Rodzaje szkła

Moderator: Opiekun_Forum

Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Rodzaje szkła

Post autor: Big daddy »

FLOAT- Jest najstarszą i najbardziej rozpowszechnioną metodą produkcji szkła. Szkło płaskie produkowane tą metodą ze względu na prawie idealnie gładką powierzchnię, brak zniekształceń i wad optycznych znajduje zastosowanie głównie w budownictwie i motoryzacji, natomiast szkło o bardzo małej grubości wykorzystuje się między innymi w produkcji wyświetlaczy dotykowych,również w akwarystyce znajduje najszersze zastosowanie ze względu na właściwości i cenę, z tego typu szkła produkowana jest większość akwariów. Szkło typu float posiada niebiesko-zielonkawe zabarwienie.

Guardian - swego czasu bardzo modny zamiennik szkła float cechujący się jaśniejszą barwą szkła i lepszą przejrzystością. Jest alternatywą głownie w większych zbiornikach gdzie grubość szyby jest już znaczna i róźnica między szkłem float bardziej widoczna. Jest to tańsza altenatywa dla szkła Optiwhite. Poniżej fragment akwarium wykonanego ze szkła Guardian:

Obrazek

OptiWhite- jest całkowicie przezroczystym szkłem float o obniżonej zawartości żelaza. Szkło jest praktycznie bezbarwne a zielonkawe zabarwienie charakterystyczne dla zwykłego szkła, zauważalne szczególnie przy grubszych taflach, zostało całkowicie wyeliminowane. Tutaj właśnie zauważymy największe różnice między rodzajami szkła opti , guardian i float. W takiej właśnie kolejności będzie pojawiało się zielnokawo-niebieski zabarwienie szkła spowodowane zanieczyszczeniami. Niżej zdjęcie obrazujące róźnice między optiwhite a float:

Obrazek

Super Crystal- W sieci pojawił się również całkiem nowy gatunek szkła, akwaria produkowane prze z firmę Natural Aquario, reklamowane są jako wykonane są ze szkła , które jest szkłem o najwyższej przejrzystości jakie kiedykolwiek weszło do seryjnej produkcji, jest bardziej przejrzyste od szkła OptiWhite. W dużych zbiornikach o szybach 8mm i więcej, różnica pomiędzy szkłem Super Crystal, a OptiWhite jest widoczna w postaci mniejszego zabarwienia tafli.
Pozwoliłem sobie wstawić fotkę baniaka wykonanego z takiego właśnie szkła:

Obrazek
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Zablokowany

Wróć do „Akwaria”