Prosty i tani odbłyśnik

Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Prosty i tani odbłyśnik

Post autor: MarSz »

Jak w tytule - chcę przedstawić chyba najtańszy z możliwych odbłyśnik, który jeśli w miarę starannie wykonany, może być jeszcze nie koniecznie tandetny :-)

Projekt bardziej dla szukających oszczędności a nie liczących na topowy design z logiem ADA itp :-)

No więc tak - może zacznę od tego, że miałem kiedyś akwarium dosyć długie - taki jamnik, które podzieliłem sobie na trzy części by eksperymentować z krewetkami.
Miał to być totalny Low Tech więc nie zależało mi na super wyglądzie - nawet nie było pokrywy a świetlówka po prostu leżała na wierzchu.
I wszystko byłoby ok gdyby nie to, że ta świetlówka strasznie mnie denerwowała bo mi po całym pokoju świeciła i postanowiłem zrobić prymitywną osłonę (miałem chwilowo dość robienia pokryw ze spienionego PCV tym bardziej, że zbiornik nie miał mieć celów wystawowych). Jak się okazało pomysł był trafiony a przy okazji ekstremalnie tani ale po kolei.

Jako świetlówkę zastosowałem dostępną w marketach budowlanych w cenie ok 19zł świetlówkę 21W firmy OSRAM - w charakterystycznym opakowaniu widocznym na zdjęciu poniżej.
Obrazek


Dodam, że jak się później okazało, świetlówka ta znakomicie wpływa na rozwój roślin - nie musiałem nic szczególnego robić a rosły aż miło (nie nawoziłem bo miałem tam Crystale). Na końcu pokażę efekty.

Wykorzystałem elektronikę z najtańszej niefirmowej "żarówki energooszczędnej" o mocy 24W (trzeba dobrze trafić ale takie najtańsze można znaleźć w cenie ok 9zł).

Do tego wykorzystałem dwie oprawy bryzgoszczelne (dostępne w necie a w Częstochowie jak na razie zaopatruję się w nie tylko w elektryku Justa - nigdzie indziej nie znalazłem jak do tej pory ale może słabo szukałem) - cena ok 7zł za sztukę.

Do tego puszka podtynkowa by wszystko w miarę estetycznie zamknąć w obudowie i uchronić od zalania- koszt ok 50gr - 3zł - zależnie od wybranego typu (ja użyłem tej najtańszej).

Świetlówka po prostu leżała na przekładkach dzielących akwarium na trzy mniejsze (ale złożyłem na nią dwa uchwyty montażowe do rurek pcv by mi się przypadkiem nie przesunęła i nie wpadła do zbiornika (koszt pomijalny :-) )

Obrazek

Tak niestety "waliło po oczach":
Obrazek



By zrobić odbłyśnik postanowiłem wykorzystać to co już miałem i co dostałem razem ze świetlówką czyli jej opakowanie - rozciąłem wzdłuż, okleiłem od spodu taśmą aluminiową (wykorzystałem taśmę w rolce do oklejania izolacji do rur cieplnych - niestety nie podam kosztu bo ją już miałem ale w tym wypadku koszt rolki może być nieco większy - tutaj więc małe naciągnięcie jeśli chodzi o koszty ale każdy kto robi odbłyśnik i tak jakąś folię aluminiową musi mieć - niekoniecznie całą rolkę).

Obrazek


Z drugiej strony okleiłem taśmą samoprzylepną w kolorze grafitowym (tą też akurat miałem).

Obrazek


i całość prezentowała się tak:
Obrazek


Leżało to sobie swobodnie na świetlówce, nie wpadło mi nigdy do zbiornika ale zgodzę się, że to trochę prowizorka jest. Mi jednak odpowiadało do tego stopnia, że teraz w regale na każdym poziomie mam w ten sposób zrobione oświetlenie. Jest to bardzo lekkie i łatwo zdjąć podczas jakichkolwiek prac w akwarium.

No i daję sobie ekopozytyw za wykorzystanie surowców wtórnych z opakowania - nie wyrzuciłem tego w końcu do kosza :-)

Wyżej widać cały zbiornik zaraz po starcie (warto zwrócić uwagę na rośliny).
Poniżej efekt po paru tygodniach. W środkowym zbiorniku była mini pelia, w prawym christmass moss a w lewym milimeter moss (tego zdjęć akurat jakoś nie zachowałem).
Zdjęcia były robione by pokazać krewetki a nie rośliny ale wybrałem takie, na których widać choć kawałek roślin.
Kwestię skuteczności pozostawiam do oceny oglądających:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przypomnę, że nie stosowałem nawozów - do zbiorników do podmian stosowałem RO mineralizowane V8 + Mosura Mineral Plus. Jak widać wystarczyło. Co ciekawe w tym środkowym zbiorniku mini pelia miała jaśniejszy i bardziej "soczysty" kolor niż w mojej 70-tce, którą równolegle wtedy prowadziłem (choć tam też nawet nieźle dawała radę ale tam było nieco CO2 z bimbrowni i mocniejsze światło).

Na koniec podsumowanie kosztów:
- świetlówka - 19zł
- żarówka energooszczędna - 9zł
- puszka podtynkwa - 50gr
- uchwyty do rurek PCV - ok 50gr
- oprawki bryzgoszczelne - 14zł
- kabel z wtyczką - 4zł

- folia aluminiowa i taśma szara - miałem więc pomijam

Całość - 47zł - przy czym nie jest to koszt odbłyśnika (o którym mowa w temacie) a już całego oświetlenia z odbłyśnikiem włącznie (tak na prawdę to w tym wypadku koszt odbłyśnika praktycznie zerowy).

Radość z wykonania i efektów - bezcenna ;-)
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Prosty i tani odbłyśnik

Post autor: Big daddy »

Cos z niczego przy zerowym koszcie, to co lubie:) pomyslowe i skuteczne gratulacje, jesli nadarzy sie okazja nápewno wykorzystam ;)
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Prosty i tani odbłyśnik

Post autor: MarSz »

Miałeś okazję widzieć to u mnie ale nie wiem czy zwróciłeś uwagę :-)
Awatar użytkownika
alkorta
Założyciel
Posty: 1000
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:47
Płeć: On

Re: Prosty i tani odbłyśnik

Post autor: alkorta »

Ciekawa sprawa, tanim kosztem można to zrobić i to jest sedno, pewnie że ktoś powie, że prowizorka, ale czasami takie coś jest lepsze niż nic.:)
Na­tura dała nam dwo­je oczu, dwo­je uszu, ale tyl­ko je­den język po to, abyśmy więcej pat­rzy­li i słucha­li, niż mówili.


300 l
- Symphysodon Discus
- Corydoras Metae
- Corydoras Panda
- Ancistrus dolichopterus
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Prosty i tani odbłyśnik

Post autor: Big daddy »

MarSz pisze:Miałeś okazję widzieć to u mnie ale nie wiem czy zwróciłeś uwagę :-)
Właśnie o to chodzi ze za maskwnicą nie widziałem odbłyśnika ;)
Za to widziałem dobrze oświetlone akwaria , po co pchać kasę tam gdzie jej nie widać? :D, efekt za to jest!
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
areko10
Użytkownik
Posty: 153
Rejestracja: 21 listopada 2012, 17:16
Płeć: On

Re: Prosty i tani odbłyśnik

Post autor: areko10 »

ja dzisiaj zrobiłem z blachy ocynkowanej
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Prosty i tani odbłyśnik

Post autor: Big daddy »

areko10 pisze:ja dzisiaj zrobiłem z blachy ocynkowanej
Zapodawaj !
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
kradek
Założyciel
Posty: 439
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:48
Płeć: On
Lokalizacja: Wrocław

Re: Prosty i tani odbłyśnik

Post autor: kradek »

U mnie od dłuższego czasu jako odbłyśnik robi kątownik aluminiowy 35x35mm :) W środku wypolerowany, na zewnątrz oklejony na biało:) W środeczku świetlówka t5:)
W zasadzie to miał być na chwilę... Bo akurat kątownik był pod ręką a świetlówka mnie niemiłosiernie wku**.. Patent pozostał jednak do dziś :)
41l - Krewetki (click!) (click!)off :(
17l - Jurajska Kosia (click!) (click!) off :(
160l - Zielona tanga (click!) trofy rip :(

burn
down
babylon
ODPOWIEDZ

Wróć do „Oświetlenie i pokrywy”