Lampa Led Diy 113W Florida_SUN

Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Lampa Led Diy 113W Florida_SUN

Post autor: Big daddy »

Cześć!

Właśnie skończyłem lampę do "morszczaka" i pasowało by ja przedstawić :)
Nie będę robił opisów, bo pełno takich w sieci i jeśli kogoś to interesuje na pewno sobie znajdzie szczegóły.    
W założeniach musiało być bardzo szybko(nie bardzo wyszło :) ) i przystępnie cenowo i tu już lepiej.    

Jakoś to też musi przecież wyglądać i jeśli brać pod uwagę moje i floridy  wymagania wyszło jak najbardziej ok.
20160418_171756.jpg
Morskie szkiełko rządzi się swoimi prawami tu trzeba mocy....
Użyłem zatem diod mocy :). Power Led w większości 5W, Blue, Deep Red, i UV są mocy 3W.
Jeśli chodzi o diody to utarlo się, że słowo Cree powinno wzbudzać uczucie wyższości, spełnionego obowiązku, zrobienia wszystkiego co w naszej mocy, zaspokojenia wszelkich obaw. Cree to jedyna słuszna droga, jedyna prawda. Jest tylko Cree reszta to zło.
Coś w tym jest, ale chyba jednak nie do końca. Nie będę się rozwodził, jeśli ktoś zechce sobie kupić spokój jak najbardziej polecam, jednak ja za podstawowe rzeczy nie płacę. Mam je w pakiecie :)
20160418_171740.jpg
Użyłem diod na chipie Epistar, nie są to najtańsze diody, ale na pewno tańsze niż Cree podobno ich jakość jest dobra, a podane parametry są utrzymywane(co jest notebene najważniejsze). Zresztą można znaleźć w sieci wiarygodne testy.
Żeby zamknąć temat diod:
-11 x5W Royal Blue
- 6x3W Blue
-3x5W biały zimny 12000K
-2x5W biały ciepły 3200K
-2x3W Deep Red
- 2x 3W UV
Całość 113W.
Nie ma Cree, jestem heretykiem.
20160426_120628.jpg
Do zasilenia  użyłem dwóch zasilaczy 24v 5A. Po 3,5A na kanał.
Prąd na diodach ustalilem za pomocą driverow opartych  na kostce PT 4115 z możliwością sterowania przez PWM. Miałem robić sam, ale kupiłem (7,50 na Alle...) szkoda czasu.

Teraz trochę o gadżetach czyli to co misie lubią najbardziej :)
Co to cudo potrafi?
Ano całkiem sporo :)


Pięć kanałów światła:
Biały, Blue, Royal Blue, Uv, Czerwony.
W planach było jeszcze zielone, żeby uzyskać możliwość pełnej regulacji barwy RGB. Było, ale się zbyło :) diody nie doszły, czasu nie było i takie tam :). Bedzie zatem chyba zmiana, wylecą czerwone w związku z w/w zmianą koncepcji, a na ich miejsce dojdzie 3x5W białego.
20160423_201626.jpg
Całość sterowana mikrokontrolerem arduino nano, do kompletu z zegarem ds1307 i modułem bluetooth.
20160418_171813.jpg
Oczywiście w pełni regulowany świt i zmierzch oraz moc poszczególnych kanałów.
Ciekawie zorganizowane oświetlenie nocne, wystarczy na komputerze zaznaczyc ptaszka w odpowiednim miejscu i ustawić minimalną moc lampy. Zaznaczony kanał nie biedzie się wygłaszał do zera, a do ustawionej wartości. Jeśli jest to 1% lampa świeci na najmniejszym możliwym poziomie(mniej niż jeden procent),a właśnie.... komputer :).
Otóż lampę reguluje się za pomocą aplikacji na Windowsa poprzez bluetooth, pełna wygoda :) łączymy się i regulujemy lampę bez ruszania się z kanapy.
Oczywiście dostępny jest tryb testu gdzie można sprawdzać sobie ustawienia itp.
20160422_193153.jpg
Żeby ktoś nie oskarżał mnie przypadkiem o poczynienie tego wszystkiego :)
Ten projekt jest dostępny w sieci całkowice za darmo. Nazywa się Aquma Led Control, jeśli ktoś chętny, znajdzie go i kilka innych super rzeczy na stronie magu.pl.
Ja ze swojej strony chciałbym podziękować jeszcze raz autorowi, Magowi.
Masa pracy, testów i wiedzy. Wszystko całkowicie za free.
Bawię się tym trochę, pisze swój program potrafię więc docenić to czego potrzebowałem szybko, sprawdzonego i działającego bez problemów. Projekt przemyślany, bez zbędnych dupereli, funkcjonalny i praktyczny. Wielkie dzięki!
20160503_163445.jpg
Troszke jednak sprofanowałem oryginalny kod, usunąłem jeden kanał światła i zamiast niego dopisałem sterowanie wentylatorem.
20160430_124622.jpg

Działanie jest proste, wpisujemy jaką temperaturę pracy chcemy, a resztą zajmuje się już nasz arduino płynnie regulujac prędkość wentylatora . Przy max mocy moja lampa nie nagrzewa się bardziej niż 35stC(tak mam ustawiony próg) wentylator pracuje wtedy w okolicach swoich najwyższych obrotów. Jest to bardzo cichy, wolnoobrotowy wentylator komputerowy śr 120mm.
W ustawieniach roboczych "chodzi"na na ok 33% swojej mocy. Niezauważalne :)
20160503_211412.jpg
20160503_211400.jpg
Jeśli ktoś ma jakieś pytania czy sugestie zapraszam do dyskusji.

Jeszcze jedno :) Bardzo chciałem podziękować Kamili za wsparcie i cierpliwość mimo, że przez ostatni czas musi znosić permanentnie takie coś:
20160422_154602.jpg

Oficjalnie zatem lampa zyskuje nazwę Florida_SUN

Co bardziej spostrzegawczy pewnie już zauważyli, że jeszcze nie skończyłem...... :p
Załączniki
20160503_211426.jpg
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
florida_blue
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 1280
Rejestracja: 03 grudnia 2012, 08:51
Płeć: Ona

Re: Lampa Led Diy 113W Florida_SUN

Post autor: florida_blue »

Zostałam matką chrzestną lampy :ymparty:

Całkiem fajna ta lampa nie chwaląc się wyszła :)
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Lampa Led Diy 113W Florida_SUN

Post autor: Big daddy »

Dziś lampa zyskała nową funkcjonalność :)
Teraz to już pełny wodotrysk, wyszła aplikacja na androida I teraz można nią sterowac przez smartfona :)
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
Myszon
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 17 grudnia 2012, 10:37
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Lampa Led Diy 113W Florida_SUN

Post autor: Myszon »

@Big daddy, ciekawi mnie Twój kod odnośnie wentylatora i podłączenie - ale to skieruję się na PW chyba z tymi pytaniami.

W sobotę buduję swoją lampę (ledy Epistar 3W) i wszystko już mam. Również sterowanie opieram o projekt MAGU - na tę chwilę mam 1 lub 2 kanały wolne. Z chęcią zmieniłbym jeden z nich na sterowanie wentylatorem/wentylatorami w obudowie.

Świetna praca! :)
Wystawa Akwarystyczna -> http://www.zoo-gielda.czest.pl" onclick="window.open(this.href);return false; lub http://www.akwarystyka.czest.cz/" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.CZESTOCHOWA.czest.cz" onclick="window.open(this.href);return false; Moje Miasto! Nasze Miasto!
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Lampa Led Diy 113W Florida_SUN

Post autor: Big daddy »

Oj dawno to było, nie pamiętam już dokładnie szczegółów, ale wywaliłem jeden kanał i dodałem kod pid dla wentylatora. Działa to tak że nawet nie wiem czy działa :)
Więc chyba dobrze :)
Oczywiście kodem się podzielę.


Wysłane z galaktyki S4
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Oświetlenie i pokrywy”