Ospa Rybia.

Awatar użytkownika
Szychoś
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 23 marca 2014, 23:06
Płeć: On

Ospa Rybia.

Post autor: Szychoś »

Witam.
Ostatnio mam problem z ospą rybią w moim zbiorniku [ 200 l ] . Jestem w stanie podać tylko datę ( 21.03.2014 ) kiedy to zauważyłem śladową ilość białych kropek na Zwinnikach Blehera . Reakcja z mojej strony była szybka , otóż :

- poleciałem szybko do sklepu akwarystycznego i zakupiłem Green Ichtio ( w moim wypadku cena 6,50 zł ) zanim wlałem preparat , zapoznałem się z ulotką producenta oraz wyłączyłem filtr po czym wlałem ( w moim przypadku 20 ml preparatu ). Poczekałem 5 min aby lek rozprowadził się po całym akwarium , po czym włączyłem filtr.
- zwiększyłem temperaturę stopniowo do 29 * C
- dorzuciłem dodatkową filtrację wody i ustawiłem na MAX !

Kolejnego dnia białe kropki zaczeły pokazywać się na molinezjach i pojedyńcze na innych. O dziwo , co mnie zdziwiło ! Moje Bocje wspaniałe , ominął problem z ospą , bo po dziś dzień nic niepokojącego nie zauważyłem.Nie odbyło się jednak bez ofiar , ponieważ w między czasie padły 2 ryby ( prętnik - samica oraz gubik - samica ).

Dziś mamy 26.03.2014 .. dolałem kolejne 20 ml Green Ichtio , temperatura nadal 29 * , napowietrzam nadal na MAX ! nie widać już żadnych białych kropek u żadnej z ryb.


Teraz moje pytanie , czy mogę już zmniejszyć temp do optymalnej i poczekać aż temp się umiarkuje po czym zrezygnować z dodatkowego napowietrzania ? Czy też poczekać do końca tygodnia , odmulić dno , zrobić podmianę wody 50 % i wtedy dokonać czynności zmniejszenia temp i rezygnacji dodatkowego napowietrzania ? Proszę o odp.
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Ospa Rybia.

Post autor: Big daddy »

Poczekaj jeszcze długośc życia kulorzęska na organizmie żywiciela jest ściśle związana z temp(im wyższa tym krócej), w wodzie żyje bardzo krótko i tylko wtedy można go zabić. Kurację powtórz za około dwa, trzy tygodnie. Systematycznie podmienia wodę i pamiętaj o stopniowym podnoszeniu i obniżaniu temp.
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
Szychoś
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 23 marca 2014, 23:06
Płeć: On

Re: Ospa Rybia.

Post autor: Szychoś »

Systematycznie podmieniam wodę , co sobotę/niedzielę zależy od tego jak z czasem. Przeważnie 25/30 % wody podmieniam , tym razem zrobię 50 %. Właśnie od momentu choroby temp. trzymam 29 * czyli kiedy mam teraz podnosić i obniżać temp ?
Awatar użytkownika
KODI
Założyciel
Posty: 4209
Rejestracja: 15 listopada 2012, 15:12
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa-Stare Miasto
Kontakt:

Re: Ospa Rybia.

Post autor: KODI »

Zrób standardową podmianę wody, z temp. poczekaj do podmiany. Jak dolejesz zimnej to Ci się sama temp. zbije. Zmniejsz potencjometr na grzałce po podmianie i wyłącz dodatkowe natlenianie, powinien kulorzęsek już odpuścić ;)
KODI aquajura.pl
507L + 200L - Aqua Salsus II
20L- KODI-zumi
______________

e-mail : aquanexus.pl@gmail.com lub kkodim@gmail.com
Tel.607 404 247
NIECH MOC BĘDZIE Z WAMI ! ZAWSZE
Awatar użytkownika
Szychoś
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 23 marca 2014, 23:06
Płeć: On

Re: Ospa Rybia.

Post autor: Szychoś »

Na innym forum pisał mi jeden z użytkowników , że już stopniowo mogę zmniejszać temp.

Dzięki zatem. Tak zrobię.
Awatar użytkownika
KODI
Założyciel
Posty: 4209
Rejestracja: 15 listopada 2012, 15:12
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa-Stare Miasto
Kontakt:

Re: Ospa Rybia.

Post autor: KODI »

Teoretycznie możesz tak zrobić ale czy to ma sens przed podmianą :-? Później dolejesz zimnego kranexu i temp. Ci znowu mocno spadnie ;)
KODI aquajura.pl
507L + 200L - Aqua Salsus II
20L- KODI-zumi
______________

e-mail : aquanexus.pl@gmail.com lub kkodim@gmail.com
Tel.607 404 247
NIECH MOC BĘDZIE Z WAMI ! ZAWSZE
Awatar użytkownika
Szychoś
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 23 marca 2014, 23:06
Płeć: On

Re: Ospa Rybia.

Post autor: Szychoś »

Napisz mi jeszcze jak ta cysta wygląda , bo niby opisali ją pisemnie jak wygląda a ja tego w swoim zbiorniku nie widzę. A powinna być , chyba ze ta ospa wyparowała. Nie wiem :)
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Odp: Ospa Rybia.

Post autor: Big daddy »

Kulorzesek przy temp 25stC żyje około pięciu dni i mniej więcej tyle trzeba żeby go wykończyć. Ja jestem przeciwnikiem chemii w akwarium i sam stosuje tylko temp. w walce z tym pasożytem. Nie wszystkie ryby jednak dobrze znoszą temp powyżej 30st wtedy konieczne jest zastosowanie odpowiednich preparatów. Teraz radzę zrobić większa podmianę pilnując aby temp zbytnio nie skakała o czym pisał Kodi, można użyć węgla aktywnego aby pozbyć się leków z wody. Stopniowo obniżyć temp(1st na grzalce dziennie). Za dwa trzy tygodnie znów podnieść temp na kilka dni,

Wysłane z tapofonu za pomocą Tapatalk 2.
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
Szychoś
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 23 marca 2014, 23:06
Płeć: On

Re: Ospa Rybia.

Post autor: Szychoś »

Ok zastosuję się do tych waszych rad , zobaczymy co z tego będzie.

Założyłem temat odnośnie obsady, możecie się do niego odnieść , jezeli macie czas.
Awatar użytkownika
thaz
Użytkownik
Posty: 51
Rejestracja: 31 października 2013, 16:31
Płeć: On

Re: Ospa Rybia.

Post autor: thaz »

Z ta podmiana to radzilbym spokojnie obnizac temp - gwaltowne spadki na pewno nikomu nie posluza.

Wyslano z telefonu
Obrazek
Awatar użytkownika
SistersOfMercy
Użytkownik
Posty: 31
Rejestracja: 13 listopada 2013, 22:25
Płeć: On

Re: Ospa Rybia.

Post autor: SistersOfMercy »

Dobrze jest przy ospie pamiętać również o zapewnieniu różnorodnego pokarmu. Podczas choroby ryby zwykle tracą apetyt dlatego trzeba w miarę możliwości zachęcić je do jedzenia. Czosnek wyostrza apetyt dlatego niektórzy producenci w skład swoich pokarmów komponują właśnie czosnek. Z jednej strony trochę zabieg marketingowy bo jeżeli ryby zdrowe chętniej pobierają takie pokarmy dlatego właściciel ryb jest bardziej skory do ich zakupu ale w przypadku ryb chorych ma już ogromne znaczenie to jak chętnie ryby pobierają pokarm bo automatycznie ich organizmy mają więcej siły do walki z chorobą.
Awatar użytkownika
MacQrgo
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 24 czerwca 2014, 22:06
Płeć: On
Lokalizacja: warszawa

Re: Ospa Rybia.

Post autor: MacQrgo »

Witam, to mój pierwszy post ale mam nadzieje że nie będzie taki zły :)

Opisze jak u mnie przebiegła "Ospa"

Pierwsze rybki z białymi plamkami jakie zauważyłem to 2tygodniowe gupiki (małe szkraby pływają po dnie). Dodam że w akwarium nie miałem grzałki - temperatura utrzymywała się na poziomie 21-23 stopni. Pierwsze co to kupiłem szybko grzałeczke i green ichtio, nastawiłem (tak mi się tylko wydawało) grzałkę na 28 stopni i poszedłem spać. Następnego dnia po pracy około 18.00 gdy usiadłem do akwarium zauważyłem że emanuje od niego ciepło.. powolnie sprawdzając temperature okazało się... że jest 32-33 stopnie. Wpadlem w panike i podmieniłem wode zbijajac temperature do 26 stopni (krewecie zbytnio nie lubia gorąca). Okazało się że grzałka była ustawiona na 34 stopnie (skubana miała dwie strzałki - jedna wskazuje temp. druga natomiast to slabe zakończenie wylewki plastiku). Już po 3 dniach plamy u ryb zniknely jednak Ichtio dalej przez 2 tygodnie podawałem. Po zakonczonej kuracji... Prawie wszystkie samice krewetek złozyły jaja... byłem wielce zdziwiony ale najbardziej mnie zdziwiło że moja samiczka raczka orange również złozyła jajeczka. Skok temperatury zachęcił je do kopulacji a kulorzeska nie widze :)
Zdjęcia wkrótce :)
120 Litrów
5 Danio Pręgowane
5 Razbora Klinowa
20 gupików (7 Gupików Endlera)
2 Raczki Orange parka - 1 z jajeczkami
4 Krewetki Crystal red
5 Krewetek Amano (jeden samczyk xD)- 4 z jajeczkami
10 Krewetek Red Cherry - 3 z jajeczkami
1 Krewetka Yellow (tylko ta przezyła)
1 Krewetka Tiger
3 Krewetki Black Tiger - 1 z jajeczkami
4 Zbrojniki
2 Krewetki Filtrujące
1 Ampularia

Roślinność:
Mech Christmas
Gałęzatka Kulista x 2

Reszte musze zidentyfikować ;p
ODPOWIEDZ

Wróć do „Choroby”