zielona roślinność. Odpowiedź na to pytanie zawarta jest w warunkach klimatycznych obszarów Amazonii, gdzie występują pory deszczowe w czasie, których rzeki występują ze swych naturalnych koryt i występuje zalanie obszarów leśnych i łąkowych. W tym czasie paletki jako gatunek przybrzeżny przynoszą się w kierunku nowej granicy wodnej, gdzie znajdują obfitość pożywienia roślinnego. Te wyniesione naturalne nawyki winny znaleźć naśladownictwo w nowych warunkach życiowych, jakim jest akwarium. Stąd stosowanie węglowodanowego pożywienia w postaci np. czerwonej papryki(korzystna dla ożywienia ubarwienia) kiełki sojowe, płatki owsiane itp. Dodatki. Podstawą wieczornego karmienia może być np. . zamiast serca wołowego, serce drobiowe, najlepiej indycze. W miejsce garnęli można użyć skorupiaka zwanego słonaczek (ARTEMIA SALINA) Jest on w sprzedaży w handlu specjalistycznym w formie głęboko mrożonej.

Po dokładnym zmiksowaniu masy pokarmowej daje się na 1 kilogram podstawowej treści (serca wołowe lub indycze) dwa żółtka (białko się odrzuca). Następnie znowu się dokładnie miesza i po dłuższej przerwie całość przekłada się do przygotowanych uprzednio toreb. Napełnia się do objętości 1/8 do 1/4 odpowietrza i szczelnie zamyka. Przed zamrożeniem masę trzeba ścisnąć i spłaszczyć, tak aby przy pobieraniu później można było łatwo po kawałku z niej odłamywać.
Awatar użytkownika
sibelius
Użytkownik
Posty: 698
Rejestracja: 19 marca 2013, 18:30
Płeć: On
Lokalizacja: Wieś pod Łazami

Re: Karmienie ryb mięsem zwierząt stałocieplnych

Post autor: sibelius »

Nie hoduję paletek, ale tak na mój chłopski rozum to serce jest przecież mięśniem, nie składa się z tłuszczu, nieważne jakiego, więc gdzie tu karmienie takowym?
Awatar użytkownika
Daiw
Użytkownik
Posty: 241
Rejestracja: 18 listopada 2012, 08:54
Płeć: On
Lokalizacja: Nierada

Re: Karmienie ryb mięsem zwierząt stałocieplnych

Post autor: Daiw »

skorpionka 123 czytałem już wcześniej to co wkleiłaś i niestety nie mogę się z tym zgodzić. Według tego tekstu nie wiadomo czym żywią się paletki. Jednak zgodnie z tym co napisałem na samym początku wynika że najnowsze badania potwierdziły jednoznacznie czym paletki odżywiają się w środowisku naturalnym.

sibelius czy składa się z tłuszczu to nie wiem ale chodzi o to że paletka tak samo jak inne ryby nie jest przystosowana do trawienia takiego pokarmu. Jest tak zbudowana żeby trawić pokarmy roślinne oraz larwy, owady i skorupiaki. Przewód pokarmowy ryby nie jest w stanie strawić całkowicie takiego pokarmu i jest on odkładany w narządach wewnętrznych.

alkorta nie jestem pewien czy aby na pewno ryby i krewetki są większym zagrożeniem niż serce. Krewetki i filety ryb np: z dorsza są pozyskiwane z morza, a słonowodne bakterie i patogeny nie są w stanie przeżyć w słodkiej wodzie więc problem sam się rozwiązuje. Dlatego najbezpieczniejszymi pokarmami mrożonymi są te słonowodne np: artemia, kryl. Można również samemu hodować pokarm. Który będzie uzupełnieniem pokazanego wyżej mixu oraz dobrej jakości pokarmów sztucznych.
W materiale do którego link dałem wyżej jest również napisane że niewłaściwe karmienie ryby powoduje stres i zmniejszenie odporności.
Może przez to że paletki są karmione nieodpowiednim pokarmem są uważane za tak trudne w utrzymaniu. Stres i osłabienie powoduje dużo większą podatność na choroby niż u ryb właściwie karmionych.
Ryba karmiona "naturalnym" pokarmem miałaby większe szanse na poradzenie sobie z chorobą lub w ogóle by nie zachorowała.

Nie za bardzo rozumiem czemu utarło się aby podawać serce. Przecież paletka odżywia się podobnie do ryb z swojego biotopu. Z badań wynika że zjada głównie pokarmy roślinne ale to przez to że ma do nich łatwiejszy dostęp. Ryb z tego samego biotopu np: skalarów, pielęgniczek raczej nikt nie karmi sercem mimo że w naturze odżywiają się podobnie.
Myślę że wynika to z faktu iż większość osób woli podążać utartym ścieżkami mimo że okazują się one nie do końca słuszne. Większość nie chce ryzykować zamiany serca na ryby bo przecież ryba je chętni i dobrze wygląda. Jednak przeważnie nikt nie odda tak karmionej ryby do instytutu aby zrobić sekcję- wiąże się to z kosztami, podejrzewam że nawet dosyć sporymi. Tylko po takim badaniu można wiedzieć czy ryba była zdrowa czy może jednak przez niewłaściwe karmienie miała narządy wewnętrzne w złym stanie lub zdeformowane.
200l- Ameryka Południowa
- Pterophyllum scalare
- Apistogramma cacatuoides
- Thayeria boehlkei
- Ancistrus sp.
53l
- Poecilia reticulata

Dawid 723532719
Awatar użytkownika
alkorta
Założyciel
Posty: 1000
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:47
Płeć: On

Re: Karmienie ryb mięsem zwierząt stałocieplnych

Post autor: alkorta »

Hm ten sam artykuł, który przedstawiłeś jest poddany dyskusji na Discus Forum, szczerze mówiąc nie jestem przekonany do tego co jest tam napisane, bo niby skąd mamy wziąć pokarmy dla palet występujące w naturze. Po za tym ryba dzika a hodowana w kraju lub gdzie indziej różni się znacznie od siebie nawzajem. Azjaci najlepsze wyniki hodując palety osiągają właśnie karmiąc sercem. Artykuł owszem ciekawy i warty przeczytania, ale no właśnie, żeby stwierdzić czy serce rzeczywiście jest bee, należy poddać dwie ryby testowi, jedną karmić sercem plus pokarmami dedykowanymi, a drugą tym czym odżywia się w naturze. Następnie po osiągnięciu odpowiedniej wielkości, rozkroić obie ryby i sprawdzić jak wyglądają narządy wewnętrzne. Niestety jak sam stwierdziłeś jest to mało wykonalne bo raczej chyba nikt przy zdrowych zmysłach nie podejmie się tego bo koszt duży, a przede wszystkim szkoda ryb.
Natomiast większość osób, które znam i hodują palety podają im bardzo zbilansowany pokarm i nie karmią ich jedynie sercem, w takim mixie serca nie jest tak dużo, a dodatkowo jest wiele dodatków, które są potrzebne między innymi do tego aby pomóc w trawieniu.
Inna sprawa to pokarmy dedykowane, w których jest mnóstwo chemii i one moim zdaniem też nie są zbyt odpowiednie do karmienia naszych pupili.:)
Na­tura dała nam dwo­je oczu, dwo­je uszu, ale tyl­ko je­den język po to, abyśmy więcej pat­rzy­li i słucha­li, niż mówili.


300 l
- Symphysodon Discus
- Corydoras Metae
- Corydoras Panda
- Ancistrus dolichopterus
Awatar użytkownika
skorpionka123
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 371
Rejestracja: 30 czerwca 2013, 18:27
Płeć: Ona
Lokalizacja: Cz-wa Raków-Zachód

Re: Karmienie ryb mięsem zwierząt stałocieplnych

Post autor: skorpionka123 »

Nie mówimy przecież o karmieniu tylko sercem, dieta musi być urozmaicona i od czasu do czasu serce nie jest tak szkodliwe. Gdyby ktoś karmił tylko sercem to by było szkodliwe.
Jedzenie musi być urozmaicone tak dla ryb jak i dla innych zwierząt.
Awatar użytkownika
3runer
Użytkownik
Posty: 53
Rejestracja: 22 października 2013, 20:26
Płeć: On
Lokalizacja: Łódź/Pabianice
Kontakt:

Re: Karmienie ryb mięsem zwierząt stałocieplnych

Post autor: 3runer »

tylko po co karmić czymś, co jest bombą kaloryczną i nie da się w normalny sposób przyswoić i dodatkowo może prowadzić do problemów zdrowotnych...

znam sporo osób, które odeszły od stereotypów jeżeli chodzi o Dyskowce i nagle skończyły się problemy ze zdrowiem ryb

dieta zgodna z naturalną sprzyja rybom i tego się trzymam, jak już chce podtuczyć chude ryby to lepiej już chyba dać ochotkę niż serca
Obrazek
Awatar użytkownika
alkorta
Założyciel
Posty: 1000
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:47
Płeć: On

Re: Karmienie ryb mięsem zwierząt stałocieplnych

Post autor: alkorta »

Daj ochotkę, a zobaczysz co to chora ryba.:)
Na­tura dała nam dwo­je oczu, dwo­je uszu, ale tyl­ko je­den język po to, abyśmy więcej pat­rzy­li i słucha­li, niż mówili.


300 l
- Symphysodon Discus
- Corydoras Metae
- Corydoras Panda
- Ancistrus dolichopterus
Awatar użytkownika
alkorta
Założyciel
Posty: 1000
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:47
Płeć: On

Re: Karmienie ryb mięsem zwierząt stałocieplnych

Post autor: alkorta »

Gdybym dysponował drugim zbiornikiem to pewnie przeprowadziłbym test, ale bez krojenia. Po prostu wstawiłbym do takiego akwarium dwie palety, które odgrodziłbym drobną siatką, następnie karmiłbym jedną sercem i innymi pokarmami, a druga pokarmami suchymi i zbliżonymi do tych z naturalnego zbiornika. Po jakimś czasie moglibyśmy się przekonać co jest nie tak i jak wyglądają obie ryby w ten sposób karmione. Niestety nie posiadam możliwości wstawienia drugiego zbiornika więc z testu nici.
Na­tura dała nam dwo­je oczu, dwo­je uszu, ale tyl­ko je­den język po to, abyśmy więcej pat­rzy­li i słucha­li, niż mówili.


300 l
- Symphysodon Discus
- Corydoras Metae
- Corydoras Panda
- Ancistrus dolichopterus
Awatar użytkownika
Daiw
Użytkownik
Posty: 241
Rejestracja: 18 listopada 2012, 08:54
Płeć: On
Lokalizacja: Nierada

Re: Karmienie ryb mięsem zwierząt stałocieplnych

Post autor: Daiw »

Mimo wszystko paletka to nadal paletka i nie różnie się zbyt wiele od tej dzikiej.
To że azjaci hodują tak ryby to raczej nie jest dobry przykład. Są one hodowane aby jak najszybciej je sprzedać przy okazji faszeruje się je chemią wszelakiej maści aby nie chorowały. Często ryby z importu z Azji padają mimo że warunki miały zapewnione bardzo dobre. Można powiedzieć że są sztucznie podtrzymywane przy życiu i nie radzą sobie w normalnych warunkach.

Jeśli w takim mixie serce nie jest głównym składnikiem to tym bardziej zamieniłbym je na coś innego. Krewetki są bardzo dobrym pokarmem. Kilka razy karmiłem i był to chyba najchętniej jedzony pokarm jaki podawałem.

Na szkoleni Animalian- http://www.akwa-mania.mud.pl/wystawy/an ... alian.html" onclick="window.open(this.href);return false; została rozkrojona jedna paletka
"Okazało się że u tej ryby najprawdopodobniej na wskutek niewłaściwego karmienia przewód pokarmowy uległ znacznemu skróceniu."
Trzeba by się dowiedzieć dokładniej czym była karmiona ta ryba. Ale biorąc pod uwagę że szkolenie było płatne to ryba nie pochodziła raczej od jakiegoś niedoświadczonego hodowcy tylko od kogoś kto się zajmuje paletkami "na poważnie", a przecież wszyscy wiemy jakie jest najpopularniejsze menu dla paletek...
200l- Ameryka Południowa
- Pterophyllum scalare
- Apistogramma cacatuoides
- Thayeria boehlkei
- Ancistrus sp.
53l
- Poecilia reticulata

Dawid 723532719
Awatar użytkownika
alkorta
Założyciel
Posty: 1000
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:47
Płeć: On

Re: Karmienie ryb mięsem zwierząt stałocieplnych

Post autor: alkorta »

Dobra to proponuję niech osoby, które nadal twierdzą że serce jest złym pokarmem dla tych ryb, niech zalogują się na forach zajmujących się tymi rybami i poczytają trochę na tych forach.
Każdy ma swoje racje, ja mimo wszystko zostaję przy pokarmie jaki podaję i nie zamierzam z niego rezygnować. Nie znaczy to, że nie spróbuję czegoś innego, ale swoje zdanie podtrzymuję, zresztą jak chcesz Dawidzie porozmawiać z kimś kto zajmuje się dzikimi paletami i hodowlanymi to masz do wyboru discusforum lub discusforumadamn.
Na­tura dała nam dwo­je oczu, dwo­je uszu, ale tyl­ko je­den język po to, abyśmy więcej pat­rzy­li i słucha­li, niż mówili.


300 l
- Symphysodon Discus
- Corydoras Metae
- Corydoras Panda
- Ancistrus dolichopterus
Awatar użytkownika
Daiw
Użytkownik
Posty: 241
Rejestracja: 18 listopada 2012, 08:54
Płeć: On
Lokalizacja: Nierada

Re: Karmienie ryb mięsem zwierząt stałocieplnych

Post autor: Daiw »

Wiem że taki pokarm jest polecany od dawna. Jednak zdarza się że metody stosowane wcześniej i uważane za prawidłowe okazują się błędne.
Aktualne coraz częściej poruszany jest temat mięsa zwierząt stałocieplnych w diecie ryb, może w końcu zostaną przeprowadzone dokładne badania i będziemy wszyscy mieli jasność.
200l- Ameryka Południowa
- Pterophyllum scalare
- Apistogramma cacatuoides
- Thayeria boehlkei
- Ancistrus sp.
53l
- Poecilia reticulata

Dawid 723532719
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pokarmy”