Akwarium online

Moderator: fistacho

Awatar użytkownika
fistacho
Administrator Techniczny
Posty: 5
Rejestracja: 25 listopada 2012, 13:18
Płeć: On
Kontakt:

Akwarium online

Post autor: fistacho »

Witam wszystkich Forumowiczów.

TsPlus Polska wspólnie z forum afczwa.com uruchomi projekt 'akwarium online'. Będzie to urządzenie które umożliwia badanie parametrów akwarium za pomocą czujników elektrycznych i elektronicznych oraz podgląd akwarium w czasie rzeczywistym przez dowolna przeglądarkę internetową. Zasada działania będzie następująca: Urządzenie będzie podłączone do internetu oraz do czujników które będą monitorowały akwarium (w planach: termometr, miernik pH, sterowanie grzałką, podgląd z kamery). Urządzenie to wyśle informacje o akwarium do serwera. Serwer opublikuje te informacje za pomocą strony internetowej.(w planach: czas rzeczywisty, historia, sterowanie) Oczywiście liczymy na pomoc z Waszej strony i ewentualne sugestie.

Liczę na komentarze.

Pozdrawiam serdecznie
Fistacho
Awatar użytkownika
KODI
Założyciel
Posty: 4209
Rejestracja: 15 listopada 2012, 15:12
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa-Stare Miasto
Kontakt:

Re: Akwarium online

Post autor: KODI »

To może ja zacznę :roll:
Tak jak kiedyś rozmawialiśmy ,takie urządzenie powinno przekazywać następujące parametry:
-pH
-temperaturę
-twardość
Nie wiem na ile jest to realne aby monitorowało poziom azotu i lumenów w akwatium.
Oczywiście w akwariach morskich jest jeszcze parametr zasolenia ,ale nie jestem w tym temacie zbyt biegły :(
Może koledzy będą mieli jeszcze inne sugestie ;)
KODI aquajura.pl
507L + 200L - Aqua Salsus II
20L- KODI-zumi
______________

e-mail : aquanexus.pl@gmail.com lub kkodim@gmail.com
Tel.607 404 247
NIECH MOC BĘDZIE Z WAMI ! ZAWSZE
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Akwarium online

Post autor: Big daddy »

Również nie mam wiedzy jak realizowany jest pomiar poszczególnych pierwiastków i czy dałoby się takie coś zrobić(oczywiście w rozsądnych pieiądzach), od siebie mogę dodać że przydałby się alarm informujący o wadliwym działaniu urządzeń których parametrów nie badamy np filtra, czy braku oświetlenia(uważam że fotometr badający stale poziom oświetlenia jest zbędny).
Jako ze zabieram się za dozownik nawozów DIY przydałoby się mieć możliwośc korygowania dawek nawozów online, należy pamiętać również o karmniku.
Myślę również że powinien znaleźć sie programowalny moduł odpowiedzialny zaautomatyczne dolewki w dużych akwariach układy podmian wody są dość często stosowane można to wykorzystać dodając sterowanie.
Dobrze że projekt juz rusza, z niecierpliwością czekamy na podgląd z kamerki!
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
krzysiekh
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 439
Rejestracja: 06 stycznia 2013, 20:40
Płeć: On
Lokalizacja: Olesno
Kontakt:

Re: Akwarium online

Post autor: krzysiekh »

Miernik tds jeszcze też ujdzie :)
Pozdrawiam,
Krzysiek :)
Awatar użytkownika
bynio67
Założyciel
Posty: 1964
Rejestracja: 15 listopada 2012, 22:02
Płeć: On
Lokalizacja: Tysiąclecie

Re: Akwarium online

Post autor: bynio67 »

Nie mam zbyt wiele do powiedzenia ponieważ ryby które hoduje, nie zaprzątają mi (w pozytwnym tego słowa znaczeniu) głowy. Generalnie pomysł, jak już wszyscy wtajemniczeni wyrazili się na jego temat czas temu, jest czadowy....Cokolwiek będzie w tym naszym On Line, to mega zarabista sprawa. Bardzo mi miło być w takim super towarzystwie.
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Akwarium online

Post autor: MarSz »

A ja z ciekawości mam pytanie natury techicznej - jak chcecie to zrealizować?
Wykorzystujecie gotowe i dostępne moduły i podzespoły i tylko je razem konsolidujecie (czyli składak) czy planujecie kompleksowe urządzenie zaprojektowane od podstaw?

Jeśli to drugie, to zakładam, że dopiero robicie rozeznanie jakie to ma funkcje realizować tak?
Jeśli mogę, to mam kilka pytań:
- w jaki sposób będzie robiony pomiar temperatury?
- pomiar pH - jaka sonda, jaka kalibracja?
- czy przewidujecie konduktometr? Bardzo by się przydał
- jeśli będzie konduktometr, to czy jest możliwośc korygowania awaryjnego przewodności (np. dolewanie albo RO by zmniejszyć przewodność albo roztworu zmineralizowanego RO by podnieść przewodność)?
- możliwość automatycznej dolewki/podmiany?
- przez internet tylko wgląd, czy komunikacja dwukierunkowa a więc i sterowanie?
- powiadamianie sms na alarm?
- rejestracja danych w dłuższym okresie czasu?
- zabezpieczenie na wypadek zaniku zasilania?
- zabezpieczenie na wypadek braku połączenia?
- jaki rodzaj połączenia?
- możliwość chłodzenia zbiornika?

- i ważne pytanie - jeden moduł, czy różne warianty - prekonfigurowalne? bo jasne jest, że jednemu będzie potrzebne wszystko co wymieniłem, a drugiemu najwyżej 10% tych opcji - czemu musiałby płacić za wszystko?

- i kolejne ważne pytanie - przynajmniej z mojej perspektywy - ilość sond - czy urzadzenie tylko dla jednego zbiornika, czy może być np. dla 10, 20, 30 - i jak rozwiązać kwestię, by przy wzrastającej liczbie zbiorników cena zestawu nie rosła liniowo - bo to się nie sprawdzi i nie sprzeda

Miałbym pewnie jeszcze wiele bardziej szczegółowych pytań (proszę nie traktować ich dosłownie jako odpytywanie a raczej jako sugestie podsuwane w formie pytań) ale znam za mało szczegółów co do realizacji a rozmawiać w detalach o czymś o czym nie wie się nawet jak ma być zrealizowane nie ma sensu.


A tak przy okazji - jeśli placówki, w których będziemy realizować zbiorniki forumowe wyraziiłyby na to zgodę, to byłby to niezły pomysł na testowanie waszego systemu.
Lubliniec i Pajęczno są oddalone od Częstochowy i wielu użytkowników nie będzie miało szansy by zobaczyć zbiornik na żywo, a tak może każdy mógłby się bardziej czuć, że to jest zbiornik forumowy jesli będzie mógł zobaczyć co się w nim dzieje itd.

To tylko taki szalony pomysł ale kto wie... może kiedyś?
Awatar użytkownika
fistacho
Administrator Techniczny
Posty: 5
Rejestracja: 25 listopada 2012, 13:18
Płeć: On
Kontakt:

Re: Akwarium online

Post autor: fistacho »

Dziękuję serdeczne za wszystkie uwagi.
Dzięki nim będziemy mogli zrobić w miarę uniwersalne i przydatne urządzenie.

W odpowiedzi na pytania MarSz'a:

Urządzenie jest zaprojektowane od podstaw.
Będzie mogło przyjmować i wysyłać dane w kilku standardach (RS,1wire,I2C,Lan)
Temperatura będzie mierzona układem elektronicznym DS18B20.
Zastanawiamy się jak rozwiązać pomiar pH, jeżeli ktoś ma jakieś doświadczenie to proszę o informacje.
Konduktometr, jak się domyślam, jest potrzebny dla zbiorników morskich, jeżeli ktoś zaakceptuje cenę ok 1000 PLN plus kalibrację co jakiś czas to możemy się pochylić nad tematem.
Jeżeli będzie konduktometr to będzie również możliwość automatyki korygowania przewodności ale to jest raczej pieśń przyszłości.
Nasze urządzenie ma możliwość podłączania i sterowania takich instalacji.
Automatyczna dolewka/podmiana - urządzenie ma możliwość sterowania zaworami lub silniczkami.
Komunikacja będzie dwustronna, jednak chcąc coś zasterować będzie trzeba wysłać mail potwierdzający (względy bezpieczeństwa).
Powiadamianie na sms (płatne) i mail (darmo) tak.
Rejestracja i analiza danych historycznych z wykresami oczywiście tak.
W przypadku zaniku zasilania - warto urządzenie podłączyć do UPS-a, będzie zbierało dane do bufora jednak jeszcze nie wiemy jak długo.
Przy braku połączenia - j.w.
Połączenie z internetem może być dowolne, przewidujemy również rozwiązanie z telemetryczną kartą telefoniczną.
Jeżeli chodzi o możliwość chłodzenia zbiornika to nie wiem za bardzo o co chodzi :-)
Architektura jest następująca: elementem niezbędnym będzie centralka do której będzie można dokupić potrzebne elementy i skonfigurować wszystko przez stronę www.
Centralka może obsłużyć do 127 urządzeń różnego typu.

Czekam z niecierpliwością na następne cenne uwagi.

Fistacho
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Akwarium online

Post autor: Big daddy »

Jesli chodzi o chlodzenie to czasem przydaje sie w okresie letnim, podczas upalow. Sa specjslne urzadzenia akwarystyczne do tego mozna rowniez zastosowac systemy wodnego chlodzenia procesorow w komputerze.
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
fistacho
Administrator Techniczny
Posty: 5
Rejestracja: 25 listopada 2012, 13:18
Płeć: On
Kontakt:

Re: Akwarium online

Post autor: fistacho »

krzysiekh pisze:Miernik tds jeszcze też ujdzie :)
'Może mi ktoś przybliżyć co to jest miernik tds ?
Pozdrawiam,
Fistacho
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Akwarium online

Post autor: MarSz »

Nie bawilbym się w tds.

Teraz nie bardzo mogę ale w nocy postaram się napisać więcej w całym temacie
.
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Akwarium online

Post autor: MarSz »

fistacho pisze: Urządzenie jest zaprojektowane od podstaw.
Tak z ciekawości - jeśli to nie tajemnica - coś więcej można podać?
Jaka będzie struktura? Jakiś procek, FPGA czy jeszcze coś innego?
Pytam, bo ogólnie mnie to zaciekawiło, to już ciekawy projekt.
fistacho pisze: Będzie mogło przyjmować i wysyłać dane w kilku standardach (RS,1wire,I2C,Lan)
Temperatura będzie mierzona układem elektronicznym DS18B20.
DS18B20 wydaje się być w rozsądnym rozwiązaniem. Co prawda +/- 0.5 stopnia dokładności w tym zakresie temperatur to i tak trochę loteria ale dla akwarystyki wystarczy.
1Wire pozwoli na łatwe i tanie powielanie na większą liczbę zbiorników (akurat ten aspekt będę brał pod uwagę bo mnie interesuje - czyli łatwość multiplikacji liczby torów pomiarowych).

Ogólnie temat mnie zainteresował bo miałem kiedyś przygodę z układami Dallasa - zrobiłem urządzenie do pomiaru, rejestracji i regulacji temperatury w czasie właśnie na 1Wire, z akwizycją danych na karcie MMC. Co prawda z powodu pewnych ograniczeń musiałem przyjąć pewne uproszczenia (założyłem 1-4 torów pomiarowych ale możliwość rozszerzenia ilości to tylko kwestia pewnych zmian), częścią sprzętową sterował ATmega 16 (albo 32 - teraz nie pamiętam - musiałbym sprawdzić) - wtedy jeszcze się porwałem i całość zaprogramowałem w assemblerze.
Interfejs użytkownika (aplikacja pod Windows) napisałem w C++ i właśnie uproszczenie polegało na tym, że parametry na cykl pracy były ustawiane w tej aplikacji, zapisywane do pliku na kartę MMC a tam już procek sobie odczytywał parametry choć pewne modyfikacje można było wprowadzić z klawiatury.

Prosty odczyt danych możliwy był z wyświetlacza urządzenia a bardziej złożone analizy (wykresy, ekstrema, eksport do plików różnych formatów itp) dopiero po odczytaniu pliku z karty w aplikacji Windowsowej.

Stosowałem jeszcze ich pastylki do "zabezpieczenia" przed dostępem do konfiguracji i modyfikacji danych na karcie przez osoby niepowołane (np. dla zastosowań w transporcie spożywczym jako przymiarka pod HACCP).

Jak już macie 1Wire to pamiętam, mieli (mają) chyba jakieś fajne cyfrowe potencjometry 1Wire - można by to wykorzystać (sposób do przemyślenia) do sterowania oświetlenia (symulacja zmierzchu, świtu np. przy oświetleniu diodowym) a nawet (ale tutaj mogę coś przekręcić bo nie pamiętam do końca) coś było pod silniki krokowe - więc jeśli tak to można by to zastosować pod automatyczne karmniki, podajniki itp.
fistacho pisze: Zastanawiamy się jak rozwiązać pomiar pH, jeżeli ktoś ma jakieś doświadczenie to proszę o informacje.
Może ISFET? Ale w tym temacie wiem tyle co nic - kiedyś mi się obiło o uszy i zaciekawiło ale jakoś nie znalazłem do tej pory czasu by poszukać konkretów. Wiem, że są urządzenia (podobno proste), nawet jakieś publikacje i testy można znaleźć ale nie wiem w tej chwili gdzie i w jakiej cenie można dostać (i jakie komponenty - czy same tranzystory, czy gotowe sondy).
fistacho pisze: Konduktometr, jak się domyślam, jest potrzebny dla zbiorników morskich,
Niekoniecznie - używam na co dzień do zbiorników słodkowodnych i nie wyobrażam już sobie pracy bez nich. Zwłaszcza przy większej liczbie zbiorników zamiast w każdym robić żmudne i czasochłonne testy kropelkowe na twardości można na szybko (1-2s) zrobić pomiar by mieć od razu informacje o stanie zbiornika (w przypadku krewetek jedną z wazniejszych)
fistacho pisze: jeżeli ktoś zaakceptuje cenę ok 1000 PLN plus kalibrację co jakiś czas to możemy się pochylić nad tematem.
Nie sądzę - urządzenie, które ja kupiłem kosztuje ok 150zł a jeszcze ktoś musiał na tym zarobić (pewnie cały łańcuszek) więc musi być tańsze. Owszem - są i wiele droższe ale do celów akwarystycznych te wystarczają w zupełności. Używam już ok roku i jeszcze nie musiałem kalibrować. Ale nawet gdyby to nie problem - roztwór do kalibracji kosztuje podobno ok 20zł i można co jakiś czas (raz na kilka miesięcy pewnie) poświęcić chwilę by skalibrować sondę).


fistacho pisze: Jeżeli będzie konduktometr to będzie również możliwość automatyki korygowania przewodności ale to jest raczej pieśń przyszłości.
Może nawet bliższej przyszłości - jak pisałem wcześniej - znając już przewodność wystarczy do układu automatycznej dolewki/podmiany podłączyć roztwór obniżający (najlepiej RO) i podnoszący (najprościej na bazie RO + minerały) przewodność i dolać odpowiednią ilość.
fistacho pisze: W przypadku zaniku zasilania - warto urządzenie podłączyć do UPS-a, będzie zbierało dane do bufora jednak jeszcze nie wiemy jak długo.
Myślę, że czynnikiem krytycznym będzie tu czas działania UPSa bo przy dobrej organizacji danych nawet na małym nośniku i przy gęstej akwizycji i dużej ilości sond to powinno starczyć na długo (ja przy karcie 16MB, 4 czujnikach, pomiar co 1 minutę zapełniałem kartę dopiero po kilku tygodniach, a przy nieco bardziej rozsądnym ustawieniu parametrów akwizycji to nawet można było włączyć i na kilka lat zostawić - a co to jest 16MB przy obecnych wielkościach nośników danych).
fistacho pisze: Jeżeli chodzi o możliwość chłodzenia zbiornika to nie wiem za bardzo o co chodzi :-)
Bardzo przydatna rzecz - latem woda w zbiornikach może osiągać w nieklimatyzowanych pomieszczeniach do 30-32 stopni. Jeśli maximum jaki wytrzymają mieszkańcy zbiornika jest 24-26 to już jest problem.
Ale wystarczające są wentylatorki nad zbiornikiem powodujące wzmozony ruch tafli - na styku woda/powietrze jest najlepsza wymiana (a przy okazji napowietrzanie). Widziałem już powazne hodowle, gdzie nad każdym zbiornikiem był wentylator (jak z komputera). W jednej osobiście byłem i hodowca powiedział, że latem mu się to super sprawdza, miał proste sterowanie na RT-2 (tym odwróconym) i wystarczyło. Co prawda w największe upały wenetylatory mu chodziły prawie cały czas ale mówił, że nie przekraczał 24 stopni.
Oczywiście od pewnej liczby zbiorników bardziej opłaca się założyć klimatyzację w pomieszczeniu ale to inna kwestia.


fistacho pisze:
krzysiekh pisze:Miernik tds jeszcze też ujdzie :)
'Może mi ktoś przybliżyć co to jest miernik tds ?
TDS - Total Dissolved Solids czyli wszystkie związki rozpuszczone w wodzie. Pośrednio pomiarem można (po przeliczeniach) okreslić zgrubnie przewodnośćw uS.
Więcej szczegółów tutaj:
http://www.krewetki.org/forum/viewtopic.php?t=3469
Awatar użytkownika
fistacho
Administrator Techniczny
Posty: 5
Rejestracja: 25 listopada 2012, 13:18
Płeć: On
Kontakt:

Re: Akwarium online

Post autor: fistacho »

Witam.

Z przyjemnością informuję, że płytka już istnieje i jest w fazie programowania.
W załączeniu zdjęcia.
Załączniki
Panel ze złączami i diodami.
Panel ze złączami i diodami.
Bitfinger first panel.JPG (55.14 KiB) Przejrzano 7430 razy
A tak wygląda płytka.
A tak wygląda płytka.
Bitfinger first płytka.JPG (110.5 KiB) Przejrzano 9695 razy
Pozdrawiam,
Fistacho
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Akwarium online

Post autor: MarSz »

Fistacho - jakieś nowinki z rozruchu sprzętu?
Możesz zdradzić nieco szczegółów technicznych o architekturze i założeniach? Chyba, że to tajemnica - pytam z ciekawości.
Piotr_1975
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 29 października 2013, 06:06
Płeć: On

Re: Akwarium online

Post autor: Piotr_1975 »

Witam,

Podłączę się o tematu.

Na zlecenie znajomego zrobiłem prosty układ do podglądu akwarium przez internet.
W podstawowej wersji umożliwa pomiar temperatury i podgląd przez podłączoną jedną kamerę.
Obraz z pomiary i wyniki pomiarów wyświetlane są w postaci strony www z wykresami dziennym i dobowym.
Całość oparta jest o prościutki serwer działajacy na linuxie, posiada więc spore możliwości konfiguracji włącznie z wysyłaniem powiadomień mailem.
Stosunkowo prostą sprawą jest rozszerzenie funkcjonalności o pomiar pH, niestety cena profesjonalnej sondy do pomiarów pH w akwarium jest dość znaczna.
Stąd dalszy rozwój projektu możliwy będzie po znalezieniu osób zainteresowanych urządzeniem w rozszerzonej funkcjonalności.
Pobór prądu całości - poniżej 15W.
Koszt wersji podstawowej - poniżej 200 zł.
Jeśli ktoś byłby wstępnie zainteresowany - proszę o wiadomość na priva z podanym numerem telefonu kontaktowego.

Pozdrawiam

Piotr
Awatar użytkownika
KODI
Założyciel
Posty: 4209
Rejestracja: 15 listopada 2012, 15:12
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa-Stare Miasto
Kontakt:

Re: Akwarium online

Post autor: KODI »

Dawno nic się nie działo w tym temacie :(
Być może coś się zadzieje niebawem :-ss
KODI aquajura.pl
507L + 200L - Aqua Salsus II
20L- KODI-zumi
______________

e-mail : aquanexus.pl@gmail.com lub kkodim@gmail.com
Tel.607 404 247
NIECH MOC BĘDZIE Z WAMI ! ZAWSZE
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwarium Online”