270+120 pozostałość z morskiego...

Moderator: Opiekun_Forum

Awatar użytkownika
buczi82
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 31 sierpnia 2017, 15:44
Płeć: On

270+120 pozostałość z morskiego...

Post autor: buczi82 »

Witam
Pierwszy post więc wypada się przywitać :)
Lukasz lat 35, skończyłem jakiś czas temu z morskim I tak akwarium stoi, nikt kupić nie chce I wczoraj pomyślałem o paletach... Do solanki kiedyś wrócę, a tym razem chciałbym na słodko :)
Za nim jednak się zabiorę, muszę troszkę poczytać i popytać, mam nadzieję że znajdę tutaj wszystkie odpowiedzi i porady :)
OK troszkę na temat akwarium...
270L (90x60x50h), opti white, komin zewnętrzny... Sump 120L...
Wiem że sump nie potrzebny, ale ze zostało więc wykorzystam :) Cały osprzęt będzie w sumpie, czyli grzałka jakiś filtr etc
Obiegowke dam około 3k więc cyrkulacja też jakaś mała będzie w akwarium...
W garażu została mi też osmoza, RODI, ale nie wiem czy Di będzie potrzebny, poczytam to się dowiem :)
Co do obsady to chyba więcej jak 4 palety nie wejdą, na dno chciałem kilka kiryskow i ewentualnie z dwie małe bocje, może też neonki, ale na to jeszcze czas, muszę poczytać czy nie będą się gryzly.. Rośliny to nie wiem, muszę poczytać jakie dobre będą dla palet... Na dno chciałbym dać biały piasek, ale to też muszę poczytać co najlepiej...
Lampa też została mi z solanki, hybryda t5+led, ale będą same ledy...
Grzałka tytanowa z termostatem...
I pewnie jakieś graty jeszcze się znajdą...
Uwagi mile widziane...

Wysłane z mojego G8141 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Daniel85
Użytkownik
Posty: 80
Rejestracja: 07 marca 2016, 18:51
Płeć: On

Re: 270+120 pozostałość z morskiego...

Post autor: Daniel85 »

Poczytaj forum adamn i przyłóż się bo z tego co napisałeś wyczuwam spore problemy w hodowli . Najlepiej jak zaczniesz od pustego szkła i samych palet , inne ryby są nosicielami pasożytów . Grunt to higiena , ja zbieram codziennie odchody z dna zbiornika , prefiltr przed biologią najlepiej narurowy żeby nie gniło .
Awatar użytkownika
buczi82
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 31 sierpnia 2017, 15:44
Płeć: On

Re: 270+120 pozostałość z morskiego...

Post autor: buczi82 »

Czemu problemy w hodowli? W słodkim siedzę od dziecka :) Stary miał z 5 akwarium, dziadek że trzy a i ja z czasem jak dorosłe to miałem kilka :) Nigdy problemów nie miałem :) Może to nie jakiś wyczyn ale rozmnażalem gurami, kiryski, zbrojniki, nie pamiętam ale skalary chyba też :) I nigdy, przenigdy nie dozowalem żadnych kropelka I nie robiłem żadnych testów i wszystko żyło :)
Obecnie mieszkam w uk, dużo znajomych zakladalo akwarium, co chwilę im coś zdychalo, do dawali jakieś kropelki, srelki, testy etc a ja postawiłem akwarium, wygotowalem żwirek, zalalem woda prosto z kranu z docelowa temperatura i wrzuciłem ryby i nic nie padło, jedna gurami ale dlatego że wpłynęła pod zamek i nie dała rady wypłynąć... Nigdy żadnej kwarantanny, aklimatyzacji I nigdy mi nic nie padło, pada jak się za dużo grzebie, wiem to z doświadczenia z morskim akwarium...
Z paletkami będę uważał ale nie będę przesądza... Widziałem ładne, bardzo ładne akwarium na YT palety, kiryski I neonki, konar I troszkę ziemska, super wygląda i chyba biały piasek, takie coś bym chciał :)
Jak odpale to pokaże :)

Wysłane z mojego G8141 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Daniel85
Użytkownik
Posty: 80
Rejestracja: 07 marca 2016, 18:51
Płeć: On

Re: 270+120 pozostałość z morskiego...

Post autor: Daniel85 »

Palety to osobny rozdział akwarystyki , to że miałeś inne ryby nie ma znaczenia . Koncentrujesz się na pierdołach typu jaki piasek , rośliny , inne ryby a nie na konkretach w hodowli . Czy wiesz coś o pasozytach i jak im zapobiegać , masz mikroskop ? Leczenie nie polega na dodaniu kilku kropelek leku i czekaniu na ozdrowienie ryb , jest skomplikowane i zazwyczaj trzeba wszystko dezynfekowac , ogólne lepiej zapobiegać niż leczyć . Nie zrozum mnie źle ale chce Cię ustrzec przed problemami , dogorywające ryby to nic przyjemnego .
Awatar użytkownika
buczi82
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 31 sierpnia 2017, 15:44
Płeć: On

Re: 270+120 pozostałość z morskiego...

Post autor: buczi82 »

Dlatego mamy forum żeby się dowiedzieć, Ty raczej też od razu wszystkiego nie wiedziałeś :) Za nim zacznę coś robić to będę czytał... Co do podłoża, roślin i obsady to właśnie to ma największe znaczenie przy zakładaniu akwa... Przecież nie dam piasku z ogródka, nie wrzucę welonki z paletami I nie wsadze np sama trawę do akwa... A przy zalewaniu podłoże już musi być, no chyba że najpierw mam ryby wrzucić a później podłoże ObrazekObrazekObrazek
Od razu zakładasz że wszystko będzie chore, pewnie to nie uniknione, ale jestem pozytywnie nastawiony :)
Miałeś może kiedyś słone akwarium? Uwierz mi ze tam to dopiero jest zabawa :) Czas pokaże co z tego wyjdzie :)

Wysłane z mojego G8141 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Daniel85
Użytkownik
Posty: 80
Rejestracja: 07 marca 2016, 18:51
Płeć: On

Re: 270+120 pozostałość z morskiego...

Post autor: Daniel85 »

Kiedy wprowadzasz inne ryby , jest niemal pewne że wpuścisz pasożyty , dlatego zalecane są zbiorniku jednogatunkowe , aby tego uniknąć . Inne ryby potrafią kontrolować poziom pasożytów w organizmie na bezpiecznym poziomie ,aby wilk był syty i owca całą , paletki przynajmniej te młode tego nie potrafią i prędzej czy później pasozyty przejmują kontrolę nad rybą , wtedy albo leczysz ,albo ryba schodzi . Warunkami sprzyjającymi rozwojowi pasożytów są zalegające w podłożu i filtrem nieczystości . Dodatkowo paletki żrą jak prosięta i robią dużo syfu , który trzeba na bieżąco wyprowadzać poza obieg wody , z dna i filtra . Nie ma tak że sobie wyczyscisz filtr raz do roku i odmulisz podłoże raz w tygodniu , jak chcesz czyścić sump , jak pozbywać się syfu z dna kiedy będzie zagracone ?. Idziesz prosto na minę , porzuć nadzieję że będzie dobrze i zastanów się jak wyprowadzać syf . Dlaczego szukasz informacji na forum ogólnym a nie specjalistycznych o dyskach ?
Awatar użytkownika
buczi82
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 31 sierpnia 2017, 15:44
Płeć: On

Re: 270+120 pozostałość z morskiego...

Post autor: buczi82 »

Co do syfu to jest kilka sposobów :)
Myślałem że zrobię tak jak w morskim, czyli skarpeta na splywie I odpieniacz białek, nie wiem tylko jak odpieniacz będzie latał na słodkiej, ale 70% syfu wyląduje w kubku... Do tego lepiej Odessa syfu z suma jak z głównego...
Jest dużo sposobów a sump do tego nadaje się najlepiej...
Co do ryb to tylko palety i kiryski nic więcej, nie lubię innych ryb...
Co do forum to jestem jeszcze na jednym, dfa jakoś tak, szukałem ale nie znalazłem tego czego chciałem, jak możesz to linka na pw wyślij, dzięki

Wysłane z mojego G8141 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Daniel85
Użytkownik
Posty: 80
Rejestracja: 07 marca 2016, 18:51
Płeć: On

Re: 270+120 pozostałość z morskiego...

Post autor: Daniel85 »

Kiryski weź z tego miejsca co dyski , chcesz duże ryby czy małe ?
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: 270+120 pozostałość z morskiego...

Post autor: Big daddy »

Miałeś morskie i nie wiesz na jakiej zasadzie działa odpieniacz? W słodkiej wodzie nie zadziała.
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
buczi82
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 31 sierpnia 2017, 15:44
Płeć: On

Re: 270+120 pozostałość z morskiego...

Post autor: buczi82 »

Małe...
Nie no coś tam by odpienil, ale by musiało być ze 40 ryb i tona żarcia :)
Trza będzie jakiś kubełkowe poszukać, nie lubię tych filtrów, ale jak nie ma innej opcji to trza będzie kupić, byle rybkom było dobrze... :)

Wysłane z mojego G8141 przy użyciu Tapatalka
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria”