Lampa Led diy Project Monster

Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Lampa Led diy Project Monster

Post autor: Big daddy »

Witam!
Chyba najwyższy czas przyszedł na mnie, aby zająć się tematem Led.

Szukając oszczędności, a w zasadzie chcąc powiększyć baniak roślinny bez znaczącego zwiększenia wydatków, jakoby z konieczności zacząłem się interesować techniką Led.

Będzie to metrowej długości lampa, o jak łatwo wyczytać z tytułu, dużej lub bardzo dużej mocy.
Może trochę w kwestii założeń:
120 W w jednowatowych diodach z chipem epistar 35mil. Takie były założenia... Były, ale mogą się zmienić, o tym później.
Jako, że uważam iż łączenie różnych źródeł światła może dac lepsze efekty niż zastosowanie tylko jednego, planuje do tego jeszcze 2x39 T5 Zatem razem będzie to 200 watowy monster, na którego mogą spojrzeć tylko najodważniejsi smiałkowie, z dużej odległości i w masce spawalniczej :)
Wybrałem jednowatowe dlatego że mają najlepszy stosunek mocy(np popularne 3w mają naprawdę tylko 2,4W)oraz można uzyskać łatwo większe spektrum barwy.
Niestety w trakcie przygotowań do tego projektu musiałem "na szybko" zrobić lampę do słonego "coś" i przekląłem lutowanie diod.
Poważnie zacząłem się zastanawiać nad 5W żeby zmniejszyć ilość pracy. To jeszcze do przemyślenia, może trzeba będzie zmienić plany....

Wymyśliłem sobie że to ma być cud techniki, co poradzę...
Bestia bo tak ją roboczo nazywam ma być w pełni sterowalna. Wszystkie bajery i takie tam.
Wymyślić to jedno, wykonać inna sprawa. Nie potrafię programować komputerów, zatem pora było się nauczyć. No dobra trochę liznąć tematu :)

Przeczytałem kilka książek, kupiłem u chińczyka klon mikrokontrolera Arduino, zrobiłem sobie wstępne założenia i zacząłem pisać kod.

Przy arduino fajne jest to, że ma spore możliwości, naprawdę...
Jeszcze fajniejsze, że jeśli coś sobie wymyśliłeś że zrobisz, to na 99% ktoś już to zrobił i opublikował w sieci. Jest wiele różnych sketchy (tak się nazywa gotowy kod) do lamp i sterowników akwariów.
Ja jednak postanowiłem połączyć oba moje hobby(akwarystyke i dłubanie sobie czegokolwiek) i robię to prawie całkiem sam. Prawie, bo czasem spedzamy ten czas z synem, który również się tym interesuje.
Sporo czasu... Nie chyba więcej niż sporo :) w zasadzie to od kilku miesiecy nie robię nic innego Obrazek

Teraz jak już wspomniałem musiałem przerwać i zrobić lampę do słonego, mam nadzieję, że niedługo ja zaprezentuje będzie na gotowym programie dostępnym w sieci ponieważ mój to dopiero 70 procent gotowości. Ale to w osobnym temacie
Myślę o tym aby wstawić tu dokładniejsze dane i może Wam się nasuną jakieś pomysły, spostrzeżenia i rady co mógłbym zrobić.
A pomysły to mam wybujałe, zacząłem od wschodu i zachodu słońca, ale możliwości są dużo większe. Co np gdyby lampa sciągala dane pogodowe z miejsca występowania biotopu i regulowała się wg nich? Brzmi nierealnie, ale tak samo albo nawet bardziej nierealne brzmiał pomysł, że będę programowo w języku C Obrazek
Dość tego przynudnego wstępu, jeśli kogoś to interesuje, wkleje menu lampy mam nadzieję, że będziecie bardziej kreatywni niż ja :)


Wysłane z galaktyki S4
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Lampa Led diy Project Monster

Post autor: MarSz »

Wklejaj - jestem pierwszy chętny do przeczytania.

Temat się ciekawie zapowiada. Chętnie to bym zobaczył na żywo kiedyś.

Jakbyś potrzebował pomocy z lutowaniem to daj znać (wiesz jak mnie znaleźć) - myślę, że miałbym możliwości by Ci w tym pomóc w jakiś sposób.

Podobnie z programowaniem - jednak obawiam się, że możesz być bardziej w temacie niż ja. Mimo iż kiedyś to robiłem zawodowo przez jakiś okres czasu (C i Delphi) oraz amatorsko (programowanie mikrokontrolerów - tym razem jednak w najniższym poziomie - assembler) to obawiam się, żę "naście" lat przerwy mocno mnie "wykoleiło" z tematu i nie jestem zorientowany.

Jeśli jeszcze dołożyć do tego moje "zboczenie" polegające na tym, że w czasie gdy ja się tym zajmowałem to popularne już były skrypty, pliki wsadowe i kotowe projekty (wielu wolało iść na łatwiznę) to ja wolałem np. oprogramować komunikację i zapis/odczyt danych z kartą MMC w systemie FAT-16 na poziomie rejestrów i "grzebania" w bitach niż załadować gotowy protokół obsługi FATa :) Więc - już wtedy byłem "old-timerem" to teraz może być kiepsko :)

P.S. Mam nadzieję, że to posłuży do akwarium a nie np. do hodowli "zielska" - bo przy tej mocy to wszystko możliwe :)

P.S.2. - Rozważałeś kwestię odprowadzania ciepła?
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Lampa Led diy Project Monster

Post autor: Big daddy »

Dzięki, na pewno się zgłoszę choć wydaje mi się zi największe problemy mam już za sobą(zawsze mi się tak wydaje a potem zonk bo coś nie działa jak chciałem albo gryzie się z czym innym). Szkoda że wcześniej nie wiedziałem bo były trudne chwile :)
Arduino opiera się na gotowych bibliotekach, tak że nawet taka tempa szczała jak ja, może pomyśleć że potrafi coś tam zrobić.
Oczywiście zapraszamy na kawkę jeśli będzie miał czas, bo po drodze to raczej masz.

Co do chłodzenia to mam tylko założenia trzy wentylatory sterowane przez Pwm zależnie od temp radiatora. Mam już to napisane i nawet działa choć oczywiście nie do końca tak jak chciałem. Wentylator jest zasilany 12v i ma też wejście na sygnał pwm. Problem polega na tym że nie zatrzymuje się, mimo wartości pwm 0, wolno ale jednak się kręci. Podpiałem to całkiem osobno na napisanym na szybko najprostszym skechu i jest to samo. Trochę to nie tak żeby się cały czas kręcił nawet jak lampa jest zgaszona.
Mam już rozwiązanie, dopisze sobie kod ktory ustawi stan wysoki na jednym z wyjść jeśli Pwm większe od zera i zasteruje tym triaka, który da 12v na went.
Ale i tak mnie to nurtuje czy to działa tak jak powinno czy czegoś nie wiem, muszę jeszcze poszperać bo to dość dziwne. Może z moim dostatkiem coś jest nie tak, nie wiem.
Nie mam doświadczeń jak nagrzewają się te diody, myślałem że jakoś bardzo, ale dziś były pierwsze próby słonej lampy. Świeciła połowa diod i temperatura oscylowała w granicach oszałamiających 29stC. Tyle co nic próg zał wentylatorów mam ustawiony na 35ArC.

Nie mam nawet w tej lampie prawdziwego radiatora tylko zwykły ceownik 154x60 długości 60cm.
Jestem mile zaskoczony :)




Wysłane z galaktyki S4
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Lampa Led diy Project Monster

Post autor: MarSz »

A nie myślałeś o chłodzeniu wodą?

Z Arduino nie miałem do czynienia ale coś kojarzę, że te wyjścia są Open Collector. Teoretycznie powinno działać (tak myślałem na początku choć przez głowę przeszedł mi wcześniej inny pomysł ale nie będę tu pisał bo mogę palnąć głupotę).
Po czytałem jednak, że może mieć znaczenie sam wentylator i może być konieczny jakiś filtr na tego PWMa.

Najlepiej jak przy najbliższej okazji dasz mi schemat. Znam kogoś kto na pewno będzie się lepiej orientował niż ja i pewnie wystarczy, że rzuci na to okiem.
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Lampa Led diy Project Monster

Post autor: Big daddy »

Niepotrzebny jest schemat, jeśli możesz spytaj dlaczego tak się dzieje.
Wentylator ma wtyczkę na cztery przewody, +, -, pin do badania obrotow i pin Pwm. Podpiąłem go do 12v , a przewód sterowania pwm podpiąłem do pinu arduino(takiego z możliwością sterowania Pwm).
Wszystko działa tak jak należy, oprocz tego, że się kręci nawet jak pwm=0.
Mierzyłem czy nie ma jakiś szpilek między Pwm a masą, ale na mierniku zero. Za to na zasilaniu są jakieś volty.
Nie znam się na tym na tyle żeby to rozumieć, nie bardzo wiem jak działa. Jeśli pwm nie jest podpięty to went. Chodzi na maxa i ok, ale jak podepnę to na moje oko powinien być w wentylatorze układ, jakiś tranzystor, który odcina plus z zasilania i odtąd steruje napięciem z pinu pwm, a to jak jest zero to nie ma prawa się kręcić... Czyli może mam wadliwy went bo tranzystor się nie zamyka do końca. To tylko moje laika rozważania...

Chłodzenie wodą już kiedyś próbowałem planować razem z próbą podgrzania wody, ale mi odradzono że za mała wydajność.
Oczywiście jest to jak najbardziej do zrobienia tylko jeszcze kwestia kontaktu wody z aluminium. Masz doświadczenia z krewetek więc jak by to wyglądało np w krewetkarium?
Niby wszystko opisałem ale jeśli potrzeba tego schematu napisz to cis stworzę :)

Wysłane z galaktyki S4
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Lampa Led diy Project Monster

Post autor: MarSz »

Miałem na myśli pompowanie wody z akwa przez zamknięty aluminiowy profil, który jednocześnie jest radiatorem (są do niego przyklejone thermal pady diod). Profil (radiator) jednocześnie stanowiłby stelaż. Można zrobić 3 lub 4 rzędy w szereg lub równolegle. Przy odpowiednim doborze przepływu, mocy diod, profilu aluminiowego możliwe, że dałoby się całkowicie uniknąć podgrzewania wody gdy świecą lampy.

Nie wiem czy to ma sens bo nie próbowałem w praktyce (przy krewetkach nie podgrzewałem wody wcale) ale z natury mam praktyczne podejście czyli jeśli gdzieś wytwarzam ciepło jajko efekt uboczny innego procesu to aż się prosi by to ciepło wykorzystać tam, gdzie i tak muszę je dostarczyć z innego źródła.

Może warto pomyśleć nad tym - wiem, że to może brzmieć głupio i bez sensu bo to przecież tylko trochę ciepła więc po co się przejmować - lepiej je wysłuchać na pokój a wodę podgrzewać grzałką.
Mnie jednak ostatnie lata (wiesz o co chodzi) nauczyły szukać rozwiązań nawet pozornie nietypowych i mało popularnych lub wręcz przeciwnie do utartych standardów. Przykładów nie trzeba daleko szukać.
Okap w kuchni nad kuchenką.
Co robią wszyscy? Ano wydmuch na zewnątrz przez kanał wentylacyjny w kominie lub osobną rurą.

Co robi MarSz?
Puszcza to przez filtr i do rekuperatora. Stosunkowo dużo ciepła za moje pieniądze wydziela się jako efekt uboczny procesu zwanego gotowaniem.
Puszczanie tego na zewnątrz to jak wypuszczanie pieniędzy przez komin. Wolę by zostały w domu :)
Awatar użytkownika
KODI
Założyciel
Posty: 4209
Rejestracja: 15 listopada 2012, 15:12
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa-Stare Miasto
Kontakt:

Re: Lampa Led diy Project Monster

Post autor: KODI »

Nie znam się, ale chyba w tej wersji chłodzenie wodą odpada bo jest w niej sól.
KODI aquajura.pl
507L + 200L - Aqua Salsus II
20L- KODI-zumi
______________

e-mail : aquanexus.pl@gmail.com lub kkodim@gmail.com
Tel.607 404 247
NIECH MOC BĘDZIE Z WAMI ! ZAWSZE
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Lampa Led diy Project Monster

Post autor: Big daddy »

Sól to w słonej lampie tutaj będzie słodycz :)
Marcin jak najbardziej właśnie tak kombinowałem, ale ktoś mnie sprowadzil na ziemię że próbował w ten sposób i miał zysk temp w akwa około 0,5 do 1st czyli raczej niewiele. Niby i to dobre ale trzeba wziąć pod uwagę że pompa sama się nie napędzi i też jakieś waty trzeba jej dać. Nie wiem czy się to opłaci.
W słonym odpaliłem właśnie lampę i testuje. Przy pełnej mocy ok 110W i na samym profilu(teraz są jeszcze dodatkowe żebra) rzeczywiście temp. fajnie rosła, odpuściłem przy 50st żeby nie zaszkodzić diodom, teraz pracuje na jakieś 70-80%mocy i utrzymuje 35 stC przy 30% mocy wentylatora. Czyli również nie ma tej energii jakoś strasznie dużo. Jednak tak jak piszesz warto pomyśleć jak ją wykorzystać I czy się to opłaca.

O kontakt z metalem pytałem właśnie w kontekście puszczenia wody przez aluminiowy profil, nie zaszkodzi to życiu w akwa?
Wiem że w morskim wszelki kontakt zakazany, ale w słodkim nie wiem może by się dało. Dlatego pytałem o krewetki, bo one jak wiemy są dość delikatne.

Wysłane z galaktyki S4
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Lampa Led diy Project Monster

Post autor: MarSz »

Idąc tym torem - wentylatory też same z siebie działać nie będą i jakąś moc musisz dostarczyć.
Może jednak mniejszą.
Ale racja - nie wiem jak by się alu zachowywało w kontakcie z solą. Pewno nie najlepiej. Wtedy znów trzeba by iść w kierunku wymiennika i tu dochodzą sprawności ... Rzeczywiście może bardziej takie "szklane domy" niż jakaś poważna koncepcja.

Co do krewetek - gorzej by było gdyby to była miedź.
Awatar użytkownika
elespero
Użytkownik
Posty: 52
Rejestracja: 07 grudnia 2015, 13:44
Płeć: On

Re: Lampa Led diy Project Monster

Post autor: elespero »

Jeżeli chodzi o profile to tylko z kwasówki sporzywczej, w słodkim wszystko inne (aluminium, miedź) oddaje coś do wody a co dopiero było by w solance. Profil 10x10 o ściance 1mm przyklejony klejem termo przewodzącym i wolny przepływ wody (zasilanie Patmini) przez profil i woda podgrzana. Wszystko zależy od temperatury lampy. Miałem u siebie robić coś takiego, ale moja lampa nie nagrzewa się do 30 stopni więc nie ma sensu.
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Lampa Led diy Project Monster

Post autor: Big daddy »

No właśnie i tak też upadł mój kolejny pomysł na lato czyli chłodzenie za pomocą ogniw peltiera. Wszystko już kupiłem i leży, być może spróbuje to przykleić bezposrednio do szkła i potestować. Zapomniałem o tym jednym "drobnym" szczególe....
:)
A miało być tak pięknie, cały kombajn który pobiera wodę zza hamburga, chłodzi i wyrzuca do akwarium. Koszt żaden bo filtr i tak musi chodzić, do krewetek idealna sprawa tylko ten metal...


Wysłane z galaktyki S4
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
elespero
Użytkownik
Posty: 52
Rejestracja: 07 grudnia 2015, 13:44
Płeć: On

Re: Lampa Led diy Project Monster

Post autor: elespero »

Do szyby bym się bał, może pęknąć przez różnice temperatur. A jakoś nie można profila do ogniw przymocować? Ogniwa by chłodziły profil, a profil wodę.
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Lampa Led diy Project Monster

Post autor: Big daddy »

Nie no i tak trzeba radiator bo najważniejsze pozdr peltierze jest wydajne chłodzenie.
Problemem jest właśnie zrobić to tak żeby woda nie miała kontaktu z metalem...

Wysłane z galaktyki S4
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
elespero
Użytkownik
Posty: 52
Rejestracja: 07 grudnia 2015, 13:44
Płeć: On

Re: Lampa Led diy Project Monster

Post autor: elespero »

No jest problem.. jakoś "za laminować"?
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Lampa Led diy Project Monster

Post autor: Big daddy »

Jedna stronę tak, można to zrobić, ale z drugiej strony ogniwa musi być chłodzenie.
Jeśli by puścić wodę przez profil aluminiowy to ogniwo kleimy do profila, a radiator do ogniwa i załatwione.
Niestety nie da się tak zrobić.
Jakieś pomysły?

Kurczę chyba trzeba będzie wydzielić ten temat :)

Wysłane z galaktyki S4
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Oświetlenie i pokrywy”