Fotografia "Makro"

Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Fotografia "Makro"

Post autor: MarSz »

Zakładam nowy temat bo nie widziałem takiego a myślę, że znajdzie się ktoś kto mi doradzi od czasu do czasu a i pewnie ktoś inny chętnie skorzysta z informacji.

"Makro" dałem w cudzysłowiu, gdyż na razie to mam lub miałem do czynienia z czymś, co bardziej można podciągnąć pod fotografię zbliżeniową z dużą domieszką farta :)

Jednak od dłuższego czasu temat chodzi mi po głowie i przymierzam się do niego coraz bardziej.

Jakiś czas temu wszedłem w posiadanie lustrzanki Canon EOS 550D z obiektywem kitowym 18-55 oraz dodatkowo Tamronem 70-200 i statywem. Pomyślałem, że to dobra podstawa y zacząć myśleć o prymitywnym makro.



Jeśli o mnie chodzi nie mam konkretnego planu co bym chciał fotografować - z każdej udanej fotki będę się cieszył - jednak wiem, że nie chcę się ograniczać do martwej natury i w grę wchodzą również żywe stworzenia (a zwłaszcza te w akwarium) i tutaj chyba sprawa się trochę komplikuje.

Dlatego zamówiłem pierścienie z przeniesieniem automatyki - wiele osób twierdzi, że AF i tak wykorzystuje się manualny - ale podobno przydaje się do regulacji otwarcia przysłony.


Miał ktoś z tym jakieś doświadczenia (ogólnie makro ale i same pierścienie)? Może ktoś się może pochwalić jakimiś zdjęciami?

W przyszłości planuję dokupić mieszek makro a dwa z pierścieni rozebrać i wykorzystać bagnety do przeniesienia automatyki na koniec mieszka - gdzieś widziałem takie rozwiązanie - ale najpierw poeksperymentuję z samymi pierścieniami.
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Fotografia "Makro"

Post autor: MarSz »

Fotograf ze mnie kiepski - ale, że trzeba próbować to i pokażę kilka przykładowych efektów.

Pierścienie przyszły do mnie już dłuższy czas temu - nie jest to ich recenzja więc nie będę się rozpisywał - ale generalnie jestem bardzo zadowolony z ich jakości wykonania.

Pierwsze próby mnie trochę rozczarowały - ale miałem na nie tylko kilka minut więc nie miałem okazji zapoznać się z możliwościami.

Dopiero po jakimś czasie udało mi się trochę opanować podstawy.

Wniosek jest jeden - z dwóch obiektywów, które posiadam, każdy będzie miał inne zastosowania.

Kitowy nadaje się do makro z pierścieniami (zwłaszcza jak nałożę wszystkie) tylko jeśli obiekt jest ok 2cm od obiektywu - niemal go dotyka. Już więc widać, że do fotografowania żywych zwierząt może sprawiać kłopot bo większość ucieknie. Natomiast dobry będzie do małych organizmów na szybie akwarium i do innych przedmiotów oraz roślin.

Teleobiektyw Tamrona ostrzy na ok 90cm więc idealnie nadaje się do robienia zdjęć temu co głebiej w akwarium jak i owadom i innym robalom.

W obu przypadkach robienie z reki to loteria - raz się uda - pieć razy nie.
Prezentowane niżej zdjęcia są robione z ręki - ale do lepszych fotek przydadzą się (przynajmniej) dwie rzeczy:
- statyw
- zdalny wyzwalacz migawki (przewodowy lub jeszcze lepiej bezprzewodowy).

Na szczęście mam obie - jednak jak na razie nie miałem czasu by wszystko rozkładać.

Może innym razem w wolnym czasie (jeśli taki będzie) zacznę bardziej próbować z amatorskim makro.

Już teraz natomiast widzę, że przydałaby się przynajmniej prymitywna pierścieniowa lampa błyskowa montowana na obiektyw - czyli to kolejny planowany zakup.

A oto kilka zdjęć z obu obiektywów z różną kombinacją pierścieni.

1. Listki małego heńka - dla mnie żadna rewelacja - każdym aparatem można zrobić taką fotkę:
IMG_8537.JPG
IMG_8537.JPG (245.18 KiB) Przejrzano 4406 razy
2. Wnętrze kwiatu bucephalandry - robione z ręki i nie wyostrzone dobrze - ale już cieszy mnie, że udało się jako tako pokazać strukturę słupka:
IMG_8544.JPG
IMG_8544.JPG (156.85 KiB) Przejrzano 4406 razy
3. Zdjęcia kropki, która powstała po kapnięciu kropli kawy na stół - te gródki to mielona kawa:
IMG_8551.JPG
IMG_8551.JPG (177.94 KiB) Przejrzano 4406 razy
5. Ziarenka cukru na blacie stołu (widać strukturę tła na laminacie stołu jak wyszło spod drukarki):
IMG_8597.JPG
IMG_8597.JPG (164.23 KiB) Przejrzano 4406 razy
6 i 7. To coś co musze udoskonalić i do czego dążę - zdjęcia małżoraczka, który przysiadł na jakimś farfoclu na przedniej szybie. Robione obiektywem kitowym (szkło niemal przy szybie) - tylko, że sam obiekt trochę się zasłonił:
IMG_8626.JPG
IMG_8626.JPG (140.07 KiB) Przejrzano 4406 razy
IMG_8627.JPG
IMG_8627.JPG (149.42 KiB) Przejrzano 4406 razy
Ostatnie zdjęcia dają mi więc nadzieję, że przy odrobinie wprawy da się zrobić coś fajnego z przeciętnej lustrzanki z kitowym obiektywem i tanimi pierścieniami pośrednimi.

Chciałbym kiedyś móc zrobić dobre zdjęcia akwariowych skorupiaków - ale to chyba jeszcze muszę trochę poćwiczyć.
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Fotografia "Makro"

Post autor: MarSz »

Ostatnio wpadł mi w ręce prosty mieszek makro, który udało mi się trochę zmodyfikować (upgrade do opcji z przeniesieniem automatyki).

Dodatkowo doposazyłem go w lampę pierścieniową - teoretycznie powinno nieźle śmigać - ale jeszcze pozostaje problem z obsługą - jednak to mogę nadrobić tylko ćwicząc - a czasu mało więc zdjęcia jeszcze kiepskie wychodzą.

Jednak kilka pokażę - może kiedyś będzie porównanie.

Najpierw martwa mucha (z żywymi okazami jeszcze nie mam szans):
makro 004.jpg
makro 004.jpg (151.63 KiB) Przejrzano 4356 razy
jakieś kwiatki:
makro 018.jpg
makro 018.jpg (143.26 KiB) Przejrzano 4356 razy
a teraz już z tematyki akwarystycznej:
makro 027.jpg
makro 027.jpg (166.36 KiB) Przejrzano 4356 razy
makro 028.jpg
makro 028.jpg (253.93 KiB) Przejrzano 4356 razy
makro 033.jpg
makro 033.jpg (195.67 KiB) Przejrzano 4356 razy
makro 034.jpg
makro 034.jpg (165.94 KiB) Przejrzano 4356 razy
makro 035.jpg
makro 035.jpg (257.59 KiB) Przejrzano 4356 razy
makro 047.jpg
makro 047.jpg (256.22 KiB) Przejrzano 4356 razy
Awatar użytkownika
KAMYK
Użytkownik
Posty: 455
Rejestracja: 20 lipca 2013, 17:14
Płeć: On

Re: Fotografia "Makro"

Post autor: KAMYK »

Widać zdecydowanie różnicę .

Kilka fotek z rybciami :) nic szczególnego -nikon 5200 18-105mm .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
JEST
Wskazany pośpiech w akwarystyce wymagany tylko podczas ścierania wody z podłogi.
http://www.afczwa.com/viewtopic.php?f=40&t=3013" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.afczwa.com/viewtopic.php?f=40&t=2424" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Fotografia "Makro"

Post autor: MarSz »

Dawno już tu nie pisałem ale Twoje fotki Kamyk widziałem (tylko nie miałem czasu odpisać).

Fajne ujęcia - choć ryby nie są zbyt łatwe ze względu na ruch. Ja nie bardzo mam ostatnio co fotografować (nie mam ryb) ale wczoraj mnie naszło i postanowiłem wypróbować kilka ustawień nowej lampy.

Postanowiłem poszukać jakiegoś obiektu w pustym vivarium (tylko woda - kraby są nad ale kraby są dla mnie za duże).

trafiłem na jednego slimaczka (chyba rozdętka) i przy okazji udało mi się uchwycić ciekawą scenke, która pokażę na kilku fotkach.

Jakośc zdjęć nie powala - mam spore problemy z utrzymaniem obiektywu bez ruchu. Mimo statywu, zdalnego wyzwalania -ciągle cos drgnie.

Przy takim zoomie o autofkusie mozna zapomnieć - obiektyw wariuje w jedną i druga stronę - trzeba ostrzyć recznie a to wprowadza drgania.

Mam w miarę dobry statyw ale "lufa" mojego aparatu z mieszkiem, pierscieniami, dodatkową lampa jest bardzo długa i sporo waży więc jest trochę zabawy. Nawet slimak, który jest powolny - okazał się być dla mnie za szybki by sie na nim skupić.

No ale do zdjęć - sam slimak miał (na oko) ze 2-3 mm - więc już ciekawe wyzwanie:
01.JPG
01.JPG (149.23 KiB) Przejrzano 4268 razy
ale oprócz ślimaka w kadr wszedł jeszcze nicień:
02.JPG
02.JPG (107.7 KiB) Przejrzano 4268 razy
Nicień miał duże parcie na szkło albo był żywo zainteresowany ślimakiem - przerywając mu konsumpcję (przy okazji - przy tym powiększeniu fajnie widać jakimi drobnymi glonami zywią się te slimaki):
03.JPG
03.JPG (139.91 KiB) Przejrzano 4268 razy
Jak się okazało - nicień miał wobec slimaka jakieś niecne zamiary bo owijał się wokół niego niczym boa dusiciel próbując dostać się pod jego skorupe:
04.JPG
04.JPG (66.63 KiB) Przejrzano 4268 razy
05.JPG
05.JPG (66.43 KiB) Przejrzano 4268 razy
Niestety nie mam zdjęc pokazujących jak się ta historia skończyła bo mi padły baterie w lampie (te kilka fotek to wybrane kilka sztuk z kilkuset a cała sesja trwała dość chwilę).

Może kiedyś opanuję sprzęt i bedę takie (a mam nadzieję że i lepsze) zdjęcia robił z lepsza wprawą - to może jeszcze uda mi się sprawdzić, czy nicień miał zamiary konsumpcyjne czy raczej tylko rozrywkowe.

Na razie jednak pozostanie to tajemnica - i znając moje tempo i ilość czasu wpolnego (a raczej jego brak) to spodziewałbym się, że prędzej zostanie rozwiązana tajemnica złotego pociągu niż igraszek międzygatunkowych ślimaka i nicienia.
Awatar użytkownika
sibelius
Użytkownik
Posty: 698
Rejestracja: 19 marca 2013, 18:30
Płeć: On
Lokalizacja: Wieś pod Łazami

Re: Fotografia "Makro"

Post autor: sibelius »

Zdjęcia fajne, ale MarSz, czyś ty nigdy zatoczka nie widział?
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Fotografia "Makro"

Post autor: MarSz »

Czy to zatoczek czy nie zatoczek - kto by się tam zastanawiał. Zatoczki dorastały mi zawsze do 1cm lub większe. Te - nawet dorosłe mają rozmiar max 4mm.

Pamiętałem kiedyś, że to był inny ślimak (oczywiście pomyłka z rozdętką - niewybaczalna :) - ale cóż - zdarza się.

Za to zamiast na nazwach skupiłem się na zdjęciach kiedyś i w jeden wieczór posiedziałem trochę nad zestawem i udało mi się uzyskać takie coś jak niżej.

Oczywiście - wiem, że fotki te są dalekie od ideału i mają wiele wad - ale dla mnie jest to krok do przodu - znaczy że jest lepiej ;)

Zresztą widać na zdjęciu - jakiś czas temu to co tutaj to było dla mnie maksimum możliwości:
1.jpg
1.jpg (151.63 KiB) Przejrzano 4232 razy
A teraz udało mi się "troszkę" zbliżyć:
2.JPG
I jeszcze jedno ujęcie:
3.JPG
3.JPG (124.85 KiB) Przejrzano 4167 razy
Więc - jakby nie było - jest lepiej. Trzeba dalej eksperymentować.
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Fotografia "Makro"

Post autor: MarSz »

Nie mam już krewetek, rybek i krabów (a szkoda) więc za bardzo nie mam na czym "ćwiczyć" - może kiedyś to się zmieni i wrócę do tematu ale na razie pozostają mi tylko obiekty nieakwarystyczne.

Jako, że pogoda jest jaka jest to pewne robale budzą się do życia - więc i ja na tym skorzystałem.
Ostatnio znalazłem dwa takie ciekawe maluchy i postanowiłem poeksperymentować:
IMG_2075.JPG
IMG_2081.JPG
IMG_2091.JPG
ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne hobby”