"Żywe" tło

Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

"Żywe" tło

Post autor: MarSz »

Chciałbym w tym temacie pokazać jeden ze sposobów zrobienia tzw. żywego tła w akwarium, które wg mnie jest ciekawszą alternatywą niż fototapety, gdyż ostateczny efekt bije je na głowę (choć na początku niestety wygląda gorzej, ale akwarystyka to hobby dla cierpliwych więc trzeba się w nią uzbroić i poczekać na efekt a mam nadzieję, że zaprezentowane przykłady zachęcą do tego).

Zanim zacznę opisywać samą metodę, powiem kilka słów o roślinach, które można do tego celu wykorzystać.
Generalnie większość mchów się nadaje, ale każdy da inny efekt. W wielu przypadkach efekt ostateczny będzie dyskwalifikował wykorzystanie danego mchu w konkretnym akwarium (bo np. akwarium małe, a mech ma taką strukturę, że tło uzyskane z niego ma np. 10cm grubości, co przy małych zbiornikach już znacznie zmniejszy akwarium optycznie). Przy większych zbiornikach jest więcej możliwości (nawet widziałem tła zrobione z microsorium).

Wymienię więc tylko na szybko rośliny, które osobiście przetestowałem w tym lub podobnym zastosowaniu i co do których wiem, że się nadają.
Jak będzie zainteresowanie tematem, to mogę bardziej szczegółowo podać parametry tła z każdego mchu takie jak, grubość, tempo wzrostu, trudność w utrzymaniu, sposób pielęgnacji itp (pisałem już wielu osobom takie rzeczy na pw i w sumie po to robię ten temat by nie musieć się powtarzać :-D )

Więc po kolei:
- christmass moss
- milimeter moss
- china moss
- brasil moss
- subwassertang
- mini pelia
- wave moss
- taxiphilium sp. (*)
- phoenix moss
- drepanocladus sp.
- pelia

i pewnie jeszcze kilka, które pominąłem bądź zapomniałem.

Teraz przejdźmy do wykonania.
Ja zawsze stosuję metodę na dwie siatki ogrodnicze. Do tego celu wykorzystuję zwykłą siatkę ogrodniczą o niezbyt dużych i nie za małych oczkach (ok 5mm jest ok).
Docinam dwa identyczne kawałki o wymiarach takich jakie ma być tło (jeśli tło częściowe lub cała szyba tylna to wtedy wymiar jak wymiary szyby odejmując kilka cm wysokości na dno i ok 1-2 cm na górę od lustra wody + margines dla mchu).

Układam poziomo na stole jedną warstwę siatki, na niej rozkładam rośliny - pojedyncze warstwy. W miarę możliwości (i dostępności roślin) tak by pokryć całą siatkę ale jak będą przerwy to i tak w przypadku większości roślin z czasem nie będzie problemem.

Następnie przykrywam drugim kawałkiem siatki (ostrożnie tak by nie poprzesuwać roślin).
Wcześniej mam przygotowany długi kawałek żyłki przyponowej (0.12 - 0.15mm) przywiązany do w miarę grubej i dużej igły. Dzięki użyciu igły lepiej jest przeplatać.
Najpierw przeplatam wzdłuż krawędzi siatki dookoła a potem robię przeploty przez środek (co 3-4 cm jedna linia) w poziomie i w pionie. Dobrze jest co któryś przeplot przywiązać do siatki by się nie rozleciało jak nie będzie dobrze dociągnięte.

Efekt powinien wyglądać mniej więcej tak:
Obrazek

Obrazek

Iw zasadzie na tym można by zakończyć. Pozostaje kwestia przymocowania do szyby i najprostsze wydają się przyssawki, które jednym końcem wciskamy w oczka siatki.

Miałem tak w jednym akwarium i nie byłem do końca zadowolony. Mimo iż efekt wizualny był ok (zdjęcie będzie niżej), to one od czasu do czasu się odklejały, sprawiało to problemy przy pracach w akwarium . Może gdybym zastosował np. 10-14 przyssawek to by wszystko ładnie do szyby przylegało ale ja miałem wtedy tylko dwie więc wyszło jak wyszło.

Później wymyśliłem inny patent i go pokażę.
Można zrobić ramkę na siatkę z profili PVC dostępnych w marketach budowlanych za nieduże pieniądze. Najlepszy jest U-profil 5-8mm.

Należy skleić 4 ściany ramki w taki sposób by 3 stanowiły prowadnice (dolnej mogłoby nie być jeśli tło ma być na całą wysokość - po prostu siatka z mchem oparłaby się o dno ale wtedy całość nie ma usztywnienia więc mimo wszystko lepiej dodać) a czwarta zawieszenie.
Więc ta czwarta musi być wklejona w drugą stronę (szczegóły na zdjęciach). Kleiłem silikonem akwarystycznym.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tak wygląda po wsunięciu wcześniej przygotowanej siatki:
Obrazek

A tutaj widok z góry - widać po pierwsze żyłkę - czyli jak gęsto robiłem równoległe przeploty, ale i warto zwrócić uwagę na górną listwę - jest w drugą stronę niż pozostałe 3 i to ona posłuży jako wieszak na szybie akwarium:
Obrazek


A tak to wygląda zaraz po włożeniu do akwarium:
Obrazek

Niestety z tamtego czasu nie zachowało mi się żadne zdjęcie pokazujące wygląd tła po zarośnięciu (tam był wykorzystany akurat subwassertang) choć jeszcze spróbuję poszukać.

Tymczasem, by poprzeć swoje słowa dowodami, że takie tło ma sens i może wyglądać lepiej niż tylko kawałek zielonej siatki w akwarium pokażę zdjęcia z innego akwarium, gdzie miałem tło częściowe zawieszone na dwóch przyssawkach (to o nich pisałem, że mi się odklejały) ale akurat nie to jest istotne a to by zobaczyć, że mimo takiego mocowania między siatkami mech (tu był christmass) bez problemu przerasta tworząc efekt zielonej ściany.

Akwarium jakiś czas po starcie (mech miejscami zaczyna wyrastać już z siatki):
Obrazek

Zbliżenie na siatkę:
Obrazek

...jakiś czas później:
Obrazek


Mam nadzieję, że się komuś przyda.
W razie czego chętnie odpowiem na pytania i wątpliwości.
Awatar użytkownika
areko10
Użytkownik
Posty: 153
Rejestracja: 21 listopada 2012, 17:16
Płeć: On

Re: "Żywe" tło

Post autor: areko10 »

mi śie przyda szukałem właśnie czegoś takiego
Awatar użytkownika
bynio67
Założyciel
Posty: 1964
Rejestracja: 15 listopada 2012, 22:02
Płeć: On
Lokalizacja: Tysiąclecie

Re: "Żywe" tło

Post autor: bynio67 »

Proste a jednocześnie genialne. Efekt końcowy rewelacyjny. Mam małą kostkę, obecnie rezyduje w niej raczek marmurkowy. To jest syna pupil, może kiedyś skorzystam z Twojej lekcji.
Awatar użytkownika
piotr0234
Użytkownik
Posty: 130
Rejestracja: 26 października 2013, 21:08
Płeć: On
Lokalizacja: Śląskie okolice Mykanowa

Re: "Żywe" tło

Post autor: piotr0234 »

czy mogę użyć java moss
Obecnie:
-112 LT
60l Azja
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Odp: "Żywe" tło

Post autor: Big daddy »

Pewnie że możesz ale moim zdaniem lepszy efekt będzie z bardziej efektownym mchem np christmass itp.

Wysłane z tapofonu za pomocą tapatalk 2
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
skorpionka123
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 371
Rejestracja: 30 czerwca 2013, 18:27
Płeć: Ona
Lokalizacja: Cz-wa Raków-Zachód

Re: "Żywe" tło

Post autor: skorpionka123 »

Kapitalne , też wykorzystam :)
Awatar użytkownika
Bartt85
Użytkownik
Posty: 183
Rejestracja: 03 października 2013, 14:11
Płeć: On

Re: "Żywe" tło

Post autor: Bartt85 »

Ciekawy pomysł.
Awatar użytkownika
sakis
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 27 stycznia 2014, 22:09
Płeć: On

Re: "Żywe" tło

Post autor: sakis »

bardzo fajny sposób, też już materiały zakupiłem,jutro będę robił:)
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: "Żywe" tło

Post autor: MarSz »

Pochwal się potem jak wyszło, jakie masz wnioski lub może masz jakiś nowy pomysł.
Awatar użytkownika
sakis
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 27 stycznia 2014, 22:09
Płeć: On

Re: "Żywe" tło

Post autor: sakis »

dzisiaj skleiłem ramkę i zostawiłem żeby silikon wysechł,w piątek włożę do akwarium to zrobię fotkę i pochwale się:).
Awatar użytkownika
sakis
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 27 stycznia 2014, 22:09
Płeć: On

Re: "Żywe" tło

Post autor: sakis »

witam, ramka zrobiona i już jest w akwarium, trzeba przyznać że teraz już fajnie wygląda:),a jak jeszcze mchy zaczną rosnąć:). Miałem trochę problem ze sklejeniem rogów silikonem,raz mi się rozleciała,teraz też skleiłem i musiałem delikatnie wkładać żeby znowu mi się nie rozkleiła ale się udało. Chciałem zdjęcie wystawić ale za duży rozmiar mają więc muszę rozszyfrować jak je zmniejszyć i na pewno wkleję...ogólnie bardzo fajny pomysł miałeś:)tylko trzeb by coś pokombinować z mocowaniem tych rogów w ramce-jakiś inny sposób...
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: "Żywe" tło

Post autor: MarSz »

Jest jeszcze jedna opcja - nie ma problemów ze sklejeniem kątów ale nie też wielu zalet, które ma mobilna ramka.

Można po prostu wkleić na stałe dwie takie prowadnice na szybę w akwarium i w nie potem wsunąć bez najmniejszego problemu siatkę - idea bardzo zbliżona (ale z dużo mniejszym profilem) jak w przypadku prowadnic do hamburgów (można zobaczyć w temacie Filtr hamburski matowy).

Minusy są za to następujące:
- trzeba to zrobić zanim akwarium jest zalane (ramkę można zrobić w każdej chwili nawet w istniejącym akwarium)
- można potem wyjąć siatkę ale prowadnice zostają (ramkę można wyjąć w każdej chwili nawet jak się znudzi)
- prowadnice muszą być na stałe na konkretny rozmiar - najlepiej na całą szybę tylną choć można mniejsze (ramkę można zrobić np. na 1/4 powierzchni szyby i w razie potrzeby w każdej chwili przewiesić w inne miejsce lub nawet do innego akwarium)
- musi być w akwarium, do którego zostało zrobione (ramkę można sobie np. "podpędzić" w jednym akwarium a potem w razie potrzeby przenieść do innego - nawet czasowo)

Więc jak widać - minusy są sporym ograniczeniem.

Oczywiście zawsze można zrezygnować z ramki i samą siatkę przymocować (np. na przyssawkach) ale to też ma wady, które opisałem na początku tematu.

Więc decyzję trzeba podjąć biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw.

W tym momencie w rozwiązaniu z ramką widzę trzy zasadnicze wady:
- trzeba ją zrobić (ale dla chcącego nic trudnego)
- zanim zarośnie widać biały profil (ale po to się robi tło by zarosło)
- jest faktycznie pewien problem z trwałością mocowań zwłaszcza jak się do tego nie przyłoży - i tutaj widzę pole do popisu dla osób lubiących eksperymentować. Ostatnio wpadłem na pomysł - ale już go nie testowałem - że może zamiast silikonu spróbować zgrzewanie na gorąco.
Ten materiał się łatwo robi plastyczny w wysokiej temperaturze.
Trzeba by poćwiczyć jak i czym podgrzać krawędzie ramek (te, które mają być sklejone ze sobą) i jak się nadtopią i są gorące to je szybko ze sobą złączyć zagniatając miękkie krawędzie - to powinno być trwalsze.

Jednak tego jeszcze nie miałem okazji spróbować - pozostawiam dla kolejnych testerów tego rozwiązania i czekam na opinie.

Zdjęcia wszelkich rozwiązań mile widziane - na pewno przydadzą się innym chętnym do spróbowania.
Awatar użytkownika
sakis
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 27 stycznia 2014, 22:09
Płeć: On

Re: "Żywe" tło

Post autor: sakis »

DSC_1506.jpg
DSC_1506.jpg (172.55 KiB) Przejrzano 12189 razy
tak to u mnie wygląda na całym tyle...
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: "Żywe" tło

Post autor: MarSz »

No bardzo przyzwoicie.
Można powiedzieć, że bardzo dobry wzór i przykład dla chętnych na żywe tło.

Wskazane by było abyś za jakiś czas wstawił kolejne zdjęcia pokazujące jak się to rozrasta.

Jakiego mchu użyłeś?

I jeszcze jedna kwestia - tło swoją drogą, ale z akwarium zapraszam do galerii gdzie będziesz mógł pokazać inne (poza tłem) szczegóły. Aranżacja się fajnie zapowiada. Widzę nawet jakieś CRki :)
Awatar użytkownika
sakis
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 27 stycznia 2014, 22:09
Płeć: On

Re: "Żywe" tło

Post autor: sakis »

Dziękuje,oczywiście jak tylko wyjdzie trochę mchu poza siatkę to od razu wkleję fotkę. Mech dałem ten co na zdjęciu jest na korzeniu z lewej strony,taki choinkowy,krewetki mam kilka RC i Biene. To jest moje drugie podejście z ich rozmnożeniem i utrzymaniem,za pierwszym razem latem wszystkie mi padły jak zaczęły nosić jajka tak że mam nadzieję tym razem będzie lepiej:).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Tła”