chora pielęgnica - dziwny guzek

Awatar użytkownika
jabluszko520
Użytkownik
Posty: 277
Rejestracja: 01 października 2013, 22:26
Płeć: Ona

chora pielęgnica - dziwny guzek

Post autor: jabluszko520 »

Pan Zenon (flower horn) dostał jakiś dziwny pryszcz - guz,
-wydaje mi się, że go to nawet boli, jest bardzo smutny, apatyczny ;
-prawie cały czas stoi w miejscu, je niewielkie ilości pokarmu;
-guzek pojawił się parę dni temu, temperatura w akwa stała na poziomie 25 st.C, nie dodaję nic poza mikro i makro w małej dawce (ze względu na rośliny),
-niedawno przeszedł równie dziwną chorobę : spuchły mu oczy, zrobiły się mleczne, po leczeniu CMF opuchlizna zeszła całkowicie, jedno oko wygląda normalnie, drugie zostało mleczne

kurczę, co kupić, jak pomóc? pomocy :(

kojarzy mnie to się z jakimś pasożytem, ale nigdy w życiu nie miałam takiego przypadku, to tylko moje skojarzenia...
Załączniki
IMG_1504.JPG
IMG_1504.JPG (237.82 KiB) Przejrzano 7114 razy
IMG_1505.JPG
IMG_1505.JPG (263.04 KiB) Przejrzano 7114 razy
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: chora pielęgnica - dziwny guzek

Post autor: MarSz »

A próbowałaś u tej osoby:
viewtopic.php?f=71&t=3449&p=33125#p33125" onclick="window.open(this.href);return false;
?

nie wygląda to ciekawie ale sam nie będę strzelał co to może być bo nie mam pojęcia.
Awatar użytkownika
jabluszko520
Użytkownik
Posty: 277
Rejestracja: 01 października 2013, 22:26
Płeć: Ona

Re: chora pielęgnica - dziwny guzek

Post autor: jabluszko520 »

dziękuję, już wysyłam zdjęcia
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: chora pielęgnica - dziwny guzek

Post autor: MarSz »

Najlepiej poza pw skontaktuj się też telefonicznie i powołaj na forum bo nie jestem pewien czy czyta forum regularnie.
Awatar użytkownika
karmazyn101
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 11 listopada 2013, 20:00
Płeć: On

Re: Odp: chora pielęgnica - dziwny guzek

Post autor: karmazyn101 »

jabluszko520 pisze:Pan Zenon (flower horn) dostał jakiś dziwny pryszcz - guz,
-wydaje mi się, że go to nawet boli, jest bardzo smutny, apatyczny ;
-prawie cały czas stoi w miejscu, je niewielkie ilości pokarmu;
-guzek pojawił się parę dni temu, temperatura w akwa stała na poziomie 25 st.C, nie dodaję nic poza mikro i makro w małej dawce (ze względu na rośliny),
-niedawno przeszedł równie dziwną chorobę : spuchły mu oczy, zrobiły się mleczne, po leczeniu CMF opuchlizna zeszła całkowicie, jedno oko wygląda normalnie, drugie zostało mleczne

kurczę, co kupić, jak pomóc? pomocy :(

kojarzy mnie to się z jakimś pasożytem, ale nigdy w życiu nie miałam takiego przypadku, to tylko moje skojarzenia...
Awatar użytkownika
Glonek
Użytkownik
Posty: 44
Rejestracja: 07 października 2014, 21:51
Płeć: Ona
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: chora pielęgnica - dziwny guzek

Post autor: Glonek »

Ja bym stawiała na 2 opcje :
WRZODY PODSKÓRNE
RZYCZYNA: Bakterie przeniesione do akwarium wraz ze źle przygotowanym podłożem lub korzeniami.
OKOLICZNOŚCI SPRZYJAJĄCE: Atakują rybki zranione lub przebywające w złych warunkach hodowlanych.
SKUTKI: Trudne do wyleczenia, powracające wrzody stają się przyczyną śmierci rybki.
OBJAWY: Rybka ociera się o różne przedmioty, jest ogólnie osłabiona. Na pysku, pokrywach skrzelowych oraz w gardzieli występują szare, brunatne bądź różowe narośla. Może wystąpić wytrzeszcz oczu.
Albo :





ZRANIENIA
PRZYCZYNA: Walki toczone przez agresywne i terytorialne ryby (np. pielęgnice, bojowniki); zranienia spowodowane żerowaniem pasożytów (w tym głównie splewki czy pijawki rybiej); rany mechaniczne spowodowane ocieraniem się o elementy dekoracji akwarium.
OKOLICZNOŚCI SPRZYJAJĄCE: Hodowla w. wym. rybek; obecność pasożytów w akwarium przyniesionych np. wraz z żywym planktonem; ostry żwirek, skałki, elementy dekoracji o ostrych krawędziach.
SKUTKI: Zranienia narażają rybkę na liczne infekcje bakteryjne, osłabiają i sprawiają, że ”poszkodowane” są bardzo podatne na wszelkie choroby.
OBJAWY: W wypadku pasożytów: rybki ocierają się o różne przedmioty, na skórze występują zazwyczaj okrągłe, zaczerwienione, obrzmiałe miejsca. Przypadki mechaniczne objawiają się uszkodzeniami skóry, płetw, łusek bez innych objawów chorobowych.
Bardziej bym stawiała na infekcję po zranieniu . Nie wiem co masz w reszcie obsady i czy dochodzi u Ciebie do walk .
Możliwe jest że mogła się gdzieś zranić i wdało się zakażenie .
Jeśli ma to podłoże bakteryjne i ogólnie patogenowe to ja bym spróbowała z solą niejodowaną :)
Pewności nie mam ale tak bym na te 2 opcjie stawiała w tym przypadku .
"Postępuj tylko według takiej maksymy, dzięki której możesz zarazem chcieć, żeby stała się powszechnym prawem" I.Kant
Awatar użytkownika
jabluszko520
Użytkownik
Posty: 277
Rejestracja: 01 października 2013, 22:26
Płeć: Ona

Re: chora pielęgnica - dziwny guzek

Post autor: jabluszko520 »

Dziękuję za pomoc. Zenek nie ma z kim toczyć walk. Jest sam z papuzią. Do tego ma dwa sumy i dwa glonojady. Pare slimaków. Ale ta obsada nie robi na nim takiego wrażenia, może pogoni je pod korzeń i to wszystko...

Dostałam odp od pani weterynarz za co bardzo jej dziękuję. Podejrzewa raka lub gruźlice. Masakra :(
Jestem w tej chwili zdołowana... :( O ile to gruźlica to jest niewyleczalne wręcz przeciwnie, będę musiała zrobić eutanazję, tak? I to w dodatku całego akwarium :((

A dla dobicia mnie, to rak raczej tez nie jest wyleczalny (sugerują się tym , który mają ludzie) :(


...porażka...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Choroby”