Oświetlenie w 450l Adama

Awatar użytkownika
adamon
Użytkownik
Posty: 892
Rejestracja: 18 listopada 2012, 09:43
Płeć: On
Lokalizacja: Pajęczno
Kontakt:

Re: Oświetlenie w 450l Adama

Post autor: adamon »

Aktualnie temperatura w zbiorniku podniosła mi się o jakieś 1-1,5*
Miałem 28 a teraz utrzymuje się 29,5-30*
więc coś podniosło mi się :-D temperaturę :-)
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Oświetlenie w 450l Adama

Post autor: Big daddy »

Czyli jakiś odzysk energii jednak jest a to oznacza że przy tal małych nakładach się to opłaca...
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
adamon
Użytkownik
Posty: 892
Rejestracja: 18 listopada 2012, 09:43
Płeć: On
Lokalizacja: Pajęczno
Kontakt:

Re: Oświetlenie w 450l Adama

Post autor: adamon »

jeden stopień z 28* na 29* może przy mniejszych temperaturach panujących w akwa podniesie więcej :-)
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Oświetlenie w 450l Adama

Post autor: Big daddy »

Tylko tak wygląda że to mało, bo tylko jeden stopień ale podniesienie temp 450 l wody o jeden stopien wymaga wymiernej mocy w watach jednak. Pamiętam jak na początku walczyłeś o uzyskanie 30st i nie było to proste...A chodziło o własnie jeden czy dwa stopnie :),
Dodrze że jeden "sezon grzewczy" masz za sobą teraz bedziesz mógł zestawić wyniki i bedzie w miarę miarodajny wynik.
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Oświetlenie w 450l Adama

Post autor: MarSz »

Zróbmy prostą analizę - fuzykę miałem dawno ale mam nadzieję, że nie ośmiesze się jakimś głupim błędem :-)

Załózmy bardzo ogólinie, że to 450l akwarium ma ok 400l wody.

Gęstość wody można przyjąć na spokojnie (do celów szacunkowych) 999,8 kg/m3 czyli ok 0,999 kg/litr - przyjmijmy więc, że litr wody wazy 1kg.

Ciepło jakie trzeba dostarczyć określonej masie ciała by zmienić jego temperaturę o okresloną wartoś można obliczyć ze wzoru:

Q = m * Cw * deltaT

Q - dostarczone ciepło (energia) [J]
m - masa [kg] - tutaj 400
Cw - ciepło właściwe [J/(kg*K)] - dla wody 4189,9
deltaT - różnica temperatur (tutaj jeden stopień)

Tak więc mamy :

Q = 400 * 4189,9 * 1 =1675960 J

J (Dżul) to jednostka pracy, którą można wyrazić 1J=1W*1s

Więc 1675960 J = 1675960 W dostarczonych w ciągu jednej sekundy - więc jest to ponad 1,6MW (MEga Watt !!!).

Oczywiście nikt nie podgrzewa takiej ilości w ciągu sekundy - wiec załóżmy, że chcielibyśmy to podgrzać w godzinę, więc wynik dzielimy przez 3600 i mamy
465W - prawie pół KW.


Oczywiście to jest szacunek bo wiadomo - teoretycznie przez godzinę grzejemy grzałką 500 W i jest podniesiona temperatura o 1 stopień (jak już się Adam przekonał podniesienie temperatury o 1 stopień nie jest takie łatwe). Wynika to z tego, że byłoby idealnie, gdyby temperatura otoczenia dążyła do temperatury docelowej czyli podgrzejemy i nie stygnie. Lub jeśli podgrzewamy a nie ma strat ciepła.

Niestety tak nie jest - nikt nie ma w pokoju 30 stopni więc tak na prawdę takie akwaria z paletami to takie delikatne kaloryfery. Poza tym tam dochodzi jeszcze proces parowania.

Więc tak na prawdę nie jest tak idealnie, że przez godzinę dogrzejemy o jeden stopień i jest ok.

Jaki z tego wniosek???

Ano bardzo ważny - że jeśli zastosowanie "chłodzenia" wodą podniosło średnią temperaturę medium chłodzącego (czyli wody) o 1 stopień to tak na prawdę zaoszczędziło się na energii jaką trzeba by dostarczyć by tą wodę podgrzać w inny sposób (jak widać - oszczędność może być spora).

Myślę, że trochę nakreśliłem sytuację (i mam nadzieję, że się nie pomyliłem).
Awatar użytkownika
adamon
Użytkownik
Posty: 892
Rejestracja: 18 listopada 2012, 09:43
Płeć: On
Lokalizacja: Pajęczno
Kontakt:

Re: Oświetlenie w 450l Adama

Post autor: adamon »

Nigdy nie byłem dobry z fizyki a jeszcze zastosować ją w praktyce - masakra :-(
Zawsze wolałem prace ręczne :-) więc ja będę robił, a MarSz będzie tłumaczył :-P
Heh a tak serio to będzie jeszcze jedna taka belka zobaczymy wtedy jak się podniesie temperatura
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Oświetlenie w 450l Adama

Post autor: MarSz »

Wzór jest liniowy.
Dostarczysz więc 2 razy więcej energii więc podniesie się o tyle samo w dwa razy krótszym czasie, albo w tym samym czasie podniesie się o różnicę temperatur 2 razy większą.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Oświetlenie i pokrywy”