Typowe prace pielęgnacyjne

Moderator: Opiekun_Forum

Awatar użytkownika
alkorta
Założyciel
Posty: 1000
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:47
Płeć: On

Typowe prace pielęgnacyjne

Post autor: alkorta »

Typowe prace pielęgnacyjne

Prace codzienne.

Polegają na kontroli prawidłowości funkcjonowania urządzeń technicznych oraz karmienia ryb.

Prace cotygodniowe.

Mają na celu utrzymanie czystości wody oraz sprawdzenie stanu zdrowia ryb.

- Zebranie mułu z dna. (Spuszczamy przy tej okazji 5-10% wody. Jeżeli hodujemy ryby wymagające znacznego odświeżania wody, to ilość spuszczanej wody zwiększamy do 20-25%).

- Obcięcie gnijących i żółknących liści roślin.
- Oczyszczenie filtru wewnętrznego.
- Przetarcie szyb od wewnątrz i zewnątrz ścierką.

Prace comiesięczne.

Mają na celu gruntowne oczyszczenie akwarium oraz odświeżenie wody.

- Dokładne zebranie za pomocą wężyka mułu z dna. (Przy tych pracach spuszczamy około 25% wody).
- Oczyszczenie filtru zewnętrznego.
- Usunięcie nadmiaru roślin.
- Usunięcie nadmiaru ślimaków, które nie powinny uszkadzać roślin.

Nadzwyczajne sytuacje w pielęgnacji akwarium.

Zbyt silny rozwój glonów.

Glony przede wszystkim szpecą akwarium, ale przy bardzo silnym rozwoju mogą być szkodliwe dla roślin i ryb. Silny rozwój glonów zielonych jest wynikiem zbyt dużego natężenia oświetlenia naturalnego i sztucznego (żarówki). Środki zaradcze: zmniejszenie natężenia oświetlenia, usunięcie najbardziej porośniętych glonami liści roślin. Zalecane jest też walka biologiczna z glonami przy pomocy ślimaków lub ryb roślinożernych.

Silny rozwój glonów brunatnych. Jest on wynikiem niedostatecznego oświetlenia i występuje przeważnie w zimie. Środki zaradcze: zwiększenie natężenia oświetlenia.

Zmleczenie wody.

Jest ono spowodowane silnym rozwojem pierwotniaków i jest szkodliwe dla ryb. Środki zaradcze: okresowe czyszczenie akwarium, odświeżanie wody, nie podawanie rybom zbyt dużej ilości pokarmu, zainstalowanie filtru. Jeżeli zmleczenie pojawia się stale na nowo to niezbędne jest zastosowanie środka chemicznego. W tym celu w szklance wody rozpuszcza się kilka kryształków nadmanganianu potasu, po czym roztwór wlewa się do wody w akwarium, aby zabarwiła się ona słabo na jasnoróżowy kolor.

Kożuszek na powierzchni wody.

Powstaje on najczęściej z osiadłego kurzu oraz rozwijających się na nim drobnoustrojów (bakterii, grzybów czy pierwotniaków). Przeszkadza on w przenikaniu powietrza do wody i tworzy zacieki na ściankach akwarium. Środki zaradcze: na powierzchni wody położyć kawałek bibuły lub ligniny. Kożuszek wsiąka wraz z częścią wody, po czym ostrożnie go usuwamy.

Procesy gnilne w podłożu.

Powodują one ciemnienie podłoża i gnicie korzeni roślin. Są bardzo niebezpieczne, gdyż w ich trakcie wydziela się trujący gaz - siarkowodór. Jeżeli procesy gnilne mają charakter lokalnych, ciemnych plam, to z reguły wystarczy lekko rozgrzebać podłoże, ściągając jednocześnie wężykiem gnijące substancje organiczne. Jeżeli procesy gnilne zachodzą w całym podłożu, to niezbędne jest jego całkowite przepłukanie.
Na­tura dała nam dwo­je oczu, dwo­je uszu, ale tyl­ko je­den język po to, abyśmy więcej pat­rzy­li i słucha­li, niż mówili.


300 l
- Symphysodon Discus
- Corydoras Metae
- Corydoras Panda
- Ancistrus dolichopterus
Zablokowany

Wróć do „Akwaria”