Nowe akwarium

Moderator: Opiekun_Forum

Awatar użytkownika
Arkadiusz
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 10 czerwca 2020, 18:48
Płeć: On

Nowe akwarium

Post autor: Arkadiusz »

Witam,
Na początku dziękuje za przyjęcie na forum. 4 tyg. temu postawiłem nowy baniak 180l, filtr kubełkowy Eheim Classic 250 - w środku ceramika, gąbki i Eheim substrat Pro, grzałka 150W, napowietrzacz Eheim air 200, skimmer Eheim. Podłoże JBl Manado oraz piasek.
Roślinność: Limnophila sessiliflora, Echinodorus grisebachii Bleharae, Pogostemon quadrifolius, Micranthemum tweediei.
Obsada wpuszczona po 2 tyg w składzie: 8 x tęczanek boesemana, 2 x akara neon blue, 2 x barwniak czerwonobrzuchy, 1 x grubowarg dwubarwny, 1 x zbrojnik, 4 x Helmet
Parametry wody: temp. 27 st C, pH 7,5, gH 15, kH 7, NO2 coś między 0,1 a 0,2, NO3 3, PO4 >0,02 - testy kropelkowe.
Oświetlenie 2 belki LED - jedna 3900lm 4500k full spektrum, druga 1420 lm 6500k, czas świecenia ok 12h

Woda w baniaku jest jakby mętna, korzeń zaczynają porastać zielone nitkowate glony, Limnofilia rośnie jak „głupia”, żabienice pokryły okrzemki i strasznie zmarniała pozostałe rośliny też mają się nie najlepiej. Wodę podmieniam raz w tygodniu ok 20% dodaję easycarbo i profito. Rybki karmione 2x dziennie, raz w tyg głodówka, pokarmem suchym i mrożonym.

Pytanie, co zrobić aby poprawić wygląd roślin i pozbyć się glonów? Czy dosadzić roślin? Czy po porostu uzbroić się w cierpliwość i czekać aż cykl azotowy się zamknie ( bo z czytania forum wnioskuję, że jeszcze się nie zamknął)? Martwi mnie trochę to skaczące NO2 między 0,1 a 0,2.

Jeśli umieściłem post nie w tym dziale co trzeba, to sorry i proszę o ewentualne przeniesienie.
Załączniki
9794EC34-6821-4D00-9C65-9D63E1A90DF3.jpeg
P/
Awatar użytkownika
Arkadiusz
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 10 czerwca 2020, 18:48
Płeć: On

Re: Nowe akwarium

Post autor: Arkadiusz »

Nikt nic nie doradzi? :(
P/
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Nowe akwarium

Post autor: Big daddy »

Wg mnie akwa świeże, niektóre rośliny mogą jeszcze przestawiać się z hodowli emersyjnej. Manado jeśli mnie pamięć nie myli jest jałowe, piasek też więc nie bardzo jest co ciągnąć korzeniami, w wodzie wg testów też wiele nie ma...
Poczekaj jeszcze niech się to wzięło pozamyka i ja bym dał jakieś kulki, pałeczki czy co tam pod rośliny.
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
Arkadiusz
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 10 czerwca 2020, 18:48
Płeć: On

Re: Nowe akwarium

Post autor: Arkadiusz »

Tak zrobię. Dzięki za zainteresowanie. ;)
P/
Awatar użytkownika
Graff
Administrator
Posty: 1535
Rejestracja: 15 listopada 2012, 20:20
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa - Północ

Re: Nowe akwarium

Post autor: Graff »

Witaj,
Skoro masz wykrywalne No2 to ewidentnie cykl azotowy się jeszcze nie zamknął.
A skoro się nie zamknął to nie podmieniaj wody bo tylko wylewasz 20% wody z już zaczynającymi się rozmnażać bakteriami nitryfikacyjnymi i dolewasz jałową "kranówkę".
Dlatego pewnie po miesiącu masz jeszcze wykrywalne No2.
Lej bakterie - obojętnie jakie - może być Microbe Lift, Azoo...
Jak już akwarium "załapie" (czyli cykl azotowy się zamknie) to wtedy dopiero podmiany...
Easycarbo możesz lać ale nie profito !
Profito to micro-elementy i zaczynamy podawać w późniejszych etapach...(inaczej zaraz wywali Ci glon nitkowy)
Teraz to możesz podawać potas!
I tak jak Big napisał - pałeczki nawozowe np. z Easy Life lub kulki gliniano-torfowe z JBL pod korzenie i na tą chwilę będzie ok.
Będziesz dobrze - tylko cierpliwości :)
Path of the Dark Side...
Awatar użytkownika
sibelius
Użytkownik
Posty: 698
Rejestracja: 19 marca 2013, 18:30
Płeć: On
Lokalizacja: Wieś pod Łazami

Re: Nowe akwarium

Post autor: sibelius »

I roślin więcej, choćby tylko na jakiś czas. Wpuszczenie ryb po dwóch tygodniach to błąd, ale jak już, to się z Graffem nie zgodzę i częste podmiany bym robił, co 3 dni 15-20 l, bo ryby już są. A bakterie oczywiście jakiekolwiek, choćby syfy z płukania filtra od kolegi.
Awatar użytkownika
Graff
Administrator
Posty: 1535
Rejestracja: 15 listopada 2012, 20:20
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa - Północ

Re: Nowe akwarium

Post autor: Graff »

Paweł - oczywiście - podmiany tylko i wyłącznie jak będą jakiekolwiek bakterie podawane - inaczej cykl się może i nie zamknąć przez 3 miesiące...
Decyzja kolegi czy chce czekać czy nie- po miesiącu to NO2 powinno być niewykrywalne- nie wchodząc już w szczegóły że azotyny są toksyczne dla ryb i mogą doprowadzić nawet do śmierci osobników....
Path of the Dark Side...
Awatar użytkownika
Arkadiusz
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 10 czerwca 2020, 18:48
Płeć: On

Re: Nowe akwarium

Post autor: Arkadiusz »

Profito odstawiłem, tak jak pisałeś wywaliło mi glony nitkowe :-s , dolałem bakterii, zaopatrzyłem się w kulki jbl i dosadziłem anubiasy. Czy oprócz kulek dolewać potas czy kulki wystarczą? Ile i jak często lać te bakterie?

Z dobrych wieści, to woda trochę się wyklarowała i akary złożyły ikrę :P to chyba nie jest tak źle w tym akwarium :D
P/
Awatar użytkownika
Graff
Administrator
Posty: 1535
Rejestracja: 15 listopada 2012, 20:20
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa - Północ

Re: Nowe akwarium

Post autor: Graff »

Kulki spokojnie wystarczą...
Świetnie , że jak mniemam dokupiłeś bakterie - lej tak jak masz w instrukcji :)
Potas jak masz to lej, jak nie masz to też zostaw sobie na później.
To będzie w zasadzie pierwsze prócz bakterii co zaczniesz dozować.
I przede wszystkim tak jak Paweł (sibelisus) napisał - rośliny szybko rosnące, potem ich stopniowe wycofywanie i zastępowanie ich docelowymi.
I będzie dobrze :)
Path of the Dark Side...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria”