Pokrywa ze spienionego PVC 40x25

Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Pokrywa ze spienionego PVC 40x25

Post autor: Big daddy »

Witam
Ponieważ kolega Red domaga się, abym wkleił fotorelację z pokrywy jaką wykonałem na jego szkiełko 40x25 cm :) .
Nie jest to nic odkrywczego, w zasobach internetu, a nawet na naszym forum znajdziemy wiele takich projektów.

Spienione pcv to wdzięczny materiał do wykonania we własnym zakresie pokrywy do akwarium, łatwo się obrabia, okleja i jest w przystępnej cenie.
Ja kupuje w Mawie na ul Rocha, mankament tego sklepu to to że liczą sobie na "bolka oko", przeciętnie dwa razy tyle ile wychodzi z obliczeń powierzchni kupowanego materiału.
Nie wiem czemu tak jest kupowałem materiał kilka razy i za każdym razem kiedy dzwoniłem zapewniano mnie, że cięcie jest gratis nawet jak mówiłem, że potrzebuje sporo małych kawałków. No przynajmniej pani z którą rozmawiałem, facet który mi sprzedawał na moją chęć zapłacenia z góry stwierdził, że nie wie ile materiału itp mówię więc żeby policzył, ale mnie zbył i następnego dnia rachunek był inny niż wynikało z moich rachunków(x2). Może się komuś przyda taka informacja.

Jakość cięcia jest dostateczna jednak nie idealna dlatego ja wyrównuję szerokość paneli bocznych na frezarce górnowrzecionowej, brzmi skomplikowanie ale to ręczne narzedzie które po wkręceniu "do góry nogami" w imadło i ustawieniu prowadnicy będzie bardzo pomocne. Po pomiarach znajdujemy najwęższy panel i ustawiamy prowadnice tak aby wyrównać pod jego wymiar resztę paneli. Dodatkowo przy pomocy frezarki estetycznie wykonamy otwory pod włączniki czy osprzet który prowadzimy do akwarium niby tego nie widać jednak dłubanie czymkolweik aby tylko zrobić "dziurę" jakoś mi nie leży. W tej pokrywie to jednen otwór na napowietrzanie i przewód filtra wewnętrznego, ale w większych pokrywach będzie ich więcej.

Grubość pcv użytego do budowy tej pokrywy to 5 mm dlatego powstaje problem przy zamontowaniu zawiasów najmniejsze jakie można dostać mają blaszkę ok 8 mmw dodatku ich estetyka jest żadna dlatego tutaj troszką pokombinowalem i zamontowałem je na tylnej ściance pokrywy, troszkę trzeba się napocic przy oklejaniu, nie wiem tez jak zachwoa się okleina i czy nie odmówi współpracy z czasem ;)
Drugi patent to regulowane nocne oświetlenie, dzieci nie były zadowolone, że z rycerza bionicle zniknęła jedna noga :lol:. rozwiązanie to miałem zastosować w innym akwarium dla pojedyńczych diod led o małym kącie świecenia, pozwalało by na oświetlenie tylko wybrabnyh elementów aranżacji.
Nie wiem ja w tym maluszku w dodatku modułem oświetleniowym będzie się to spisywać ale to może już Red przedstawi wraz ze zdjęciami jak pokrywa prezentuje się na akawarium oraz później jak z czasem wygląda eksploatacja takiej samoróbki.
Poniżej obiecane fotki:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
Red
Administrator
Posty: 2198
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:55
Płeć: On

Re: Pokrywa ze spienionego PVC 40x25

Post autor: Red »

to ja pozwolę sobie dopowiedzieć -oświetlenie 2x9w (ledy to tylko fanaberia lampki nocnej dla dziecka) oraz przyklejona od dołu uszczelka bardzo uzyteczna. Brak również informacji o kosztach?
"Wielkość człowieka polega na jego świadomości bycia małym" - "Myśli" Blaise Pascal
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Pokrywa ze spienionego PVC 40x25

Post autor: Big daddy »

Koszty są nie do określenia ponieważ nie kupowałem tu wszystkiego znam ceny ale np robienie takiego oświetlenia gdyby kupować świetlówki mijało by się z celem bo np koszt świetlówki i zapłonnika to 35 zeta x2, jedno i druge miałem więc zostało zamontowane. Gdybym miał kupować oświetlenie, to to rozwiązanie byłoby chyba ostatnie w kolejce, ze wzgl. na koszty właśnie.
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
Red
Administrator
Posty: 2198
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:55
Płeć: On

Re: Pokrywa ze spienionego PVC 40x25

Post autor: Red »

z drugiej strony 18w/22litry netto , mam nadzieję źe dla elocharisa wystarczy
"Wielkość człowieka polega na jego świadomości bycia małym" - "Myśli" Blaise Pascal
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Pokrywa ze spienionego PVC 40x25

Post autor: MarSz »

Wystarczy jak nic. Będzie rósł sz miło.

Fajny temat - z chęcią zobaczyłbym kilka zbliżeń, które mnie interesują ale to później napisze bo teraz na szybko odpisuję.

Tak się składa, że również robiłem kiedyś pokrywę na akwa o tych samych wymiarach więc jeśli autor tematu nie będzie miał nic przeciwko to mogę wstawić (nie żeby się chwalić bo estetyka wykonania mojej jest dużo gorsza od tej ale by pokazać pewne ciekawe rozwiązanie jak przewidziałem miejsce na kaskadę bo w tak małej pokrywie to trudne bez naruszania jej konstrukcji i stabilności) ale to najwyżej innym razem jak znajdę trochę czasu.
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Pokrywa ze spienionego PVC 40x25

Post autor: Big daddy »

Oczywiście wstawiaj, ja miałem niezła zagwozdkę z tymi zawiasami i chętnie zobaczę rozwiązania jakie są stosowane, miałem zamiar wleić taką 3cm poprzeczkę i zawiasy na wierzch ale one są brzydkie jak kupa i na tak małą pokrywie bardzo rzucały by się w oczy, w tej która robiłem na swoje 200l to nie miało takiego znaczenia ale tam gr pcv-ki była 8mm i mogłem zawiasy przykręcić do tylnego panelu od góry.
Wiem że Daro machluje niezłe pokrywy może podzieli się z nami tym, jak on rozwiązuje te problemy?
Tutaj również wystąpił problem z filtrem bo Robert stosował zawieszkę plastikową a konstrukcja pokrywy wymusiła przejscie wyłącznie na przyssawki, nie wiedziałem o tym bo użyłbym szerszego freza i probem byłby rozwiązany a tak nacięcie ma 10mm czyli tyle ile wystarczy na przewód filtra i wężyk napowietrzacza. W planie miałem wykonanie nacięcia 20mm co rozwiązało by problem ale zrezygnowałem właśnie dla tego, żeby niepotrzebnie nie osłabiać konstrukcji.
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
Red
Administrator
Posty: 2198
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:55
Płeć: On

Re: Pokrywa ze spienionego PVC 40x25

Post autor: Red »

ale jak się okazało, przyssawki stwardniały i pojawiły się do wyboru trzy opcje: regeneracja lub zakup przyssawek ewentualnie wymiana filtra bo fan mini plus pralkę robi. Ale to już będzie w następnym wątku, jednak w nowym filtrze teź kiedys stwardnieją i miejsce na zawieszkę byłoby jak znalazł :)
"Wielkość człowieka polega na jego świadomości bycia małym" - "Myśli" Blaise Pascal
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Pokrywa ze spienionego PVC 40x25

Post autor: Big daddy »

Zaden problem frezarka ma takie obroty że nie powinna zrobić krzywdy okleinie póki mam bo pożyczona pasowałoby powiększyć nacięcie 20mm wystarczy?
Weź we wtorek do pracy pokrywę i załatwimy sprawę ;)
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Oświetlenie i pokrywy”