Potrzebna rada.....

tomek62
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 568
Rejestracja: 04 stycznia 2014, 20:11
Płeć: On
Lokalizacja: Zawiercie

Potrzebna rada.....

Post autor: tomek62 »

Witam. Potrzebuję pomocy, rady w sprawie oświetlenia, do akwarium ok 50l. Obecnie jest tam pokrywa standardowa z plastiku. Oryginalnie była tam świetlówka 15W, Wywaliłem to i wstawiłem dwie świetlówki kompaktowe po 18W o temperaturze barwy 4000K i 6500K. Świeci fajnie ale dla roślin to nie to. Myślałem zostawić świetlówkę o temp 6500K, drugą zlikwidować i zastąpić modułami led o temp. barwy 8000K, 10000K. Teraz pytanie jakie moduły (na pewno z IP67) i ile wat dołożyć. Co proponujecie i gdzie to dostać (ewentualnie w jakiej cenie). Z góry dziękuję za sugestie. Pozdrawiam.
Tomek
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Odp: Potrzebna rada.....

Post autor: Big daddy »

Nie wiem ale wydaje mi się że z gotowymi modułami może być problem. Zwykle sprzedają takie pod nazwą ciepłe lub zimne jeśli myślę o tym co Ty. Jeśli chcesz coś kombinować pod rośliny to chyba lepiej samemu dobrać sobie jakieś powerledy i skonstruować lampę. Chyba że jakieś gotowe świetlówki Ale to droga sprawa. Poszukaj w ofercie aquaela.

Wysłane z galaktyki S4
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
sibelius
Użytkownik
Posty: 698
Rejestracja: 19 marca 2013, 18:30
Płeć: On
Lokalizacja: Wieś pod Łazami

Re: Potrzebna rada.....

Post autor: sibelius »

tomek62 pisze: Myślałem zostawić świetlówkę o temp 6500K,.
Dobrze myślisz, tylko dołóż drugą taką samą, a nie 4000k. Będzie lepiej.

Z modułami ostrożnie. Lepszy byłby pasek led w przezroczystej rurce szklanej lub plastikowej. Mam moduły 5050 6500k już drugi rok i mimo IP ileśtam, że mogły być pod wodą, już są żółte i załażą.

Jeżeli jednak moduły, to chyba teraz najlepsze pod względem ceny i wydajności będą te z diodami 5630, białe zimne, ewentualnie ze dwa czerwone i jeden niebieski.
Awatar użytkownika
KAMYK
Użytkownik
Posty: 455
Rejestracja: 20 lipca 2013, 17:14
Płeć: On

Re: Potrzebna rada.....

Post autor: KAMYK »

50L i 36w :-D i na co liczyłeś :?: potrzeba zbilansowanego nawożenia i to nie małego :P co do led to u mnie jest 9w w 120l przy twardym betonie i te mało wymagające dają radę.
Ps: nie ważne,że to kompakt.
JEST
Wskazany pośpiech w akwarystyce wymagany tylko podczas ścierania wody z podłogi.
http://www.afczwa.com/viewtopic.php?f=40&t=3013" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.afczwa.com/viewtopic.php?f=40&t=2424" onclick="window.open(this.href);return false;
ODPOWIEDZ

Wróć do „Oświetlenie i pokrywy”