Strona 1 z 1

Filtr węglowy akwarium morskie

: 29 grudnia 2016, 16:44
autor: Big daddy
Witam
Nie wchodząc zbytnio w szczegóły w akwarium morskim często występuje zjawisko wahania wartości ph wody. Spowodowane to jest zwiększoną zawartością dwutlenku węgla w powietrzu które przecież w bardzo dużych ilościach potrzebuje odpieniacz. Latem można sobie do woli wietrzyć pokój, niestety zimą nie jest już tak łatwo :-D
Rozwiązaniem jest doprowadzenie powietrza do odpieniacza z zewnątrz budynku, niestety podczas sezonu grzewczego można by sobie zrobić niezłe kuku w akwarium.
Dlatego też powstał mój filtr :)
Będzie sobie stał na parapecie i oczyszczał powietrze.
Średnica to 110mm, wysokość jakiś 130.
Posiada dwie komory, dolną na wegiel aktywny i górną buforującą, do której można też włożyć jakies dodatkowe wkłady. Pojemność komory na węgiel to wg moich obliczeń około 0,6 l.
Całość zaprojektowałem i wydrukowałem na drukarce 3d.
Kolor jak widać jest bardzo męski :) jedyny filament jaki na razie posiadam niestety :)
Kilka zdjęć:

Re: Filtr węglowy akwarium morskie

: 30 grudnia 2016, 10:12
autor: Mystik
A jak to się trzyma kupy ze sobą? Bo gwintu raczej nie zrobiłeś na połączeniu tych dwóch puszek.

No i jestem pod wrażeniem gładkości zewnętrznej powierzchni. Obrabiałeś ją czy dobrałeś parametry druku? A jeżeli to drugie, to jak długo to drukowałeś?

Re: RE: Re: Filtr węglowy akwarium morskie

: 30 grudnia 2016, 14:48
autor: Big daddy
Mystik pisze:A jak to się trzyma kupy ze sobą? Bo gwintu raczej nie zrobiłeś na połączeniu tych dwóch puszek.

No i jestem pod wrażeniem gładkości zewnętrznej powierzchni. Obrabiałeś ją czy dobrałeś parametry druku? A jeżeli to drugie, to jak długo to drukowałeś?


Nie, nie ma tam gwintu, cały czas się uczę kalibruje sprzęt i ćwiczę obsługę slicera(dzieli plik stl na warstwy które nakłada drukarka-tak dla mniej obeznanych)
Drukowałem do skutku aż uzyskałem taki efekt że wszystko pasuje na wcisk, choć niektóre skleiłem dla wygody, widać to na zdjęciu.

Co do jakości to drukuje standardowo na warstwie 0.25mm jednak jeśli przy pierwszej warstwie sporo zmniejszę wysokość głowicy nad stołem, wychodzi taka rozprasowana i się lepiej zlewa ze sobą. Powierzchnia jest gładsza, ale minus taki że ciężko oderwać wydruk. To jeśli chodzi o płaskie powierzchnię, jeśli mówisz także o reszcie to również tą samą gr warstwy, tak to wygląda przy 0.25 a można uzyskać jeszcze lepszy efekt zmniejszając warstwę. Nie obrabiałem tutaj nic.
Druk tylko tej pokrywki to około godziny czterdzieści minut, całość chyba ponad 7h.

Wysłane z galaktyki S6

Re: Filtr węglowy akwarium morskie

: 01 stycznia 2017, 01:52
autor: KODI
Moje pytanie brzmi, jakie masz wahania pH ?/

Re: Filtr węglowy akwarium morskie

: 01 stycznia 2017, 13:20
autor: Big daddy
Latem nie było problemu wachało 8.3 do 8 teraz potrafi spaść rano nawet do 7.6