Artemia Solowiec

Awatar użytkownika
adamn
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 30 grudnia 2012, 16:42
Płeć: On

Artemia Solowiec

Post autor: adamn »

Solowiec to doskonały żywy pokarm i do tego bezpieczny dla rónego rodzaju narybku jak też małych kąsaczowatych. Jest opisany w wątku

K L I K N I J

Nadaje się do skarmiania dyskowców jako uzupełnienie pokarmu naturalnego od 4 dnia żerowania

Jak rozmnażać solowce w domu:
- słoik lub butelka PET
- natlenianie 24 godziny pochodzące z nie kamienia napowietrzającego bo ten tworzy zabójczą dla cyst i naupliusów pianę powodującą ich zamieranie i osadzanie się na krawędziach naczynia) a z wężyka dającego grube bąbelki
- sól kamienna niejodowana jak w wątku
http://discusforum.adamn.pl/viewtopic.php?t=149
- osolona woda w ilości 1 łyżka stołowa (5-10 gram) na litr wody (najlepiej woda ze zbiornika już z jakąś florą bakteryjną).
- w nocy lampka przykładowo z diodami led 1,5 W
- soda oczyszczana bo ...... większość z NAS ma w zbiornikach wodę kwaśną (poniżej pH 6,5 a to wstrzymuje rozwój cyst) a optymalny dla solowca przedział kwasowości to odczyn pH > 8. Dajemy jej tyle co na ostrzu noża. W przypadki użycia wody z kranu która z reguły jest zasadowa sody ie trzeba dodawać.
- możliwie stałą temperatura utrzymywana w granicach 25 - 30 stopni C (optymalnie 28 stopni C).
- cysty solowca od 1-10 gram

Inkubacji trwa około 24 godziny i następuje wylęgnięcie się dużej ilości larw. Wtedy wyłączamy natlenianie by naupliusy oddzieliły się od pustych osłonek. Można osłonki też odseparowywać jak na filmie w wątku powyższym. Potem małym wężykiem zasysamy trochę wody z solowcem i przelewamy przez gęste sitko. Potem płuczemy wodą ze zbiornika i karmimy małe tam gdzie jest w danej chwili para rodzicielska. Dobrze jest na ten czas wyłączyć filtrację by solowiec był tam gdzie chcemy a nie latał po całym zbiorniku. Wtedy przystępujemy do karmienia narybku . Po 15 minutach możemy włączyć filtrację bo małe jak zdrowe wiedzą co to żarcie i jak je ganiać po zbiorniku jak odrywają się od starych i wychwytują pokarm.
Karmienie takim pokarmem własnoręcznie wyhodowanym ELIMINUJE możliwość przywleczenia na narybek chorób i pasożytów na które małe nie są niestety odporne w większości przypadków. Z tym nie jest tak do końca ale czymś karmić musimy. Jest bezpieczny, nie powoduje otłuszczenia ryb i nie kumuluje w organizmie małych odkładania się substancji pochodzących z zanieczyszczeń chemicznych.
A jak reagują ryby to niżej

F I L M 7

Adam

Obrazek
Awatar użytkownika
bynio67
Założyciel
Posty: 1964
Rejestracja: 15 listopada 2012, 22:02
Płeć: On
Lokalizacja: Tysiąclecie

Re: Artemia Solowiec

Post autor: bynio67 »

Nic dodać, nic ująć. Artemia to jeden z wartościowszych i atrakcyjnych smakołyków. Staram się żeby nigdy, podobnie jak cyklopa, moim podopiecznym nie brakwało. Osobiście polecam.
Awatar użytkownika
Gaber
Użytkownik
Posty: 120
Rejestracja: 01 marca 2014, 22:24
Płeć: On

Re: Artemia Solowiec

Post autor: Gaber »

Witam.
Czy ktoś lub ktosia stosowało gotową bezskorupkową artemie do bezpośredniego użycia dla narybku i małych ryb :?:
Czy takowa artemia może być zamiennikiem żywych pokarmów :?: i w którym częstochowskim zoologu można ten produkt kupić :?:
:arrow: Artemia dekapsulowana (klik)
Awatar użytkownika
sibelius
Użytkownik
Posty: 698
Rejestracja: 19 marca 2013, 18:30
Płeć: On
Lokalizacja: Wieś pod Łazami

Re: Artemia Solowiec

Post autor: sibelius »

Karmię czasem artemią w płatkach, ale moje razborki za nią nie przepadają. Reszta ryb chętnie zjada, podobnie krewetki. Płatki są delikatne, łatwo rozetrzeć na pył.
Mam jeszcze w żelu, ta jest o tyle dobra, że przyklejona do szyby powoli się rozpuszcza, jest drobna ,ale trzeba wyłączać filtr, bo nie nadążają zjadać. Tę lubią wszystkie.
Polecam spróbować.
Awatar użytkownika
Jaca303
Użytkownik
Posty: 127
Rejestracja: 09 stycznia 2013, 22:57
Płeć: On
Lokalizacja: Pajęczno

Re: Artemia Solowiec

Post autor: Jaca303 »

Artemia dekaspulowana jest super pokarmem ! Za 50 gr płaciłem coś ok 30 zł chyba. Kupowałem w Exofish w Poznaniu, wysyłkowo.
160 l (Pseudotropheus saulosi x16)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pokarmy”