Oświetlenie w 450l Adama

Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Oświetlenie w 450l Adama

Post autor: MarSz »

Adam, problem temperatury już chyba kiedyś omawiałem z Big Daddym. Wydaje się, żee prostym rozwiązaniem mogłoby być wykorzystanie aluminiowego profilu zamkniętego zamiast listwy.
Do profilu mocujesz za pomocą pasty termicznej diody, Profil zamykasz z obu stron szczelnie wlotami na wężyk i za pomocą wężyków i prostej pompki puszczasz przez to cały czas wodę w akwarium.

Masz lepsze chłodzenie diod a przy okazji odciążasz grzałkę.

Pewnie co jakiść czas będzie trzeba to przedmuchać z osadu w środku ale to nic innego jak w przypadku węży do filtra i pewnie nie częściej.

Pomysł wydaje się być tak prosty, że aż dziwię się, że jeszcze nikt tego nie zrealizował (w każdym razie nic mi o tym nie wiadomo).

EDIT: Temat wydzielony z galerii.
BD
Awatar użytkownika
adamon
Użytkownik
Posty: 892
Rejestracja: 18 listopada 2012, 09:43
Płeć: On
Lokalizacja: Pajęczno
Kontakt:

Re: [450l] Adama :)

Post autor: adamon »

Tak właśnie myślę zrobić :-)
takie belki z diodami będą 2 sztuki więc między nimi przykleję trzecią i przez tą środkową puszczę wodę :-) ale to dopiero jak nowa pokrywa powstanie :-D
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: [450l] Adama :)

Post autor: MarSz »

Lepiej to zrobić na profilu docelowym - każde klejenie belek ze sobą to dodatkowa izolacja cieplna więc i słabsze odprowadzanie ciepła.

Wydaje mi się, że najlepiej byłoby zrezygnować z tej belki a same diody przełożyć na profil.

Oczywiście w profilu trzeba pomyśleć o szczelności itp - ale to kwestie techniczne i do rozwiązania.

Najprostszym i najbardziej estetycznym rozwiązaniem byłoby coś takiego:
Obrazek
tylko pojawia się problem zamknięcia tego z obu stron tak by było szczelne - ale da sie zrobić (trzeba by poszukać kogoś kto spawa w aluminium i całkowicie to zamknąć a wloty i wyloty zrobić osobno - otwory o odpowiedniej średnicy (mogą być na gwint i np. z taśmą teflonową).

Natomiast o wiele lepszym rozwiązaniem wydaje się taki profil:
Obrazek

Środkowy okrągły otwór idealny do wprowadzenia węży, płaska powierzchnia u góry ma aż 6cm, więc możesz spokojnie przykleić 2 rzędy diod, dwa równoległe wycięcia od dołu (w tym momencie byłyby od góry a płaska powierzchnia od dołu ale wiadomo o co chodzi) idealna do wykorzystania w połączeniu z odpowiednimi śrubami by zamontować w pokrywie lub na stelażu.

Grubość 30mm jest do zniesienia - nie będzie to zbyt duże i nie będzie zbytnio się rzucało w oczy, natomiast sam w sobie profil ze względu na konstrukcję jest niezłym radiatorem.

Część frontową (kwestia gustu) można by spolerować (aluminium się łatwo poleruje - wiem, bo przerabiałem kiedyś ten temat w felgach :-) ) lub zmatowić - co sobie kto zapragnie.


Sam kiedyś o tym pomyślę bo to idealne oświetlenie byłoby na regał, tylko u mnie jest problem, że czasem trzeba by jednym oświetlać stojące obok siebie 3 lub 4 akwaria więc albo pobieram wodę tylko z jednego z nich albo robię 3-4 wejścia i wyjścia i dzielę profil na tyle części - więcej roboty i trzeba się zastanowić czy warto.
Awatar użytkownika
adamon
Użytkownik
Posty: 892
Rejestracja: 18 listopada 2012, 09:43
Płeć: On
Lokalizacja: Pajęczno
Kontakt:

Re: [450l] Adama :)

Post autor: adamon »

MarSz drugi profil faktycznie daje pole do popisu :-)
jednak sama belka już jest wykonana i wklejone są diody specjalnym termo przewodzącym klejem - tym samym klejem myślę skleić 3 profile razem ze sobą w ten sposób aby 2 były w dół a trzeci po środku do góry gdzie będzie płynęła woda.
tak wygląda profil w który mam wklejone diody:
http://allegro.pl/pl18-pd18-profil-do-l ... 28193.html" onclick="window.open(this.href);return false;
najlepszym wyjściem byłoby środkowy profil dać zamknięty i pewnie tak zrobię na takim profilu:
http://allegro.pl/aluminiowa-aluminiowe ... 58465.html" onclick="window.open(this.href);return false;


Diody to power ledy coś takiego:
http://www.maritex.com.pl/pl/shop/produ ... /pid/28071" onclick="window.open(this.href);return false;

A to klej jakim będzie to klejone:
http://sklep.ledim.pl/?misc=86" onclick="window.open(this.href);return false;

Diody w tej belce którą mam są połączone po 3 sztuki więc zrobić takie oświetlenie na regale bez profila to nie będzie trudne :-)
Załączniki
bez tytułu.JPG
bez tytułu.JPG (2.88 KiB) Przejrzano 5755 razy
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Odp: [450l] Adama :)

Post autor: Big daddy »

Faktycznie od jakoś czasu myślę o takim rozwiązaniu...
Jednak ja chciałem połączyć oświetlenie ściśle z ogrzewaniem.
450l stoi i czeka na lepsze czasy a ja kombinuje jak obejść największy wg mnie problem czyli ogrzewanie.
Jako ze preferuję raczej zimny chów więc temp w moim domu nie przekracza 21st a zazwyczaj oscyluje około 20st. Sprawdza się to znakomicie ale ja tu nie o tym.
Taka temp otoczenia powoduje konieczność dość sporego dogrzewania w akwariach.
Stąd pomysł aby połączyć oświetlenie led z ogrzewaniem.
Cały myk polega jednak na tym żeby to ogrzewanie było priorytetem. Wystarczy tylko odwrócić porty roku jakie u nas występują i tak by zimą świeciły jasno i długo latem mniej w razie konieczności ograniczając działanie diod lub w razie konieczności całkiem z nich zrezygnować.Ten pomysł na profil w moim pomyśle się nie sprawdzi, trzeba to wykombinować tak żeby jak najwięcej energii diody przekazały do wody ograniczając przekazywanie jej do powietrza, czyli odwrotnie niż w założeniach.
Problem tylko taki i tu też prośba do Adamona żeby jeśli już poskłada to wszystko do kupy, wykona obieg chłodzący zmierzył np ile czasu i do jakiej temp. zajmie belce składającej się z np 30 diod nagrzane wody w pojemniku o określonym litrazu. Miałem sam konstruować coś z np 10diod i wykonywać pomiary ale może jednak razem coś wymodzimy bo coś się nie mogę zebrać.
Temacik ciekawy dlatego proponuje wydzielenie osobnego tematu, żeby Adamowi nie robić bałaganu. nie mam dostępu do kompa a po ostatnim moim wyczynie z usunięciem tematu nie chce znów coś wykombinować dlatego proszę kolegów o moderację.


Wysłane z tapofonu za pomocą tapatalk 2
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: [450l] Adama :)

Post autor: MarSz »

Nie trzeba robić eksperymentów - to wszystko Da się dosyć dokładnie obliczyć.

Kiedyś na studiach (wieki temu) miałem kilka ciekawych wykładów o rozpraszaniu temperatury w elektronice z wykorzystaniem rodiatorów.
Przykładu podobne do tego były na porządku dziennym na zaliczeniach.

Niestety, mimo iż byłem generalnie dobrym studentem i sporo wiedzy zostało, to jednak to czego się nie robi na codzień szybko się ulatnia.

Musiałbym odgrzebać moje stare notatki z wykładów, a te zostały w domu rodziców.
Jednak może kiedyś spróbuję temat ruszyć.
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Odp: [450l] Adama :)

Post autor: Big daddy »

Może warto więc ruszyć ten temat, być może okaże się że moje zamysły się sprawdzą...

Wysłane z tapofonu za pomocą tapatalk 2
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
adamon
Użytkownik
Posty: 892
Rejestracja: 18 listopada 2012, 09:43
Płeć: On
Lokalizacja: Pajęczno
Kontakt:

Re: [450l] Adama :)

Post autor: adamon »

Panowie dalsze prace przy powstawaniu garażu troszeczkę mnie blokują popołudniami z uczestnictwie w forumowej pogadance, a brak kasy po inwestycji blokuje mnie z doprowadzeniem projektu do końca :-(
Jednak w niedługim czasie postaram się dokończyć powstawanie lampy led chłodzonej wodą :-)
Jak Was interesuje temat lamp led chłodzonych wodą to proponuję ten temat:
http://forum.klub-malawi.pl/budowa-lamp ... 19211.html" onclick="window.open(this.href);return false;
pozdrawiam
Awatar użytkownika
adamon
Użytkownik
Posty: 892
Rejestracja: 18 listopada 2012, 09:43
Płeć: On
Lokalizacja: Pajęczno
Kontakt:

Oświetlenie LED Adama :)

Post autor: adamon »

Dziś w wolnej chwili w pracy namierzyłem dobry profil 30x18 ścianka 1mm myślę, że powinien wystarczyć:
http://allegro.pl/show_item.php?item=3643266504" onclick="window.open(this.href);return false;
z przesyłką wyszło by 38 zł za 2 stuki po 1,5m

Dostałem też, od autora tej lampy wyżej, namiary na dobre diody, więc jak kogoś interesują to podam teraz :-)
Chyba że poczekacie jak będę robił :-)
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Oświetlenie LED Adama :)

Post autor: Big daddy »

Daj info , wydzieliłem temat żeby u Ciebie nie bałaganić!
Informuj o postępach.
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
adamon
Użytkownik
Posty: 892
Rejestracja: 18 listopada 2012, 09:43
Płeć: On
Lokalizacja: Pajęczno
Kontakt:

Re: Oświetlenie w 450l Adama

Post autor: adamon »

Ok dzięki - widać nie zawsze coś usuniesz :P
jak na razie zakupiłem profil, ten co podałem, zobaczę jak przyjdzie to kupię jeszcze klej termo przewodzący
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Odp: Oświetlenie w 450l Adama

Post autor: Big daddy »

:grin:
Taka samą listwę miał na zoobotanice Adamn u swoich palet. Autorem obu jest ten sam gość a diody przyczyniły się na pewno do wygranej Adama w konkursie na najlepsze akwarium...tak mi się wspomniała.

Wysłane z tapofonu za pomocą tapatalk 2
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
adamon
Użytkownik
Posty: 892
Rejestracja: 18 listopada 2012, 09:43
Płeć: On
Lokalizacja: Pajęczno
Kontakt:

Re: Odp: Oświetlenie w 450l Adama

Post autor: adamon »

Tak tylko tam były 2 takie belki 8-)
Jeszcze o drugiej myślę, tylko może sam wykonam

Wysłane z mojego GT-I9000
Awatar użytkownika
adamon
Użytkownik
Posty: 892
Rejestracja: 18 listopada 2012, 09:43
Płeć: On
Lokalizacja: Pajęczno
Kontakt:

Re: Oświetlenie w 450l Adama

Post autor: adamon »

Belka która ma 30 power ledów o mocy 1W ok 110lm (białe) rozgrzewa się do temperatury:

Obrazek

czekam aktualnie na profil zamknięty 30x18, ciekawy jestem ile mi podskoczy temperatura w baniaku - już teraz mam 30* z podłogówki :-D
Awatar użytkownika
3runer
Użytkownik
Posty: 53
Rejestracja: 22 października 2013, 20:26
Płeć: On
Lokalizacja: Łódź/Pabianice
Kontakt:

Re: Oświetlenie w 450l Adama

Post autor: 3runer »

a dałeś jakikolwiek radiator do ledów?? coś co doprowadza ciepło na zewnątrz??
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Oświetlenie i pokrywy”